Metastaze na jetri? Malo morgen!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.07.2018
32
90
18
52
Moram malo pojasniti neke stvari. Nemojte misliti da ja tražim opravdanje za našu odluku da nastavimo i sa kemo uz ulje. Ja tu odluku samo obrazlažem.

Dakle, kao što rekoh, mi smo više praktični. Najviše pažnje pridajemo našim iskustvima, te iskustvima ljudi koje poznajemo (dakle, iz prve ruke). Ja poznajem dosta ljudi koji su se izliječili samo kemoterapijom. Doduše, niti jednog sa sličnom dijagnozom kao moja supruga. Poznavao sam i nekoliko ljudi koji se nisu izliječili kemoterapijom. Ponovo niti jednog sa takvom dijagnozom. Poznajem dvoje ljudi koji su se izliječili, a koristili su ulje. Jedan je išao na kemoterapiju i koristio ulje istovremeno. Drugi je prekinuo kemoterapiju nakon nekoliko ciklusa, jer se nije mogao nositi sa nuspojavama. Nakon toga je počeo koristiti ulje. I izliječio se. Opet - niti jedna od ovih osoba nema sličnu dijagnozu kao moja supruga. Na žalost, poznavao sam i osobu koja nije preživjela, a koristila je ulje. Odradila je prvi set od 8 kemoterapija uz ulje. Onda je odbila daljnje kemoterapije i koristila samo ulje (još jednu full dozu - dakle to je bilo drugi put po 60g - 1g dnevno). Ulje je nabavila iz istog izvora kao i ja. Umrla je taman prije nego je potrošila tu drugu dozu. A imala je dijagnozu najbliže ovom što ima moja supruga.

Jasno je da mi ne želimo riskirati - vjerujemo u ljekovitu moć ulja (čak je i njen onkolog, nakon što su nalazi prvi put bili čisti rekao da vjeruje u ulje), ali vjerujemo i da kemoterapija itekako pomaže. Zato idemo kao i prvi put - i jedno i drugo. Jednom je dalo rezultate, dat će i opet. A drugi put nećemo pogriješiti i prekinuti potpuno s uljem - uzimaće ona preventivnu dozu i dalje.

Eh da - upoznali smo dosta ljudi sa istom ili sličnom dijagnozom kao moja supruga. Za sada se svi liječe - neki samo kemoterapijom, neki uljem uz kemo. I za sada su svi živi i pokazuju napredak.
 

5AR

Aktivan Član
24.06.2006
226
237
43
Teško je ljudima reći NE kemoterapiji jer to NE, znači odbacivanje svega onoga što su nas učili a učili su nas da vjerujemo u razne gluposti i shvaćanje toga je put u iscjeljenje.. Ta kemoterapija na koju većina doktora nebi pristala služi samo zato jer suvremena medicina nema šta drugo za ponuditi a ljudi su naučeni da jedino njoj treba vjerovati.. A ona sa kemoterapijom ne daje ništa osim nade. Doktori ne mogu reći idite kući, za vas nema nade, mi vam ne možemo pomoći. Ne, reći će vam probajte sa kemo na koju sami nebi pristali jer vide da to nema smisla i dati vam nadu. Po meni lažnu. Ne krivim ni njih i njih su tako naučili.. Uglavnom treba sagledati sa više strana i iz različitih uglova.. Puno zdravlja i izlječenje tko treba želim!
 
19.05.2018
55
216
33
@renton
Nikakvog razloga za opravdavanja i pojašnjavanja ti nemaš. Tvoj stav je meni savršeno jasan, jer sam i ja sam, kad sam bio u identičnoj situaciji, odabrao identičan pristup.
I svjestan sam toga što mi govoriš, koliko je to tebi psihološki važno, a supruzi zasigurno još i više.

U vremenima kad sve ide nizbrdo, kad te voda nosi na sve strane, kad više nemaš pojma ni što misliti ni kome vjerovati, vi ste se odjednom uhvatili za nešto čvrsto. Neko deblo sastavljeno ili od ulja, ili od kemoterapije, ili od oboje. Što ćeš drugo uraditi, nego se grozničavo uhvatiti za to deblo, i ne puštati. To je jedini logičan potez.

Nadam se da ćete jednoga dana doći u situaciju da se voda oko vas malo smiri, prvo da predahnete, a onda da porazmislite kako s tog debla na obalu.

@5AR
Moje viđenje kemoterapije prilično dobro oslikava film Z-day, sa Bradom Pittom.
Spopali nas zombiji i gotovo pokorili planetu, kad se pojavio prepametni, supersposobni i neustrašivi on. A on je otkrio da zombiji ne napadaju smrtno bolesne ljude, nego ih zaobilaze. Onda je došao na ideju kamuflaže: zarazi se nekom teškom boleščinom koja je smrtonosna ako se ne liječi, zombiji ga ne registriraju kao metu, pa ih on sve slobodno pocmeka.

