Mjesto za Sadnju

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
21.01.2005
4
1
0
Mogli biste malo pisati o problematici pronalaženja mjesta za sadnju, kako pronaæi savršeno mjesto, koliko mora biti osvjetljeno i slièno...!? To je vjerovatno najteži dio... ::super
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
eh...da.. dobro mesto...tesko al sa malo truda...Najbolje bi bilo da nadjes neku sumu-sumicu i u toj sumi neki proplanek-chistinu gde biljka nesmetano moze da prima sunchevu svetlost!!! Sa ovakvim mestom resen je problem radoznalih pogleda-tu naravno ne mislim da biljku sadis u nekom parku gde su chesti prolaznici!!!Vazno je jos i zemljiste koje na ovakvim mestima sadrzi dosta humusa ali dodatno djubrenj ne skodi ako se ne pretera.Takodje je bitna-VODA znachi ako ne mislis da nosis vodu za zalivanje od kuce onda da postoji neki izvor u blizini.Ostaje problem stetochina ali se i on moze resiti tako sto ces biljku chesto obilaziti i na vreme reagovati!Najtezi period kod vanjskog gajenja je dok je biljka mala jer je tad najosetljivija sto znachi da je u tom periodu treba chesce obilaziti chak vise puta dnevno,naravno pazeci da to neko ne primeti!!!! Pa ukratko toliko.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sami420
A

Anonymous

Guest
Slucajni prolaznici mogu da budu lovci,ribolovci i jos kakvi glodari.Ako zecevi provale sajt slatko ce izgrickati dar prirode,tako da je ovo samo deo onoga sto spoljnje uzgajanje otezava.
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Dobro je da ti biljke budu sakrivene, ali pazi da ne bude previše senke. Neki minimum za direktno Sunce ti je 5 sati na dan. Ako hoæeš da ih sakriješ možeš i da ih vezuješ, tako da se stabljika pruža pri tlu. Možeš i da ih režeš da napraviš žbunove, ali pazi da ne orežeš previše, da ostane nešto da biljka raste. Ja sam pre sklon vezivanju. Možeš i da ih zasadiš u neke posude (ili vrlo jake vreæe) i da ih okaèiš u krošnje drveta - ljudi ne oèekuju da æe tako nešto biti gore. Obrati pažnju i na zemljište. Najveæi broj sorti ne voli mnogo peska u zemlji. Istovremeno, izbegavaj i to striktno ilovasto zemljište jer æe ti se zadržavati previše vode. Najbolja su duboka, crna i rastresita zemljišta. Nije loša ni crvenica (kao u vinogorjima), ali je pogodnija za indike, manje za sative.
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
Chuo sam od nekih zemljoradnika da, u vocnjacima gde su sadnice mlade i izlozene opasnosti da ih zechevi,srne ili druge divlje zivotinje upropaste ,na nekoliko mesta postave ljudsku kosu chiji miris odbija prilaz stetochinama.Mozda ovo moze da posluzi i za nase ciljeve ukoliko je tachno!Svi cemo da se sisamo...hehe
 
03.10.2005
41
3
0
Pa bre ljudi, nije tako lako da se nadje mesto ...
evo ja ove godine, imam biljku od nekih 20-30ak centimetara, u chashi, zelena , sada se razvija najvishe, znahci bukvalno biljka raste svakog dana, i mi trazhili mesto, i biljku drugaru nadje deda i baci nam je :cry: :cry: :cry: !
 
31.07.2006
0
1
0
da ne otvaram novi topic jer pitanje ima veze sa mjestom za sadnju...

kako se ispituje pH vrijednost zemlje lakmus papirom? uzmem komad zemlje i stavim na papir?
 

5AR

Aktivan Član
24.06.2006
226
237
43
dosta dobro mjesto je polje kukuruza.samo moraš da ju posadiš ranije i malo prièekaš da kukuruz poraste.kad naraste oko pola metra onda ga ljudi više ni ne kopaju ni ne špricaju.samo išèupaš par komada i to je to.ja sam ove godine probao i mogu reæi da sam se oduševio :D :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: libe

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Polje kukuruza je odlicno mesto.Zemlja je vec pripremljena,ociscena,vrlo cesto i nadjubrena tako da moze super da posluzi.Testirano sljaka.Samo Moras ocerupati koji kurkuruz okolo da bi obezbedio dovoljno svetlosti.I gledaj da je uberes pre nego se bere kukuruz.Zabijes je u brazdu i milina.Jedino sto moze da se desi da je gazda njive neki fanatik(kao sto je moj pokojni deda bio) pa da udje u Avgustu i cupa korov i iznosi napolje ne bi li njiva bila perfektno cista.

