Mesec je kriv

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Takodje je taj isti naucnik merio poluprecnik meseca i ispada da je on u odnosu na zemlju velicine 1:2 sto je duplo vece nego sto se prica, zasto?
Ko zna, mozda su i njegova merenja pogresna.
Vjerojatno.
Astronomi su u stanju izmjeriti masu,gravitacijki utjecaj,pa i promjer planeta i ostalih nebeskih tijela.
Jedan problem sa našom percepcijom je čisto evolucijske prirode. Kada su mjesec ili sunce nisko na horizontu (možda sam se krivo izrazio,al kužite me),izgledaju veće nego što stvarno jesu. Pogotovo sunce,mjesečeva udaljenost od zemje puno više varira.

Što se atmosfere na mjesecu tiće,ona nije nepostojeća,ali je toliko tanka,da je gotovo zanemariva,a temperatura varira od -160 do +120 ⁰C

Osim temp.,sve je iz glave,pa ne zamjerite ako sam nešto krivo napisao ;)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ja mislim da oni znaju apsolutno sve o toj pijanduri...u cm.Nema..mi mislimo!!
Moja Ruza boluje od migrena i da..u zadnja dva dana ..od nje i mene boli glava.

edit
Ima jedan "znanstvenik" gilgames na YT.
prije par mjeseci objavi na YT
Ljudi ..pa nije on toliko daleko.Ja sam ga pogodio meteoroloskim balonom.
Skinuo sam predplatu sa Gilgamesa poslije toga hahah
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Cekaj, pa zar cemo se slepo drzati onoga sto nam serviraju
znanost nam daje trenutno najbolje moguce odgovore sto zna. znanost nije religija da ti "servira" sto moras vjerovat nego ti da informacije kako da sami to testiramo i uvjerimo se.
moramo i malo u teorije zavere
ne moramo, pogotovo ne oko ovako banalnih stvari. ljudi u svemu vole trazit neke zavjere jer im je ocito tako interesantnije.
i ispada da je temperatura na mesecu prijatnih 20-25 stepeni, kako?
nikako. temp varira ovisno je li dan ili noc gore. kako bi ko mogo vjerovat da kamen bez atmosfere ima 25°C ??? :D
ja ne znam di vi citate to? vjerojatno na istom mjestu di pisu o kemtrejlsima, reptilima, cjepivima i masonima :)
americka zastava koja se viori
nista ne viori niti je ikad viorilo. stoji vodoravno jer ima okvir u sebi da bi mogla stajat vidljivo na mjestu bez gravitacije.
ako je to sve lazirano tj snimano u studiju ne bi oni dozvolili takve greske
puno jednostavnije i jeftinije je poslat nekog na mjesec nego lazirat ovo sve. i da cijeli svijet ukljucis u tu "zavjeru" ne bi uspjeli lazirati to jer je previse toga za lazirat u real-time-u a i opcenito. totalno najgluplja teorija zavjere.
a precnik mu je oko 3000 kilometara
1700km.
, kako nesto tako malo a tako udaljeno moze da ima tako jak uticaj na nas i na zemljino gravitaciono polje koje je mnogo jace
mjesec je mali i ima malu masu pa prema tome i slabu gravitaciju. cca 6x manju neg na zemlji. i nema bas "jak" utjecaj na zemlju ali ipak ima jer je blizu zemlje.
360-400tkm nije bas tako puno sto se tice gravitacije. za putovanje je u biti dosta daleko al nedovoljno da ne bi utjecao na plimu i oseku i vjerovatno nesto malo i na orbitu zemlje.
i sunce je udaljeno 150 miliona km pa opet ima utjecaj iako je ful daleko, al sunce ima nezamislivo vecu masu pa se ipak osjeti utjecaj.
takodje su nam pricali i da su piramide bile grobnice faraona
jer su u njima pronasli grobove i mumije. al mislim da se i dalje ne zna tocan razlog niti nacin gradnje. arheolozi nemaju bas neku podrsku niti financije pa je sve to dosta problematicno isto ko i kod ostalih megalita. tako da..... ova prica je po meni dosta kompleksnija od slijetanja na mjesec i mjeseceve gravitacije :)
Takodje je taj isti naucnik merio poluprecnik meseca i ispada da je on u odnosu na zemlju velicine 1:2 sto je duplo vece nego sto se prica, zasto?
Ko zna, mozda su i njegova merenja pogresna.
Nesto si pobrkao. Kutna velicina mjeseca je cca 1/2 zemljine velicine. Nije polumjer mjeseca 1/2 zemljinog :D promjer zemlje je cca 4x veci od promjera mjeseca i nije nikakav problem izracunati to posto udaljenost moze izracunati bilo koji civil na zemlji pa prema tome i promjer/polumjer/povrsinu....
