Meditacija, trans...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Zaista sam zainetresovan za meditaciju i bas lepo sto si dao kratak opis tehnike.
Ali nemogu da razumem ovo, potocno rjec "navire"
"Kada misao krene da navire ponavljaj samo nju dok ne iscezne."

Pozdrav...:ludaci_lol:
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Ex ekipo probah i ja meditirati...Propostio sam izlazak,a meditacija je pocela u 20h...
Proslo je ovako...
Na kompu sam pustio pesmu ATB-Beach vibes,izuzetno lepu i opustajucu pesmu...
Sedoh na pod i prekrstivsi noge totalno se opustim...Naidje misao kako je lepa ova pesma i ja ju pokusam zadrzati i koncentrisati na nju...Ponavljah u sebi : "Kako je samo lepa ova pesma,kako je samo lepa ova pesma"...I onda nesto veoma cudno...Pocnem razmisljati i funkcionisati kao pesma...Svaki talas u pesmi osecam na svom telu,svaki crvkut ptice...ah neverovatno...odsecen sam od stvarnosti...ne cujem nista osim pesme...naidje mi druga misao...o jednoj veoma lepoj devojci koja izlazi iz vode i zabacuje kosu pozadi,u slow motion...Onda sam ucinio kao da letim iznad nje i mogao sam je gledati iz bilo koje perspektive...lebdeo sam oko nje,osecao svaki pramen njene nezno plave kose,osecao njen pogled u blistavo plavim ocima...stvarno jedinstven osecaj,ne mogu vac docarati...Za vreme meditacije ja sam izvan vremena,ne osecam ga,ni da prolazi ni da postoji...izuzetno stanje...non stop sam ponavljao : "Kako je lepa ova devojka,kako je lepa ova devojka"...
Nisam ni imao pojma da sam u mojoj sobi...Da me je neko pitao gde sam odgovorio bi mu : "Na plazi kakvu mozete samo sanjati,sa devojkom o kakvoj mozete samo mastati"...
Onda pomislim da je jul mesec...I neverovatno...Ubedio sam sebe da je jul mesec...e to vam ne mogu opisati...mesec dana je proslo u jednom trenu...kao da sam koracao po vremenu...
Bilo je prelepo,sta god da mi se tad trebalo desiti nije bilo vazno,vazni su bili samo plaza,talasi,devojka i jul mesec...
Jos 20 mojih koncetrisanja na 20 misli koje su mi pale na pamet za vreme meditacije...
20,malo cudno da je bas tako okrugao broj...Onda rekoh sebi da je dovoljno i ustadoh...To je bilo u 01:40...Pre pola sata...A poceo sam u 20h...Sta sam ja to uradio,bio sam svoj vise nego ikada,ali ne na ovom svetu vec u svetu cistih misli,gde je materijalno prolazno,ostaje samo duhovnost...Ali zasto tako drugo vremena...Evo sada sav drhtim,jeza me je...Plasim se da nisam negde zabrljao,jer rekli ste da meditiranje traje pola sata-sat...Kada sam ustao mislio sam da je proslo mozda 15 min...
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
pecko88 je napisao(la):
Zaista sam zainetresovan za meditaciju i bas lepo sto si dao kratak opis tehnike.
Ali nemogu da razumem ovo, potocno rjec "navire"
"Kada misao krene da navire ponavljaj samo nju dok ne iscezne."

Pozdrav...:ludaci_lol:

"Navire" znaci "kada pocne da se javlja", "pada na pamet".
Javlja se puno misli, uglavnom povezanih, mada i nepovezanih, i treba se fokusirati na jednu da bi ostale nestale i tada tu jednu ponavljati, kao neku mantru, da bi se prekinuo interni monolog...


LucidDream, Izgleda da si ti nadaren za ovo cim si iz prvog pokusaja imao tako jasno iskustvo! Nema pravila oko trajanja, ma nema nikakvih pravila samo napred. Nastavi tako, svaka cast... Da li ti je sada jasno zasto nije lako objasniti recima ono za sta nepostoje reci?
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Ma jasno mi je itekako...Ali moram nekako da stavim granicu covece..To je puno vremena...Ja sam mislio da to uradim na pola sata-sat...a ostao celo vece do pola dva sedeci...I nisam ni primetio vreme...Imas li neki predlog...?