A meni se čini da je scenarij za ovaj film napisao neki onkolog, jer mi se isto tako čini čini da je princip kojeg je otkrio veliki Brad identičan principu po kojemu djeluje kemoterapija.
Što u kemoterapiji ima, što potiče rast ičega živoga?
Ima li išta u cijelom tom koktelu, što u imenu sadrži prefiks "pro", a ne samo "anti" ?

Kemoterapija nije drugo doli guranje organizma u još bolesnije stanje, s maglovitim ciljem da će na taj način prije crknuti tumorsko tkivo, nego bolesnik.
I onda sve ovisi o žilavosti tog tumora. Doista postoje tumori, koji se tako znaju povući.
A statistika govori da su metastatički inoperabilni karcinomi jetre uvijek dovoljno žilavi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vanzemljak27
19.05.2018
55
216
33
Eh da - upoznali smo dosta ljudi sa istom ili sličnom dijagnozom kao moja supruga. Za sada se svi liječe - neki samo kemoterapijom, neki uljem uz kemo. I za sada su svi živi i pokazuju napredak.
Prijatelju, ovo me frapira i sretan sam radi toga.

Ja nemam takvih iskustava. Moja su iskustva takva da preživljavaju isključivo oni koji su na ulju, ili na ulju i kemo.
To je ono što sam doživio.

Što se tiče onoga što sam čuo, onda ti mogu reći da se je jedan jedini doktor, nakon što je vidio moje nalaze, usudio govoriti o nekakvim šansama.
To je bio doktor koji nikakve veze s mojim liječenjem nije imao, on je bio samo "treće mišljenje" onda kad sam se razbolio.
To "treće mišljenje" je pripadalo dr. Anti Golemu, koji mi je rekao da najnoviji statistički pokazatelji nisu toliko crni, te da su u stvarnosti dosegli možda i 20-30% izlječenja. Takav podatak nisam čuo ni od koga osim od njega, ni prije ni poslije.
S njime sam se sastao u njegovoj vikendici, na preporuku zajedničkog prijatelja. Zadržao sam se možda pola sata, u sasvim opuštenoj, prijateljskoj atmosferi. Lijepo me ugostio.

Drugo mišljenje je bio poznati dr. Jadrijević kojega sam "zaskočio" na izlazu iz Općine grada Sinja, koji je također nebitan u mome liječenju i koji je također jedini svojim stavom odskakao. On je bio spreman pokušati operaciju, uz uvjet da prethodno prođem turu kemoterapije i da se pokaže kakav-takav napredak.

Čovjek je stvarno kralj. Odavno je svjetski, a politički je i dalje aktivan u nekom Sinju, odakle potiče.
Onda kad izađe iz Vijećnice sa nekog sastanka, vani ga spopadne par jadnika.
Onda on strpljivo čovjeka po čovjeka, nalaz u ruke, pa prosudba, pa adio-hvala-bog.
 
19.05.2018
55
216
33
onkološki konzilij je preporučio preventivni nastavak terapije - a već je odradila preventivnih 16 ciklusa
Ako sam dobro shvatio, prvo je krenulo od debelog crijeva, pa je skočilo na maternicu, pa na jajnik, pa na jetru.
To na maternici se širilo nevjerojatnom brzinom, a to na jetri je tek krenulo.

E pa, to na jetri je sranje.
Može se izvaditi maternica, može i jajnik i cijelo debelo crijevo.
Tu doista postoji objektivna mogućnost da čovjek izvuče živu glavu.

Ovo na jetri je sasvim drugačije, to je druga kategorija.
Svjestan je toga i doktor, pa se tako i postavio. I ja sam primao kemoterapiju po istom protokolu, a nisam operirao ni jajnike ni maternicu.
Drugim riječima, doktor je više pažnje obratio metastazi na jetri koja se gotovo ni ne detektira, nego mogućnosti da opet krene iz maternice, crijeva ili jajnika. Bar ja to tako doživljavam. I toga se toliko boje, da je zalijevaju kemoterapijom bez obzira na to što PET ništa ne vidi.
Naveo si negdje, a ja sam zaboravio koji pametni lijek je dobila. Ti lijekovi ciljano gađaju određenu vrstu tumora i nema ih puno. Npr, meni je netko rekao da za karcinom na jetri imaju 3 ili 4 različite linije lijekova. Ja sam dobio Panitumumab. Možda po imenu lijeka možeš otkriti na što cilja.

Doista nemam pojma može li kemoterapija nešto učiniti u slučaju kad je jetra tek napadnuta.

Valjalo bi se raspitati kod onkologa kakav je uopće tretman ljudi s "mirkobolešću".
Koliko bi uopće ona preventivnih kemoterapija trebala primiti ? Koliko dugo ? Kakav život pritom živi ? Je li takav život ono što misli, kad kaže da supruga može ozdraviti ?
Kakva korist ako je ne ubije karcinom, nego ciroza ?

Obadvoje smo više praktični ljudi, nego duhovni, pa i tu leži jedan dio priče zašto ne želimo riskirati (jer iz moje, a i njene perspektive je prekid jednog ili drugog načina liječenja još uvijek rizik).
A meni se baš čini da ti ne fali ni duha, ni pameti. Treba ti samo poticaj, i volja.
 
