Mraz - kako pomoći curici da izbjegne ili prebrodi smrzavanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.10.2013
15
11
3
Ljudi bok!

Imam dvije prekrasne stabljike u "završnoj fazi"!

Za sutra (petak, 04.10.2013.) i u subotu prema prognozi postoji mogućnost mraza. Zavisno od meteo-stranice do stranice prognoza je za jutro oko nule, tj. od -1 do +1.
Buduću da su stvarno prekrasne, rodne, te prije svega zdrave (tek na par listova neznatna oštečenja, ali niti oni nisu požutjeli, niti izgubili formu), da li da uopće išta prčkam oko njih ili da ih pustim da se same bore.

Ovo mi je prvi "out" i nemam apsolutno nikakvo iskustvo. Sasvim slučajno su završile vani, jer nisam imao mjesta ispod lampe, pa sam dvije "najlošije" zakopao van. Vjerojatno je važno napomenuti da se radi o "indoorki" - Church, presađene 19.05.2013. dok su bile stare cca 15-ak dana.

Do sada sam je isključivo ekološki tretirao i bilo kakvu kemiju bih koristio samo i jedinu u slučaju da nema druge, pa čak možda niti tada!

Agrotekstil, novine ili bilo koji drugi "preparat" koji se ne uklapa u okoliš ne smijem upotrijebiti, jer su na relativno lako uočljivom mjestu!

Zahvalan sam na svakom dobronamjernom savjetu ili prenesenom iskustvu, pa čak i samoj podršci.

Svako Vam dobro, kako Vama, tako i Vašim "curkama"!

Lp
 

LoNba

Aktivan Član
31.05.2013
71
20
0
Negde u Srbiji
Mraz im i dobro dodje u maloj meri.Poznato je da se biljka od preterane toplote brani ispustanjem smole tako da po nekoj logici bi isto trebalo da radi i sa mrazem.Ako je tako to je samo +.Polako videces i sam i nema potrebe paniciti,polako pa sta bude ionako ce se sve pretvoriti u pepeo jednog dana! :)))
 
03.10.2013
15
11
3
Kako sam nov na forumu, ne znam kako da Vam se pojedinačno zahvalim, pa Vam šaljem jedan veliki Thnx, a vi si ga već podijelite po nekoj formuli (par-ne par; fli-fla-flu...).

Šalu na stranu, puno Vam hvala! Više sam izludio tražeći neku stranicu koja će mi utješiti i "obećati" da kod mene neće biti mraza!

Lp
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Nikolapurple

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
mozes ih malchirati...tj. nagrabljati suhe trave ili sijena oko njih..cisto da zastitis najnizi dio stabljike i povrsinski sloj korijenja.ovisi i na kakvoj su poziciji..dali se jutarnji mraz dugo zadrzava ili sunce rano dodje na tu poziciju...
inache church -kao i veeelika vecina sorti- moze i unutra i van..tako da..to sto je "indoor sorta" te ne treba zabrinjavati.

frka je samo ako se taj mraz dugo zadrzava i ako se rastegne na vise od 4-5 dana uzastopce..tj.ako uz mraz idu i temperature ispod 0°C
i sto meskalito kaze..daj sliku pa ce ti ekipa procijeniti koliko imas do kraja..
 

Gagiba

Aktivan Član
Jack-Sparrow je napisao(la):
Ne vidim kako bi moglo bit "dobro" za biljku da ju okine mraz,stvarno ne.

Neće ništa da joj fali ako je umeren mraz. Ako zakuca od -5 pa na niže može biti poteškoća ali još je rano za te temperature, jedino ako baš nije negde biljoza na planini.

Ukoliko je (a verovatno jeste) okružena drugim biljkama 0 ili -1 je tolerantno.

Ukoliko je u kukuruzu (omiljena destinacija) onda je skroz bezbedna! :)
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Možda i preživi blagi mraz al poslje njega nevjerujem da može napredovati u bilo kojem pogledu,pa nevidim ni smisao da se ostavi biljka dalje vani.

Ne citirati nepotrebno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mega monk

Zli Azra

The Good, the Bad and the Ugly
Poznanik Foruma
12.11.2009
540
2.374
163
46
imas sredsto ekofreez nzm dal se tako pise a proizvode jos ekobuster i to se tako sigurno ne pise al mrzi me da trazim

pozz od zlog
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Dva "autoriteta" u outdooru (sharp i Blade) se ne slažu oko ovoga.Aj još
neko od iskusnijih da se izjasni.
Vjerujem da je dosta ljudi sad zainteresovano za tu temu.
Ostavljati ili ne?
 

razman

Aktivan Član
Poznanik Foruma
10.07.2010
638
3.117
163
po meni kako je neko naveo zastiti je oko korijena ako jos nije gotova i ako silom prilika ih moras jos ostavit 10tak dana.
par mrazova im nece toliko skodit ali stvarno nema smisla dugo vise tada ostavljat.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Aj reci cu ovako,ako je mraz,temp je u minusu,ako je temp u minusu vlaga u biljci u listovima se smrzla,nema tu neke posebne zaštite,nit nije stvar u korjenju,ponavljam ako mraz nije jak ko što je gore rečeno ako nije baš -5 biljka ce preživjeti ali nema tu više pumpanja headova nema više života,može se samo izgubiti,sljedi padanje svih listova i umiranje biljke.
A ako se zaredaju 2 mraza ili 3 komotno kažeš doviđenja i ziher si da je biljka gotova.
 

razman

Aktivan Član
Poznanik Foruma
10.07.2010
638
3.117
163
tako je.kazu toplo ce bit narednih dana pa neka i zavrse;) pratit prognozu
harvest time
 

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
nenash , malo si me preplasio sa izjavom da sam nekakav autoritet za out, osobno jos se ne osjecam autoritetom, mislim da mi manjka nesto teoretskog znanja.
uglavnom iz iskustva( https://www.vutra.or...-2011/?p=157250)znam da mraz koji se otopi sa prvim zrakama sunca (7h-7,30h) ne moze nasteti biljkama. mislim da je sunce jos dovoljno blizu da ih natjera da i dalje cvjetaju,mozda ne tako obilno ko u 9 mjesecu ali ipak cvatu.
moram jos napomenut da su 9 i 10 mjesec u 2011 bili dosta topliji nego ove godine. prvi mraz je bio negdje oko 13-10mj(jel bio petak?? ne sjecam se hehehehehe)
https://www.vutra.org/topic/7615-mali-eksperiment/?p=159224 ove male su dozivjele i -7 pa nisu riknule/.
uoostalom kod mene je najavljeno -3 do -5 tri noci zaredom(od veceras) ali svejedono ostavljam svoju Endiviju do 15-10 jer vidim da ima lufta za jos 30% debljanja headova.
PICT0010.jpg


Edit:
nije mi namjera da se hvalim da znam vise od jacka u vezi outa ,njemu kapa do poda. ja sam 2011 imao srecu da mi je biljka fakticki bila pokusni kunic(lab, stakor) pa sam se mogao za...ti i usput nauciti dosta toga. a recimo u 7 mjesecu iste god. bio sam tutlek koji njie znao raspoznati musku od zenske biljke.
peace
 
  • Sviđa mi se
Reactions: proka
27.06.2012
2
0
0
59
Koliko im steti ova kisa po nekoliko dana,moj hoce sutra brati al ja mislim da jos 10 dana bi bilo bolje.On se boji da radi temperature oko 10 nema vajde ni od polusuncanih dana..pa hoce pobrat.Ja mislim da bez obzira nakisu..ipak nekoliko dana sunca vise znaci..molim savijet.