Evo sad cu opet meditirati...Nadam se da ce biti krace...Samo da pitam,koliko puta nedeljno se treba meditirati?Jel nije problem svakog dana?Ili mozda redje?
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Ja nikada nebih prekidao iskustvo, mislim ogranicavao ga vremenski, ali razumem potrebu za to... Ako moras koristi budilnik ili alarm...
A kako se osecas tako i radi... Ako osetis da je puno, napravi pauzu, a ako ti prija mozes i svaki dan... Sto vise to bolje... Naravno dok osetis da odgovara... U fizickom smislu to ti je kao punjenje baterija tako da bi trebalo da ti poboljsava "budno" stanje u svim aspektima. Gledaj da navuces pozitivnu inerciju u svom zivotu tako da ti i vezbe meditacije i budan zivot konstantno napreduju...
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Ma ne bi ni ja prekidao,ali mogao bih propustiti neki veoma vazan sastanak,dogovor ili nesto slicno...Ali resio sam da meditiram odsad kad imam slobodnog vremena u toku dana najvise...

Evo upravo zavrsio meditaciju...Trajala je 55min...Izuzetno je bila cudna...Koncentrisao sam misli na letenje iznad neke planine...Tako mi svega osetio sam se kao da sam van sebe...Pokusao sam dodirnuti telo rukama,tj jednom rukom drugu ali sam ih osecao drugacije...kao nikada do sada...onda sam krenuo ka toj planini i desilo se nesto sto me je preplasilo...otvorio sam oci,zelevsi da prekinem meditaciju i tad ispred mojih ociju,kao da neko gazi preko mene dva otiska nogu,narandzaste boje...ruke su mi se napunile energijom i nisam znao sta cu ,pa sam ustao i krenuo da masem naokolo...

Neznam,brate,sve mi je ovo jako cudno,i deluje mi kao san a nije,pomalo me i plasi...sta ako ucinim sebi nesto,jako sam mlad a citao sam puno i znam da s ovim stvarima nema igre...
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Moras raditi na svom strahu. Strah nije prirodno stanje svesti i on ti je nametnut. Razmisljaj o uzrocima svog straha. Prirodno stanje je razumevanje, ljubav i sloboda, pa vidi gde se ti nalazis u odnosu na te dve strane i radi na tome... Situacija je sledeca: ako zivis u stanju razumevanja i ljubavi to mozes da ocekujes i sa "one strane", ako zivis u strahu... dakle tvoje stanje svesti se reflektuje kroz sve nivoe...
Nemoj da pridajes puno znacaja takvim iskustvima... To je uglavnom produkt tvoje podsvesti... Fantazijski svet, tako da si bezbedan koliko to zelis biti. Pokusaj jednu stvar sledeci put, kada si "tamo" trazi pomoc od svog viseg bica i nemoj se plasiti, znaci bukvalno ocekuj da tvoje vise ja dodje da ti pomogne. Znam da ovo zvuci jako nenormalno i smesno mnogima, ali ti pokusaj cisto radi iskustva...
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Nisam već dugo prakticirao ali sada sam opet slobodan po cijele dane pa se namjeravam malo ozbiljnije baciti na meditaciju
Vidim ovo se razlikje od tehnike koju sam ja prakticirao i čini mi se puno lakše za početak
JA sam se pokušavao usredotočiti na disanje znači da mi disanje zauzima um potpuno i da o ničem drugom ne razmišljam i to je dosta teško moram reći.
Također sam probavao vježne mentalnog propadanja tj. vizualizacije da se spuštam padam ili silazim kako bi si spustio takt rada mozga ali to mi malo teže išlo
Iduću put ću ovako probati kak ste tu pisali
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Ovo je stvarno jedinstveno iskustvo...Ja sam ocekivao puno manje...Da mi je neko pricao da je ovo ovako rekao bi mu da je lud...Evo sad ispricao drugarima i svi su mi rekli da sam mentalno bolestan...patetici,ne vide dalje od nosa...
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
interesantno iskustvo Lucid,
ja sam neki dan pao u trans kad me spičilo sunce.
meni se crni pred očima.čujem sve ostale kako govore što mi se dešava.
da mi loše, da sam bjel, ...padnem na zemlju sjedeći i nemrem ništ, i sjetim se ovog topica (najozbiljnije)

frendica me polila vodom i došo sam sebi.
no tih par trenutaka mi je bilo ok
kao da sam mogao ići gdje god hoću,
skršile se iluzije vremena i prostora, na par sekundi
svejedno mi je bilo drago što me polila vodom.