Pa ja kad istrazujem tako nesto idem i van granica koje je postavila nauka
Mislim, nije zabranjeno to al nisi jedini koji je to probao. Nauka ti da podatke koje je otkrila i koje nitko nije mogao da negira i nakon toga postanu teorije. Tko god zeli moze testirati mjerenja i uvjerit se sam, ako uspijes dokazat suprotna testiranja, ceka te, vjerojatno, nobelova nagrada. Nitko sretniji od znanstvenika kad bi se pojavio netko sa boljim rezultatima. Slicna prica sa Newtonom i Einsteinom. Nije ni newton pohvatao bas sve ispravno .... pa su popravili sa boljim testovima. Zato i vele da znanost daje trenutno najbolje informacije za koje se zna. Nitko ne veli da su apsolutne istine.
ali svi uzimaju iste vrednosti i iste jednacine tj istu polaznu tacku, a sta ako je ta polazna tacka pogresna?
a koja polazna tacka? pricamo o utjecaju mjeseca na ljude. to je polazna tocka. uzmes 1000 ispitanika (karikiram) i pratis ponasanje za vrijeme mjesecevih mjena.... to je to. ne moze bit jednostavnije. uzmes 1000 ljudi i das ima vutru da zapale pa gledas promjene. ne vidim kako bi polazna tocka mogla bit kriva.
Pa kad nesto ne stima ti samo malo korigujes neki podatak, neku jednacinu i ispadne da moze i sve to lepo izgleda u teoriji i na papiru dok je u praksi cesto drugacije.
??? ma nego sta :D pogledaj malo oko sebe i svu tehnologiju koju koristis i svi drugi ljudi. sve funkcionira zato sto se podaci na papiru poklapaju sa praksom, inace nema nikakvog smisla i nista ne bi funkcioniralo. ako nesto ne ide onda ne ide i zna se da se ne zna. jos uvijek se ne zna jako puno toga i nitko nista ne "korigira".
ono sto je dovoljeno je ubacit "nevidljivu" varijablu u formulu ako se rezultat poklapa sa praksom al onda se to jako dobro zna. slicna prica je bila sa otkrivanjem bozona. nisu znali da postoji ali po formuli bi morao postojat... i ako ubacis varijablu onda sve odjednom funkcionira...... sve dok nisu nasli ono sto im je falilo.
.....al to nije "malo korigiras" nego cijeli tim znanstvenika u cijeolom svijetu radi na tome godinama.
I na kraju, ne kazem ja da sam za sve u pravu, ja eto diskutujem ako neko ima nesto protiv toga neka kaze i zacutacu, da ne dodje do zablude da ja mislim da ja sve znam, nemam ja pojma, samo volim da istrazujem.
to je odlicna karakteristika osobe :) ne moras zasutit nego budi spreman na promjenu misljenja ako za to postoji dokaz. po tom principu se i razvija tehnologija i znanost. problem je sto malo ko udje dublje u takva istrazivanja da sam za sebe testira jer je potrebno odredjeno znanje i vrijeme za pohvatat to sve. zato imas znanstvenike koji ce ti olaksat. ak vele da je zemljina gravitacija 9.81m/s/s onda ne moras uzet to zdravo za gotovo nego testiras sam. isto kao sto tisuce ljudi na svijetu to testira i uvijek su jednaki rezultati.
problem je sto ljudi treaze zavjere u banalnim stvarima i pokusavaju otkrit toplu vodu gdje je nema.....a toliko drugih neotkrivenih stvari gdje osoba cak i moze mastat i razmisljat sto bi i kako bi moglo bit.
znanost se mijenja i to je jedini nacin za ucenje. do nedavno se mislilo da elektroni orbitiraju jezgru kao sto smo vidjeli sliku toga miljardu puta, i jos uvijek se povlaci ista slika za koju svi znamo.... iako od nedavno znamo da elektron ne kruzi oko jezgre vec je prica debelo kompleksnija. takvo otkrice ne pobija znanost kao takvu vec naprotiv otvara puteve za nova testiranja i rezultate i prema tome tehnologija napreduje sto je vidljivi dokaz. npr kvantno racunalo i jos neki medicinski aparati koji ne bi funkcionirali da znanost nije prihvatila nove dokaze/rezultate.
Nauka is overrated. Generalno mislim da sva narodna verovanja, koja su izdržala test vremena, u sebi nose neku istinu.
kao npr?
ak ces o punom mjesecu onda mos otic do vukodlaka koji se mijenja za punog mjeseca :D ili si imala nesto drugo na pameti?
A i ako krenemo logikom da je sve povezano. Kretanje nečeg toliko velikog u sistemu verovatno utiče i na druge povezane delove na neki način.(?)