28.07.2018
32
90
18
52
Ako sam dobro shvatio, prvo je krenulo od debelog crijeva, pa je skočilo na maternicu, pa na jajnik, pa na jetru.
To na maternici se širilo nevjerojatnom brzinom, a to na jetri je tek krenulo.

E pa, to na jetri je sranje.
Može se izvaditi maternica, može i jajnik i cijelo debelo crijevo.
Tu doista postoji objektivna mogućnost da čovjek izvuče živu glavu.

Ovo na jetri je sasvim drugačije, to je druga kategorija.
Svjestan je toga i doktor, pa se tako i postavio. I ja sam primao kemoterapiju po istom protokolu, a nisam operirao ni jajnike ni maternicu.
Drugim riječima, doktor je više pažnje obratio metastazi na jetri koja se gotovo ni ne detektira, nego mogućnosti da opet krene iz maternice, crijeva ili jajnika. Bar ja to tako doživljavam. I toga se toliko boje, da je zalijevaju kemoterapijom bez obzira na to što PET ništa ne vidi.
Naveo si negdje, a ja sam zaboravio koji pametni lijek je dobila. Ti lijekovi ciljano gađaju određenu vrstu tumora i nema ih puno. Npr, meni je netko rekao da za karcinom na jetri imaju 3 ili 4 različite linije lijekova. Ja sam dobio Panitumumab. Možda po imenu lijeka možeš otkriti na što cilja.

Doista nemam pojma može li kemoterapija nešto učiniti u slučaju kad je jetra tek napadnuta.

Valjalo bi se raspitati kod onkologa kakav je uopće tretman ljudi s "mirkobolešću".
Koliko bi uopće ona preventivnih kemoterapija trebala primiti ? Koliko dugo ? Kakav život pritom živi ? Je li takav život ono što misli, kad kaže da supruga može ozdraviti ?
Kakva korist ako je ne ubije karcinom, nego ciroza ?


A meni se baš čini da ti ne fali ni duha, ni pameti. Treba ti samo poticaj, i volja.

Pa, prije nego smo uopće došli na onkologiju, ona je operirana - primarni tumor je odstranjem, kao i jajnici i maternica. Dakle, od početka je kemoterapija usmjerena na jetru (i limfne čvorove, koji su bili tada zahvaćeni). Pametni lijek je cetuximab (komercijalno ime: Erbitux). To je inhibitor (bloker) EFGR - gena hormona rasta. Taj gen tumorske stanice koriste da pošalju signal najbližoj veni ili arteriji da mu pruži kapilaru kako bi se mogao hraniti (i širiti). Blokiranjem gena, tumor ostaje bez potrebne hrane. No, kako hormon rasta inače obnavlja kožu, a blokiran je, svi izloženi dijelovi kože (a najizloženije je lice) nemaju uobičajenu zaštitu od bombardiranja svih mikro i makro bioloških sranja iz okoline - i odatle dolazi osip - reakcija, jer se koža ne može obnoviti.

Dokle bi trajala tzv. "terapija održavanja", kako oni zovu te preventivne kemoterapije, nemam pojma. To namjeravam pitati onkologa slijedeći put kad budemo kod njega, jer i mene to živo zanima.
 
28.07.2018
32
90
18
52
Prijatelju, ovo me frapira i sretan sam radi toga.
Drugo mišljenje je bio poznati dr. Jadrijević kojega sam "zaskočio" na izlazu iz Općine grada Sinja, koji je također nebitan u mome liječenju i koji je također jedini svojim stavom odskakao. On je bio spreman pokušati operaciju, uz uvjet da prethodno prođem turu kemoterapije i da se pokaže kakav-takav napredak.

Čovjek je stvarno kralj. Odavno je svjetski, a politički je i dalje aktivan u nekom Sinju, odakle potiče.
Onda kad izađe iz Vijećnice sa nekog sastanka, vani ga spopadne par jadnika.
Onda on strpljivo čovjeka po čovjeka, nalaz u ruke, pa prosudba, pa adio-hvala-bog.

Moja supruga stvarno nema sreće s kirurzima, jer je upravo dr. Jadrijević taj koji je napravio propust kod nje - jednu površinsku metastazu (veličine 2,5 cm) nije do kraja izrezao (tumor dopire do ruba resekcije). O tome sam pisao na prethodnoj stranici (moj prvi post), samo ga nisam bio imenovao. Svatko može pogriješiti, ali zašto uvijek kod nje (treća operacija, tri različita kirurga, treći propust - iako za prvu operaciju možda se može reći da nije propust kirurga). Rasporio ju je poprilično i nije napravio posao do kraja, te zbog toga mora opet na kemoterapije - da mi je bio blizu kad smo dobili phd nalaz puk'o bi ga šakom, majke mi.
 