mislim da sam postao senzitivniji jer sam odnedavno počeo prakticirati tehnike disanja i projiciranja svijesti (ovo zadnje bezuspješno zasad)
pa ono... izgleda da se lakše dešavaju promjene u tlaku
 

Yami_Raziel

Aktivan Član
18.01.2007
633
160
63
Osobno mislim da malo tu zabrijavate sto se tice meditacije...meditacija nije nista doli kontrole svog disanja.Nista manje nista vise.Nema nikakvog "zamisljanja" kako letis prek planina,icega takvog.Postoje vjerovatno neke "grane" koje su izvadjene iz meditacije za neke "tehnike" koje se bave time,ali to nema veze s meditacijom.

Dah je zivot.
Zivot je dah.
Onaj koji kontrolira svoj dah,on kontrolira svoj zivot.

Oko tog se meditacija vrti.

Dijeli se na 3 stadija.Prvi stadij je kontrolirano disanje.Za meditaciju je najbitnije da vam je kraljeznica u uspravnom polozaju,kako bi omogucili kvalitetan prolaz zraka kroz uravnotezeno tijelo.
A jedina poza u kojoj je kraljeznica u 100%nom prirodnom polozaju je Seiza.

http://landerspot.com/images/japan/seiza.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Seiza

To jest..ako sjedite pravilno u seizi xD.To je onaj "tricky" dio za naucit jer nemozete sami znat dali u seizi sjedite kvalitetno bez da vas netko provjerava.Jer kad covjek sjedi pravilno u seizi,svi ljudi ovog svijeta ga nemogu pomaknut s mjesta :).

Dok ste u seizi,disete na nos ali ne na pluca,vec na dijafragmu,iliti laicki na "trbuh".Primjetit cete da kad disete na dijafragmu trbuh vam prema van ide,to je ok za pocetak.Kasnije kad uhvatite ritam svoje vlastite dijafragme cete moc taj zrak usmjerit prema dolje,i dijafragma ce djelovat kao uteg u vasem tijelu,i zbog toga cete biti nepomicni.
Bitno je da se ne forsirate,sebe i svoju dijafragmu.Napravite udisaj dok ne osjetite da vise ne stane i krenite izdisat.Izdisat na nacin da izdisete iz dijafragme,a ne iz grla.To je takodjer sjeban dio jer mnogi koji krenu po prvi put neznaju dali izdisu iz dijafragme ili iz grla.

Takodjer postoje i odredjeni "pokreti ruku" za vrijeme ovog procesa ali moze se i bez njih radit tak da :).

Drugi dio meditacije je prelazak na "pregledavanje". Ovaj dio se nesmije forsirat i mora doci prirodno kao reakcija na prvi dio.U ovom dijelu vi prestajete kontrolirati svoj udah i izdah i pustate da bude prirodan.Shvatit cete da je prirodni udah podosta kratak,kao i izdah.Ali na tijelo ima preljep ucinak.Nesto neopisivo.

U ovom dijelu je problem "ne kontrolirati svoje disanje".Jer u prvom je sav vas fokus na disanju i onda odjednom se mora promjenit.Bitna stvar je,sto iako vi vise ne disete kontrolirano,u ovom dijelu morate promatrat svoj dah.I njegov utjecaj na dijafragmu.
Provjeravanjem svojega daha,provjeravate svoj zivot.Provjeravajte i analizirajte ali ne kontrolirajte.Jer ako kontrolirate i dalje ste u prvoj fazi,i onemogucavate put u zadnju fazu.

Treca faza,ili faza "ne-disanja".
Ova faza je najkompleksnija i najteza za objasnit.Jer se mora iskusit vlastitim tijelom,umom....bicem.U ovoj fazi vas dah postaje neprimjetan.Vi nemozete osjetiti svoju dijafragmu kako se mice.I koliko se god trudili locirati je s mislima necete moci.Druga stvar,nesvjesno cete udisati i izdisati.Vas um ce biti oslobodjen od kontroliranja svojega daha.Odnosno,od kontrole vaseg zivota.Po prvi puta u vasem zivotu,kada dosegnete ovaj stadij....vase Tjelo ce biti zivo.Istinski zivo.Jer ce nezavisno od vaseg uma disati,i samim time ispuniti vas cilj,a taj cilj je osjecaj zivota.Druga stvar,zato sto ce tijelo ucinit uslugu umu,i omogucit mu da se prestane bavit pitanjima vezanim uz tijelo,um ce moci iskusiti ljepotu svemira.U ovoj fazi neki kazu da je um "bombardiran" kozmickim zrakama,koje omogucuju covjeku da sazrijeva na sasvim drukciji nacin nego na ovaj koji mi sazrijevamo...a to bi bio "to je to jer je to to".Ovaj nacin osobi daje totalan uvid u problem i osjvestuje njegovu "totalnu percepciju".Totalnu percepciju se necu ni trudit objasnit jer to je nesto sto svatko treba za sebe dozivit.Totalna percpecija je pravo prirodno stanje uma.I jedino je dostupno putem ove tehnike.Nesto slicno ovome je Zen stanje uma,odnosno stanje uma dostignuto Zen Meditacijom,ali i dalje nije to to :).

U ovom stadiju...vas um i vase tijelo postaju jedan harmonicni sklad Neba i Zemlje.Onaj ko svlada ovu tehniku istinski moze reci da je zivio zivot,jer njegovo tijelo i um rade na sasvim drugom stupnju razumjevanja putem ove tehnike.

Ovo gore je prava meditacija.Kontrola i percepcija svog daha,odnosno svog zivota.Sve ostalo je prica za malu djecu :).

Peace
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vanzemljak27

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Yami, prijatelju, molim te da neshvatis ovo pogresno... To sto si izjavio je mnogo hrabro ali ipak nebi trebao da budes tako uveren u to. Tehnika meditacije je ispravna i svako bi trebao da isproba, bez daljeg. "Treca faza" o kojoj govoris je trenutak kada se svest projektuje van fizickog tela i ono tada nema kontrolu nad njegovim funkcijama. To ces doziveti u svakoj meditaciji. Svest ce se projektovati tamo gde se usmeri i to tacno tamo gde "pripada", odnosno zavisi od cistoce svesti pojedinca i nivoa iskrenosti koju poseduje osoba koja meditira.
Nepostoji "jedna, prava meditacija" niti ce se svi projektovati tamo gde si ti opisao...
Mozemo o ovome i dublje... Samo sa razumevanjem i postovanjem. PEACE!
 

Yami_Raziel

Aktivan Član
18.01.2007
633
160
63
dziba je napisao(la):
Yami, prijatelju, molim te da neshvatis ovo pogresno... To sto si izjavio je mnogo hrabro ali ipak nebi trebao da budes tako uveren u to. Tehnika meditacije je ispravna i svako bi trebao da isproba, bez daljeg. "Treca faza" o kojoj govoris je trenutak kada se svest projektuje van fizickog tela i ono tada nema kontrolu nad njegovim funkcijama. To ces doziveti u svakoj meditaciji. Svest ce se projektovati tamo gde se usmeri i to tacno tamo gde "pripada", odnosno zavisi od cistoce svesti pojedinca i nivoa iskrenosti koju poseduje osoba koja meditira.
Nepostoji "jedna, prava meditacija" niti ce se svi projektovati tamo gde si ti opisao...
Mozemo o ovome i dublje... Samo sa razumevanjem i postovanjem. PEACE!

pa nemam ja sta negativno shvatit dok oboje razmjenjujemo informaciju u "ideju" obostranog nadopunjavanja i razvijanja.

Mislim,osobno vjerujem da svaki covjek ima svoj put i da nitko drugi nemoze nekome rec sto da radi.Ja kad pricam pricam iz svojeg subjektivnog pogleda na svijet,i to je ono sto se mora shvatit.Isto je i za tebe i za bilo koga.

