Maticnjak (Melissa Officinalis)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

kLick

Aktivan Član
21.10.2007
94
17
8
44
http://hasanagic.org/images/maticnjak.jpg
http://www.napravi-sam.com/CMS/0091/Rep/maticnjak_1.jpg

Jedna od meni najdrazih biljaka za cajeve je maticnjak. Ima fini miris slican limunu i lagan okus. Najveca kolicina ljekovitog etericnog ulja se nalazi u listovima, svjezi su cisti uzitak za pomirisat . Ljudi ga koriste za opustanje, poboljsanje raspolozenja, jace srce, bolju probavu, laksi san...
Biljka je dosta jednostavna za uzgoj. Ne trazi puno gnojiva, voli dosta Sunca i vode. Raste samoniklo. Pcele ju obozavaju, otud i ime. :)


malo povijesti:
"Domovina matičnjaka su istočne mediteranske zemlje i zapadna Azija. Raste do kavkaskih zemalja, Sirije, Irana, Turkestana i sve do jugozapadnog Sibira.


U 10. stoljeću Arapi su ga prenijeli u Španjolsku, a odande u srednju Europu redovnici.
Osim niza liječnika i prirodoslovaca starog vijeka, matičnjak su veoma hvalili Dioskurid i Plinije Drugi. Njemačka opatica Hildegard von Bingen (1o98-1179) naziva ga "binsuga" (mrtva kopriva). Ona je ovako napisala o biljci matičnjaku: "Tko je jede, rado će se smijati, jer njezina toplina zahvaća slezenu i srce time postaje radosno".


Možda najbolji poznavalac matičnjaka, Mattioli, hvali ga riječima: "Matičnjak ima izvanredno dobro svojstvo da jača i oživljava srce, naročito onome tko se u noći boji i kome srce lupa i smeta miru, on čisti krv, otklanja neraspoloženje i žalost, služi hladnom želucu i gotovo svim unutarnjim organima"."
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xx_tani
18.08.2009
4
0
0
53
Etarsko ulje se koristi kao sedativ.

"Budući da je sadržaj eteričnoga ulja iznimno nizak, nastalo ulje vrlo je skupo (više od 300 kn za 5 mL): potrebno je destilirati 5 - 16 tona svježe biljke za jedan kg eteričnog ulja! Stoga je eterično ulje matičnjaka svrstano u klasu skupocjenih ulja, pa većina ljudi u Hrvatskoj, čak i znatan broj aromaterapeuta, nikad nije niti pomirisao to eterično ulje."
(sa: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1008/)

Znači, treba mi 5 kila matičnjaka da napravim 1g etarskog ulja.

Ostajem na čaju. Sad pijem verziju sa 1/4 kantariona.
21.gif
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Evo kupija maloprije caj, sad je u pripremi pa i neznam jeli valja cemu. Ono sta mene zanima je gdje ima kupiti sadnice ili sjemenke za uzgoj maticnjaka kod kuce?
 

kLick

Aktivan Član
21.10.2007
94
17
8
44
Tropico je napisao(la):
Evo kupija maloprije caj, sad je u pripremi pa i neznam jeli valja cemu. Ono sta mene zanima je gdje ima kupiti sadnice ili sjemenke za uzgoj maticnjaka kod kuce?

Okus mu je super, al ne ocekuj neku psihodeliju. Nije to takva biljka. Moze te smirit,popravit ti raspolozenje, ocistit pluca, tome slicno... Sjeme ces tesko nabavit, a sadnicu lako. Na tebi najblizoj trznici/placu pitaj neku od bakica koja se bavi prodajom aromaticnih biljaka za maticnjak, sanse su da ce ga imat. Ako takve bakice nema u tvojoj blizini pitaj onu koja se bavi prodajom cajeva dal ima doma koju reznicu. Sanse su velike da ima i da ce ti je rado donijet. Ako ni takve bakice nema potrazi ga na kakvom polju/livadi. Raste samoniklo i cest je. Malo je tezi za raspoznat ako se prvi put susreces s biljkom. Ako ni to ne upali javi mi se na pm i ja cu ti poslat reznicu. Al ajd prije toga probaj ove prve tri metode. :)
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Sjemenki je bilo kod mene za kupit u poljoprivrednoj apoteci, nisam sad siguran ali mislim da ih ljubljanska semenarna pakuje, par kn vrećica. A reznice ili biljku ćeš sigurno moć pronaći na pijaci, kod mene je čak i u kauflandu bilo za kupit raznih aromatičnih biljaka, među njima i matičnjak, ali čini mi se da te biljke krepaju prije ili kasnije tak da bolje kupt na pijac
 
21.01.2006
20
0
0
frokoto je napisao(la):
Etarsko ulje se koristi kao sedativ.

"Budući da je sadržaj eteričnoga ulja iznimno nizak, nastalo ulje vrlo je skupo (više od 300 kn za 5 mL): potrebno je destilirati 5 - 16 tona svježe biljke za jedan kg eteričnog ulja! Stoga je eterično ulje matičnjaka svrstano u klasu skupocjenih ulja, pa većina ljudi u Hrvatskoj, čak i znatan broj aromaterapeuta, nikad nije niti pomirisao to eterično ulje."
(sa: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1008/)

Znači, treba mi 5 kila matičnjaka da napravim 1g etarskog ulja.

Ostajem na čaju. Sad pijem verziju sa 1/4 kantariona.
21.gif

mozes li napisati postupak dobijanja ulja..
imam maticnjaka, za izvoz..
 
20.02.2014
11
49
13
Pozdrav ljudi.
Inače, najbolja mešavina koju sam ikad probao i najdelotvornija sigurno je sledeća:

50% valerijana (odoljen) - pola kašike
25% matičnjak - četvrtinu kašike
25% nana - četvrtinu kašike

Sve to skuvati za 250ml vode ili 500ml kako kome odgovara.

Najbolja sedativna kombinacija od domaćih čajeva.