19.05.2018
55
216
33
jer je upravo dr. Jadrijević taj koji je napravio propust kod nje
Operacije jetre su iznimno komplicirane i nije ništa čudno ako ne uspiju.
Jadrijević je doktor koji ima i hrabrosti i znanja, ali i on je samo čovjek. Njegovi pacijenti se počesto ne probude nakon operacije. On prihvaća operirati onda kad nitko drugi neće; pa je i normalno da je smrtnost veća.

Obzirom na to da mu je kod tvoje supruge bilo samo par metastaza koje su prethodno markirane, čini mi se da je doista napravio propust.
Nemoj se ljutiti, jer je čovjek radio u najboljoj namjeri. Uostalom, vaš je propust omogućio njegov propust. Trebali ste odbiti operaciju i stvar rješavati uljem.

Njegov je propust bez namjere, vaš je iz neznanja, dakle nitko nije kriv.

Da ti bude malo lakše, lako je moguće da taj njegov propust uopće ne igra odlučujuću ulogu. Svaka mikrometastaza će kod najboljeg kirurga ostati neizvađena, jer je nevidljiva. Onda čovjek operacijom izvadi metastazu od 5 cm, a za koji mjesec izraste nova, još veća. Taman joj dobro dođe što je čovjek iscrpljen od operacije, pa može rasti ubrzano.

Moja supruga stvarno nema sreće
Jbg, kasno se sjetila sreću tražiti.
Ta bolest sazrijeva doslovno desetljećima, a zna se i da je smrtonosna i da je učestala. Bolest je podmukla, širi se a ne boli, a nikome se na preventivnu kolonoskopiju ne ide.
Ako je tko kriv za to što se dešava, prvenstveno je kriva ona. Jednako kao što sam i ja sam sebi kriv.

Nikakve koristi od trošenja energije na traženje krivaca i bilo kakav drugi emocionalni mazohizam.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri
28.07.2018
32
90
18
52
Operacije jetre su iznimno komplicirane i nije ništa čudno ako ne uspiju.
Jadrijević je doktor koji ima i hrabrosti i znanja, ali i on je samo čovjek. Njegovi pacijenti se počesto ne probude nakon operacije. On prihvaća operirati onda kad nitko drugi neće; pa je i normalno da je smrtnost veća.

Obzirom na to da mu je kod tvoje supruge bilo samo par metastaza koje su prethodno markirane, čini mi se da je doista napravio propust.
Nemoj se ljutiti, jer je čovjek radio u najboljoj namjeri. Uostalom, vaš je propust omogućio njegov propust. Trebali ste odbiti operaciju i stvar rješavati uljem.

Njegov je propust bez namjere, vaš je iz neznanja, dakle nitko nije kriv.

Da ti bude malo lakše, lako je moguće da taj njegov propust uopće ne igra odlučujuću ulogu. Svaka mikrometastaza će kod najboljeg kirurga ostati neizvađena, jer je nevidljiva. Onda čovjek operacijom izvadi metastazu od 5 cm, a za koji mjesec izraste nova, još veća. Taman joj dobro dođe što je čovjek iscrpljen od operacije, pa može rasti ubrzano.

Da, bio je propust. Znam da su operacije jetre iznimno teške, ali ovo su htjeli operirati i u Osijeku - mi smo se odlučili potražiti najboljeg. Iako je trebalo biti skoro, pa rutinski. Ali, najviše me smeta što, kao i svi kirurzi, samouvjereno kaže: "Mi smo sve očistili i pregledali.". Taman da šok bude veći kad se ustanovi da nisu. Jedno: "Mi smo očistili najbolje što možemo, mislimo da je sad sve čisto, ali sačekajte nalaz za potvrdu toga." bi dao nadu, ali ostavio i taj osjećaj napetosti, pa bi šok bio manji.

Znam da nije bilo namjere, zato i kažem da ona nema sreće.


Jbg, kasno se sjetila sreću tražiti.
Ta bolest sazrijeva doslovno desetljećima, a zna se i da je smrtonosna i da je učestala. Bolest je podmukla, širi se a ne boli, a nikome se na preventivnu kolonoskopiju ne ide.
Ako je tko kriv za to što se dešava, prvenstveno je kriva ona. Jednako kao što sam i ja sam sebi kriv.

Nikakve koristi od trošenja energije na traženje krivaca i bilo kakav drugi emocionalni mazohizam.

Pa, problem je što ona nije imala baš nikakvih simptoma. Imala je normalnu, nesumnjivu stolicu svaki dan. Kad su krenuli simptomi (crijevna viroza), vrlo brzo je došla i do dijagnoze. Nije realno da, bez simptoma, čovjek ide na preventivnu kolonoskopiju, gastroskopiju, rtg srca i pluća, MR glave i šta ti ja znam što sve ne. Odnosno, dio toga se obavi na sistematskom pregledu, na koji je ona i išla. Ali, suludo je i biti hipohondar i svakih nekoliko godina provesti dva mjeseca na raznim pretragama, ako nemaš nikakvih simptoma. Tako da ne smatram niti da si ti sebi kriv, niti ona sebi. Jbg, imali ste peh, a doktori, oni prvi koji su trebali, a nisu prepoznali da se nešto događa, pomogli su da taj peh bude još veći.
 
19.05.2018
55
216
33
Stvaranje Adamovo je jedna od devet freski na svodu Sikstinske kapele, koje je oslikao Michelangelo. Prikazuje Adama izvaljenog na nekom kamenu, te Gospodina okruženog nebeskom svitom, koji ga dodiruje prstom. I to mjesto dodira pristiju je centar cijele freske.
Adam

Pitanje za razmišljanje na temu te freske, bilo je sljedeće: Zašto se freska naziva Staranjem Adamovim, ako je iz same freske očito da je Adam bio stvoren i prije? Na fresci ga Bog dodiruje, ali ga ne stvara.

Pročitao sam što kaže hrvatska wikipedia i zaključio da je više ili manje sve što je napisano, u potpunosti krivo.
Ljudi se dive Michelangelu, smatraju ga genijem, njegova djela se tretiraju remek-djelima, a nemaju pojma što je čovjek htio reći (oslikati).
_______________

Wiki kaže:
Na slici monumentalni patrijarhalni Bog pruža svoju ruku preko slike, nošen anđelima u ovalu tamnocrvenog plašta, dok mu iza leđa proviruju nage figure, uključujući jednu ženu (koju mnogi smatraju Evom) koja radoznalo gleda preko njegovog ramena i ukrštava pogled s Adamom. U kontrastu s tom dramatičnom grupom, Adam opušteno leži na novostvorenoj zemlji jer još nije primio iskru života koju mu pruža Božja ruka. “Desna ruka Očeva” (prema papinskoj himni Veni Creator Spiritus) snažno potiče “prvoga čovjeka” koji kao da se budi iz sna, pri čemu je Božji kažiprst usmjeren zapovjednički i odlučno, dok Adam jedva uspijeva podići ruku. Bog svoju moć potvrđuje i strogim pogledom usmjerenim na Adama koji se doima pokornim i punim strahopoštovanja.

Bezveze.
Ne znaš je li netočnije opisan Bog, ili Adam.

________

Ne stvara Bog Adama na ovoj slici, nego mu ucjepljuje samosvijest.
Drugim riječima: Biće koje nam se predstavilo sa "Ja jesam" je tim dodirom Adamu dalo snagu, pomoću koje će i on za sebe ubuduće moći reći "Ja jesam".

_____

I onda se sve lijepo uklapa.
Adam je prikazan kao u snu, nezainteresiran, bezvoljan, njegov prst je savijen, u njegovu pogledu nema oštrine.
I onda to na wiki tumače time što još nije primio "iskru života". Pa kako onda sjedi, bez iskre života ?

Nije njemu nedostajala iskra života, nego iskra samosvijesti. Iskra samosvijesti je pravo rođenje čovjekovo. To je ono što je Michelangelo htio prikazati.

Anđeoski zbor je uglavnom slabo zainteresiran za to što se dešava između Boga i Adama. Njima izgleda jedino što je važno da se okače za Gospodina. Iznimku predstavljaju 2 figure. Mali anđeo koji visi o Božjoj ruci i koji se fokusira na pokret Božje ruke, te ženski lik kojega je Bog obgrlio i koji jedini upire pogled u Adama.

Takav prikaz ima svoje misterijsko obrazloženje. Naime, mnoge su misterijske škole, kako nekad tako i danas, naukovale da samosvijesti nema ni jedno biće, doli Bog i čovjek. Dakle anđeli, arhanđeli i sve više hijerarhije djeluju iz nužnosti, a ne iz samosvijesti. Za razliku od čovjeka koji je dužan svojom mišlju pojmiti sve pa potom iz toga izvlačiti pravile poteze, ta se bića prepuštaju izvjesnoj savršenosti bilo kakvog Božjeg djela, bez potrebe da ga preispituju.
Tako je i onaj mali anđeo mogao sasvim nesvjesno pratiti pokret Božje ruke.

U tom smislu su svi i prikazani.
Način na koji su oslikani kao da govori: jedino što je meni važno je to, da se držim uz Boga.
A to uopće nije odnos monumentalnog, patrijarhalnog Boga i nižeg, pokornog bića punog strahopoštovanja. To je odnos oca i djeteta.

Isto tako i Adam. Ovaj uhvatio pozu kao da se sunča na kamenu uz more i jedva digao ruku, koliko mu se ništa ne da. A wiki kenja o njegovom strahopoštovanju, monumentalnom patrijarhu s nebesa itd.

Jedina ženska figura je ona koju Bog jedinu grli, i ona jedina upire pogled u Adama. Možda iz razloga što osjeća da ovaj Božji plan uključuje i nju. Wiki kaže to je Eva. Ne kontam kako bi to bila Eva, ali možda ne kontam dobro. Zasigurno taj ženski lik ima neko značenje.

Što se tiče Boga, ja sam sasvim siguran da Taj ne naginje ni na mušku, ni na žensku stranu. Prikazan je kao muškarac samo iz razloga što je umjetnik nešto naslikati morao. Da je naslikao žensko, bila bi sablazan; kako onda, tako i danas. Ali to nije do Boga i njegovih zakona, nego do čovjeka i njegovih zakona.

