Moj prvi indoor !!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Pozz svima, dugo sam clan ovog foruma, i dosta toga sam se nagledao dokumentaraca i dosta procitao na forumu, nisam se javljao, ali sam pratio i neke dnevnike, i evo odlucio sam poceti indoor. Nisam neko vrijeme imao pristupa internetu nikako jer mi je crko komp. pa dok se za to izdvojio novac, tako da tek sad krecem sa indoor. Imam nekoliko sezona outdoor-a iza sebe, ali to je razlika kao nebo i zemlja. Zbog toga sam se odlucio na dnevnik koji ce biti propracen sa mnooooooogo slika kao i video klipova.

Evo idemo redom:

Klijanje:
Isao sam metodom, u "tariguz" dva sloja, pa stavim sjemenke i odzgo ponovo 2 sloja tariguza, sa onom pumpicom nakvasio malo, i u kesu i na prozor. Sunce ih je "przilo", tj. koilko je bilo sunca ove zadnje sedmice, jednom sam samo otvorio, mislim drugi dan i jos malo (sekundu) nakvasio i ponovo u kesu i fino "zatvorio" ih. Treci dan 11 proklijalih sa velikom klicom i 4 koje nisu jos. Te cetiri sam bacio, mada mogao sam pricekati jos malo i one bi se vjerovatno "otvorile" tj. proklijale.


1. Zemlja mix - ("recept" mi pomogao "Bezze_SA") sa onim sto sam imao. Nisam mogao naci granule, niti bilo sta drugo osim stiropora. Tako da smo to koristili za "drenazu". Uzeo sam dvije kese zemlje, cisti humus (treset) i onu "Flora" sa univerzalnim suptratima. Bas tako pise na kesi.
Humus - treset "Zemlja za cvijeće" (zelena kesa) tako piše, bez info o npk? Mislim da se ta zemlja pakuje negdje "divlje" tj. nije oporeziva sigurno, i ona zemlja "Flora", sa univerzalnim suptratima (pisalo je količina al' mg/ml ovako nešto, ne ono 20:10:10: npr: uglavnom tu sam uzeo zemlju i za "drenažu" stiropor.
Više sam stavio oko 60-65% od prilike ove sa suptratima nego ove druge. Sigurno je iz nekog rasadnika, pa pakuju i prodaju je na crno... inace je kvalitetna zemlja.
Ovo mi je pomogao Bezze_Sa kao i jos oko doosta stvari i ovim putem mu se zahvaljujem...................... Kao trebalo bi biti vise od 50% zenki, mada i on mi je rekao da to niko ne moze garantovati, jer prilikom presadjivanja, ili jos xx situacija biljka stresom moze "okrenuti" spol. Tako da je do moje srece, pa cemo vidjeti kakva ce biti :) :sun2:
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Rasvjeta:

Sto se tice rasvjete, imam MH 400 i HPS 400 (dvije lampe i (trenutno) jednu prigušnicu. Htio sam od 600W, ali na ovaj prostor bi previse bilo to ipak. I neonke (njih ne racunam jer samo sam ih koristio dok nisu nikle, cim su nikle (za to vrijeme sam kupio lampu i reflektor uradio.
Jos moram do tapetara (jer ne znam gdje da trazim drugo!!!! Bijelu onu plasticnu pvc kako se vec zove... znate na sta mislim, tako da su me uputili tapetaru i onim koji presvlace namjestaj ili stolice za ugostiteljstvo, ako ko ima, onda su to oni.
Moram naglasiti da je reflektor mi uradio extra, rubove namjestio, ono estetski (na masini savio), i dodao na sredini gdje grlo stoji. Kad sam dosao kuci, i stavio lampu, vidim da je taj lim ne moze drzati paralelno, nego teska pa se lim onaj krivi. Tako da su biljke 1 dan bile pod neonkama. Racunam od momenta od kad su nikle, (imam sve zapisano i vodim dnevnik u excelu za bukvalno sve, koliko vode koja biljka je dobila, sve po datumima, koilko su pod lampom bile i sl... kao i genetika tj. koja je koja
Ovdje ja odmah mogu primjetiti tri vrste, jer da na pomenem, sve bilkje su ISTO tretirane, ISTOG dana posadjene i bile pod istom lampom. Trenutno ne vidim nikako savijanje biljaka prema lampi, sto znaci da dobro i dovoljno dobijaju svjetla (mislim na ove sa strane)...
Dosta price, evo koja slika... (na zalost, nemam slika dok su bile pod neonkama, ali to je cim su nikle 1 dan su samo (jer nije pripremljeno bilo ...) one provele pod neonkama i odmah pod MH od 400W.
Izvinjavam se na slikama, ovo su sa mob-a uslikane, jer aparat mi je kod druga (ima neki rodjendan kao i kamera)
Ovo sam okrenuo da od prilike vidite koliki je reflektor i kako izgleda, ima jos slika, al et i ovu sam uvrstio. Naravno ne stoji ovako, nego paralelno sa zidom :)



Ako pogledate bolje vidi se da imaju 2 saksije koje su vece, to je ustvari taj dan kad sam vidio da su proklijale vise nego sto sam se nadao, tako da sam posadio po 3 u ove dvije velike saksije. Nisam imao srca da ih bacim :eek:hno:
Ventilator je onaj veliki i ne rotira se jos, jer su male i direkt puse u njih. Ovo je sve jos u pripremnoj fazi (jer treba mi termometar pod hitno, to kad bude sad plata :), i kod tapetara da pregrade napravim i da unutra zalijepim, da im bijelo bude.

