Merenje temperature i vlažnosti kada je svetlo uključeno?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
U poslednjih par dana sam u nekoliko različitih tema videla situaciju gde ljudi započinju novi grow i prikazuju kako merači temperature pokazuju vrednosti i preko 29C. Sijalice jesu HID, ali ne snage i prostora koji bi opravdao te temperature.

Moje iskustvo posle prvog growa bilo je to da merač kada je on (ili sonda) direktno pod svetlom ne meri tačnu temperaturu. Često samim tim ne mere ni relativnu vlažnost dobro.

Odstupanje uglavnom zavisi od samog merača i sonde. Ja koristim pristup da jednom meraču napravim senku na nivou zemlje i tako izmerim temperaturu.
Mislim da može da se koristi i onaj infrared termometar da se sazna tačna temperatura.

E sada zanima me da li je ovo nešto što generalno znate ili ja grešim, ili je to bila slučajnost od nekoliko izolovanih primeraka :razvaljen::
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
u prirodi se tem mjeri 1 m iznad zemlje u hladu , e sad kod uzgoja kanabisa mi mijerimo temperature u razini krosnje pogotovo kad se ljudi bore sa visokim temp i spaljivanjem jer je potrebno odrzat odredenu temperaturu na tome djelu tj na vrhovima da bi se izbijegle otapanje trihoma ,gubljenje terpena ,spaljivanje biljke i nastanak foxtaila zbog vrucine... ja osobno temp mjeri na 2 ili tri mjesta i sve je uvjek tu negdje u 1-2 c znaci razina lampi iznad njih i ispod biljaka kad imas dobar protok zraka i dobar vent da mjesa zrak unutra tem bi trebala bit svugdje koliko toliko ista jer to i je poanta a ne da ti krosnja pod hps gori na 30 c a tegle i korjen su na 16 c npr
 

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
ne da ti krosnja pod hps gori na 30 c a tegle i korjen su na 16 c npr
Jeste da slazem se,ali ajmo realno da pogledamo stvari kako stoje u vecinjom dnevnika iz koje ja izvlacim pouku a i iz licnog primera.
Problem nasteje u manjim boksevima koje je teze dogrejavati jer covek nije pametan sta da ubaci za dogrejavanje boxa a da drzi odredjenje parametre u nekom normalnom levelu ako ne dogrejava grow-room.Recimo kod mene u boxu na 45x50 mh/hps rasveta temp. dok radi rasveta je u krosnjama 28-29c a u visini pota 17-18c kako kad i onda kad ukljucim grejac u krosnjma zna da mi ode preko 35c jer ventilacija svu toplinu izvlaci i vuce zrak topao napolje i grejac fakticki svo vreme radi da bi u visini pota bilo onda 22-23 ali mi onda susi donje listove jer mi je bioza u cvetanju i popunjem box sa lisnatom masom.Ja sam to kao kompezovao tako sto dok mi bioza spava drzim udobnih 21-22c i tad mi je ista temp.i u nizem i visljem delu boksa a bitno je da mi se greje koren dok biljka spava.Mislim da je mnogo lakse growerima koji imaju veci box jer mogu da ubace neko ozbiljnije grejno telo skojim se moze lepo nariktati temp.plus ko ima mogucnost jos da dogrejava grow-room to je onda super,ali nazalost nismo svi bas u mogucnosti da imamo tako slobodne uslove za uzgoj pa vecinom nas muku muci sa dogrejavanjem i odredjenom temp.Ovo sto kaze Weed oko merenje temp.u visini krosnje je jako bitno sto je covek lepo objasnio da ne izgore vrhovi,foxtaila da ne krenu i te stvari da ne ponavljam izuzetno bitno ko se bavi indoor uzgojom.O vlagi i da ne pricam tek je tu problem kako je podici u manjim boksevima mada i u velikim zna da bude isti problem ali ne tako izrazen kao u manjim gde je mnogo teze odrzavati vlagu.
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
e saf big to o cemu ti pricas su ektreme tesko je opcenito dobit dobru mikro klimu u takvim malim prostorima pogotovo sa hps i mh koje griju al opet nekad nedovoljno s obzirom na sobnu temp di je box ... mali prostor treba dobro ventilirat i da unutra dobro mjesan zrak ali kao sto rekoh tesko je to postici u malim boksevima to govorim iz iskustva jer sam stvarno probo sve od najmanjeg pc- do velllllikog boxa
 

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
kao sto rekoh tesko je to postici u malim boksevima to govorim iz iskustva jer sam stvarno probo sve od najmanjeg pc- do velllllikog boxa
Pa da o tome ti pricam,mislim da smo se razumeli.Zato od sledece sezone prelazim definitivno u veci boks 100x100 bas zbog tih stvari jer ovo u malim boksevima je mucenje ubijes se 90-100 dana jbg i na kraju ne bude kako si zamislio.Ne kazem ja da nema filinga u manjim boksovima i pc-groowu i tome slicno ali svako bi growao u vecem boksu da ima mogucnosti to je 100% da se ne lazemo.Meni je trebalo vremena da shvatim sve kako sta ide oko indoor uzgoja a to mi je taj manji boks mnogo pomogao jer vece greske sam pravio i tako da sad kad predjem u veliki box osecam da ce biti maciji kasalj growati jer sam se ispraksirao na manji i suocen sam sa mnogo problema bio.:thumb:;)