Materijal za izradu box-a

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.02.2010
14
0
0
41
Pozdrav narode, planiram svoj drugi grow..trenutno sam u skupljanju materijala za box (80x80x120) i zapeo sam za ideju sator boxa (naravno nema se para za kupovinu ni zivaca za rizik, a pun sam volje za izradu).. pa me zanima ako je netko imao iskustva s izradom sator boksa, konretnije koji se materijal koristi, i da li ga je moguce nabavit (u zagrebu), te otprilike kakve su cijene??? unaprijed hvala (ispricavan se ako tema postoji, nisan moga nac nista slicno)
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
vidi,materijali koji 'drze' temperaturu/vlagu su sigurno skupi,mislim skuplji nego da sklepas box od sper ploce il' tako necega...toga UVEK mozes naci negde.
za dobar 'grow tent' bi ti trebalo impregnirano platno(skupo),eventualno ojacano nekim skajem ili slicno,a iznutra oblozeno ili mylarom(oko 5e kvadrat) ili black/white folijom...dakle prakticnije je ili kupiti samo grow tent gotov(kod nas ima da se prodaje i samo sator,bez ventova itd. ali i dalje je malo skupo),ilida zgotovis od dasaka i oblozis vec recenim materijalima..

ako nemas problem sa temperaturom(gajis u sobi,kuci,sta vec) MOZDA mozes da prodjes i sa obicnim materijalima,ali ce mirisati do neba,osim ako ne stavis MONSTRUMA na izlaz da vuce sav vazduh i miris napolje..

kupi negde satorska krila vojna(to je dobar materijal) pa ih sasij u oblik boxa...i oblozi 'mylar'om,to ti je moj savet,ako insistiras na 'sator' dizajnu
 
15.02.2010
14
0
0
41
u stanu san, pa temperatura nije problem, al miris, definitvino je, tako da satorsko krilo ipak ne dolazi u obzir.. cesto se selim, pa mi je ideja bila najvise radi prenosivosti, al izgleda to puno lipo, nego je malo skupo :) ipak ce to bit il sper ploca il pvc nekakav il tipa knauf.. gleda san bas termo materijale al stvarno je dosta skupo..
 
15.02.2010
14
0
0
41
Blade je napisao(la):
Ja bi ti preporucio stiropor za fasade debljine 10 cm koji se lagano spaja možeš ga ljepiti silikonom rezati krojiti sva sta hoceš..odlican je izolator...jeftin je

da vidia san u bauhausa, super to izgleda, al me strah pozara..mislis da je folia preko stiropora dovoljan stit od topline??
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Netreba te biti strah požara...naime stiropor ne gori...u najgorem slucaju kad ga pališ brenerom ili let lampom skuplja se i tinja...ali ne gori...temp u boxu nisu ni blizu da bi stvorile neke poteškoce
 
15.02.2010
14
0
0
41
heheh ma znam, odma san u ducanu otkinia komad i zapalia ga upaljacen :) i da skuplja se i tinja, al mi je odma bila slika plastike u glavi, kako gori i kapa i pucketa i pali sve oko sebe :) al imas pravo temp u box ne bi tribala dovest ni do skupljanja, a jos ako je i folia preko, nema straha..uzet cu definitivno stiropor, al ima onaj tanji cca 5 cm a puno nabijeniji i cvrsci..
 

Nixa86

Closer to the Sun
06.11.2011
758
1.619
163
Area 51 - Metal Mulisha Team
ola Ormarinjo !!

Ja slažem box punih 5-6 dana I JOS NISAM GOTOV .. Dakle kupio sam 16m2 knauf ploca 25m profila 10 kg glet mase ,kutija vijaka i tipli i mrezica za spojeve na kraju ! materijal me ispao 800 kn +200 kn dao kolegi jer smo zajedno radili dakle bruto 1000 kn ! ..Velicina boxa je 240x150x100 . Naravno gledao sam da se stopi sa zidovima i na kraju dolaze klizna ugradbena klizna vrata sa vodilicama i lajsnicama sto ce me ispasti jos nekih 1000 kn ! .. grow box tih dimenzija da kupujes ispao bi te 1300 kn 1400 kn a iz aviona se vidi da je BOX ;)) evo ti par slicica poslije gletanja i krechenja tako da su slike vlazne "friske " :D treba se sve fino posusiti , moguce da cu ti biti od pomoci take care !









 
15.02.2010
14
0
0
41
uuuu nixa svaka cast! kad kupin stan ovo radim sigurno! ima ko posudit 100 000 eura, treba mi za stan :) stvarno odlicno, al ipak od stiropora radim, al hvala na postu, da si mi ideju za box uklopit sa zidom!
 

Nixa86

Closer to the Sun
06.11.2011
758
1.619
163
Area 51 - Metal Mulisha Team
da ali ploca ti ima vise od 2 kvadrata tocnije 2.3 kvadrata !! dakle racunaj si plocu oko 50 kn sto ce te ispasti jako jako skupo ..odi na njuskalo upisi "knauf" i imas tamo ploca od 20 kn po komadu ! lp i sretno
 
20.02.2013
80
75
18
pozz,


mene zanima kolika razlika bude u kvaliteti vutre koja je rasla u pro boxu i ovakom nekom improvizovanom.

jel bas drasticna il mozda i nije tako velika?
 

s0va

Aktivan Član
17.01.2013
332
315
63
32
Vidim da je loop pomenuo mylar i da je 5e 1m^2.

