Mesec je kriv

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Pisalo mi se malo, pa me istrpite :) dislaimer: dunula malo ::volimj::

Piše mi poznanica kako je danas mučila glavobolja, a njenog druga juče.
Znam, rećićete "Dve glavobolje u dva dana. Impossibru!".
Njeno objašnjenje....Mlad Mesec. Koji je evo počeo danas, 26. decembra.

I to (verovatno) jeste tako. Jer poznato je da Mesec utiče na ljude.
Najpoznatija su verovanja vezana za Pun Mesec, ali ima i onih za ostale faze meseca.
I neke osobe su više osetljive na te promene. To su HSP (Highly Sensitive Person) osobe.
Actually a thing. Naziv je poprilično samoobjašnjiv. Osetljivije su više na sve (ili neke) stimulanse.
Kako na lepotu, tako i na bol. Mač sa dve oštrice.
Ona je jedna od njih, i verujem da te promene oseća.

Mesec i da vrši neke promene, on radi sa onim što postoji.
Ako je ono što postoji loše, onda će i efekat bili loš.
A od dobrog - bolje.
Vrlo slična situacija sa psihodelicima.
Loša situacija, interno i eksterno, rezultuje lošim tripom.
Nije psihodeik kriv.

Ne kažem ja da je moja prijateljica loša. Već je situacija mnogo gora.
Ceo svet smo "izlošili".
I onda kad Mesec ili psihodelik pojača nešto. Zna da pojača to loše.
Nije Mesec kriv.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Pošto je ljudsko tijelo preko 70%voda, a znamo kako mjesec utječe na vodu, plimu i oseku, po toj logici utječe i na ljude samo na koje načine to ne znam :)
U stvari ljudsko telo je oko 60% vode, necije manje necije vise, za plimu i oseku ima jako malo konkretnih dokaza, jeste da prate meseceve mene ali konkretnih naucnih dokaza za uticaj meseca na to ima jako malo, i to sto ima je veoma diskutabilno.

Inace, ja smatram za sebe da spadam u HSP vrstu ljudi(nazalost), po sebi sam primetio da i mesec, i vreme, i atmnosferski pritisak, pa cak i energija neke osobe veoma utice na mene, nekad uopste nije prijatno.
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Ako je itko metropat onda sam to ja.. jugo i tlak mi zna činiti život nepodnošljivim.koliko neprespavanih noći samo...to ne može shvatiti onaj tko nema tih problema niti se to može nekom opisat.. no da ne idemo u off previše tema je "mjesec"..
Nezz,nisam znanstvenik, pišem ono što sam naučio u školi i slušao kroz život kako je preko 70% ljudskog tijela voda,sad jel 60 ili 70, manje bitno,no iskreno,to za 60% prvi put čujem (ne kazem da to nije točno nego nisam čuo još taj podatak), isto tako nisam stručan ali su me učili da je za plimu i oseku izravno odgovoran mjesec,ako su krivo učili onda su generacije u zabludi..
Ili je sve hologram i zapravo ni mjesec ni mi u ovom obliku ne postojimo :D
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Ustvari je ipak oko 70%... Toliko ima i vode na planeti Zemlji.
Slučajnost?
Google je tvoj drug, prijatelju. :spliff:

Mozda dok si beba, da, ali svakom godinom ti gubis bar 1% a zbog naseg zdravog nacina zivota i vise.
Muskarac od oko 30ak godina ima oko 60% dok zena u istim godinama ima oko 55%.
Ne verujem u slucajnosti.

Google je moj bolji prijatelj nego pola ovih laznih sto imam :rasta:
Ne znam da li su oni krivo ucili, ili su krivo uceni, a to je velika razlika, ali da mesec ima neki uticaj na sve to pa i na coveka, ima, skoro sam saznao o tome i poceo da obracam paznju i prema sebi mogu reci da definitivno utice na raspolozenje, nervozu, nesanicu, kvalitet sna itd itd, i da, jako je tesko objasniti nekome ko sam i nije iskusio to, skoro pa nemoguce.

