Metal Halide [MH] Sijalice -Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Zanimljiva situacija danas. Prije par dana krenuo u prvi grow i mogao sam normalno fotkat sa mobitelom i foticem. Maloprije htio nesto uslikat kad pojave se one crte i na mobu i na foticu. O cem se radi? Jeli se to zarulja "razradila" kroz tih par dana rada ili nesto drugo?
 

Long balls Larry

Aktivan Član
20.02.2017
635
756
113
40
Meni jucer pod mh, a prije tog nije bilo

Znam do ceg je. Imao sam problema sa fokusiranjem tako da sam uzeo komad bijelog kartona i savinuo ga pod 90 stupnjeva i stavljao ga da mogu bolje fokusirat. Ako maknem karton nema crta. zanimljivo :D
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
Je li itko koristio mh sa 7500K
Imam magnetnu prigušnicu i hps dual, ali ako bi ovo dalo bolje svijetlo za vege, uzeo bi je. Besplatno :)
Našao sam specifikacije, pa ako neko zna...
General eletrics
Detalji proizvoda
Watt [W]400
Volt [V]130
Lumen [lm]26000
Oblik žaruljeTubular
Grlo/BazaE40
Životni vijek (h)14000
Promjer [mm]58
Potrošnja energije (kWh/1000h)405
Duljina (mm)270
EECA
Komada u pakiranju12
Dimabilnostne
Prigušnica (DA/NE)da
Oznaka proizvoda93029234
CCT [K]7500
Radni položajH +/-45

Hvala
 
06.03.2021
9
11
3
46
Meni jucer pod mh, a prije tog nije bilo

Znam do ceg je. Imao sam problema sa fokusiranjem tako da sam uzeo komad bijelog kartona i savinuo ga pod 90 stupnjeva i stavljao ga da mogu bolje fokusirat. Ako maknem karton nema crta. zanimljivo :D
Posto je to moja fotografska struka, da ti pomognem sa odgovorom...
Dakle, da bi mobitel ili fotoaparat napravio sliku potrebno je podesiti 3 stvari (mobitel to radi automatski ali na nekim boljima modelima imaš i manual iliti ručni način fotkanja)
1. Osjetljivost senzora koja se mjeri u ISO vrijednosti, npr ISO 100, 200, 400, 800...
2. Otvor blende koji regulira koliko svjetla se propušta na senzor (kod mobitela taj otvor je isključivo podešena na 2.8 na 90% uređaja i ne može se mijenjati)
3. Ekspozicija ili shutter speed tj. brzina kojom mobitel ili aparat okine fotku (kad je ta brzina spora onda kad slikaš nešto u pokretu ispadne ti mutno)
E, sad, zašto vidiš crte na fotki.
Jednostavno zato što svaka žarulja ima određenu frekvenciju, npr 60 herza u sekundi. Ako staviš brzinu okidanja (shutter speed na 1/60 sec onda crte ne vidiš, a ako staviš recimo na 1/100 onda na fotki vidiš linije.
Slična stvar ti se pojavi kda recimo želiš fotkati ili video snimiti ekran od kompa. I ako taj ekran (a većina ih ima) frekvenciju od 1/60 herza, a tvoja ekspozicija ili shutter speed je na nekoj drugoj vrijednosti, dobiješ crte po njemu...
Mob ima u sebi svjetlomjer koji mjeri svjetlo i podešava gore navedene postavke. Kad ispred njega staviš biljku, on izmjeri i postavi iste pa kad okineš imaš fotku.
E, sad, kad ispred njega staviš bijeli papir, taj papir odbije više svjetla i ondamob promjeni postavke pa crta nema jer je možda taman postavio shutter speed na vrijednost frkevencije svjetla.
Nadam se da nije predugačak odgovor i da me admin neće klepiti po prstima kao novog člana foruma za off topic
Samo želim pomoći :)