On je ustvari mnogo jeftiniji ali u u formi drugog proizvoda...

Astro cebe (ili astro folija) koje koriste vatrogasci, astronauti kurta i murta za sve i svasta i jeftino je (~3-5e) i velicine cebeta je (vise od 1m kvadratnog u svakom slucaju :D )...

Moze se naci po planinarskim radnjama.

Ja ga imam i odlican je kao refletujuci materijal. Upravo petljam sa njim nesto oko boxa, ponovo ga postavljam, i skontao sam da je mylar-u veoma slicna ukrasna folija za pakovanje poklona
folija-1100.jpg

ovaj vrag

druga strana te folije je prakticno ista kao mylar. Mozda se ne ponasa u nekim uslovima kao mylar (vatra, voda, sneg, kisa :D )
ali po mmom misljenju ima iste reflektujuce osobine.

:vb_wave:
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
vu fila je napisao(la):
pozz,
mene zanima kolika razlika bude u kvaliteti vutre koja je rasla u pro boxu i ovakom nekom improvizovanom.
jel bas drasticna il mozda i nije tako velika?
Razlika je velika (!)*

Pod pro box vjerovatno misliš na ove platnene koje možeš kupiti u dućanima, dok je "ovako neki improvizirani" prilično širok pojam.
Npr. ovaj koji je Nixa napravio sasvim sigurno spada pod "pro" box, odlično uklopljen, funkcionalan, uredan i koliko vidim bez nekih evidentnih mana.(iako bi korištenje mylara bio dodatni plus, bijela boja je sasvim dovoljna za bilo koji grow)

"Pro box" je samo pojam koji označava uređen prostor sa svim potrebnim elementima koji su potrebni da bi biljka rasla u optimalnim uvjetima.
Što bi značilo: da ne propušta svjetlo niti na najmanju pukotinu, rupu, vrata ili što god, da zidovi dobro reflektiraju svjetlost, da ima izlaz i ulaz za protok zraka i naravno da nije sigurnosna prijetnja; znači zapaljiv i sl. I to bi bilo otprilike sve što jedan kvalitetan box treba imati, sve ostalo su dodatci koji u neku ruku olakšavaju grow na ovaj ili onaj način.

*Netko tko se potrudi oko izrade kvalitetnog boxa sigurno će se potruditi i oko samog uzgoja i brige o biljkama, pa samim time i krajnji rezultat će biti bolji nego kod nekog tko skrpa box od kartona sa dvije štedne žarulje i uz općenitu nebrigu prema biljci.
If you catch my drift. ;)

kovac je napisao(la):
Vidim da je loop pomenuo mylar i da je 5e 1m^2.
On je ustvari mnogo jeftiniji ali u u formi drugog proizvoda...

druga strana te folije je prakticno ista kao mylar. Mozda se ne ponasa u nekim uslovima kao mylar (vatra, voda, sneg, kisa )
ali po mmom misljenju ima iste reflektujuce osobine.
Kokain je isto tako skup, ali nema brige jer postoji mnogo jeftinija varijanta u obliku šećera u prahu.
Oboje je bijele boje, praškasto, dobiva se preradom neke biljke i jedno i drugo se može kupiti na kile, razlika je samo u cijeni.
Možda se šećer ne ponaša u nekim uvjetima kao kokain (party, policijska racija, sex (hmm), mozak )
Ali po mom mišljenju čokoladne kocke nije dobro posipati kokainom, izgubi se onaj specifični okus kakaoa.

/sarcasm off
:p
Kužiš što ti želim reći, samo zato jer nešto "izgleda" isto, ne znači da ima iti slične a kamoli iste osobine.
I dalje je nakon mylara najbolja solucija mat bijela boja, nikakvi omoti za poklone i sl.
Pokušaj držati tu foliju za poklone prema svijetlu, primijetiti ćeš da propušta svjetlo kroz mikro pore a i općenito čitavom površinom.
To znači da postoji gubitak svjetla, jer ono što je propušteno nije reflektirano i kao takvo biva "upijeno" u stranicu boxa.

Čak i da ne propušta svjetlo uopće, takvi materijali nisu dizajnirani s refleksijom u vidu;
u drugu ruku pravi mylar je dizajniran upravo za tu svrhu. (posebno ovi današnji grow tipovi)

Ovaj termalni pokrivač što si spomenuo, astro folija bi čak mogao biti dobar, jer se radi o pravom mylaru.
Samo pitanje je koje je debljine, ukoliko je pretanak opet dolazi do propuštanja svjetla kroz foliju.
I naravno ovisi koji je tip mylara, jer nisu svi mylari isti i ne raspršuju svi svjetlo na isti način.

Evo jedan relativno nov proizvod na tržištu reflektivnih materijala.
http://www.orcagrowfilm.com/Articles.asp?ID=148

http://youtu.be/GEge3XNg9CQ
 
20.02.2013
80
75
18
Hvala He-Man,
znaci otprilike radit box il kako treba i nikako,iako ja pod improvizovanim nisam bas smatro kutiju od kartone vec neke materijale koji mogu zamjenit ove zestoke sto puno kostaju a da opet odraduju poso,bar u nekoj dobroj,prihvatljivoj mjeri.

Ovo sta je Nixa napravio je extra, dimenzije su 240x150x100,kolko ce stablji Nixa moc uzgajat u svom boxu i koliko bi se moglo vutre ocekivat ako smijem pitat??