molim pomoc u vezi tekuceg mineralnog humusa!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.03.2005
3
0
0
zdravo!! zivim u hrvatskoj i odlucio sam se na uzgoj vutrice, za osobne potrebe naravno, pa sam prosurfo netom da pokupim poneki savjet i naiso na ovaj super sajt. procito sam neke tekstove o outdor uzgoju i naiso na pojam hrane za biljke u tekucem stanju. kopio sam neki preparat koji se zove tekuce organomineralno dušièno gnojivo ali nigdje nisam mogo naci nesto slicno za vegetativnu fazu pa ni za fazu cvjetanja pa bi molio nekoga s iskustvom da napise dali taj preparat (tekuce dušièno gnojivo) moze dati zeljeni uèinak!

još jedno pitanje: jesu li perlit i vermulit stvarno neophodni i gdje nabaviti ph tester i regulator??? ::balonja
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Zdravo!
Tecna hrana moze da se koristi. Postoje one koje se koriste za listanje i one za cvetanje.
Jedna dobra stvar kod tecnih djubriva je ta sto nije potrebno posebno obracati paznju na sastav zemlje na kojoj raste biljka, iako je vrlo pozeljno iskopati rupu da bi zemlja dobila kiseonika -da bi bila rastresita.
Za to tvoje tecno djubrivo ne znam, ovde nema takvog, ali pogledaj po cvecarama i sl. ili nadji neki web sajt sa opisom tog tvog djubriva pa posalji ovde da vidimo.
Perlit i vermikulit normalno nisu obavezni ni neophodni. Perlit sluzi za povecavanje kolicine kiseonika u zemlji, pa njega moze da zameni i sitan pesak i slicno. Vermikulit neki kazu cak i da je stetan za zdravlje ljudi. U svakom slucaju ovde se ne moze naci, a sluzi za zadrzavanje vlage u zemlji. Od prirodnih materjala moze da ga zameni piljevina sitna i krupna ili komadici crepa (cigle).
To za PH vrednost jedino online ili u nekim specijalizovanim prodavnicama ako ih ima kod tebe!
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
VERMULIT/PERLIT
naravno,da nisu nužno neophodni.Ali ako hoèemo lepu i dobru biljku, mora biti zdrav koren-što brže i više rasre koreninski sistem -biljka /bolja
Perlit ne upija vlagu ali je savršen za zraènost vermulit upija tekuèine i do 300%svoje težine..a isto super za zraènost-koren treba kisik!!!!!!
napraviti na dnu dobru drenažu iz šljunka i što više rupa na posudi.
A zraènost -možete sami nadomestiti gornje: stiropor nastrugani,usitnjeno lubje drveta,sitni pesak........
upotrebi malo maštu.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
što se tièe gnojiva
prvo pogledaj šta piše na toj embalaži -šta vsebuje
ima li razmerje N-P-K i koliki je.
i šta ima još nutra OD MIKROELEMENTA Ca,Mg,B,MoCu,Zn..
dali ima vitamine B- ???????? piše valjda nešto
inaèer pogledaj malo po cveèarama imat eu Hrvatskoj velike trgovaèke lance-ali SIGURNO IMA TO U SELJAÈKIM ZADRUGAMA...........
ako sadiš nutra budi previdan sa gnojenjem jer kupovna zemlja u 99% veè sadrži nutrients.Spržijo bi sve.
ZATO UVEK POLA ONOG Å TO PIÅ E.
dušik -N za rast
fosfor-P za formiranje korena i cvet
kalij -k za cvet
to su "glavni" elementi prehrane...biljke i u svim su ðubrivima.
E sad razmerje N-P-K u hranili/ðubrivu. po fazama.
tako onda ima za zadnju fazu cvetanja /ploda: mono kalijev fosfat...
ZATO KAŽEM UVEK, DFA TREBA NAUÈITI PRVO OSNOVE O BILJU....

ako ne naðeš javi se na pm pa èemo nekako izèaprkati.
Napisaèu ka dbudem imo malo vremena -kako pripremit kuèi bio hranilo....

PH LISTIÈI......TO JE ZA INDOOOR NUŽNO POTREBNO!!!
to èete sigurno naèi u trgovinama ili grosistima koji
prodaju opremu za farmaciju,gde prodaju kemikalije,
to je najeftinije

ko si može priuštiti ima digitalni ph metar ili èak , gro ph metar......