@malibobi: Pogledaj u ununtrasnjem uzgajanju ima dosta pisano o Ph vrednosti zemlje i o proveri iste.
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
GreenMan je napisao(la):
Mesto treba da nadjes prvo.A onda sve ostalo.Da ste nasli mesto na vreme ne bi vam deda doskocio. :)

e Deda Deda bash si krme... :lol: jesi li pitao dedu kako on zna sta je to....
jbg jeste van topica ali jbg moram da kazem ,stoji mi na vrh jezika i dodje mi da ispljunem to a ruzno mi da pljujem po monitoru...
Naime,Tito je seljacima zabranio da gaje inustrijsku konoplju 1963 godine..inace sve podne prostirke i prostirke za krevete su bili od kudelje (konoplje)
e zato Dekazna sta ste sadili hehhehehe ne sme se to druze moj Tito je to zabranio hehhehhhehheh :lol:
 
27.08.2006
0
15
0
45
Ma da brate, bakute i dekute znaju sve o tome...
Recimo, moja bakuta je skroz opushten lik i ona mi chak najvishe i odrzhava biljku...e sad,ona ne zna za shta meni sluzhi to :D Prvo je mislila da ja to koristim za pravljenje odece a onda da ja to prodajem nekom drugom da bi on pravio odecu...a sada me svaki dan pita: "A je li sine, mene zhivo zanima zashta ti to koristish,Boga ti?Ajde de mi reci iskreno,jel imash ti sine para nekih od toga?" A ja kao: "Ma baba,ja to neshto experimentishem,zezam se malo s tim!Ne brini se mila bakice,ne koristim ja to kao drogu,Bozhe sachuvaj!" XEXEXEXEXEXE :rofl:
Uglavnom,poshto mi je baba poreklom iz Bosne,oni su tamo u to vreme gajili chitava polja Indijske konoplje i od toga pravili odecu za sebe...super stvar,zar ne? :D
Objasnila je moja bakica meni chitav postupak dobijanja tkanine tako da ako mi nekad zafali odece,nema da brinem....
:rofl:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Highwayman

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Pošto danas nedjelja,koja je namjenjena kuliranju i opuštanju,a još je i lijepo sunèana,odluèih se ja na traženje mjestašca za svoju bebicu nagodinu! :lol:
I prva stvar..skroz me zjebe..izvjesni èovjek,nazovimo ga derpe,uzeo u koncesiju komad zemlje koji je fino bio u korovu i sad æe tamo nešto kao raditi,ali nitko ne zna što i kada... :x
Budala to fino i ogradio..a ja ostao zbunjen kao tele!
Ipak,ima iza tog komadiæ šikare odmah do šume i tamo jedan jarak koji se fino prostire u dužinu,pa se nebi trebao toliko brinuti zbog viška vode(barem to :) ).
Sajt je okrenut fino prema jugu i stvarno sunca ima cijeli dan..neznam koliko je to opet dobro,ali nemože valjda štetiti!
Problematika ostaje što je stvarno zapušteno i ima korova na izvoz..pogotovo kupine one divlje sto su joj grane deblje od panja...trebao bi to veæ sada lagano iskrèiti(jedan manji prostor 60x60cm),iskopati rupu i fino staviti ðubriva unutra da odstoji preko zime,a u proljece fino zaštijati i pripremiti za sadnju... 8) 8) 8)
Mjesto je dobro jer mogu bez problema vidjet muriju ako mi se negdje skrivaju...nekako mi se èini da su prelijeni stajati i sjediti pa ako doðu autom nema beda :eek: .Lagano prièekam,izdaleka snimim situaciju i zajefrknem ih ko veliki :D :D :D
Treba veæ sad planirati ljudi moji...imati par opcija u vidiku..meni je sjebano imam samo tu pošto je dosta toga urbano pa ljudi mogu primjetiti 'èudne stvari'!hehe
I naravno ujutro rano,rano obilaziti! :wink:
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
pozdravljam sto si sada krenuo u potragu za sajtom jer je ovo pravo vreme za to...
ako hoces da me poslusas nemoj traziti sajt,u smislu da dodjes na gotovo..
nadji siblje bar 1,5m u vis i nemoj krciti put do sajta...ako zelis profi sajt zavezi u kesu kamen i baci na sred sajta ili na neku poziciju koja ti se svidja,zatim nesto ostro u ruke i dopuzi kroz shiblje do tog kamena u kesi i pocni oko njega da seces korov i ostale gluposti...
sajt nemoj nikada da ti je okrenut sever-jug jer usled visine shiblja od 1,5-2m u vis doci ce do gubitka sunca u toku dana...znaci sajt prema istoku-zapadu i nikada u pravilnom geometrijskom obliku nemoj da krchis siblje ali neka vuce na duz prema istoku-zapadu...
u oktobru izriljaj( sto dublje ),ako mozes izmeri PH i koliko zemljiste ima i koje minerale...u skladu sa tim zemljiste u oktobru i nadjubri i naravno pocni PH da svodis na 6,3-6,7 ....nikada ispod 6 ni iznad 7...mada i to zavisi sta gajis jer svako seme trazi posebno ali optimalno ti je 6,5
kako ti biljka bude rasla ti okolne grane siblja krati na 1,2-1,5m u visinu...tako da biljka nece imati potrebe da raste previse u vis za suncem..
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Drago mi je što odobravaš namjeru..možda i bude nešto od mene!
To sam i ja razmišljao..trebat ce dobro sakriti,odnosno ne napraviti put do tamo! :)
Kupit æu neke alatke koje su mi stvarno nužne(da ništa ne nosam od kuæe jer bi se mogli malo zapitati susjedi kuda ja idem svako malo sa motikom! :wink: ) i ostaviti ih tamo u nekoj vreæi velikoj(za smeæe ona crna) da ne bi pohrðalo to sve skupa..
Nisam siguran još kako sa vodom?Trebalo bi uzeti flaše od cole pa natoèiti i ostaviti tamo..praktiènije bi bilo jelda? :?
Da izgleda kao da se vozam uokolo,a ne da uzgajam!
Biti æe jeben zadatak jer stvarno je šipražje zaraslo da nemožes ruku provuæ...volim izazove 8) 8) 8)
Pripremit æu sve,a nagodinu vidjeti što taj èoban smjera pa æemo onda polako! :D
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
pa ne razmisljas lose...dobra ti je taktika :wink: ali....

