MULTIVERZUM

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Jedna veoma interesantna tema za razmisljanje i naravno dijalog. Meni najiteresantniji dio jeste sam pojam "Multiverzuma" - Sta predstavlja i kako ga ko dozivljava?

Nekada sam smatrao da je Multiverzum vise paralelnih, u istom vremenu postojecih Univerzuma, koji na odredjen nacin uticu jedan na drugog, prozimaju se, a ipak su samostalni po prirodi...
Sad imam sasvim drugaciji pogled na "Multiverzum" kao imenicu koja pokusava ukazati na znacenje samog pojma. Danas mi Multiverzum vuce na Univerzum koje svako zivo bice dozivljava na sebi svojstven nacin, prozivljavajuci ga, pa se na sam Univerzum ne moze univerzalno tumaciti - svako ga tumaci u skladu sa licnim zivotnim iskustvom. To me navodi na zakljucak da mi svi zivimo u svojim Multiverzumima u jednom nedjeljivom Univerzumu.

Svako od nas ima svoj svijet slozen od puzli, svako novo zivotno iskustvo nova puzla u slagalici. Ali, vecina puzli koje slozimo nisu licno prozivljene, vec su zamisljene od onog sto smo culi, putem javnih servisa, ili komsijskog tracarenja i zurenjem u televizor. Te puzle nisu vjerodostojne.
Gledao sam nekoliko emisija o alpinistima koji su osvajali Mont Everest, trazio ga na Google Earth i posmatrao u 3 dimenzije itd., ali ta puzla nije ista kao u alpiniste koji se na njega popeo. Ta puzla je bez emocije, dozivljaja, u mom multiverzumu, a kod alpiniste je puna adrenalina, fizicka i opipljiva, jer ju je osjetio pod nogama i prstima, udisao taj vazduh, jednostavno ju je prozivio.
Sto covjek vise razlicitih dogadjaja dozivi, putovanja, edukacije, spoznaja, to mu se Multiverzum vise siri i postaje svjestan prisustva Univerzuma, onog cemu pripadamo, od cega smo na neki nacin nezavisni, a ipak nedjeljivi od istog jer smo njegov sto procentno pripadajuci dio.

Kontam da je Multiverzum svaki posebni oblik svijesti, a skup svih zasebnih oblika svijesti sacinjava jednu univerzalnu svijest, odnosno Uiverzum.
Zamisljao sam na koji nacin dosegnuti tu univerzalnu svijest, taj sveobuhvatni i sveprozimajuci Univerzum i jedino sto sam mogao zakljuciti jeste da se moram stopiti s njim, iz cega slijedi da je povratak u licni Multiverzum, licnu svijest, nemoguc nakon stapanja.
Sto bi narod kazo, niko nece s konja na magarca :)

Odoh prebrojati koliko mi se multiverzuma vrti po mozgu, svaka nova misao nova recka :D
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Upravo zapalio hibrid, WW & AK47. Par dimova i srodim se sa univerzumom, koji dim vise me razbaca po multiverzumima kao lopticu skocicu, a loptica jajasta, nikad ne znas na koju ce stranu odskociti :D
Ne kazu dzaba "ne pretjeruj" Skromnost je vrlina koja vodi izvoru srece.

Upravo dok ovo pisem srknuh poslednji gutljaj kafe iz soljice i pomislih, kako sam mogao skuvati vecu solju, i umjesto zadovoljstva koje mi pricini popijena kafa, ja se presaltam u ceznju za jos jednim gutljajem. Zelje nam ne daju vremena za uzivanje ,koje bismo posvetili vec ispunjenim, zato zelje treba zauzdati i posvetiti se uzivanju u svim sferama zivota, poput onih dok nam djeca zdrava i vesela odrastaju, ili dok nam biljoza bujno cvjeta.

Svijest da su nam djeca sretna kad vide sretne roditelje, ne bi trabala ostavljati mjesta osjecaju tuge zbog nebitnih razloga, kao sto je svjetska nepravda i sl., ali nema ni od srece mnogo koristi, jer nam ne ukazuje na postojanje druge strane, pa nas samim tim uskracuje za spokoj.
Spokoj me cini bicem koje je svjesno drugih bica i koliko su razlicita, a toliko mnogo meni pripadajuca, uvazavajuca, prozeta...

Ima li sta ljepse, nego kada se srodis sa biljozama, onako dok ih posmatras nakon zalijevanja, pa pocnu podizati listice ka sunca, a ti srodjen s njima da tako malo fali da i ti podignes rukice :D

Prelijep je osjecaj biti dio univerzuma i njegove sveprisutnosti. Divim se nasim razlicitostima, kako nas na ovom forumu, tako i nadalje i nasire :)