Mentor FatOne

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Pozdrav svima i dobrodošli u moj skromni kutak.
Ukoliko ste došli s namjerom uzgoja vlastite biljke nalazite se na pravom mjestu,
mnogo nas je ovdje steklo iskustvo koje je potrebno za uzgoj nama drage bilje.

Potaknut nedostatkom mentora odlučio sam se kanditirati za tu poziciju,
te mi je pružena mogućnost da prenesem svoje skromno znanje onima kojima je to potrebno.

Moja priča je počela ovdje na forumu ne tako davno, svojim trudom i zalaganjem sam stekao znanje oko uzgoja biljaka.
Područje na kojem imam najviše iskustva je indoor, u zemlji sa HESI preparatima, te LED rasvjetom.
Pomoči također mogu oko improviziranja stvari, izrade boxeva, panela i slično, te se ne ustručavajte pitat.
U outdooru imam nešto manje iskustva, ali Vam mogu i tu pomoči. Out radim većinom s plantelom LIST i CVIJET.
Od svojih učenika očekujem barem polovinu zalaganja i truda kojeg sam ja uložio, jer bez toga nema smisla krenut u avanturu uzgoja.
Morate bit svjesni da ste Vi ti koji uzgajate biljku, te da sam ja tu da vam dajem određene smjernice do cilja, a ne da radim sav posao umjesto Vas.
Na forumu postoje određena pravila, i očekujemo da se svi članovi naše zajednice pridržavaju istih.
Te bih molio sve da prvo pročitaju Pravilnik Foruma..
Također zbog lakšeg vođenja kutka moramo imat neka pravila i ovdje.
1. Slike - Obavezne su, jer one meni govore stanje biljke, vas opis može pripomoći u dijagnostici greške.
2. Format slike - Nema postavljanja slika u punoj veličini, odnosno "Full Image", Dok postavljate slike stavljajte ih u privitak ili kao "Thumbnail".
3. Samo dijagnosticiranje - Neiskusni groweri često u panici donesu sami dijagnostiku problema i krenu sami rješavati problem, koji u većini slučajeva donese još veći problem nama da ga riješimo. Cijenim Vaše mišljenje i viđenje stvari, ali prvo ga iznesite meni pa ćemo zajedno odlučiti sto je najbolje napraviti.
4. Experimentiranje - U prvom uzgoju ovome nije mjesto. Ima puno zanimljivih i privlačnih vrsta treninga i tehnika uzgajanja ali za to treba imati iskustva. Uništio sam dosta biljaka jer sam mislio da znam što radim i bio "pametniji" od ostalih. Iz tog razloga Vas molim da to odložimo za buduće uzgoje.
5. Savjeti - U našoj zajednici ima puno growera, što iskusnih, što neiskusnih iz toga razloga ako ste odabrali mene kao vašeg mentora slušate samo mene, ukoliko dobijete neki savjet od drugih članova, ne čete ga poslušati diretkno nego čete ga proslijediti meni ili me tagarit da vidim o čemu se radi, te ćemo zajedno vidjet što je najbolje napraviti. Napomena kod ovoga pravila je da u raznim tehnikama se i različito postupa, te nešto što je nekom pomoglo Vama može odmoći jer radite na drugi način. Puno je ispravnih načina uzgajanja ali se neke stvari ne smiju miješati zajedno.
6. Mentorstvo - Možete imati samo jednog mentora, te ako ste dogovorili mentorstvo kod mene, ne možete uletavati ostalim mentorima sa pitanjima. Ako ste kod nekog drugog mentora potrebno je prvo raskinuti mentorstvo kod njega te se prijaviti kod drugog.

Mislim da je ovo dovoljno pravila te možemo krenuti na lektiru.
Zavisi sto ste odlučili i za sto imate mogućnosti. Dolje su dvije teme za koje očekujem da budu naučene (onaj način koji ste odabrali.)

INDOOOR / Unutrašnje uzgajanje: Kolega je napravio izvrstan vodič. Te je obavezno pročitat isti ako želite radit unutra.

OUTDOOR / Vanjsko uzgajanje: Drugi kolega je opet napravio opširan vodič kroz vanjsko uzgajanje, te ste dužni pročitat isti ukoliko ste odlučili saditi vani.

Nevezano na mjesto uzgoja potrebno je koristit kvalitetnu zemlju. Moja preporuka ide na Plagronov Grow ili Light mix, te Potground H, ali ima ih jos dosta provjerenih. Evo i tema o zemlji.

I za kraj mentorstvo se dogovara jednostavnim pitanjem ovdje u kutku, te samo članovi koji su dogovorili mentorstvo i zamjene/moderatori/administratori imaju pravo pisanja ovdje.
Ukoliko dogovorite mentorstvo kod mene potrebno je predstaviti sa cime raspolažete.
Oprema:
Gnojivo:
Zemlja:
Uvjeti uzgoja: (Vlaga / temperatura / svjetlosni režim / udaljenost svijetla, interval i količina zalijevanja te ostalo sto mislite da je bitno.)

U slučaju mojeg odsustva biti ćete informirani o svemu, te o mojoj zamjeni tijekom odsustva.
Živjela nam :vutra:
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Naravno, sjedaj u klupu kako bi se reklo. Proletio sam sad nabrzinu dnevnik polovio sam stvari koje imas.
Mene zanima sto se tocno desilo s TT100 jer elektronicki uređaji ne eksplodiraju samo tako. Mozda je bio krivo spojen, u kratki spoj ili nesto? U svakom slucaju trebat ce tokom growa, sad ocemo li taj probat osposobit (nekako sumljam da je gotov.), ili ces novi uzet na tebi je.
Svijetlo je onako ni vamo ni tamo, ali moze biti dosta za prvi grow svakako. Iako ako si u mogucnosti nadogradit za cvat mozemo i to.
Moram sada curu odvesti do grada, pa pisem dalje. Ti slobodno predstavi ako nesto nisi u dnevniku, a mislis da je bitno ovdje tako da si ja sve pribiljezim.

