Može li ovo umjesto HPS lampe ?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
30.11.2007
5
0
1
48
Imam štedne 2x65w i 4x24w žarulje. Koliko sam shvatio to bi trebalo biti dovoljno za vegetaciju moje biljčice.
Zanima me dali je ova žarulja dobra alternativa za HPS lampu, tj za biljku u fazi cvjetanja.
http://ultravitalux.golamps.com/
Pošto imam samo jednu biljku, a i nakon ove (moje prve) biljke ne mislim imati vise od dvije odjednom, želio bih izbjeći HPS lampu sa ventilacijama, cool tubama, balastima itd itd.
hvala :)
 
18.11.2007
5
0
0
46
gunja je napisao(la):
Zanima me dali je ova žarulja dobra alternativa za HPS lampu, tj za biljku u fazi cvjetanja.
http://ultravitalux.golamps.com/

:thankyou:

Mislim da baš i nije !
To ti je žarulja za kožu ne za biljke, ali ništa te ne košta da je probaš.
Valjda ima neki spektar crvenog...samo je malo skupa ??
Nemisliš je valjda kupovat?
Ima nešto slićne namjene dosta jeftinije, a moglo bi funkcionirati!
Pogledaj i ovo:
http://www.akvarij.net/sponzori/sylvania.htm

usput 300w ti je pun k..... to se isto jako grije!

Pozdrav svima na VUTRI , odlični ste i sve pohvale!!!!!!!
:maryjane:
 
30.11.2007
5
0
1
48
a šta je s ovim natrijevim žaruljama koje idu u E27 grlo (obično). Dali je i njima potreban balast i ostalo?
naprimjer ova:
natrijeva VIALOX NAV-T SUPER 4Y, snaga 70W, grlo E27, promjer Ø 37mm, duljina 156mm, 6500 lumena

još jednom hvala na odgovorima.
 
18.11.2007
5
0
0
46
Sve natrijeve (hps,VTNa...), živine (hpl, VTF...), metal halogene(metal-halid), fluo(neonke, štedne) trebaju prigušnicu(balast), a propaljivač hps i mh, dok neonke trebaju starter!
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Pošto već imaš štedne (CFL), mogao bi nastaviti sa njima, ali ti je potrebna prava boja svetlosti. Nadam se da za sada imaš one koje imaju boju od 6500K (to je standard, ali ima ih kod nekih manje poznatih proizvođača i od 5000K,5800K i 6000K) jer ti je to za veg. fazu. One koje ti trebaju za cvetanje su od 2700K (opet standard, mada ih ima i na 3500K). Sad, sve zavisi koliko biljaka imaš, tj. koju površinu želiš da pokriješ. U zavisnosti od toga ti je potrebna određena jačina, tj. lumenaža. Npr. ove od 65W koje imaš bi trebale biti oko 4000 lm, a ove od 24W bi trebale biti 1300-1500 lm. Za čiste indike po metru kvadrarnom treba 30000-35000 lm, za većinu hibrida 40000-45000 lm, a na gornjoj granici tog raspona su i suptropske sative, dok tropske i ekvatorijalne sative traže 50000 lm pa i više (ove druge naročito). Imaj na umu da CFL, kao i sve fluo svetiljke imaju slabu sposobnost probojnosti svetla, ali to možeš da kompenzuješ približavanjem svetiljki do biljaka do bukvalno 1cm (mogu i da dodiruju biljke, ali to nije baš dobro, ako ništa drugo i zbog zaklanjanja svetla). Pošto imaš više grla, samim tim i mogućnost više svetiljki, možeš da ih rasporediš i sa strane da bi osvetlio dobro i donje delove. Ukoliko imaš box, računaj i s tim da ove svetljke greju, tačnije njihova baza pa ne bi bilo zgoreg da imaš dobru ventilaciju ili da baza svetiljke bude van boxa (ili grow dela boxa).
 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
Ide mu sasvim dobro, nakon mjesec dana vec ima dva lista na biljci!
Evo ga baci oko: ja0 grow