Po mojem misljenju,i koliko ja znam,ovo sto sam ja napisao je osnovna forma meditacije i po meni najpravilnija.To nemora vrijedit za tebe,ili nekog drugog.Ali za mene vrijedi :)

Mozda je hrabro iz tvoje perspektive,ali ja samo pricam o tome kako stvari vidim sto se tice meditacije.To sto sam napisao je samo moj osobni dozivljaj cijelog tog cina meditacije i onog sto ja znam o istom.Ja vjerujem u to,i kao sto sam rekao..pisem subjektivno..tako da ti to nemoras primat za sebe.Najgore je pricat o temama koje ukljucuju subjektivna iskustva jer svatko od nas ima drukcije iskustvo i nitko nemoze nametat drugome svoje,i tu obicno nastane konflikt interesa.Jer svima je u zelji podjelit svoje znanje ali svi to rade na subjektivan nacin,a ne postoji drugi.
Mozemo jedino pocet ne shvacat svacije rijeci tako ozbiljno,jer iskustvo unutar tebe je neopisivo ostatku svijeta,za razliku od vanjskog iskustva.I tu je najveci problem...

zelis podjelit svoje iskustvo s problemom,a nemozes...jer unutrasnji subjektivan dozivljaj je neopisiv nekom drugom,jer je unikatan za tebe i za tvoje bice...

tako da...ja sam za raspravu ali uz preduvjet da nista ne shvacamo ozbiljno sto netko kaze,jer u ovakvim temama se jako lako zabunit kad nesto pokusavas opisat (jer to sto pokusavas opisat je fakin neopisivo) i onda netko shvati tvoje rijeci ozbiljno i odma dobijes raspravu na tisuce stranica...

tak da :)

ja nemogu rec kako bi tebi bilo u nekom od ovih stadija ali dok pisem o tome napisem kako je meni bilo,jer nemogu drukcije :)

I sto je najbitnije za shvatit...svaka "forma" meditacije nije nista doli vlastitog pokusaja...ako za mene radi moja "prava meditacija" to neznaci da ce i za tebe i obrnuto...svaka osoba bi trebala isprobati dok ne nadje tehniku koja joj pase.Zato sam ja napiso i ovo gore u nadi da ako nekog pukne da isproba nesto drukcije od svoje "uobicajene tehnike" da ima gdje nac ogled kako bar pocet...jer pocetci su najgori :)

peace

*edit*

Sto se tice "Samo sa razumevanjem i postovanjem. "

Istinsko postovanje dolazi prema stvarima koje NE RAZUMIJES.Tek kada ti je nesto neshvatljivo i nepredocivo mozes to nesto postivati.Tako da ta recenica nema bas puno smisla xD.
U tom je i cijela biti odnosa prema ljudima.Vise se nitko ne postuje jer svi znaju sve o svakomu.No ono bitno je,kada osoba razvije sebe iznutra,postaje neshvatljiva svojoj okolini.I bas to neshvacanje,bilo akcija,razmisljanja,bilo cega te "razvijene" osobe budi postovanje od drugih.
To nije postovanje iz straha,ili zbog ulizivanja.To je ono pravo postovanje,istinsko postovanje prema drugom ljudskom bicu,koje proizlazi iz toga sto nemozes shvatit njegovu nutrinu.Mozes svoju,i po njoj si probat zamislit kako netko drugi funkcionira,ali nikad neces imat potpuni osjecaj.I bas zato svi postuju velike mislioce i trenere raznoraznih borilackih vjestina.Jer su to ljudi koji su sebe upoznali na vrlo vrlo visokim nivoima samospoznaje.I zato gdje god da dodju ljudi se prema njima odnose s postovanjem,cak iako neznaju tko su oni (ovo govorim jer znam kako se ponasam prema svojem senseiu....)ne shvacam ga uopce...ni njegove tehnike ni njega...ali ga postujem i zelim ucit od njega :).

Tako da...ja cu reformulirat tvoju recenicu ako nemas nist protiv i napisat:

"Samo s nerazumjevanjem i postovanjem."

:)

peace

"Poznavati druge je inteligencija; poznavati sebe je prava mudrost. Kontrola drugih je snaga; kontrola sebe samog je prava moć. "
Lao Tse