Melatonin - čemu služi i kako se koristi?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Melatonin proizvodi epifiza, koja je smeštena u mozgu. Telo ima unutrašnji sat kojim kontroliše priridne cikluse spavanja i budnosti. Pored toga, kontroliše i količinu melatonina koji proizvodi. Normalno, nivo melatonina raste od sredine večeri, ostajući visok tokom većeg dela noći, a onda opada u jutarnjim satima. Na proizvodnju melatonina utiče i svetlost.

Minimalna količina melatonina može se naći u pirinču, slatkom kukuruzu, ječamu i ovasu. Pored toga, prodaje se i kao suplement – u tabletama i kapsulama.

Melatonin pomaže mozgu da odredi doba dana i reguliše san i cirkadijalni ritam. Smatra se da suplementacija melatoninom može ublažiti efekte promene vremenskih zona, regulisati cikluse sna i budnosti, zaustavi ili uspori širenje raka, sprečava i ublažuje migrene i pospešuje seksualnu želju. Bacićemo pogled na dve grupe ljudi koje mogu imati najveće benificije korišćenjem melatonina

Radnici u noćnoj smeni - Ova grupa ljudi ga često koristi. U jednoj studiji na čikaškom univerzitetu radnici noćne smene dobijali su 3mg melatonina svakog dana (pre odlaska u krevet) ili placebo. Pokazalo se da su čak 73% čvršće spavali od placebo grupe, uprkos tome što su odlazili na spavanje rano ujutru.

Osobe koje često menjaju vremenske zone - Kada putujete avionom i promenite nekoliko vremenskih zona, unutrašnji ritam vašeg tela potpuno se poremeti. Melatonin ovde može biti od pomoći, da se što pre vratite u normalu. Britanski istraživači otkrili su da, kada se melatonin uzme u doba kada je na novoj destinaciji u koju smo stigli vreme za spavanje, ublažava efekat "jet lag-a". Tajming korišćenja je vrlo bitan. Ako se uzme u pogrešno vreme (npr. u prepodnevnim satima), verovatno će izazvati pospanost i još više otežati prilagođavanje lokalnom vremenu.

Pojedinci sa poremećenim snom najpre bi trebali uzeti u obzir prirodne metode za regulisanje ovog problema – izbegavanje alkohola i kofeina, povećana izloženost dnevnom svetlu, izbegavanje kasnog odlaska u krevet ili dremke koja traje duže od 30 min.

Preporučena upotreba: Iako se izvesna količina melatonina nalazi i u hrani, teško je odrediti koliko takve hrane nam je potrebno za odgovarajući uticaj na san i raspoloženje.

Proizvođači suplemenata preporučuju dozu 3 do 5mg. Doze veće od 5mg ne pokazuju veće efekte. Uvek se konsultujte sa doktorom pre korišćenja bilo kog suplementa, naročito ako koristite neke lekove.

Zvanično nisu zabeleženi štetni efekti kraktotrajne upotrebe melatonina. Još uvek nema studija njegovog dugoročnog korišćenja. Postoji nekoliko sitnih sporednih efekata, ali svi nestaju prestankom korišćenja. To mogu biti: pospanost, niža telesna temperatura, stomačni problemi, glavobolja, jutarnja mamurnost i živopisni snovi.

Korišćenje melatonina u jutarnjim satima može uticati na smanjenu budnost i reflekse. Ne uzimati ga ako već koristite neka druga sredstva za regulisanje sna.