Samo da usput istaknem jednu zanimljivu stavku pravilnika ovog foruma, za svaki slucaj:

8. Pazite kome verujete
Ne verujte prvom odgovoru koji dobijete. Sačekajte nekoliko dana dok se više upućenih osoba ne uključi u diskusiju i da svoje mišljenje o problemu. Vrlo je moguće da ćete sami morati da izaberete pravu opciju iz spektra ponuđenih odgovora, nakon što razmotrite sve iznete argumente. Potrebno je da nekoliko dana pratite poruke osoba koje nude odgovore na Vaš problem, i tako ćete steći pravi uvid u to koga treba poslušati, a ko priča bez veze.
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
@djobee:
jel moze ta prigušnica od neonki za hps?
od frenda rista radi neke svjetlece reklame sa neonkama,
pa bi mi on isfuro ak moze...
 
18.11.2007
5
0
0
46
Ja0 imam jedno pitanje.
Dali koristiš Gro-lux za cvjetanje ili možda nešto kombiniraš sa hps-om?
Uostalom što misliš o cvjetanju na Gro luxu?
One se ne griju kao hps, a navodno proizvode i plavi i crveni spektar!:sun2:
onda?


:smoke18:
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
jao će te uputiti kako da imaš grow ko njegov
a on ima dva lista poslije mjesec dana
želite li da uzgajate višegodišnje biljke ?
mora to bolje da ide,neđe grdno griješite
napravite mali spisak optimalnih uvjeta
i ispoštujte jedan po jedan i biće bolje
nemojte da srljate,polako i biće brže
ako me kapirate
 

ja0

Aktivan Član
14.08.2007
102
8
0
44
b r a i n c h i p je napisao(la):
Ide mu sasvim dobro, nakon mjesec dana vec ima dva lista na biljci!
Evo ga baci oko: ja0 grow

Samo da usput istaknem jednu zanimljivu stavku pravilnika ovog foruma, za svaki slucaj:

8. Pazite kome verujete
Ne verujte prvom odgovoru koji dobijete. Sačekajte nekoliko dana dok se više upućenih osoba ne uključi u diskusiju i da svoje mišljenje o problemu. Vrlo je moguće da ćete sami morati da izaberete pravu opciju iz spektra ponuđenih odgovora, nakon što razmotrite sve iznete argumente. Potrebno je da nekoliko dana pratite poruke osoba koje nude odgovore na Vaš problem, i tako ćete steći pravi uvid u to koga treba poslušati, a ko priča bez veze.


biljku sam stavio u zemlju i za 13 dana sam dobio sto ces vidjet na slici..
a to sto neki imaju xxxxx W snage hps lampe pa 2m ormare vasa stvar..
vecini treba grow da se zgaze a ne treba im ono 1000kn troskova za biljku..
ako oces sutra slikam grow pa ces vidjet da moze rasti i pod slabim svjetlom(3*18W)
i ne treba ti 10* neonke od 18W itd...
naravno rast ce brze.. ali puuuuno skuplje

evo ti slika...
biljka posađena 16. 11. 2007
http://img218.imageshack.us/my.php?image=p1010019mc3.jpg
http://img218.imageshack.us/my.php?image=p1010017ic7.jpg
bas i nisu dva lista

KORISTI EDIT NE POSTAJ JEDAN POST ZA DRUGIM
[pun mi je ***** spajanja tvojih postova]
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
O čemu ti pričaš? Pa HPS ima predobar omjer uloženo/dobiveno, u svakom slučaju više od neonki. To šta ti radiš na kraju izađe skuplje nego da si kupio 75 ili 150 W HPS, da ne govorimo o izgubljenom vremenu zaništa. Ne znam di si iskopao te tisuće kuna, solidan HPS sistem možeš složit već za 50ak eura. Sve je na tebi, možeš se igrat ili možeš ozbiljno growat i uživat u plodovima svoga rada.