P
sigurno da utjece. sve ima utjecaj na sve. samo koliko velik i je li stvarno toliko jak da npr utjece na covjekovo ponasanje.
ja sam isto vjerovao da pun mjesec ima utjecaj na covjekovo ponasanje jer to slusam od kad znam za sebe...... al isto to znaju i svi drugi ljudi na planeti pa su i testirali, odn velika sveucilista su radila testove i nitko nije nista nasao ili promjene nisu dovoljno iskazane da bi nesto primjetilo.
i meni je logicki da smo genetksi programirani da bi pun mjesec imao utjecaja, cisto zbog evolucije gdje smo do jucer zivjeli u mraku i u opasnosti od zvijeri i neprijatelja.....pa je pun mjesec imao ulogu kao osvjetljenje po mraku gdje su ljudi to iskoristavali. al ocito da nista od toga....
mjesec ima utjecaj i na el.mag. polje zemlje pa opet nema nikakvih utjecaja na covjeka ili su nemjerljivi. mozda smo se i navikli na to da nam mozak i tijelo vise ne percipira takve promjene posto oduvijek zivimo u tim promjenama. (karikiram). .... al i to je malo nategnuto jer juzinu i promjene u temperaturi i tlaku itekako osjetimo i promjene su vidljive.

takodjer na ekvatoru tezimo mjerljivo manje na vagi nego dalje od ekvatora prema polovima. mislim da je oko 0.5% razlika, sto je puno veca razlika u graviticiji nego sto mjesec utjece na masu covjeka.....pa ipak ne osjetimo fizicki tu promjenu.

zao mi je sto ljudi razbijaju glavu sa banalnim stvarima i traze zavjere gdje ih nema a ono sto je svarno "magicno" i o cemu jos ne znamo skoro nista malo ljudi prica i razbija glavu.... a po meni je to najinteresantniji dio znanosti jer tjera covjeka na ucenje i otkrivanje novih stvari.

Lemon Skunk
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Ok, u dosta se slazem sa tobom ali isto tako u dosta se ne slazem, ali to nije tema ovde pa necemo dalje, a sto se meseca tice ti pricas o poluprecniku, znaci precnik je 1700x2=3400km, i dalje premalo, sunce je mnogo ali mnogo vece i sve planete kruze oko sunca a ne sunce oko planeta tako da mislim da poredjenje uticaja sunca i meseca je glupo.
Takodje ne mislim da su ovo banalne stvari, ima tu dosta toga o cemu bi se moglo diskutovati ali eto necemo dalje u teorije zavere.
Sve najbolje i ostanite otvorenog uma.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
sunce je mnogo ali mnogo vece i sve planete kruze oko sunca a ne sunce oko planeta tako da mislim da poredjenje uticaja sunca i meseca je glupo.
ali ako ih usporediš ovako, onda je fascinantno :)
2019-solar-eclipse_resize_md.jpg
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
tako da mislim da poredjenje uticaja sunca i meseca je glupo.
Koliko sam ja shvatio Stipe je Sunce i Mjesec stavio u istu rečenicu kao primjer, da bi lakše prenio ono što želi reći
Edit: što bi se dogodilo s životom na zemlji da mesec kojim slučajem sutra nekako nestane, baš bi volio čuti od nekog tko zna točno što priča?
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
znaci precnik je 1700x2=3400km
my bad. da. 1700 polumjer i 3400-3500 promjer.
i dalje premalo
nije premalo. masa/gravitacija mjeseca na toj udaljenosti je ovakva kakva je. skoro pa nezamjetna. jedini vidljivi utjecaj i jesu plime i oseke jer se radi o ogromnoj masi tekucine. ima utjecaj i na stijene al stijenu ne mozes vidljivo pomaknut sa tako slabom gravitacijom :D