Da bi opisali Boga, na wiki su koristili ove pojmove: monumentalan, patrijarhalan, zapovjednički, odlučan, moćan, strog.
Po mome je Bog monumentalan jednako koliko i Adam, samo što je stariji. Ne vidim ni traga od patrijarhalnosti, zapovijedanja ili strogoće. Ne vidim ni neku specifičnu Božju moć koja bi se mogla iščitati iz freske.

Preostaje odllučnost , koju i ja vidim.
A odlučnost i usmjerenost dolaze iz samosvijesti.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Groover
19.05.2018
55
216
33
Blage veze o umjetnosti ja nemam. Ne znam niti razlikovati slikarske tehnike; npr temperu od vodene boje. Da bih napisao gornji post, morao sam prvo provjeriti kako se zovu one slike na plafonu, pa sam otkrio da se zovu freske. Nisam ja neki "nebrušeni dijamant" koji evo sad otkriva svoje potencijale, nego jednostavno nemam pojma o umjetnosti, niti imam dara za nju.

I onda se postavlja pitanje odakle meni, osobi koja izrijekom priznaje da nema pojma o umjetnosti, pravo da napišem ovakve nedvosmislene tvrdnje iz gornjeg posta ?

Razlog leži u tome, što sam uspio sam sebi u tri riječi verbalizirati Michelangelovu imaginaciju.
A te tri riječi su:

MISLIM, DAKLE POSTOJIM.

Ja doista ne vidim ikakvu drugu kombinaciju od tri riječi, koje bi bolje opisale poruku koja leži u toj fresci. Ako nekome pada kakva ideja na pamet, bit će mi drago da je pročitam.

________

A te tri riječi već je iskoristio jedan drugi kapitalac, po imenu Rene Descartes (Renatus Cartesius).

I onda se iz toga dade zaključiti da su dva genija ljudske vrste praktički istodobno (cca stoljeće ih dijeli) donijeli čovječanstvu identičnu poruku; jedan u formi umjetnosti, a drugi u formi filozofije .

________

Uopće ne možete zamisliti koliko je moćno ta poruka, prenešena preko njih dvojice, djelovala na čovječanstvo.

Pod ovom freskom su pape meditirale, a rezultati tih meditacija imaju direktne veze sa stanjem svijesti svakog katolika na kugli zemaljskoj. A onda to znači da imaju direktne veze sa sudbinom cijelog čovječanstva.

Što se Descartesa tiče, on je, osim što je preizmiješao matematiku i fiziku, utemeljio i modernu filozofiju.
Unutar tih filozofskih temelja je ocrtan i prikladan način znanstveničkog promišljanja, koji je odavno univerzalno prihvaćen.
A toonda znači da u svakom modernom znanstveniku i njegovom djelu živi Descartes.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix
19.05.2018
55
216
33
I, tako to ide.

Prvo je Istina postojala i bez Michelangela.
Potom ju je Michelangelo imaginirao, pa je svoju imaginaciju uobličio u obliku remek-djela na stropu Sikstinske kapele.
Na kraju je Descartes filozofirao, pa je intelektualnim putom dokučio Istinu koja se krije iza Michelangelove imaginacije.

I time su njih dvojica otvorili put cijeloj ljudskoj vrsti. Nisu oni unikatni, bilo je i drugih sa istom porukom. Ali su svakako najzvučniji, jer su proizašli iz civilizacije koja vlada i danas.

Danas do tih spoznaja može doći svatko. Ne treba ti ni imaginacija ni inspiracija. Dovoljan je zdrav razum i posvećenost u promišljanjima.

_____

I desilo se to, da sam ih ja, u otprilike 47-oj godini tekuće inkarnacije, uspio pojmiti o čemu to oni govore.

Ljudi moji, silna se snaga probudi u čovjeku. Imaš osjećaj da možeš brdo odvaliti, i potrebu da svoju spoznaju podijeliš sa cijelim svijetom.
Vrlo doslovno, kad doživiš taj novi osjećaj slobode, shvatiš da si prethodnih 47 godina bio samo frustrirani, neslobodni pripadnik stada.

A stadima vladaju oni koji ispravno znaju tumačiti Michelangela.
I neće im na pamet pasti prenijeti to znanje na svoje stado, jer će tako ostati bez stada.

_____

Ne znam crtati, nisam dobar u fizici, nikakvo specifično znanje nemam .... preostalo mi je o svojim spoznajama pisati po forumima.
Dobro mi dođe, jer na taj način bistrim vlastita promišljanja.
 
Poslednja izmena:
20.08.2018
1
0
1
39
Pozdrav svima a posebno Joe-u legendi!
Nadam se da si dobro.