Prvo sam stavio foliju, ali cim je Bezze_Sa vidio odmah me je natjerao da skinem i uputio me tad (neki dan to...) kod tapetara da mi odradi to....


Ovo im je 1 dan pod MH, inace drzim ih 20-22h pod lampom, a 2-4 sata su u mraku (ali mrak je totalni) na to mi je isto ukazao Bezze_sa, kad je mrak, da mora biti bas mrak)

Evo i ostalih slika koje sam danas uslikao, mada slika ne moze prikazati, pa sam i 2 video klipa napravio, jedan sa boljim mob. (5Mpx i jedan sa 3Mpx) nadam se da ce se vidjeti sve :)




Ovdje sam stavio bio alu-foliju, i cim je dosao jednom Bezze_Sa, odmah je pocupo sve :) tj. skinuo... inace bile su tako do jutros :)
Znaci ovo im je 3 dan (racunam od kad su nikle - naravno).... ja sam jednu zahebao, prilikom sadjenja, prvo kad smo stavili zemlju, on je odnio svaku i jednom zalio da samo prodje voda dole, i dodao jos sekundu (ono zemlje sto se "spustilo") zemlje, nju nakvasio pumpicom i tad sadili, dok ja sam prvo ubacio sjeme, pa onda zalio prvi put, pa kad se zemlja slegla, dodao gore jos malo... tu nisam ni konto da ce niknuti, mislimo sam da je istrunulo sjeme, i prekjuce, malo procacko zemlju, oko sredine "skinuo", kad ujutro pojavila se, nisam mogao vjerovati !!!! i evo njoj je danas 2 dan :) hehehehehe naravno vidi se da je u zaostatku mnoooogo za ostalim. Idem po slici, pa cu tako objasnjavati...

Ovo su jucerasnje slike:



Juce je Bezze dosao da mi ove tri sto su u dvije saksije, pa da presadi odmah, jedna je bila oklemesila listove kad smo je prebacili u novu saksiju, ali uvece ih je odmah gore digla. Kad smo zavrsili sa presadom, odmah mi je poskidao alu foliju koju sam se patio dva debela sata da postavim, ali ostavio mi je gore skroz (vidi se na slici, (molio ga, malte ne, jer crna podloga) i ostavio mi dok ne uzmem bijelu onu pvc "plastiku" u ova dva-tri dana max. jer ta je povrsina crna skrooz. Inace prostor je bio bivsi "spajz (ostava)" imam gore, ne znam jesam li uhvatio slikom ili videom, tako da unutra puse veliki vent, na pocetku, temp je rega, kad spustim ruku dole, hladi (imam osjecaj da bih mogao jos malo spustiti lampu... al' neka, bolje da ih ne sprzim :) Molio bih samo ako neko moze da mi objasni jel ovo u redu sto mi je skinuo alu-foliju. Znam pricao mi je o vrucim tackama te kako mogu sprziti biljku u sekundi i sl.) To znam, ali ja sam kontao da moze na pocetku neko vrijeme (ovo za tapetara ce cekati platu u svakom slucaju :) hehehe kokuz sam pravi sad !!!

Ovo su jutros uslikano kao i dva video klipa (njih cu postati kasnije, cim uploadam ih)


Evo i reflektor (lim - HomeMade) i kako sam pricvrstio grlo, jedan saraf mi je otisao u krivo, ali nema veze, sve dok je dobro stegnut, tj. da grlo ne moze mrdnuti :) a ima na grlu kao kukica mala, taman za sarafa, samo sto je meni u krivo otisao, ali doobro sam ga zavrnuo tako da nema sanse (probavao bez lampe) drmo, ga gore dole ono naglo, ma ni da se pomjeri ono...
Evo i njega, a video klipove (tad se sve najbolje vidi) cu kasnije staviti...