EDIT:
Ako sam dobro povezao ovaj set je u pitanju?
Na stanju nemaju verziju s cool tubom tako da imas ovaj klasicni reflektor. Dali je svr to postavljeno/sastavljeno u pogon?

EDIT 2: Istrazio sam malo canna terra liniju. Canna vege necemo imat potrebe ni kosristit jer ima u zemlji svega dovoljno za vegetaciju biljke, a sto se tice floresa s njim cemo ici od 20ml do 50ml/10L sto je 2-5ml/L. Uz to bi dobro dosao Canna Boost kao stimulator cvijetanja ali on je izrazito skup i moze se bez njega, jedino nebi bilo lose imat pri ruci Cannazym, korisne bakterije koje pripomazu opcenitom zdravlju biljke, te Rizhotonic za jaci razvoj korijena. I ipak cemo uzet PH metar, sad sto mozes to uzmi, mozda da uzmes kod sponzora ovo: GHE Rucni Tester ili lakmus papirice. Nije 100% precizno jer oko zna prevariti za nijansu boje, ali radi posao. Ovu tekucinu i ja koristim i kvalitetan je proizvod a nije tako skup, profi ph metri su skupi a u zemlji nisu neophodni.
 
Poslednja izmena:
02.09.2021
131
249
43
49
Naravno, sjedaj u klupu kako bi se reklo. Proletio sam sad nabrzinu dnevnik polovio sam stvari koje imas.
Mene zanima sto se tocno desilo s TT100 jer elektronicki uređaji ne eksplodiraju samo tako. Mozda je bio krivo spojen, u kratki spoj ili nesto? U svakom slucaju trebat ce tokom growa, sad ocemo li taj probat osposobit (nekako sumljam da je gotov.), ili ces novi uzet na tebi je.
Svijetlo je onako ni vamo ni tamo, ali moze biti dosta za prvi grow svakako. Iako ako si u mogucnosti nadogradit za cvat mozemo i to.
Moram sada curu odvesti do grada, pa pisem dalje. Ti slobodno predstavi ako nesto nisi u dnevniku, a mislis da je bitno ovdje tako da si ja sve pribiljezim.

EDIT:
Ako sam dobro povezao ovaj set je u pitanju?
Na stanju nemaju verziju s cool tubom tako da imas ovaj klasicni reflektor. Dali je svr to postavljeno/sastavljeno u pogon?

EDIT 2: Istrazio sam malo canna terra liniju. Canna vege necemo imat potrebe ni kosristit jer ima u zemlji svega dovoljno za vegetaciju biljke, a sto se tice floresa s njim cemo ici od 20ml do 50ml/10L sto je 2-5ml/L. Uz to bi dobro dosao Canna Boost kao stimulator cvijetanja ali on je izrazito skup i moze se bez njega, jedino nebi bilo lose imat pri ruci Cannazym, korisne bakterije koje pripomazu opcenitom zdravlju biljke, te Rizhotonic za jaci razvoj korijena. I ipak cemo uzet PH metar, sad sto mozes to uzmi, mozda da uzmes kod sponzora ovo: GHE Rucni Tester ili lakmus papirice. Nije 100% precizno jer oko zna prevariti za nijansu boje, ali radi posao. Ovu tekucinu i ja koristim i kvalitetan je proizvod a nije tako skup, profi ph metri su skupi a u zemlji nisu neophodni.
A nasla.sam link pa da nastavimo tu. Growbox koji si linkao je onaj koji imam ja. Sastavila sam box i postavila lampu na lance. Nemam previse vremena preko tjedna pa se slaganjem bavim vikendom. U subotu cu testirat timer jer me nema radnim danom u doba kad se pali i gasi. Na tegle cu za vikend probusit rupe montirat zicu.TT kako si pretpostavio grunuo je jer je bio krivo spojen. Nista on nije kriv, ja sam. Vidjela sam da ima ista stvar u botanici il i growu pa cu tamo otic kupit. Ako imas kakav pametniji prijedlog tipa pevec bauhaus javi ako ne opcija je jedan od ova dva. Celna il duck tape? Vidim da mi treba bar metar onog srebrnog crijeva. Ph metar sam ti napisala. Mjenjala sam za ec (u svojoj gluposti sam mislila da kupujem bolji ph metar a ne neko cudo koje ni ne znam cemu sluzi) nakon dopisivanja s hempatijom dogovor je da vratim svoj jer sam ga dobila u cetvrtak a oni posalju ph metar kad obrade reklamaciju, valjda ce tako i biti. Mislila sam da je to najvaznija stvar. (Laik sta ces). Lampa znam da je za grow i pol. Preporucili mi pia iz igrowa pa ne znam dal treba kupiti to li nesto drugo, molim te link jer se u mjere slabo razumjem, bar za sada. Klijanje sjemenki, kako preporucas u maramici, vati ili casi? Nabavila sam prskalicu za bebi biljke koja mi je u startu falila. Hvala na volji da se samnom bavis! Ja cak ni ne pusim. uzgajam ovo za roditelje. Pregledat cu tocno sto jos moram kupiti sutra (linkove koje si mi dao)
Edit: koju si mi tocno preporucio tekucinu nisam skuzila
Ovo gnojovo koje imam su mi u hempatoji preporucili. Ako nije ok pliz javi koje da izmem, i to je vazna stavka
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: xx_tani