I da, malo detaljnije to istrazi, ne verujem ja tim domacim balkanskim sajtovima koji pisu bilo sta za eto samo da bude napisano


itd itd ovo je samo quick search bio
 
Poslednja izmena:
10.12.2019
45
232
33
28
Naučnih dokaza gotovo i da nema, a teorija koje se držim da je to placebo efekat.

S druge strane ne sećam se kada sam zadnji put razmišljao o mesecu a zadnja dva dana imam jaku glavobolju i nevoravatnu nesanicu.
Glavobolje su kod mene baš redak slučaj a nesanica tu i tamo, kako kad.


"Poznato je da organizam novorođenčeta sadrži oko 87% vode (H2O) od ukupne telesne težine. Organizam odraslog deteta sadrži oko 70%, mladog čoveka oko 60%, dok organizam čoveka od 80 godina sadrži svega oko 50% vode. Dakle, tokom života neprekidno opada ćelijski sadržaj vode."
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
za plimu i oseku ima jako malo konkretnih dokaza, jeste da prate meseceve mene ali konkretnih naucnih dokaza za uticaj meseca na to ima jako malo, i to sto ima je veoma diskutabilno.
odakle sad to da nema naucnih dokaza? mislim da je prica prilicno jednostavna.
nemaju bas mjeseceve mjene utjecaj nego polozaj zemlje, mjeseca i sunca. kad se poravnaju sunce, zemlja i mjesec (mladi i puni mjesec) onda je plima najveca a kad je sunce suprotno onda se sunceva gravitacije ne potpomaze mjesecevoj pa imamo "low tide", nemam pojma na hrvatskom kak se veli. pa prema tome imas spring tide i neap tide.
tako da na plime i oseke utjece sunce, mjesec, zemlja, tlak zraka, vjetrovi i lokacija na zemlji. i nisam jos cuo da netko diskutira o tome posto je dosta jednostavno i predvidivo.

sto se tice utjecaja punog mjeseca na ljude..... bilo je vec miljarda istrazivanja i testova na ljudima....posto je to dosta jednostavno za testirati i nitko do sada nije nasao nikakve poveznice niti promjene u ljudskom ponasanju.

sto se tice nesanice za vrijeme punog mjeseca, vjerovalo se da bi bilo moguce da je istina posto smo do nedavno zivjeli bez rasvijete pa nam je pun mjesec osiguravao rasvijetu po noci i da smo kroz povijest to iskoristavali i bili budni.....
....pa su onda i za to napravili miljon testoranja na svim mogucim sveucilistima i ko zna di ne....... i nista nisu mogli povezat niti su primjetili i najmanje promjene.

voda u covjeku varira ovisno o starosti, spolu i kolicini masnog tkiva. zene imaju manje vode jer imaju vise masnog tkiva od muskaraca.

Novorodjencad cca. 78%.
Nakon 1g. cca 65%
Odrasli muskarac cca 60%
Odrasla zena oko 55%
Ljudi sa vise masnog tkiva imaju manje od prosjeka

Srce i mozak cca 73%
Pluca cca 83%
Koza cca 64%
Misici i bubrezi cca 79%
Kosti cca 31%

Naučnih dokaza gotovo i da nema
Ima ih na lopate i sve imaju jednak zakljucak pa nema smisla ponavljat testove nakon miljon odradjenih sa istim rezultatima.
 
10.12.2019
45
232
33
28
Ima ih na lopate i sve imaju jednak zakljucak pa nema smisla ponavljat testove nakon miljon odradjenih sa istim rezultatima.

Apsolutno se od reči do reči slažem sa tobom, i kada sam govorio o dokazima naravno nisu bili vezani za plimu i oseku (to smo valjda savladali u osnovnoj)
već o uticaju meseca na čoveka :)

Inace, ja smatram za sebe da spadam u HSP vrstu ljudi(nazalost)
Evo nekih nama poznatih HSP ljudi: Albert Einstein, Martin Luther King, Steve Jobs, Lady Diana, Marcel Proust, Virginia Woolf, Michael Jackson, Johnny Depp, Winona Ryder.