da poredjenje uticaja sunca i meseca je glupo.
moja usporedba je bila vezana za plimu i oseku gdje sunce takodjer ima slab ali vidljiv utjecaj. sunceva gravitacija i mjeseceva gravitacija imaju povecan ili umanjen utjecaj na plimu ovisno u polozaju/odnosu zemlje, sunca i mjeseca. ili smo se nesto krivo shvatili oko sunca?
Takodje ne mislim da su ovo banalne stvari, ima tu dosta toga o cemu bi se moglo diskutovati ali eto necemo dalje u teorije zavere.
ako stanes na onom mjerljivom i realnom onda je banalno. ako ces u zavjere onda mozes dikutirat u nedogled. isto kao sto mozes od bilo cega drugoga radit teorije zavjere o kojima cemo diskutirat u nedogled. to ne znaci da nisu banalne neg da nemaju smisla ni rezultata :D

ne razumijem koji dio nije banalan? zemlja ima svoju masu i gravitaciju, mjesec ima svoju gravitaciju i udaljenost od zemlje i to je to.
zemlja ima utjecaj i na mjesec, zbog toga je mjesec okrenut prema zemlji i ne vidis drugu stranu jer rotira jednako sa zemljom.
(tipicni mit je dark side of the moon, gdje ne postoji tamna strana mjeseca, obe strane imaju jednak dan i noc samo sto mi vidimo samo jednu stranu)
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
mit je dark side of the moon, gdje ne postoji tamna strana mjeseca, obe strane imaju jednak dan i noc samo sto mi vidimo samo jednu stranu)
Mislim da ovo nije mit nego nešto što je stvar opće kulture manje više, to zašto se naziva "mračna strana Mjeseca" možda treba djeci objasniti prvih par razreda osnovne škole,a stariji koji misle da je to doslovno "mrak" i kojima to treba objašnjavat su ljudi kojima nedostaje iste te opće kulture ili elementarnog znanja, nisam ni znao da netko to smatra mitom
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@Vutrajojo
Mislim da ovo nije mit nego nešto što je stvar opće kulture manje više, to zašto se naziva "mračna strana Mjeseca" možda treba djeci objasniti prvih par razreda osnovne škole,a stariji koji misle da je to doslovno "mrak" i kojima to treba objašnjavat su ljudi kojima nedostaje iste te opće kulture ili elementarnog znanja, nisam ni znao da netko to smatra mitom
Nemamo vremena to da učimo decu, od svih bitnih stvari koje su u kurikulumu ::ludak::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
ali ako ih usporediš ovako, onda je fascinantno :)
2019-solar-eclipse_resize_md.jpg
Mene hebe sto smo zrobljeni na zemlji a nesmijem ni zamisliti kakvih vanzemaljki ima.
Ovo je klasicna namjestaljka,ovo poklapanje sunca i mjeseca :D
Mito i korupcija na Zvjezdanim nivoima :banana_rasta:
Edit:
Nas ustvari taj mjesec drzi prikovanim za planet. Treba ga raznijet nuklearnim raketama.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Zezaj se ti, Amerikanci, besni dok su gubili u hladnom ratu, imali su neki plan da opice nuklearku na mesec i raznesu ga i time pokazu dominaciju, pa eto zamalo ostasmo bez njega, dal je istina ne znam procitao sam na nekom stranom portalu ali od njih me nista ne bi cudilo, pogotovo kad gube
 
  • Sviđa mi se
Reactions: gica-prasica