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Kako si pretpostavio grunuo je jer je bio krivo spojen
Aj slikaj mi vent i dio koji je grunuo. Mislim da je otisla samo ona redna stezaljka na njemu onda dode par kuna u trgovini s elektro materijalom. Sad da je zavojnica u njemu ostila sumljam, tako da ustedis na tome ako je moguce.
Celna il duck tape?
Vidi ovako sad. Crijeva moze biti dosta ako napravis na ovaj nacin, kao kolega BIzzo.
d659df05-edc9-4a36-88f8-dd23273661c9-jpeg.392437
Ventilacija.png
Vidim da mi treba bar metar onog srebrnog crijeva.
Ako iskoristis ovaj gore nacin sto sam ti sliku stavio metar bi trebao biti dosta.
ph metar kad obrade reklamaciju,
Odlicno, ako prođe tako, ako ne uzmes onaj rucni sto sam ti linkao.
Lampa znam da je za grow i pol.
Taman da se uhodas malo, onda ces lagano odluciti za dalje.
Phreporucili mi pia iz igrowa pa ne znam dal treba kupiti to li nesto drugo, molim te link jer se u mjere slabo razumjem
Iskreno preporucili su ti ono sto im stoji :D U danasnje vrijeme se slabo prodaje HPS svijetlo, to je stara tehnologija koja trosi mnogo vise struje od danasnje tehnologije koja je svakim danom sve pristupacnija.
Ovaj grow ne moras nista mjenjat kupljeno je vec pa nema logike mjenjat a radit ce i nije previse jaka pa nece ni racun bit toliko velik. Iako se na razumijes u to ali laicki ces razumiti ovo. Lampe kakva je tvoja, samo jaca od 600w danas se mjenja sa svega 300w LED svijetla. Znaci trosi duplo manje struje za istu jacinu/kolicinu svijetla.
Klijanje sjemenki, kako preporucas u maramici, vati ili casi?
To mozes vec veceras odradit ako zelis. Klijanje u maramici sam vise puta prakticirao, i radi odlicno. Pogrijesit nemas gdje, jedino pazi da su ciste maramice, tj da nemaju boja i mirisa. Mozes isto tako uzet u pamucnu krpicu, radi posao isto kao i ove papirne. Znas postupak?
Hvala na volji da se samnom bavis! Ja cak ni ne pusi.. uzgajam ovo za roditelje.
Drago mi je da mogu nekom pomoci, jos vise iz ovako plemenitih razloga. Znam kako je meni bili u pocetku i cjenim svaku minutu sto je moj mentor potrosio na mene, a isto nisam u zivotu biljku uzgojio do ovog foruma. A evo na godinu cu i vrt radit :D
 
Poslednja izmena:
02.09.2021
131
249
43
49
Aj slikaj mi vent i dio koji je grunuo. Mislim da je otisla samo ona redna stezaljka na njemu onda dode par kuna u trgovini s elektro materijalom. Sad da je zovojnica u njemu ostila sumljam, tako da ustedis na tome ako je moguce.
izgorio je onaj jedan namotani dio zice. Veli moj tata da se to neda popravit. Ako imas neku ideju javi, al mislim da je za kupit novo. Prezivjet cu. Poslikam pa probam tu stavit. Uglavnom kad rastavis vent ima 2 zavojnice zice jedna je grunula, crna je pregirila je.
Vidi ovako sad. Crijeva moze biti dosta ako napravis na ovaj nacin, kao kolega BIzzo.
d659df05-edc9-4a36-88f8-dd23273661c9-jpeg.392437
Pogledajte prilog 417023

Ako iskoristis ovaj gore nacin sto sam ti sliku stavio metar bi trebao biti dosta.
To cu za vikend probat. Pitanje. Ako je visok 160 a cijev je 1metar kako cu tj na koju cu rupu montirat cijev. Mislila sam da filter mora biti unutra prvi pa cijev pa tt100 pa cijev koja ide van. Ako sam krovo skuzila javi. Ovo na slici je filter na podu van boxa, moze i tako?
Odlicno, ako prođe tako, ako ne uzmes onaj rucni sto sam ti linkao.

Moze nema problema.

Taman da se uhodas malo, onda ces lagano odluciti za dalje.

Iskreno preporucili su ti ono sto im stoji :D U danasnje vrijeme se slabo prodaje HPS svijetlo, to je stara tehnologija koja trosi mnogo vise struje od danasnje tehnologije koja je svakim danom sve pristupacnija.
Ovaj grow ne moras nista mjenjat kupljeno je vec pa nema logike mjenjat a radit ce i nije previsa jaka pa nece ni racun bit toliko velik. Iako se na razumijes u to ali laicki ces razumiti ovo. Lampe kakva je tvoja, samo jaca od 600w danas se mjenja sa svega 300w LED svijetla. Znaci trosi duplo manje struje za istu jacinu/kolicinu svijetla.
Mozes li mi neki link poslat da vidim molim te.
To mozes vec veceras odradit ako zelis. Klijanje u maramici sam vise puta prakticirao, i radi odlicno. Pogrijesit nemas gdje, jedino pazi da su ciste maramice, tj da nemaju boja i mirisa. Mozes isto tako uzet u pamucnu krpicu, radi posao isto kao i ove papirne. Znas postupak?
ma nebi klijala dok ne sastavim sve. Nema. Ni tt pa kad to kupim i kad mi netko sastavi tko zna da opet ne bacam 400kn u vjetar