Et' mislim da ima dosta :) ali najbolje ce se vidjeti klipovi, njih cu kasnije malo, sat vremena i vise tipkam ovo...
 

hashberryboy

Aktivan Član
27.11.2007
174
4
0
37
bez brige nece ti beeze_sa rec nesto sta ce ti pogorsat stvar :icon_wink:
folija stvara hot spots(to sta ti je bezze objasnjavo),ona sjajna strana,dok ona mat i ne toiko ili ne uopce(vidio sam negdje nekome u dnevniku da ima tu foliju,ali na mat stranu okrenutu i nema problema)
a ova folija,crno bijela...to mislis? to sam vidio u poljo-opskrbama i poljo(svasta-nesto) i na takvim mjestima(koriste ih kod ugoja jagoda) :icon_wink: nisam cuo da bi tapetar mogo imat nesto takvo,ali nikad se nezna..lol
ili slicni materjali bi trbali bit u trgovinama/radnjama koje se bave velikim panoima i tim reklamama,oni isto koriste plastificiranu foliju (kruta je dosta) na nekim reklamama,npr one sta se na kosarkaskim tekmama stavljaju uz teren,pa se svakih 5 min okrene nova reklama...npr..
ma i da samo pofarbas sve u mat bjelu ti je dobro...


sretno dalje :sun2:

edit: i biljkice mi izgledaju dobro,samo teraj!!!! :icon_wink:
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Hocu pozdravicu ga, mada on je non-stop u nekom trku - frka neka, i za ovo sam ga zvao, zvao, zvao, trebao je ranije doci i sve ranije krenuti, ali ne mozes ga nafatati, a ja sam - :crash:

Ovaj prvi klip je et' samo kao ono primjer gdje sve se moze uzgajati, (naravno da zivim sa nekim, ne bih mogao ovo !!!!) ali posto sam zivim, mogu sta i kako hocu :) sad kako su biljke, non-stop sam u kuci :)

Evo i videa:
Bolje cete pogledati:
[video=youtube;iG5497uXzyA]http://www.youtube.com/watch?v=iG5497uXzyA[/video]

Eh, sad ova sto je gore skroz u velikoj, (imaju dvije ako ste primjetili) ona skroz mi kao ima neke (ili mi se pricinjava od lampe, kao da kroz listove (ova dva sa strane velika sto je izbacila) kao da probija ljubicasta boja.

Inace zaboravio sam napomenuti. Biljke su nikle 22-05-2010 (od tad racunam), jedan dan su provele pod neonkama (30w hehe) i 24-05 su presle pod MH, ujutro negdje oko 11h, i odmah se vidjela razlika, nakon par sati.

Hehehehe, ne znam jeste li vidjeli, ali to je ona koju sam ja zahebao, jedino ona nije nikla kad i ove, jer mojom greskom i zalijevanjem, cini mi se da je do pola saksije dosla, ali ceprkanjem okolo (tip: bezze_sa) sa (ekserom, ili necim) da malo kao "preorete" zemlju pri vrhu, i tako sam ja 2x, i prije 2 dana (tj. prije tacno tri noci) ona se pojavila, ono savijena, i eno je raste (njoj je 2 dana) :) ona malo kaska za ostalim, tj. malo vise, ali u danima ne puno koliko se ovako vidi....
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Sad sam napisao post, ubacio slike i video i klik umjesto da TAB zatvorim, ja komplet mozillu !!! i sav tekst ode... jeb. ga
Evo ponovo, da ne peglam puno...

Imam osjecaj da mi je pH vode visok, (koristim cesmenjacu...) nemam mjeraca, a lakmus prije ponedeljka ne mogu ga dobiti, tad i vjerovatno pH(-) u soluciji ili prahu... ali to mi nije 100% sigurno za pH(-), mogam negdje to pod hitno da naci..
U proslom postu sam rekao da imam jednu za koju sam zabrinut, i ispostavilo se da sam u pravu bio... sad na vrhovima listova zuti se fino, taj list ce otpasti 100%, ne bitno to, hocu da nadjem krivca (tj. do cega je)
Evo slike:



Na drugoj slici se bolje vidi. Ta biljka je presadjena prije dva dana, prvo su bile po 3 biljke u 2 vece saksije, pa je Bezze_SA pomogao mi da ih rasdvojim. Ova biljka samo se NAKON presadjivanja oklembesila listove (sto je normala prilikom presadjivanja) ali odmah uvece ih je digla i rega sve bilo. Ostale 3 koje smo isto presadili (tj. on..) ma nista nisu pokazale (ono da se listovi oklembesili i sl.) isto ko da nisu ni presadjivane. Eh, ova sto je oklembesila listove ona me handri, (slika gore) to je ta, dok jedna (napredna je, masala...) jedan list se kao maalcice uvrnuo, ne znam od cega, na njemu nikakvih ne vidim promjena.



Lijevi list, veci - vidi se na slici

Dok ostale biljke su mi super (da kucnem u drvo - da ih ne ureknem :icon_lol:)

Eh, jos jedno imam pitanje. Posto radim u bolnici, imam tj. mogu donijeti fiziolosku vodu (to je voda za injekcije, za ispiranje "braonila" - sistema, uglavnom od nje cistije nema, eh, al' to je NaCl (Natrijev klorid) to mi je palo nocas (radio nocnu smjenu) na pamet, dok sam razmisljao kako da spustim pH HITNO! Jer kroz pricu jednom sa drugom ovim, (da ne tipkam stalno) rekao mi je da ce mi nekad kao trebati ako nesto se desi, nisam tad razumio o cemu je pricao, ali uglavnom ja sam donio 0,5L NaCl-a. Jel njega mogu koristiti i kako? Evo slike:



Nadam se da mozete procitati sta pise na etiketi. Zna li iko neku caku kako da spustim pH, jer jedino mi to pada na pamet sto se tice ovog problema. Vidi se da imaju 3 vrste najmanje, vidi se po listovima, i cini mi se bas ova da je neka "plemenita" biljka (ne domacica obicna). Jer sjeme od koga sam dobio (znam da je ukrstavao neke biljke, tako da to sjeme je sad unikat malte ne, i mozda je ta neka "osjetljivija" sorta, nego ostale - ko će ga znati...
Evo i klip od jutros (tu vidite sve biljke)

Evo i video klip-a (najbolje se tako vidi, nego slikama... barem meni je bolje i preglednije)

[video=youtube;KYacs7a66B4]http://www.youtube.com/watch?v=KYacs7a66B4[/video]

Biljke su stare ukupno 8 dana - od kako su nikle, visina nema jos 10cm (6-8cm) osim one jedne koju sam JA posadio :) i vidi se kakva je :) hehehehe njoj je ovo 4-ti dan, jer kaskala je za ostalim sto se tice vremena kad su ostale nikle
... i postavio sam ponovo alu-foliju ali okrenuo onu drugu stranu - mat boja, sto rece "hashberryboy" ipak logicno, bolje da ima ista, nego nista :) pa dok dodje ona pvc, tad ce biti i dio tj. druga komoda gdje ce se raditi klonovi, i vegetacija (to dvoje mogu u istu prostoriju :) samo klonex-a da nadjem, ili nesto drugo - ali to kasnije...
Et' toliko za sad, i molio bih ako neko zna, jel mogu sa ovim spustiti pH, i dal smijem zaliti i kako sa ovim (dok ne dobijem na mob. ovog prijatelja...)
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
Fiziološka otopina sadrži kloridne anione, kanabis nije halofit , nit ima žlijezde za izlučivanje viška klora, samo ćeš upropastit biljku... ako želiš spuštat dizat pH koristi organske kiseline ili slabe lužine

ocat
vitamin c
-------------------
gnojiva su lužnata po prirodi
natrijev hidrogenkarbonat (soda)
pepeo otopljen u vodi i profiltriran
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
To je ono sto me je interesovalo, naravno - nisam ni pomislio dok dooobro se ne bih informisao o svemu, znam ja sta je fizioloska voda, u 1L ima 9g Na i ova je slankasta, vodi ka alkaloidnom dijelu pH skale.... sve ja to doobro znam drug :) ali sto se biljke tice, i hitnog spustanja pH u vodi !!!
Znaci ostaje varijanta a to je tek ponedeljak i trazenje po poljo-apotekama i slicnim prodavnicama !!!! Sjeb pravi... :(
Negdje sam procitao, da moze se mineralna koristiti povremeno (u nekim situacijama) kao zalijevanje....

-------
Tek sad vidjeh da si dao i sta se sve moze koristiti, ja mislio potpis :) hahahhaha


P.S. Evo gdje sam pročitao za NaCL, znam da sam negdje procitao i zacudio se malo, jer toga imam na poslu koliko hocu, i nije problem mi ovoga donijeti koliko hocu, kao i ovaj kolega sto sa ovog linka, ....ali koliko sam skonto za hydro je dobar...!!????
https://forums.vutra.org/threads/2184-Kvaliteta-Vode-i-koliko-je-bitna-!?highlight=NaCl

Hvala na savjetu...
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Savjet-nije ti potreban video,šta zbog sigurnosti šta zbog mutne slike.Radije ti stavi prave fotke i svi sretni:)
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Skontao sam u cemu sam grijesio.
Ja sam zaljevao uvijek direkt iz cesme i odmah u biljke. Juce sam napunio bocu od 2L i jutros u 05:00 (00:00 - 05:00 totalni mrak, nekad i u 4h :) ) i tako ostavim tu bocu, i jutros gledam, zalosno ono, rekoh sad jos joj dizem pH ovo ono... i sta cu, zalijem
Upalim rega vent, 10-tak minuta prije lampe, cisto da "istjera" (jer ih prekrivam samo preko noci- dio gdje su biljke) ... i zalio, upalio lampu... malo prozor ono da udje odmah s vana ... kad vidim promjene u 10 minuta, to su pocele da se razvijaju (masala, da kucnem, da ih ne ureknem.... :) heeheh i evo jutros kakve su bile, sad cu i sad (razlika se vidi evo samo preko dana, jer danas citav dan nisam bio kuci, jutros od 08:00 do evo malo prije (oko 21:00) i pravo mi je ono frka bila kakvo ce vrijeme biti (jer nisam u gradu bio...) i konto ako bude previse sunca, mozda im nece biti "fino", ma previse se nafuro.. napusio se tamo,,,, ne znam, meni izgledaju bolje nego i jutros, a ovo su od jutros :)



Evo one "bolesne"



@CAM - ali drug, ako je tako, zasto onda i drugim biljkama nije ta situacija? Ostale furaju 300 na sat u odnosu na ovu...

Evo one male, sto sam ja je posadio :) hehehe, ona sto je otisla malte ne do pola saksije :) u dubinu, do neki dan, jedva se vidjela !!! :) ehhehehe



Sutra cu vidjeti da nabavim lakmus papir do plate, tek onda onaj digitalni(pH) mjerac mogu uzeti...
Sto se tice slika, ok, mada slika ne moze dati pravi uvid u biljku, a i video je kvalitetan sigurno, jedino jos da ugasim lampu prije snimanja, nekako na klipu se moze vidjeti bas stanje biljke.

---------------
Uvece

Jutros rano nisam mogao paliti komp i uploadati slike koje sam napravio, i nisam htio praviti dva posta, mozda i jeste previse, recite - smanjicu ja (sto se tice slika ili klipa)!!!!
Evo uslikane su prije par minuta:



Evo one male biljcice... one moje:




Drago mi je sto sam skontao problem, vise nego ista, vidim da se ostale extra popravile, a sve su isle gore i gore (lagano, sam poceo uvidjati isto to na svim ostalim biljkama) svejedno, kupicu gnojivo, ph(-) plus mi ne treba, :) lako ga je dici :) hehehehhe
Mislim da je dosta slika...
Još nešto:

1.Starost: 8 dana (racunam od kad su nikle 22-05, ali bile su jedan dan pod neonkama (male 30w) i 23-05 su pod MH :)

2.Visina biljki 6-7,5cm
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Zahvaljujem se svima koji su mi dali ( i podrzavaju nastavak....) savjete sta i kako (tj. zbog cega bi to moglo biti. Znam sta je sa onom biljkom (evo slika: )



...moja krivica je to, ostavicu je, pa dokle bude mogla... ja sam nju (sjetio sam se ...) mislim slucajno polio (malo..) dok sam kafu pravio !!!!! Tad su bile bezze poredane na drugom mjestu (gdje su bile dok su nikle), i izbacio ih da vidim od prilike gdje reflektor da bude, i izbacio ih bio, na sunce (ujutro..bolje reko da su na suncu, nego u komodi pod 2xneon od 18W - smijesno pravo) i jedino mi to pada na pamet, jer sam tad i refl. zalio malo sa kipucom vodom !!!! (naravno sekunda, par kapi na vrhu, ne gdje je lampa - gornja strana) tako da je vrlo lako moglo pasti na i na nju, jer je bas ispod !!!!... sinoc mi oko 01:00 pade na pamet, (zapalio i gledao ih, i njihov raspored nisam dirao, kako sam ih stavio na tom su mjestu, samo sto ih svaki dan rotiram za 1/4 od prilike..
Prvo sam kontao da nije neka mozda vrsta, koja je zahtjevnija za uzgoj, ili osjetljivija od ostalih....eh, ili je to ili je ovo sa vodom, a 98% mislim da je ovo sa vodom, jer tad sam bas hebavao mater svima i kafu i sve....i sve se sjecam ko da je sad bilo (to sve dok se montirao lanac, taj dan su presle pod MH, i dobro se sjecam kad sam busio gore i kuku stavio i naravno "pokipljene kafe"...
Sad idem da se uputim po ovim poljo-klincima u potragu za (PH-) a lakmus papir bih trebao dobiti sad do 15:00. On ce mi dati makar uvid od prilike koliki je pH vode sa kojom sam zaljevao (znaci odmah iz cesme, onako hladnu - to je greska ooogromna !!!! i ova stajaca) iii da vidim na cemu sam, lako je dici pH, zajebeno ga je spustiti, a i sad jos malo za 2 sedmice od prilike (kad im bude oko 20-25 dana) tad poceti sa prihranom, tj. gnojenje. Nasao sam cvjecaru extra dobro opremljenu, i imaju svakakvih gnojiva i pravo su jeftini za razliku od ovih u gradu...!!!! Ova je na izlazu iz grada.

Ne znam hoce li im sta smetati, jer jedan dan imaju 20h svijetla, drugi 22h, jednom samo 19:30h su bile pod lampom (to je najmanje)... poludio mi tajmer !!!! nekad upali 1h ranije, nekad 1h kasnije (tako i sa gasenjem) digitalni je... mada je starije tipe, mislim da je "odsluzio" svoje, slabo se odavno displey vidi, zato sam uvijek u "alarmantnom" stanju. Stavio sam im od 00:00 do 04:00 totalni mrak, ostatak su pod lampom, znaci ujutro cu ja morati upaliti (za svaki slucaj, sigurnije :) )

Sto se ostalih biljki tice, extra mi napreduju (masala, kucnem u drvo - obavezn) tako da se sad dvoumim dal i koje da sjecem. Ali opet posto mi je uzak prostor (1m) ne moze tu sve biljke stati, tako da cu morati neke jednostavno odvojiti i prebaciti na polje negdje, a najbolje ostaviti, ipak 11 biljki (10 ako onu sjebanu ne racunam) ne bih da pretrpam prostor, pa da onda sve ispastaju, ali se nadam da ce u 1,5x1m jedno 5-6 biljki stati normala pod 400W, i malo i razvuci tako da ono se razvijaju koliko bude mjesta...


Imam jedno pitanje, jutros sam cistio "box", mada to nije box, nego normala prostorija manja :)
Eh, problem je u reflektoru, tj. lim onaj, jer limar nije precizno (nego od oka) a ja nisam bez grla mogao oznaciti prije toga) gdje da tacno izbusi rupe, na koje sam nakacio kuke... sad su one 5mm od centra i desava mi se da kako visi lampa, jer puse vent dole u biljke i ono nju lagano i polako mrda lijevo desno, ali to je sasvim malo i moras se zagledati da bi vidio kako se pomjera...

Prebacio sam malo raspored biljki, neke prebacio naprijed (tj. Bezze_SA bio, obrisao, malo usput i ocistio, i sad je on donio bor-masinu sa kojom sam mogao beton probiti, i sad caka:
Reflektor moze stajati paralelno ali i ukrivo... evo slike da se ne zbunite:



Ovo je ukrivo (tako sam se namjestio) samo kad ga okacim i pustim, eh sad mogu ja normala namjestiti da on i ovako stoji (tj. paralelno)



Evo i ovako moze stajati... Danas mi je bio Bezze_SA - pozdravio je sve na forumu, dosao da mi pomogne da fino namjestim ovo, i on mi isto rece da bolje da ga ostavim "paralelno" jer kao odbijace se svijetlost, a i kad je u krivo, gubim (vidi se...) dio "lampe" tj. svjetlost od nje, kod grla, jer tamo nema nista, ono, a dok ovako svi imaju isto svijetla... jer ne vidim (evo od oko 14:00 da neka nema dovoljno, okrenula bi se, do sada niti jedna ne mrda, ono da se okrece ili savija prema svijetlu. Stoje ko stijena :) neke su pustile 2 internodu i mogu ih fiknuti (cjepnuti) pa ne znam, sta i kako, dal da ih cjepnem ili ne... ipak ima biljaka, ali isto tako mogu zavrsiti sa 1 zenkom !!!!!

Moraću skontati (kasnije kad se razgranju) kojeg su spola prije nego sto ih stavim na cvjetanje... Bezze mi je objasnio kako to mogu "odraditi".. vidjecu da ovih 10 (11, ako prezivi ona "sprzena".) ako bude mudonja, izbaciti i dobiti vise prostora da ih rastezem max. jer hocu da pokrijem komplet ovu ostavu sa biljkama.... Obicno od onih od kojih se najvise nadas, ono - iznevjere te, dok one koje malte ne, otpises, one buknu i na kraju extra budu...
Nema potrebe sad za novim slikama, sutra cu nove slike ubaciti, jer glupo mi je previse slika stavljati, ovako kad prodje dan-dva, tad raja vide razliku !!!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Pozz, evo da se pohvalim, (moram sta cu :) heheh) dobio sam 3 drzaca (sa po 2 grla, koji se okrecu u sve moguce strane, znaci lampu mogu okretati kako hocu) za CFL stedne, sve zice spojeno, samo to sve na jedan kabl. spojiti i to je to!!
Najgore je poceti, to su mi svi uvijek govorili a i vidim...prvo daj ih vegetacija, pa cvjetanje, ode vrijeme, zato da se to ne bi desilo, sad jos malo pravim "Vege box", koji ce ici u cosak sobe (najvjerovatnije, i tu napraviti okvir od drveta, i prekriti sa bilo kojom bjelom bojom (materijalom), i tu ograditi od dna do vrha ako treba :), dimenzije cu vidjeti jer nisam upoznat dobro sa ovim CFL stednim, (koliko su jake, koliko ih najmanje treba, gledao sam neke neki dan, i bas ono pogledam bezze, padnu mi na pamet kako su raja radili i sa ovakvim...vidim da ih ima od slabih, (odnosno obicnih) 18w cini mi se, a daje kao 80w (tako nesto) isrpavite me ako grijesim ali mislim da sam vidio i od 150W i 200W, a koriste nesto sitno struje... a i vidio sam jako dobre rezultate sto su raja radili vege sa njima.

Evo slika:



Prva slika je gornji, taj se okaci (a i ne mora) na vrh, mada moze se montirati i vertikalno + okrecu se ovi "klinci" skoro na svaku stranu.
Ostale dvije su od ovih koje isto mogu montirati gore ali i sa strane, uglavnom imam za 6 stadnih, jel izvodljivo to?
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Imam pitanje jedno, (dok usput trazim sve info (na forumu i van) o CFL stednim). Kao sto se vidi iz predhodnog posta, ove slike, imam za 6 stednih (tu su bile isto stedne, al ne znam od koliko W), eh sad me interesuje dal ja mogu uraditi neku pa da kazem pristojnu vegetaciju sa ovih 6 (ne znam, ponovo naglasavam sve oko stednih, ali cu kupiti one najjace tj. medju najjacim (zavisi od cijene !!!)
Samo da napomenem, da ovi drzaci, pa ovi "utori", mogu se okretati u svim pravcima malte ne.. tako da ih mogu postaviti kako hocu. Jer ako je izvodljivo, da pravim u drugoj sobi ovako nesto slicno i da pocnem vegetaciju, taman kad ove zavrse, da nove su spremne odmah !!!
Eee da i ovo, u jednom filmu, (dokumentarac) skinut sa foruma iz dijela za video i filmove... vidio da klonove ne stavlja ni u sta!, mislim na klonex ili tako nesto za razvijanje korjena. Nego odmah u onu kockicu...) jer bih i ja planirao ove klonove (muzjake tek kad dodje faza da eksperimentisem i da ja fol ukrstajem neke vrste (to kad se doobro ustelim prvo..)
 

#34

scientia potentia est
27.01.2009
348
65
0
:clap:jarane, lijepo je kad se neko ovako trudi
Ovi držaći prema mom mišljenju samo će ti zauzimati prostor...i nećeš iskoristiti puni potencijal cfl-a - na što mislim- svjetlo ide na sve strane a tebi treba da ide dole - bolja je ova solucija
https://forums.vutra.org/threads/6863-DIY-Fluo-Reflektor-by-File vidi što je dečko napravio
Sad pitanje je kakve su ti te cfl-ke jer recimo manje od 18w je bzvz potrošnja struje. Ne znam kakav ti je prostor i koliko ćeš biljaka držati u vegetaciji, ali bar 4 23-25w cfl ti bit će dovoljno za početak (2 max 3 tjedna) za 2 biljke da rastu zadovoljne. Ako već raćunaš imati mamu klonove i sl. bolje uzmi MH manje vataže (70-150w) i stavi te cfl-ke što imaš sa strane i rahatluk je siguran :sun2: inače CFL imaš svakojake (čak do 85w) samo se najčešće nađu do 25w....
Sretno i berićetno
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Heehhe hvala haveru, hvala na podrsci... ali nisi skonto ili ja nisam dobro objasnio...
Moram se pohvaliti ponovo, dobio sam lakmus papir (nisam jos kupio digitalne mjerace (trazim onaj 3in1 (sve u jednom) ali lakmus mi je dovoljan bio... uglavnom, voda (nasa - govorim za nasu, jer test sam uradio juce oko 16:00 pa oko 23:00, i u 04:00 mjerio obje u isto vrijeme, drzao 10min... jednu sa cesme, jednu iz flase (koja stoji - stajaca znaci, jos bolja je ako prenoci skroz)... uglavnom voda sa cesme 7,5 (mada mi vise ide prema (na normalnom svijetlu u WC-u) prema 8,0, ali eto neka bude 7,5 dok ova sto je stajala (ne punih 24h) 7,0 ... a znam da kisnica ima manji od 7,0 (dobro bi bilo kisnicom zaljevati ...!!!!) dobio sam kapi pH(-) i to sam sredio, tako da sad zaljevam sa 6,5 (dok se i zemlja ne izjednaci (tj. samo jutros sam zalio, nocas cu samo ih pumpicom naprskati vrh, (ne mnogo) zemlje, et - uglavnom skonto sam da nije do pH, ipak ovo im je 8-mi dan (et 9-ti jer su provele 22-05 pod dvije neonke od po 18W (ukupno 30W - smijesno skroz!!!) ali et tu su nikle pa mislim da im u rodni list se ispravi datum rodjenja :) tj. 22-05 (osim jedne koja je nikla 26-tog dana (moja koju sam ja posadio heheheheheheh ......eh sto se drzaca tice:

Ove sam "drzace" dobio dzaba od "prijatelja" sa foruma (zahvaljujem ti se i ovim putem) ali nemam cfl-ke niti jedne!! (jos uvijek ehehhe) jer upravo kao sto sam napisao, ne razumijem se u jacinu, kakvih ima, a planiram uzeti najjace ili medju jacima. Ova radnja (gdje sam uzeo MH i HPS 400W, oni imaju sve od malih do 1 000W i MH i HPS i prigusnica, ma svega, najvise na izlogu su ove "OSRAM"-ove CFL, i tu ima (vidio sam od 200W, tj. kao daju toliko ali mnooogo manje trose) tu ima svakakvih jacina. Pitam jer (opet kazem) ne razumijem se u spektar (jel ima kakve razlike izmedju njih, ili je samo jacina u pitanju, trazio sam ovdje na forumu, i komplet dnevnik "CFL uzgoj" ovako nesto, spominju se lumeni i kelvini, ali nigdje se ne spominje dali ima razlike izmedju nekih oznaka spektra(kao za neonke npr: daylight, ali nisu sve iste, kontas na sta mislim). Jer :lol: naravno plavi hocu da mi siba biljke u vegetaciji.

Taj drugi dio (box - glupo mi govoriti box, jer nije klasicni box, kao i ovaj, samo je "dio kuce" i nista vise, a sam zivim), ove planiram, u cosku zida, pokusacu nacrtati kasnije sadasnji (koji ce kasnije biti za cvjetanje) i za vege dio..
mozda ce biti malo jasnije.... inace biljke od juce i danas (nebo i zemlja) - masala :) heheheheheehehe
Jos da vidite onu koja je kao shebana bila (vrhovi listova), a i ona koju sam ja zasadio :) heheheh koja je otisla do pola saksije, skoro (jbg, prvo stavio je, pa onda pod vodu da se slegne zemlja, pa dodali malo sto se sleglo, i ona je garant negdje bila oko sredine, ne 1cm :) heehhe
Ovo nacrtat da imate od oka kako to sve izgleda.... (necu snimati, jer ima ovdje nekih koji ne bih da vide kucu (jer bi prepoznali odmah ko sam!!! a takodje su clanovi foruma (samo radi toga, inace - snimio bih nesto kao Mr. Green onaj film "I grow chronic"


EDIT: Evo sad pogledah link, ovo sto je "file1" uradio.... super stvar, dao mi je ideju, (opet zavisi sve od mjesta gdje ce biti to sve!!!) da i tu sam procitao post sto se tice spektra, ima znaci razlika, jos samo da nadjem oznaka koja je koji spektar. Znaci i CFL-ke imaju plavi i crveni spektar....eto ovako uvijek ispadne, jer dok se procita (a idem redom...) prodje mnogo vremena dok se "mrvica" procita od teksta!!!! Evo sad gledah ovo, i nasao odgovor na ovo gore pitanje o CFL-kama.... hehehe extra
 

#34

scientia potentia est
27.01.2009
348
65
0
Dakle...:D ...cfl troše 5 puta manje struje od običnih žarulja što znači - na kutiji piše da sijaju kao za 200w ali ustvari su 40w i t.d. (ipak negdje u ćošku piše pravu vatažu)
Skontao ja da imaš drugi sobu samo nisam znao što planiraš u njoj- ispunit je čitavu ili boks pravit ili šta već...
O spektru cfl-a - što više kelvina to plavije svjetlo npr 2700.-crveno 6500-plavo
Obične cfl od 23-25w daju oko 1300-1500lm pa ti računaj koliko ćeš biljke držat u vegetaciji i koliko ti žarulje trebaju...ako možeš naći od veće vataže bit će bolje jer daju više lm za vat --recimo ja imam jednu od 85w koja daje 6000lm(ili bar tako pisalo na kutiji :p) da bi imao iste lumene običnim (od 25w) moram potrošiti 100w struje...
E sad kad smo već do potrošnje...ako ćeš držat više od 5 biljaka u vegetciji ja bi ti preporučio da uzmeš mh ...recimo 150 ili 70 i par cfl...al to je do tebe...izračunaj što kontaš, kakve uvjete imaš i sretno ;)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Samo da napomenem,MH žarulje od 70w i 150w sa željenom temperaturom boje - 4000K-4500K nema u tubularnoj niti u eliptičnoj izvedbi,odnosno ne idu na klasično grlo (e 27 za 70w odnosno e 40 za 150W) nego idu na podnožje slično onim u običnim halogenim reflektorima.Ako budeš ipak išao na tu opciju,svakako pripazi da je odgovarajuća temp. boje (npr. 4500K).
Ima ih tubularnih od 150W,ali samo 3000K imaju temp. boje što je prije za cvjetanje nego vege.
Cfl iliti compact fluorescent lamp su zapravo najobičnije "neonke" u malom :) Kod njih obrati pažnju na oznaku 840 do 865 .To su oznake kod fluo lampi koje su primjerene za veg. period.Poslužit će i 740-765,ali im je uzvrat boje manji,iliti-druga klasa :) a i manje Lm daju.
Ja koristim dvije TEŽ cfl-ke uz još 4 philipsove i na njima,za razliku od philipsa ne piše ni koeficjent uzvrata (8 u oznaci 865) ni lumeni,ali poslužile su ipak.S time hoću reći da u nedostatku boljih,može i neke na kojima samo stoji kolika je snaga i temp. boje (npr.23W , 6500K).
Pohvale za grow,pratit ću ovaj dnevnik,ali samo kad nisam napušen,jer puno ima za čitanje hehehe
Pozz
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.