POZDRAV U HRVATSKU :pivo

PRIJATNE USKRSNE PRAZNIKE, SVIMA KOJI SLAVE KATOLIÈKI USKRS
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
HM, SloEra, prvi put na celom netu vidim informaciju da perlit upija vlagu...ja cu proveriti jos jednom...a da ti nisi pobrkao???
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
hvala
vermulit/ upija
pogrešijo u tekstu-ne trebaš tražiti( postoji i topic gde je to veè pisano)
ja sad ne znam koliko to košta u SCg
u Slo je 200l vreèa vermulita oko 6-8eura
PERLIT JOÅ JEFTINIJE
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Kod mene toga uopste nema. Cak i oni koji se bave cvecarstvom i slicno ne znaju sta je to. Izgleda da je tako u celoj SCG. Kazu da jedino verm moze preko neta da se naruci.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
nemoguèe a i nemožeš ðak preko neta
ubièe te poštnina...

tražite vermulit i perlit pod izolacijskim materjalom.
pogledat èu i ja za SCG


ali moežeš i sa stiroporom, peskom ,piljevinom, staro lubje od drveta......
puno toga èete morati sami prilagoditi.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
i kad pravite mešanicu..... za zemlju
vermulit možete i slobodno preskoèiti.
razmerje za poèetak
60% zemlja
25%-30% za zaraènost- da ne upija vlažnost
10-15% da upija

sve zavisi od faze rasta
 
25.03.2005
3
0
0
hvala na pomoèi!!
sadièu vani i to direktno u zemlju (50% postojeèe zemlje s lokacije, 50% kupovnog gnojiva, sve pomješano sa šljunkom, pjeskom...). kupovno gnojivo ima ph od 5.5 do 6.0 (tako piše) a tekuèe ima N-P-K samo neznam u kojim razmjerima (nemam kod sebe bocu da proèitam). bio sam u specjaliziranim duèanima za vrtlarstvo, cvjeèarstvo i nigdje nisam našo tekuèe gnojivo posebno za vegetat. i cvjetnu fazu pa neznam dali da uopèe koristim to što sam kupio?
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Ja sam prosle godine i u vegetativnoj fazi koristio tecno djubrivo za cvetanje.
U svakom slucaju trava nije radila uopste. Mozda je to bio uzrok.
Ta djubriva, za veg. i za cvetanje se u stvari razlikuju po procentima raznih elemenata.
Najbolje kazi ime preparata i ko ga proizvodi (ako je u skladu sa pravilima foruma) pa da vidimo.
 
21.03.2005
2
0
0
za SCG,bar ja koristim i veoma je dobro za biljke u razvoju da se hrane MORTONIKOM kojeg ima u svim poljoprivrednim apotekama a kad pocne da cveta isto se kupi CVETAL i necete se porajati
 
21.03.2005
2
0
0
Joe je napisao(la):
Kod mene toga uopste nema. Cak i oni koji se bave cvecarstvom i slicno ne znaju sta je to. Izgleda da je tako u celoj SCG. Kazu da jedino verm moze preko neta da se naruci.
mi ovde u SCG imamo nesto jako dobro probaj i nema sanse da se pokajes,prska se MORTONIKOM a kad procveta CVETALOM
 

Joe

Aktivan Član
22.01.2005
98
1
0
51
Da li ti, batice, to iz iskustva pricas ili?
Mislim, verovatno dobro utice na velicinu cveta, ali ne znam, sigurno malo menja ukus i miris vutre.
 
25.03.2005
3
0
0
može li neko opisat postupak kada vani sadiš kako napraviti drenažu (sa šljunkom, pjeskom, piljevinom, usitnjenim stiroporom...) ???
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
drenaža-odtok suvišne vode

U prirodi je za to pobrinuto.naravno se mogu uslovi optimizovati, zavisi od moguènosti.....
Drenaža je veèi problem u indooru-NEAM KUD VODA IZ POSUDE-ako nema drenaže.......

Ako imate moguènost saðenja mud kokuruzom.....tamo je zemlja veè obraðena.

ako sadite u blizini kuèe.... i možete se igrati.Dobro prekopajte zemlju-što dublje to bolje.
........