Sistem u maramici i vodi sam procitala. Sistem maramice je navlazi se stave se biljke stave se u vrecicu s zipom i ostave na tamnom mjestu min 24 sata, vidjela sam da neki stavljaju maramicu vlaznu pa poklapaju s 2 tanjurica. Pretpostavljam da je sistem isti?!
Drago mi je da mogu nekom pooci, jos vise iz ovako plemetinih razloga.
Hvala ti!!!
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Uglavnom kad rastavis vent ima 2 zavojnice zice jedna je grunula, crna je pregirila je.
Kuzim sada, dalo bi se popraviti ali treba znat. trebalo bi ako sam dobro skuzio promjenit zicu na samoj zavojnici tj. spoju. Trebao bi ti elektricar, ali za nekih 300kn ne isplati se izlagat da netko gleda grow opremu. Kupi novo, jer ionako bi te elektricar odero...
kad mi netko sastavi tko zna da opet ne bacam 400kn u vjetar
Slikat ces pa cu ti objasnit. Nije tesko stvarno.
Ovo na slici je filter na podu van boxa, moze i tako?
Moze na oba nacina, ispravno je i jedno i drugo. Neki tvrde da je efikasniji filter u smislu otklanjana mirisa na ovaj nacin sto sam ti stavio.
Mozes nesto stavit ispod filtera da ga podignes na visinu dokle ti dolazi cijev koju spojis na vrh boxa. Stolac neki cak mozes iskoristit.
Bolje je mozda ovako, jer imas vise dospunih cm visine za rast.
Mozes li mi neki link poslat da vidim molim te.
Evo tema na forumu o LED rasvijeti, oko ne jasnoca u temi, pitaj ovdje slobodno.
Pretpostavljam da je sistem isti?!
Tako je, sistem je isti. Kako ti je lakse tako odradi.
Samo je bitno da temperatura bude oko 25°c, jer na toj temperaturi najbolje klijaju.
 
Poslednja izmena:
02.09.2021
131
249
43
49
Kuzim sada, dalo bi se popraviti ali treba znat. trebalo bi ako sam dobro skuzio promjenit zicu na samoj zavojnici tj. spoju. Trebao bi ti elektricar, ali za nekih 300kn ne isplati se izlagat da netko gleda grow opremu. Kupi novo, jer ionako bi te elektricar odero...

to sam i mislila, nasla sam istu stvar, kupit cu
Slikat ces pa cu ti objasnit. Nije tesko stvarno.

Moze na oba nacina, ispravno je i jedno i drugo. Neki tvrde da je efikasniji filter u smislu otklanjana mirisa na ovaj nacin sto sam ti stavio.
Mozes nesto stavit ispod filtera da ga podignes na visinu dokle ti dolazi cijev koju spojis na vrh boxa. Stolac neki cak mozes iskoristit.
Bolje je mozda ovako, jer imas vise dospunih cm visine za rast.

to mi se cini cak bolja solucija, manje stvari visi unutar boxa i manja je guzva, znaci li to da onda otvoren il zatvoren prozor nema veze u prostoriji?
spominjali su mi vlagu, toga nece biti ili samo moram prozračivati?
Evo tema na forumu o LED rasvijeti, oko ne jasnoca u temi, pitaj ovdje slobodno.

Tako je, sistem je isti. Kako ti je lakse tako odradi.
Samo je bitno da temperatura bude oko 25°c, jer na toj temperaturi najbolje klijaju.
pogledat cu temu o zaruljama, to najmanje kuzim, i to me iskreno najvise i jebe :D
za kijanje ok, imam i pravo klijaliste pa ako nista i to moze posluzit, svakako probat cu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: goran641

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
toga nece biti ili samo moram prozračivati?
2 bilje, mali box, jednom na dan prozracis prostoriju, eventualno 2 puta na dan dok zaljevas. Nece bit problema oko toga. Ostavis prozor na kip dok je ovako ajmo rec toplo vani, kasnije ces samo provjetravati.

imam i pravo klijaliste pa ako nista i to moze posluzit,
Ako mislis na one propagatore, mogu posluziti, odlicna stvar.

A s zaruljama ne moras zurit imamo sad ovu lapmu, odradit ce sigurno kako su i rekli grow i pola.
 
02.09.2021
131
249
43
49
2 bilje, mali box, jednom na dan prozracis prostoriju, eventualno 2 puta na dan dok zaljevas. Nece bit problema oko toga. Ostavis prozor na kip dok je ovako ajmo rec toplo vani, kasnije ces samo provjetravati.
onda ok, mislila sam da je to kopliciranije. onda cu ic na sistem da mi filter stoji van boxa jer ima pola tone. pitanje vezano za to. koliko cesto se to mjenja tj kad znam kad mu je rok trajanja zavrsio?
Ako mislis na one propagatore, mogu posluziti, odlicna stvar.
ma klijalista kad si radis sam klice za jest, dobila sam to a vegentarijanac sam pa kao kul je samo eto manjak vremena pa stoji i ceka bolje dane. sistem je takav da kod toga potopis sjeme bilo cega 24 sata i onda ga stavis na tu plasticnu podlogu s rupicama i drzis u mraku i zalijes jednom u 24 sata. narastu do 10 cm za 5 dana. znam da to tu ne treba al velim na zraku je u mraku je, mokra je i isklija. probat cu ovaj sistem vas. znaci maramica vlazna svako sjeme u svoj tanjuric i na svoju stranu? ovo s vrecicom mi se cini da bi se moglo sjebat, plastika je plastika
A s zaruljama ne moras zurit imamo sad ovu lapmu, odradit ce sigurno kako su i rekli grow i pola.
e tu imam pitanje, cisto informativnog karakera. s obzirom na to da ja sad imam lampu od 250w i prigusnicu na kojoj pise isto to 250, znaci za jace svjetlo trebam i novu prigusnicu? gledala sam setove, oko 1000kn je ako je to ono sto bi mi "kao" trebalo da se odlucim za tu varijantu ako sam u pravu. s druge strane led mi se cinio skup za to malo koliko bi ja radila, ali ako je ovo iz moje prethodne recenice tocno onda mi se bolje isplati stavit led. dali je led od 200w za moj box malo jer on košta 2500kn https://www.hempatia.hr/rasvjeta/led-rasvjeta/lumatek-attis-200-w-led, mislim da mi stvarno ne treba lampa od 10 000kn. ne znam gdje se to jos gleda/kupuje al koliko cujem vidim hemp je na kraju dana najpovoljniji. znam da ima vremena al eto kad smo vec kod te teme da i to pitam. dali kod leda treba kakva prigusnica il ide po sistemu objesi i pali?

pitanja su tupava mozda al ja nikad ni kaktus nisam imala. naucila sam da je priprema pola posla, pa evo pitam sve sto mi na pamet padne, da te poslje ne moram davit za nista. pogledala sam ona svoja gnojiva, pise rast i cvjetanje, ocu kupovat nesto drugo ili? to si mi zaboravio rec. budem poslikala pa stavila, tek ucim kako radi dopisivanje ovako javno, jucer mi nije dalo da slike stavim i pisem, danas mi nije dalo edit na prethodni post. vidim da mi neke bodove daju, ne kuzim sta to znaci al nema veze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: goran641

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
rok trajanja zavrsio?
Ovisi stvarno jer ih vlaga unistava. Prvi filter mi je trajao 3 growa. Drugi jedva izdrazao jedan grow.
Treba na njima mjenjat onu bjelu "carapu" jer se dosta brzo napuni prasinom pa se jako smanji protok zraka.
Ja sam sebi uzeo u bauhausu i odlicno radi posao. Vidi po netu gdje mozes nac najblize sebi. Trazis filc filter za napu. Evo nasao pevexu https://pevex.hr/napa-filter-k-570x620-mm-049413.html nesto na princip toga uzmes.
probat cu ovaj sistem vas. znaci maramica vlazna svako sjeme u svoj tanjuric i na svoju stranu?
MOzes u isti tanjuric, mozes cak i u istu maramicu, ali bolje uzmi dvije maramice da se ne desi nesto neplanirano. Maramice namocis, stavis sjemenku i zaklopis s maramicom tako da je sjeme u sredini, i poklopis s drugim tanjuricom, ili alu folijom zatvoris tanjuric tako da vlaga ne bjezi van. Bitno da je vlazno i toplo.
s druge strane led mi se cinio skup za to
Led jest skuplji u startu, ali zato su racuni za struju puno manji. Jer u prosjeku trosi doplo manje od HPS-a za istu jacinu svijetla.
znaci za jace svjetlo trebam i novu prigusnicu?
Tako je treba i druga prigusnica. Ulaganje u to po meni nije isplativo, ali eto ja sam preskocio HPS-a svjetla, nekako me zivot naucio da pratim trend tehnologije pa sam odmah isao sa LED svijetlom, pozalio nisam.
Lampa od 10k kn ti stvarno netreba, nema takvih lapmi puno ovdje kod nas na forumu, ali vrijede u svakom slucaju za vece grovere. ALi kako kazes ti zasada nemas potrebu za takvo nesto u buducnosti ko zna sto ce biti.
Ova lampa iz hempatije Attis 200w je tebi taman, ako si u mogucnosti to uzet ali kako smo rekli za sljedeci grow dok se malo uhodas.
Prvi mozemo i s HPS-om.
Ili evo ova od 300w https://www.hempatia.hr/lumatek-ats-300-w-led. To je vec za malo veci sator do 1.2mx1.2m takvu bas jedan kolega ima ovdje na forumu i odlicna je, to je opcija ako mislis povecavat grow, ali ako ostajes na ovom satoru ova gore 200w je i vise nego taman.
ona svoja gnojiva, pise rast i cvjetanje, ocu kupovat nesto drugo ili?
Imas vec canna terra pa cemo na tome i ostat. Napisao sam ti gore u prvom postu, ali evo opet desi se da covjek nevidi. Pogotovo dok je nov u necem tesko sve polovit od jednom.
Canna vege necemo imat potrebe ni kosristit jer ima u zemlji svega dovoljno za vegetaciju biljke, a sto se tice floresa s njim cemo ici od 20ml do 50ml/10L sto je 2-5ml/L. Uz to bi dobro dosao Canna Boost kao stimulator cvijetanja ali on je izrazito skup i moze se bez njega, jedino nebi bilo lose imat pri ruci Cannazym, korisne bakterije koje pripomazu opcenitom zdravlju biljke, te Rizhotonic za jaci razvoj korijena.
budem poslikala pa stavila, tek ucim kako radi dopisivanje ovako javno, jucer mi nije dalo da slike stavim i pisem, danas mi nije dalo edit na prethodni post. vidim da mi neke bodove daju, ne kuzim sta to znaci al nema veze.
Samo polako, u pocetku imas samo 10min da editujes post, kasnije dok steknes status aktivnog clana mislim da mozes 10h editat post. NIsam siguran ali uglavno kasnije imas vremena za edit.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo
02.09.2021
131
249
43
49
Ovisi stvarno jer ih vlaga unistava. Prvi filter mi je trajao 3 growa. Drugi jedva izdrazao jedan grow.
Treba na njima mjenjat onu bjelu "carapu" jer se dosta brzo napuni prasinom pa se jako smanji protok zraka.
Ja sam sebi uzeo u bauhausu i odlicno radi posao. Vidi po netu gdje mozes nac najblize sebi. Trazis filc filter za napu. Evo nasao pevexu https://pevex.hr/napa-filter-k-570x620-mm-049413.html nesto na princip toga uzmes.
znam šta je to. kupit cu. top, hvala. znaci on bude ko u napi jadan i žut?
MOzes u isti tanjuric, mozes cak i u istu maramicu, ali bolje uzmi dvije maramice da se ne desi nesto neplanirano. Maramice namocis, stavis sjemenku i zaklopis s maramicom tako da je sjeme u sredini, i poklopis s drugim tanjuricom, ili alu folijom zatvoris tanjuric tako da vlaga ne bjezi van. Bitno da je vlazno i toplo.
deal
Led jest skuplji u startu, ali zato su racuni za struju puno manji. Jer u prosjeku trosi doplo manje od HPS-a za istu jacinu svijetla.

Tako je treba i druga prigusnica. Ulaganje u to po meni nije isplativo, ali eto ja sam preskocio HPS-a svjetla, nekako me zivot naucio da pratim trend tehnologije pa sam odmah isao sa LED svijetlom, pozalio nisam.

Lampa od 10k kn ti stvarno netreba, nema takvih lapmi puno ovdje kod nas na forumu, ali vrijede u svakom slucaju za vece grovere. ALi kako kazes ti zasada nemas potrebu za takvo nesto u buducnosti ko zna sto ce biti.
Ova lampa iz hempatije Attis 200w je tebi taman, ako si u mogucnosti to uzet ali kako smo rekli za sljedeci grow dok se malo uhodas.
Prvi mozemo i s HPS-om.
Ili evo ova od 300w https://www.hempatia.hr/lumatek-ats-300-w-led. To je vec za malo veci sator do 1.2mx1.2m takvu bas jedan kolega ima ovdje na forumu i odlicna je, to je opcija ako mislis povecavat grow, ali ako ostajes na ovom satoru ova gore 200w je i vise nego taman.
ne mislim ic na veći šator, bar ne za sada, jer mi realno treba 150-200grama vrhova godišnje za starce što valjda nisam tako luda da ne mogu uzgojit u 2 growa (entuzijazam nije los na početku, poslje ću plakat) , no otom potom, nek prodje prvi pa ću znat gdje sam i kako dišem.
koliko kuzim ima hemp i popuste neke pa cemo lovit sto treba. pa evo odmah cu ti reci, ako mi treba za 400w 1000+kn onda cu radije kupit led. potrošnja struje da, nisam još vidjela koliko je više ali očekujem cca bar duplo vecu potrošnju, pa kad se zbroji potpuno si u pravu. koliko znam led ne grije ko zarulja pa me zanima kako onda onda u boxu po zimi bude 25c? stavljaju se obicne zarulje ili kako to funkcijonira?
razmisljam cak da odmah kupim taj led pa da taj mali start up koji je jos nov prodam nekome za neke sitne novce. ima li tu posto si mudriji, neki dio di ljudi prodaju stvari koje im ne trebaju?

Imas vec canna terra pa cemo na tome i ostat. Napisao sam ti gore u prvom postu, ali evo opet desi se da covjek nevidi. Pogotovo dok je nov u necem tesko sve polovit od jednom.
Canna vege necemo imat potrebe ni kosristit jer ima u zemlji svega dovoljno za vegetaciju biljke, a sto se tice floresa s njim cemo ici od 20ml do 50ml/10L sto je 2-5ml/L. Uz to bi dobro dosao Canna Boost kao stimulator cvijetanja ali on je izrazito skup i moze se bez njega, jedino nebi bilo lose imat pri ruci Cannazym, korisne bakterije koje pripomazu opcenitom zdravlju biljke, te Rizhotonic za jaci razvoj korijena.
gdje se kupuje cannazym/rizhotonic?
Samo polako, u pocetku imas samo 10min da editujes post, kasnije dok steknes status aktivnog clana mislim da mozes 10h editat post. NIsam siguran ali uglavno kasnije imas vremena za edit.
aha. ok. skuzila sam da su neka turbo stroga pravila, pa sam ipak uspijela i gluposti procitat u drugim diskusijama.
danas sam vratila ec mjerac u hemp, odusevljeno 82kn poštarine, al sto je tu je, pa kad mi pošalju što trebam onda krečemo. do tad da nabavim i smontiram tt.

eh da, ventilacija pitanje, s tim cu se bavit za vikend, znaci cijev = tt100 = filter= stolica il sto cu vec stavit? tako mi nekako po slikama izgleda da bi trebalo bit mada na onoj gdje je filter na podu ne vidim taj tt100. di je on? imam termometar na spagicu koji ima valjda senzor na kraju iste, da ga ostavim vani il vidim da ga ekipa ima zakacenog na lanac unutra?
 
Poslednja izmena:

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Bude crni od prasine, nije bas ko u napi jer nema masnoca.
150-200grama vrhova godišnje
1-2 growa. Necemo racunat iz prvog preveliku kolicinu, ali moguce je bez problema to izvuc u jednom growu u tvom satoru.
led ne grije ko zarulja pa me zanima kako onda onda u boxu po zimi bude 25c? stavljaju se obicne zarulje ili kako to funkcijonira?
Grije se prostorija vecinom. Ima i raznih grijaca sto se mogu u box staviti, ali 90% ljudi grije prostoriju gdje im je box.
gdje se kupuje cannazym/rizhotonic?
Najbolje bi bilo da na hempatiji napravis naruđbu i dogovoris da ti posalju sve skupa s tim ph metrom, oni imaju sve i da se cuda dogovoriti s njjima. Brza dostava i nema problema s njima stvarno. Znaju malo stekat ljeti dok imaju godisnje odmore ali u granicama normale. Imaju i vent tt 100 isto tako.
znaci cijev = tt100 = filter= stolica il sto cu vec stavit?
Tako je, kolega gore na slici ima drugaciju turbinu / vent pa izgleda drugacije. Odmah iznad filtera je vent turbina.
Zakacis ga negdje unutra, i sonda da visi u visini vrhova odprilike. Evo kako je to kod mene.
Screenshot_2.png
koliko kuzim ima hemp i popuste neke pa cemo lovit sto treba.
I crni petak je blizu, a u to vrijeme se svasta ulovi za đabe stvarno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo
02.09.2021
131
249
43
49
Bude crni od prasine, nije bas ko u napi jer nema masnoca.
aha ok, cisto da znam sta me ceka
1-2 growa. Necemo racunat iz prvog preveliku kolicinu, ali moguce je bez problema to izvuc u jednom growu u tvom satoru.
opa. zakon. ne mogu to bas procijeniti, no bitnije mi je nauciti nego sad ocekivat cuda. bit cu sretna da je i pola.
Grije se prostorija vecinom. Ima i raznih grijaca sto se mogu u box staviti, ali 90% ljudi grije prostoriju gdje im je box.
ja imam samo radijator, doduse mogu box naslonit na njega ako bas bude nuzno
Najbolje bi bilo da na hempatiji napravis naruđbu i dogovoris da ti posalju sve skupa s tim ph metrom, oni imaju sve i da se cuda dogovoriti s njjima. Brza dostava i nema problema s njima stvarno. Znaju malo stekat ljeti dok imaju godisnje odmore ali u granicama normale. Imaju i vent tt 100 isto tako.
dva puta sam naručivala i brzo je bilo. nisam nista vracala pa da vidim proceduru. kad se jave onda cu uvalit i vent. tako je najbolje.
Tako je, kolega gore na slici ima drugaciju turbinu / vent pa izgleda drugacije. Odmah iznad filtera je vent turbina.
cek. znaci cijev tt pa filter?
il ja ne kuzim? jel moguce da nije s nicim spajao, ne vidim ni duck tape ni čelne
Zakacis ga negdje unutra, i sonda da visi u visini vrhova odprilike. Evo kako je to kod mene.
Pogledajte prilog 417083
u vrečici je tvoja sonda?
I crni petak je blizu, a u to vrijeme se svasta ulovi za đabe stvarno.
kaj mislis da se odmah uvalim u led? il je to previse za rookia/početnika?