nemoj da nosis alat na sajt danju vec nocu...otavi ga tamo a sutra dodji i obavi to sto si naumio
i nemoj ga ostavljati tamo pogotovo ne u nekakvoj kesi jer bi nekoga moglo zainteresovati sta je u njoj a uz to plasticna kesa daje odsjaj sunca pa mozda nekome mogla da zapadne ta svetlost za oko...
kao sto ti rekoh nemoj alat ostavljati na sajtu sem alo ne mislis malo da ga ukopas na samom sajtu i da ga prekrijes nekakvim granjem...
voda? i dobro je i nije dobro sto u blizini nemas jezero,reku ili nekakvo izvoriste vode...

Dobro je...jer ce malo ko pomisliti da je neko lud da vuce vodu stotinama metara ili kilometar-dva da bi zalivao biljke..i policija retko trazi van podrucja koje nema u blizini vodu...tako da bi nasli moj sajt moraju da vode pse mnooooooooggggoooooo daleko a zamisli koliko je prostranstvo koje nije pored vode :wink:

Nije dobro...zato sto ces morati da donosis vodu,ali olaksavajuce je ako imas kola ili mozda ima neki drugar u koga imas poverenja...ja sam to resio tako sto kupim bure od 50L i ukopam ga u zemlju onda ga napunim vodom,zatvorim i granje na njega..kad mi treba voda tu je :idea: ...bice ti potrebno da ga za sezonu napunis samo 2-3 puta ali uvek kada sa kolima krenes na sajt ponesi bar 5L vode....
ova kolicina vode ce ti uz prirodne padavine biti dovoljna za 10-15 biljki...

Pokusaj da u pronalazenju sajta kao i u samom gajenju sto vise izbacis ono AKO ili MOZDA...budi SIGURAN u ono sto radis i odradi ga najbolje sto mozes
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
15 komada..ufff..to je prejako još za mene... :wink:
2-3 uvrh glave!
A i domeka æu stavit 2 na balkon pa laganini...
Strogo sam odluèio (naravno i zbog cijene) uzeti od paradise seeds-Magic Bud (5 zemskih špica)...èini mi se praktiènijim za poèetnika,a i odgovara sto je indica pa je malo niži za balkon...
Danas popušio zadnju..mislim da æe sada biti pauza do proljeæa što se toga tièe! :D
Vidjet æu kasnije ako se ljudi budu slagali,imam toliko toga za uèit pa naletim tu i tamo na kakvu zanimljivu informaciju (mikrobiologija,ishrana bilja,pedologija itd.)..da otvorim neku temu pa raspišem! :wink:
Dobro si mi rekao da ne pišem ako nisam u praksi isprobao jer ipak je to bit ovoga foruma,ali toliko toga ima što mislim da bi pomoglo ljudima pa ono....ako ništa drugo moglo bi se primjeniti u nekoj modificiranoj verziji! :watch_plant:
Ovo je moj 50 post...stvarno previše meljem gluposti! :tjaos:
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
nisam ti rekao da sadis 15 biljki,nego sam ti dao poredjenje koliko ti vode treba ako za 10-15 biljki treba 50x2 litara

nacices ti mesto za sebe na ovom forumu...samo opusteno :wink: