Mrtve točke na lišću - ako netko zna što se točno događa molim pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
25.02.2015
3
2
3
38
Znaći ovako: nije me bilo kod biljaka desetak dana, i dođem danas i imam što vidjeti: imam 4 Green Poisona i na sva 4 su mi po listovima izniknule malene nekrotične točke, s tim da se na tri biljke tek počinju pojavljivati dok je jedna ozbiljno oštečena jer ih po dobrom broju lišća ima stvarno puno, dio lišća je požutio i umro, a točke su se proširile skroz do najgornjeg lišća. Biljke još en cvjetaju, iako vjerujem da će skoro početi jer vidim da su počele sa stretchom, ali ako se progres propadanja lišća nastavi biljka će umrijeti prije polovice cvjetanja. Zanimljivo je da uz biljke osim gomile kopriva raste i nekoliko puzavica (koje konstantno režem) i primjetio sam da se i po njihovom lišću pojavljuju te točkice, i to dosta intenzivno jer je lišće uz zemlju već skoro uništeno. Po tome zaključujem da je možda rijeć o nekoj gljivičnoj bolesti? Evo i slika, ako itko ima neku ideju molim da mi pomogne, tako da djelujem što brže i pokušam nešto napraviti prije cvjetanja!
Biljke su u outdooru, od nutrijenata ne dobivaju gotovo ništa, odnosno samo sam ih jednom prije tri tjedna malo pognojio tekučim gnojivom za list - posađene su u iznimno fertilnoj zemlji koju sam također ''pojačao'' peletama od stajskog gnojiva.
2d9bgna.jpg

2463oeu.jpg
2uizv2r.jpg
 

jackal55

BiancoNero
20.07.2015
187
1.527
143
Humboldt County, California
Po meni to je leaf septoria...stavio bi neke linkove, ali neznam ako smijem stavljati linkove od drugih stranica na vutru.org. Utipkaj u google pa malo pogledaj... ali u svakom slučaju pričekaj savjet od nekog iskusnijeg...

Evo pronašao sam da je i na :vutra: bilo savjeta u vezi septorie ,ako je ona uopće problem, ali sve upućuje na gljivice čim si spomenuo da i okolno zelenilo ima iste simptome.
https://www.vutra.org/threads/pc-outdoor-domaja.10365/page-2
https://forums.vutra.org/threads/11894/best-posts
 
Poslednja izmena:

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Mene je prosle godine soda pomogla, progresivno se siri... listove koji su najvise osteceni poskidaj, a ako imas i oko biljke kako kazes... (imao sam isto)... resenje ti je da pocistis oko biljke sav ta korov i da ga naprskas sodom... inace tesko da ces imat ucinka u borbi... stej haj peace
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
@L0oD ta intervencija sodom je u stvari nagla promjena pH na koju gljivice loše reagiraju ( u nasem slučaju dobro, krepaju). Soda diže pH a ocat-sirce spušta, tako da treba ili jedno ili drugo, možda naizmjenično al ne istovremeno. Kod plijesni, jedna od preporucenih pokušaja je prskanje sodom iz istog razloga, meni nije pomoglo kod plijesni, vjerojatno prekasno prskano a uslovi za razvoj plijesni savršen, toplo i vlažno.
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Znam ja sta pisem 1310 ;)
Znam kako se koristi i zasta se koristi... cak sam dodavao i hidroperoksid... zato i nisi uklonio budj... al elem kad me vec kudis nadovezem se nocas u full-u... trenutno no time... edit
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
A gde ces ucit od mene :D elem soda bikarbona je blaga sto se tice ph... moze je dici do 8.1 pa sipao tonu :D bar se mene tako pokazalo... i da istina mnogi koriste samo sodu,ona je dobra za pljesan...
Sirce... jabukovo ili destilirano... kao sto si i ti rekao,tako se i koristi... uglavnom samo,al za suzbijanje budji doma(kuca)... i kao ono je najace i najbolje... 82% ucinkovost protiv budji,tako pisu...
Sodu i sirce pomesas sa vodom u omeru 3 kasikice sode male na 2l vode tako i sirce 3 kasike al supene :) mesam sodu i sirce jer je bolja ucinkovost... provereno gud :) ja koristio i do kraja berbe out nisam imao problema... :) i da,imas po netu puno toga... pa da se ne ponavljam kolko cega i sta :)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Pusti net, radije cujem tvoja iskustva, dakle preventiras time, pretpostavljam ujutro dok je još rosa? I koliko, da ne utopimo biljku, ono odokativno npr. 3 sprica prskaljkom po vrhu? Manje ili više?
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Da preventivno koristio... Ja imam prskalicu onu vecu i manju... :) pa sam to tako radio... a natopim je celu,od dna stabljike pa do vrha... u vecernje sate koristio :)
A sad cu koristiti majcinu dusicu ja mslm,jos nznm,nisam odlucio... al bude u dnevnik... stej haj peace out
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310
25.02.2015
3
2
3
38
Čisto za update, ja sam odlučio junački odradit te gljivice i fino sam kupio bakrov fungicid i temeljito našpricao biljke. kako još nisu cvjetale nisam učinio nikakvu štetu, a rezultat šrpicanja je da se bolest povukla - točkice koju su bile i dalje su tu, ali više nema progresije, a novoizraslo lišće nema nikakvih simptoma. Ako se tokom cvjetanja opet pojavi prskat ću sa sodom :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tarzan and jackal55

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Upozorenje. Gljivicno oboljenje kanabisa na cijelom podrucju ex yu. Kupujte sodu u ducanima dok nije nestaloooo

Sala mala


Ljudi. Ovo je outdoor. Postoje preko desetak insekata koji se hrane liscem kanabisa. To je priroda. Jedino insekticid pomaze.


Evo i kod mene neka gljiva luda ruje po liscu:
 

Prilozi

  • IMG_20160901_180716.JPG
    IMG_20160901_180716.JPG
    289,7 KB · Pregleda: 49
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.