Imam samo jedno pitnaje vezano za CBD ulje.
Da li mislite da ce 10% CBD ulje ikako pomoci za metastaze na jetri uz hemoterpaiju. Makar da smanji bolove ako se pojave kasnije.
Majka je pre 2 godine operisala debelo creve i onda su se javile metastze na jetri u maju. Prosla je 4 ciklusa FOLFOX i sada opet ide na jos 4 FOLFIRI.

Znam d aje RSO ulje zakon ali trenutno nemam mogucnosti za nabavku a CBD ulje je lako naci u Nemackopj gde zivim, pa rekoh makar CBD da uzmem.

Hvala i zivi bili.

Pozdrav,
Petar
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Pročitao sam malo teme i vidim da ljudi loše pričaju za kemoterapiju... radim u bolnici na dijagnostici i popratio sam velik broj ljudi sa malignim bolestima. Neki su živi, a neki nažalost nisu.

Na neke vrste tumora određene kemoterapije djeluje jako dobro. Pa zašto onda ne koristiti. Tumor je problem ipak slojevitiji nego današnja medicina, zasad. Svi koji pričaju loše o "kemiji" se trebaju naći u toj situaciji.

Ako se nekom nađe primarni tumor i odstrani. Zašto ne bi prošao koji ciklus kemoterapije. Mislimo da smo pametni, a ta pamet je upravo i taj tumor. Hehehe....

Kad se tumor pojavi na tkivu, ne znači da je i tad nastao....

Ukratko, želim reći da ne treba olako odbacivati nijednu opciju, jer nekima i kemoterapija dobro pomogne.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: .i., mea and Stipe

mea

13.06.2018
35
37
18
44
Mojoj mami nazalost do sad niti jedna kemo nije pomogla... :( ali da. Ima ljudi kojima pomogne zaista... kod nas je doduse i slucaj da se kancer kasno otkrio...
Sad se samo.uzdamo u ulje ..
 
19.05.2018
55
216
33
@pero
Nikakvih iskustava nemam o cebedeju.
Jedino što sam jednom dok sam bolovao dobio od jednog prijatelja 10g, pa to i popio.
Da sam na tvom mjestu, ja bih uzeo. Za CBD govore da također jako dobro djeluje na određena stanja i bolesti. Tako da bi negdje nešto CBD mogao pomoći, a naškoditi sigurno neće.
A svjestan si i sam što bi bilo bolje.

@Blader
Kao što si rekao, tumor je malo slojevitiji problem.
A jedan od tih slojeva je npr. taj, da se boriš sam protiv sebe. Ne napadaju te ni virusi ni bakterije, nego podivlja dio tvog vlastitog organizma.

Meni se čini da je onkologija općenito pomalo pobrkala lončiće. Oni se prema problemu koji je proizašao iz vlastitog organizma, ponašaju kao da je riječ o "vanjskoj ugrozi". Oni napadaju iz svih oružja, čovječe. Oni sijeku, oni zrače, oni u vene ulijevaju otrove.

Moj prijatelj dobio tumor na testisu. Odfikarilo mu jaje, dobio porciju zračenja (ili kemoterapije, zaboravio sam) i otišao čovjek kući.
Nikakav problem, ni dan danas.
Moja mater prije o-ho-ho vremena dobila neki gadan tumor, nitko u Splitu da ozbiljno pomisli na liječenje. Našlo se dobrog kirurga u Zg, odradila se operacija, stara živa i nakon 20 godina.

Ali prijatelju moj, kakva su to izlječenja?
Ovaj ostao bez jajeta (hvala Bogu na 2 komada), a mater ostala invalid.

Tko je ikad izlječen od raka, bez veće ili manje "kolateralne štete" ?

Za mene, pravo izlječenje od tumora bi značilo to, da si naveo svoje "poludjele" stanice da "opamete".
To onkolozi niti ne pokušavaju. Njima je tumor jednak bakteriji, oni ga truju, zrače, režu...

Čini mi se da više pameti ima jedno sjeme marihuane, nego sve medicinske knjige koje je čovjek ikad napisao.
Ona navodi stanice da se "opamete", bez da išta drugo strada. Dapače, pomaže i drugome. Bar je tako meni bilo.

_____________

Inače, nije da se ne slažem s tobom.
Čovjek treba imati sve opcije pred sobom. Nije li pravi mirakul da je baš ona najpotentnija opcija stavljena izvan zakona?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri and Blader

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Slažem se s tobom... ovo je zasad zaobilaženje pravog problema. Ali šta ćeš, ako treba neka kidaju i jaje da budem živ... samo treba znati gdje je problem.

Ali nece medicina sama napredovati bez da se ljudi osvjeste... ali to je druga tema. I neće proći još dugo dok se ne lagalizira... nema iz naše pozicije izgleda dugo, ali velik će to biti korak za čovjeka. Tumor je problem koji će čovjeka okrenuti samog sebi u budućnosti.... to će u jednu ruku i biti napredak medicine.