I da te ne citiram sad, ali mislim da ako ti je gugl najbolji prijatelji trebali bi barem odnose izgladiti :)
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Cekaj, pa zar cemo se slepo drzati onoga sto nam serviraju, moramo i malo u teorije zavere i ako to nije tema, ali zanimljivosti o mesecu ima dosta, npr pricaju nam da mesec nema atmnosferu a laserskim termometrom se moze izmeriti(ko ima malo vise para da izvoljeva) temperatura na mesecu(jedan nas naucnik koji je gostovao kod FES TVa je to i uradio, ako nekoga zanima link poslacu mu da ne ispadne da reklamiram) i ispada da je temperatura na mesecu prijatnih 20-25 stepeni, kako?
To bi objasnilo mnoge stvari npr na snimku sletanja na mesec americka zastava koja se viori, zvukovi koji se cuju pri udaranju i hodanju, prosto mislim da tu ima vise nego sto se prica i mislim da ako je to sve lazirano tj snimano u studiju ne bi oni dozvolili takve greske, ipak su to ameri a ispade da su amateri.

Takodje mesec je udaljen oko 380 i nesto hiljada kilometara od zemlje, a precnik mu je oko 3000 kilometara(po zvanicnim podacima), kako nesto tako malo a tako udaljeno moze da ima tako jak uticaj na nas i na zemljino gravitaciono polje koje je mnogo jace, naucnik nisam pa ne umem da objasnim ali eto i ja se secam sta su nam pricali u osnovnim skolama, takodje su nam pricali i da su piramide bile grobnice faraona pa ispade da su napravljene pre velikog potopa.

Takodje je taj isti naucnik merio poluprecnik meseca i ispada da je on u odnosu na zemlju velicine 1:2 sto je duplo vece nego sto se prica, zasto?
Ko zna, mozda su i njegova merenja pogresna.

Sljokica , sto mislis da bismo trebali odnose popraviti? Pa ja kad istrazujem tako nesto idem i van granica koje je postavila nauka i trazim i misljenja i opazanja raznoraznih ljudi tako da mislim da gugl i ja imamo odlican odnos, mozda gresim.

Kolega Stipe slazem se da ih ima na lopate kao sto ti kazes, ali svi uzimaju iste vrednosti i iste jednacine tj istu polaznu tacku, a sta ako je ta polazna tacka pogresna? U matematici se sve moze zasto? Pa kad nesto ne stima ti samo malo korigujes neki podatak, neku jednacinu i ispadne da moze i sve to lepo izgleda u teoriji i na papiru dok je u praksi cesto drugacije.
Sad sam ja malo zastranio od teme i otisao u neke teorije zavere ali eto ne volim da ostanem ne dorecen.
I na kraju, ne kazem ja da sam za sve u pravu, ja eto diskutujem ako neko ima nesto protiv toga neka kaze i zacutacu, da ne dodje do zablude da ja mislim da ja sve znam, nemam ja pojma, samo volim da istrazujem.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Nauka is overrated. Generalno mislim da sva narodna verovanja, koja su izdržala test vremena, u sebi nose neku istinu. Možda ne tako očiglednu i direktnu, ali istinu.
Ne bih zalazila u procente vode, teorije zavere i sl. Mislim da je nepotrebno, iako možda zanimljivo.

Evo, uzmimo Sunce za primer, tu kapiram ne moramo mnogo da dokazujemo da kretanje Sunca utiče na sve nas? I dnevni i godišnji ritam kretanja. Čak i ne moraš da si HSP.
Isto je i sa Mesecom. Samo što on(a) radi na mnogo suptilnijim planovima. Mesečev ritam je drugačije prirode.
A i ako krenemo logikom da je sve povezano. Kretanje nečeg toliko velikog u sistemu verovatno utiče i na druge povezane delove na neki način.(?)

P.S
Vrlo zanimljivi komentari. ::kauboj::