di se kupuje ono sto mi od suplemenata treba?
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
ja imam samo radijator,
Biti ce dovoljno. bitno da temp ne pada ispod 20 nocu i da bude do nekih 25 danju. a tako bi i trebalo bit s radijatorom.
cek. znaci cijev tt pa filter?
il ja ne kuzim? jel moguce da nije s nicim spajao, ne vidim ni duck tape ni čelne
Mislim da je on staviot vent direktno na filter i spojio ductape-om. Kako god napravis bit se dobro, BItno da turbina gura zrak kroz filter na kraju, a cijev odakle vuce spojena na vrh boxa. i to je to.
u vrečici je tvoja sonda?
U vrecici mi je drugi termo metar koji je bezicni pa vidim iz ruge sobe temp u boxu, sonda visi dolje jedna stralica je prema njoj usmjerena na slici. Malo se slabije vidi kad je i zica i sonda tanka.
kaj mislis da se odmah uvalim u led? il je to previse za rookia/početnika?
Ako si u mogucnosti ne vidim zasto ne, i moj prvi grow je bio istod LED-a. To je samo svijetlo ne predstavlja neki problem za ustimat se. Mislim na isto ti dođe, nesmije pre blizu da ne spali biljke ispo kao i HPS. Ali zato sam ja tu da te upozorim na protrebnu razdaljinu lampe i vrhova. Na tebi je oces odmah LED ili ces dat sansu HPS-u.
suplemenata treba?
Mislis na ove dodatke sto sam ti rekao rizhotonic i canazyme?
Evo i njih kod sponzora.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Peroooooo and Čada
02.09.2021
131
249
43
49
Biti ce dovoljno. bitno da temp ne pada ispod 20 nocu i da bude do nekih 25 danju. a tako bi i trebalo bit s radijatorom.
a ne ne. veliki grad, gradska toplana, od 10 nema grijanja ali imam električnu grijalicu, snaci cu se s time ako bude potrebno. nego čisto informacije radi, postoje li neki grijači unutar boxa ako bude trebalo da vidim
Mislim da je on staviot vent direktno na filter i spojio ductape-om. Kako god napravis bit se dobro, BItno da turbina gura zrak kroz filter na kraju, a cijev odakle vuce spojena na vrh boxa. i to je to.
ok, ako zapnem javit cu se. mislim da sam skuzila. ducktape imam
U vrecici mi je drugi termo metar koji je bezicni pa vidim iz ruge sobe temp u boxu, sonda visi dolje jedna stralica je prema njoj usmjerena na slici. Malo se slabije vidi kad je i zica i sonda tanka.
aha. to nemam. koliko cesto viris u box? 1x na dan je dovoljno, i da pitanje dali se box prozračuje ikad?
Ako si u mogucnosti ne vidim zasto ne, i moj prvi grow je bio istod LED-a. To je samo svijetlo ne predstavlja neki problem za ustimat se. Mislim na isto ti dođe, nesmije pre blizu da ne spali biljke ispo kao i HPS. Ali zato sam ja tu da te upozorim na protrebnu razdaljinu lampe i vrhova. Na tebi je oces odmah LED ili ces dat sansu HPS-u.
ok, jedan ducan tu daje na rate da ne moram odmah grunut 2500 jer sam i sad dala za sve sto sam kupila 3000. sve u svemu treba probat oboje, pogledat potrošnju struje i sl a i kako si rekao pricekat crni petak
Mislis na ove dodatke sto sam ti rekao rizhotonic i canazyme?
Evo i njih kod sponzora.
e to to, da znam sta mi treba
to trebam odmah ili kad?
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
grijači unutar boxa ako bude trebalo da vidim
Ima onih grijacih folija za reptile. Stave se ispod tegle da griju korijen. Ili one grijaci kabeli isto za reptile. Pa cak i folije za podno grijanje rade na principu isto kao i ove podne za reptile.
Evo folije, njih najbolje s ebaya-
Marac folija.png
I kabel, on se moze nac u petshopu cini mi se.
Grijaci kabel.png
1x na dan je dovoljno, i da pitanje dali se box prozračuje ikad?
Nekad par puta na dan a nekad ne otvorim box po 2-3 dana. kako kada. ALi da jednom dnevno optimalno.
Box se prozracuje stalno. Ventilacija o kojoj pricamo, znaci vents tt100 ce ti mjenjat sav zrak u boxu na svakih 2 min svojim protokom. Samo sobu jednom dnevno provjetris i to je to. Kako smo vec rekli dok je jos toplije moze stalno biti na kip prozor sve dok nam to tempereature dozvoljavaju.
to trebam odmah ili kad?
To su jako korisni dodaci, i ako ih mislis uzimat najbolje odmah. Jer to se koristi od pocetka a rhizotonic do cvata ide samo poslje, ga spremas za sljedeci grow, dok bakterije idu od pocetka do kraja doslovno.

A za svijetlo kako sam ti rekao razmisli, ali nemas potrebe za upgradom odmah mozes to i za sljedeci grow uzet. Odradit ce ovaj HPS sto imas bez greske sigurno.
 
02.09.2021
131
249
43
49
Ima onih grijacih folija za reptile. Stave se ispod tegle da griju korijen. Ili one grijaci kabeli isto za reptile. Pa cak i folije za podno grijanje rade na principu isto kao i ove podne za reptile.
Evo folije, njih najbolje s ebaya-
Pogledajte prilog 417086
I kabel, on se moze nac u petshopu cini mi se.
Pogledajte prilog 417085
hvala, i to je korisno znat, budem pregledala i to
Nekad par puta na dan a nekad ne otvorim box po 2-3 dana. kako kada. ALi da jednom dnevno optimalno.
deal
Box se prozracuje stalno. Ventilacija o kojoj pricamo, znaci vents tt100 ce ti mjenjat sav zrak u boxu na svakih 2 min svojim protokom. Samo sobu jednom dnevno provjetris i to je to. Kako smo vec rekli dok je jos toplije moze stalno biti na kip prozor sve dok nam to tempereature dozvoljavaju.
tako sam i mislila
To su jako korisni dodaci, i ako ih mislis uzimat najbolje odmah. Jer to se koristi od pocetka a rhizotonic do cvata ide samo poslje, ga spremas za sljedeci grow, dok bakterije idu od pocetka do kraja doslovno.
onda cu i to nema problema
A za svijetlo kako sam ti rekao razmisli, ali nemas potrebe za upgradom odmah mozes to i za sljedeci grow uzet. Odradit ce ovaj HPS sto imas bez greske sigurno.
može. budem vidjela i koliko mi je povecan račun za struju. mislim da vise nemam pitanja. hvala ti.
sad da docekamo da se hempatija javi zamjeni dostavi i krecemo.

edit: lažem. pitanje za sam start. ja sam kupila dvije velicine tegle/potova s pripadajucim tanjuricima. velike su 20-25L a male 2-3L, dali presadivanje ide u jogurt casu neprozirnu pa u mali pot pa u veliki ili da krenem s svojim malim potom. vidjela sam ga korjen ne voli svjetlo, moje je sve od plastike i tamno. na velike potove bi busila rupe da mogu zicu provuc kad krenem savijat biljku. vidjela sam da neki ljudi probuse kao puno rupa na tim potovima pa me zanima dali treba vise rupa od predvidenog na tegli. i jos sam negdje procitala pa da pitam: kada stavim zemlju u pot dali ju zalijem vodom dok ne procuri ili ju samo normalno zalijem. malo mi se cini agresivno da tako malenu biljku stavljam u spuzva mokru vodu. znam da dok je mala da ju treba prskat prskalicom, pa cisto da pitam kod starta dali se kao normalno to zalije il malo pretjera
vidjela sam da biljka ne voli previse vode vec da ce bolje podnjet susu.
 
Poslednja izmena:

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Ovaj HPS trosi 0.25kw/h znaci 4h nekih 80 lipa. NIje puno, ali razlika bi bila u svijetlu, da uzmes ovaj attis 200w trosilo bi nekih 0.2 kw/h znaci 5 sati za 80lipa (neka srednja cjena struje.) za vecu kolicinu svijetla. Svijetlo ce radit 18h na dan znaci 18x0,25= 4.5kwh dnevno x 31 dan u mjesecu = 139,5kW/h * cijena struje = cca 112kn mjesecno.
Potovi ce biti dobri. Sjeme nakon klijanja posadis u ovaj sto imas 2-3L, nakon nekih 15 dana cemo presadit u finalni pot.
Ovi od 20-25L su taman, biti ce vece biljke. Iako je misljenje da autosima ne treba vise od 15L zemlje, iznenadio sam se neki dan dok sam izvadio biljku staru svega 20 dana iz pota od 25L, korijen bio na dnu i to dosta ga bilo. Znaci ipak stigne iskoristit autos i vise zemlje u dobrim uvjetima.
Sto se tice busenja rupa po potu izbusi samo za trening gore po vrhu da imas gdje vezat. Ovo ostalo nema smisla. Busio sam i ja svakih 5cm rupu, napravio sito od pota ali ne doprinosi to nicem gotovo. Jednako im treba da se zemlja osusi, a i korijen je gotovo isti sa rupama i bez njih. Dovoljne su one osnovne dolje da visak vode ima gdje izaci.
A za bolju cirkulaciju zraka i bolju pristupnost zraka korijenu koristimo ovakve potove.
https://www.hempatia.hr/vaze/vaze/air-rap-vaza-15l
Ili
Ali nema neke pretjerane potrebe za time, ovi plasticni su se pokazali odlicnim također.

zalijem vodom dok ne procuri ili ju samo normalno zalijem.
Nikako da procuri, nema to smisla. Ja prakticiram da prije stavljanja smjemenke u zemlju mali pot zalijem po sredini sa deci vode stavim menku na nekih pola CM dubine i zatrpam lagano, onda za 3-4 dana zalijem sa 2 deci vode po cjeloj povrsini pota, i tako dizem vodu za duplo svako sljedece zaljevanje dok ne dodem do finalne kolicine. ali ne brini nista dok dodemo do toga sve cu ti napisat kako ide.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: xxxivanaxxx

Iff

Aktivan Član
28.07.2021
115
399
63
Pozdrav.
Vec neke vrijeme trazim mentora.
Dnevnik je pocet prije skoro mjesec dana.
Eto ako bi bio voljan biti mi mentor bila bi zahvalna.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.