Samo što danas prosječni čovjek iskorištava medicinu... to ti je ono "daj budali postat će još veća budala, a daj mudrome postat će mudriji"... pomalo i sve će doći na svoje :smoke:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Samo što danas prosječni čovjek iskorištava medicinu...
Ne slazem se.Naime,medicina iskoristava covijeka.Pa gledaj sve one "male" ljude sa placom od 500 eu kako mole boga da dobiju termin za 9 mjeseci..pa i kad dodu nakon 9 mjeseci neki bahati doktor glumi "dijagnosticara"pa gura antibiotike na prvi stadij raka testisa...nadalje.. njihove "terapije" ne uspjevaju vec ruse kvalitetu zivota sa raznim opioidima koje su ljudima osnovni dio kolekcje u ormaricu sa ljekovima.dok su u 80-ima opiode koristili samo nakon operacija i protiv ovisnosti o drogama.Ali sada...guraju tramale,durmikume,lexaurine,leponexe,suboxone i razna sranja na "molim te"..pa im sinovi,kcerke kradu tablete iz "ormarica"..gutaju sa alkoholom...a znamo doro gdje to vodi..
Ali nece medicina sama napredovati bez da se ljudi osvjeste...
Ljudi se nikada nece osvijestiti..uvijek ce nositi 20 deka kafe doktoru dajuci mu tako pravo da naplacuje nesto za sto je vec placen.
Ali šta ćeš, ako treba neka kidaju i jaje da budem živ...
Blader drug..cijenim te...ali sta ako otkinu,a nije trebalo kidati..
Sve jasno..ali puno su bahati ti doktori..vecina..90%(svaka cast izuzecima)..toliku bahatost koliku pojedini doktori imaju i sa tim manipuliraju obicnim ljudima koji nakon 10 sati rada dolaze 3 sata cekati red...ejjj...a nedo bog im doci kad marendaju...a tebi zena umire na ocima..
Blader...sve pet,razumijem te..ali meni su se ti "doktori" zgadili.

Toliko su mi se "ogadili" da ih ne mogu na oci vidjeti..
A kemoterapija..ha,ha...pa to vec rade po "spagi"..po biljeznici...ubijaju covijeka sa pricom kako pomaze..kome???
I onda glavna za kraj..."vidimo se za tri mjeseca na kontroli"...a ti dodes navucen na kemiju,nemas pojma ko ti glavu nosi..i tada oni sebi imaju put za manipuliranje.
 
Poslednja izmena:

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Ma stoji sve što si rekao... ne da ih ne cijenim, nego ih gledam kao ovce. Bolnica je takav cirkus, sami klauni, veze nemaju. Ali pedeset posto ljudi koji dolaze na hitnu, isto teški debili...

Sve je to ista bagaža, s jedne i druge strane pulta... to obrazovanje koje imaju je smiješno.

a nedo bog im doci kad marendaju...a tebi zena umire na ocima..

Ovo si dobro rekao... zato ih ja i gledam ko ovce. I svoje kolege... da vidiš kako prebacuju ljude sa ležaja na ležaj. Rekao sam im kad bi vidio da tako moju mater prebacuju da bi mu vratom zavrnija :D...samo sam ja to stvarno mislio. Nemoj mi ništa govorit, živci su mi jako slabi... moji kolege stalno seru ljudima, ja mu kažem da tako meni kažeš ja bi ti glavu od pod razbio... pola bi populacije poubijao kao mačiće...toliko o gađenju :crazyd:

Kažeš otkinu ti jaje bezveze... svaki dan su greške. Od dijagnostike koja ne valja ništa... liste čekanja velike pa stave ljude iz penzije da rade, a oni veze nemaju i boli ih qurac. Ali majke mi, tipovi rade i znaju da su loši, ali njima ide para i nema to savjesti... i sad ti čekaš pretragu koja neće vrijedit ništa i zbog nje umreš ranije... cirkus, teški...

Ali veliki problem su i idioti... stalno po hitnoj jer je pao i sad ga boli!?? A doktori mladi, kukavice od kad su se rodili, samo šalju na sve pretrage da ih ne bi tužilo jer onda nadslužba odgovara. A taj spava i gleda televiziju... i onda dođe stvarno čovjek sa problemom i nema se novaca...

I onda glavna za kraj..."vidimo se za tri mjeseca na kontroli"...

A znam sve stari... kod mene i dolaze na kontrole... oni jadni uvijek mene zapamte jer uvijek neke fore bacam. Tipa "to je zdrava blijeda boja" hehem i ponašam se ljudski, obično, toplo bez sažaljevanja i glume... i postavim im braunile iz prve, a žile gore nego u narkomana...zato me pogotovo vole jer ih neki petnajst puta ubodu... ali ne mogu reći da kemo nije nekima pomogla. Ovisi o puno stvari, ali i o tipu tumora.

I evo za kraj dokaz da ipak tko čeka, dočeka....:D:D

fara.jpg
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Potpusujem.Ali i mi ljudi smo takvog mentaliteta da smo skloni manipuliranju kako pacijent doktora tako i obrnuto...a da ne govorim o "rodbinskom sistemu"ljecenja...ona fora.."on je moj":upiii:
A sta je onda ovaj drugi...Bozji?
Blader:respect::thumb: