Moj vrt

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
Pozdrav svima, treba mi pomoc u ozivljavanju baste. :)
Na vikendici mi je vec nekoliko godina basta zapustena i zarasla u korov, pa sam pozeleo da je obnovim.
Ne znam da li je kasno za pripremu zemlje, ali ja sam tek sad krenuo da je prekopavam i da vadim travu i korenje iz zemlje.Drugar mi je savetovao da zemlju podjubrim, da joj dodam zeolit, pokrijem crnim najlonom na 2 nedelje, i nakon toga povadim ili spalim brenerom korov koji je izrastao ispod najona.
Da li je ovaj pristup dobar i cime bi mi preporucili da djubrim zemlju? zemlja nije najpolodnija, ali nekad je to bila lepa basta...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: .i.

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
hvala, stvarno zanimljiljiv video!
da li umesto komposta, kog sigurno nemam toliko, moze da se stavi neki kupovni treset ili humus?
i koliko bi mi toga trebalo za bastu10x15 (otprilike)?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jolly Joker

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.076
163
Ako imas gdje nabaviti stajskog gnoja (konjski ili ovcji najbolje pa onda pileci i od krava.Gnoj od svinja bi izbjegavao)starog bar 2 godine.Stavis na m2 5-8 kg gnoja i prestihas ili preores zemlju.Pa onda mozes dalje stavljati dodatke poput zeolita perlita i slicno.U zemlji se gnoj razlaze otprilike 3 godine 20% u 1.godini 30% u drugoj i 50% u trecoj pa bi bilo dobro staviti umjetnog gnojiva bar prvu godinu.Za korov mozes staviti karton na zemlju.Sa vremenom ce se raspasti i dodatno zagnojiti zemlju.
 

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
na zalost nemam...voleo bih, ali tesko u ovom mometnu, gradsko dete + korona situacija...
da li je ovako nesto prihvatljivo za prvu pomoc? siforga.jpg
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.319
8.339
258
hvala, stvarno zanimljiljiv video!
da li umesto komposta, kog sigurno nemam toliko, moze da se stavi neki kupovni treset ili humus?
i koliko bi mi toga trebalo za bastu10x15 (otprilike)?
Može i kupovni kompost ali će te koštati boga oca ako ćeš uzimati one kese od po 50-100l. Stajskog ima uvek po oglasima, dosta jeftino a često i džabe. I da, što kaže kolega rac, nekih 30 kubika za tu veličinu bašte. 2 godine star ti je opet kompost, iako jednogodišnji prolazi takođe. Ovaj Dowding koristi konjski i sve funkcionise savršeno, sem eto što je nedavno počeo nalaziti ostatke piralida (neki herbicid) koji preživi u slami, i stomak od konja, i 2 godine kompostiranja.