 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
da, ja uzimam par nedelja u nazad i zadovoljn sam, i to na dozi od 1mg pa u kombinaciji ili sa 375mg valerijane ili 200mg pasiflore. videcu da narucim nesto sa 5mg bas da probam taj neki maximum nakon kog kazu nema smisla povecavati dozu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
I ja isto radim razne smjene i bio ritam los imam. Probao sam Dormirin, to je isto valerijana i 1mg melatonina i mogu reci da djeluje malo, možda kao i 2-3 deca toplog mlijeka. Nije loše ali nekad treba nešto sa malo jačim efektom. Evo upravo sad pijem toplo mlijeko iz tih razloga ;). Baš me zanima kako će biti od 4-5 mg.
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.640
1.058
Jugoistočno odavde
Melatonin se dosta koristi i u bodibildingu...prilično pomaže kod oporavka, a pored svih navedenih koristi, smatra se da uzimanje 0,5-5mg Melatonina 60-ak minuta pre treninga dovodi do povećanja vrednosti Hormona rasta...a pritom ne dovodi do pospanosti.
Kod izbora ovakvih suplemenata, mislim da je veoma bitno kupiti od proverenih proizvođača...:razvaljen:: 1213.png
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
smatra se da uzimanje 0,5-5mg Melatonina 60-ak minuta pre treninga dovodi do povećanja vrednosti Hormona rasta...a pritom ne dovodi do pospanosti.
ne znam barba za ovo, pogotovo da ne dovodi do pospanosti, moguce u kombinaciji sa necim drugim ili si nesto pobrkao jer san mu je osnovna funkcija. Ili je ovo u pitanju:"Dva osnovna faktora, koja imaju ključnu ulogu u lučenju i nivou hormona rasta u našem telu su san i trening." Pa je to onda fakat nekako povezano, mada hormon rasta je somatotropin.
Evo sta sam nasao po pitanju sporta:

"Upotreba melatonina u sportu
Glavna svrha zbog koje sportisti koriste melatonin je njegova sposobnost da izazove nastanak dubokog sna. Naime, sportisti često imaju problem sa snom te pate od nesanice, posebno posle teških treninga kad dugo ne mogu zaspati jer centralni nervni sistem (CNS) još uvek bez potrebe radi „sto na sat“ trošeći ogromnu količinu energije uzalud. Iskusni profesionalci žele po svaku cenu izbeći to stanje pa pribegavaju raznim merama.

Bodibilderi neretko koriste jake sedative posebno ako su pre treninga uzeli neke stimulanse u većoj dozi što nije retkost. Takav grubi pristup „podizača i spuštača“ je opasan na duge staze. Većina sportista će radije pokušati prirodnijim metodama. Tu melatonin dolazi do punog izražaja. Kočenje CNS-a posle treninga može se uspešno postići sprečavajući bespotrebno trošenje te sportista može bez teškoća utonuti u san.

Sportisti koji često putuju s jednog kraja sveta na drugi, menjajući pri tome brojne vremenske zone, vrlo često pate od neugodnog poremećaja koji se u engleksom jeziku označava terminom „jet lag“. Kod osobe koja nije navikla na to, javljaju se brojni simptomi, a najštetniji je hroničan zamor te samim tim i drastičan pad fizičkih sposobnosti. Mnogi su takmičari, među njima uglavnom profesionalni teniseri, potvrdili veliku delotvornost melatonina u borbi s neugodnostima koje izaziva nagla promena velikog broja vremenskih zona."

ili ovo

"U prirodna sredstva oporavka spadaju:
Pasivan odmor - san– veoma bitna stavka u odmoru sportista i nažalost često ne dovoljno cenjena, u periodu sna se luče određeni hormoni koja oporavljaju i odmaraju organizam, najbitniji je hormon melatonin)."
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Barbarossa

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.640
1.058
Jugoistočno odavde
"... ovaj sastojak takodje moze povecati nivoe GH nego oni kojima je dat placebo. Cak i ispitanici kojima je dato svega 0.5 mg melatonina imali su vece nivoe GH posle treninga. Uzimanje melatonina pre treninga povecava nivoe GH i pruza antioksidativnu zastitu koja ce pomoci misicima da se brze oporave. I nemojte brinuti da ce vas uzimanje melatonina tokom dana uciniti pospanim. Istrazivanja su pokazala da, kad je vezbacima dat melatonin 75 minuta pre treninga, nije doslo do pojave pospanosti niti do smanjenja nivoa budnosti.



Kako se uzima:

Za povecanje nivoa GH za vreme treninga i bolji oporavak, uzimajte 0.5-5 g melatonina 30-60 min pre treninga."

Eto sa nekog foruma, a ima drugih mesta gde se pominje. Nisam ulazio u analizu šta i kako, ali znam da i tako koriste, pa da podelim. :)