My bike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.158
4.968
188
somwhere over the rainbow
kupio bi novi bajk 29' neku. Cak u obzir i dolazi nešto bolje (skuplje), a polovno. Fensi mi izgledaju ove grupe 1x11 1 x12 u odnosu na 2x i 3x prijenose. Nije da baš imam jake noge i da sam profi bajker, pa me zanima ako netko zna iz prve ruke jel se isplati bakcati sa tim?

Bajk bi isao 70% vremena asfaltom, ali jako me vuce ovih 30% makadama i brda :)

aj neki savjet, šta da gledam-kupim....preporuka za recimo do 800e
 
  • Sviđa mi se
Reactions: JohnnyJohnny

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Bavim se MTB oko 20 godina... Smatram da nesto znam - ovo govorim cisto da i sam znas da komuniciras sa nekim znalcem :)
Pokusacu objasniti sto optimalnije i jednostavnije.
Krenucemo od sitnih detalja pa dalje, a od tebe ocekujem da me SLOBODNO pitas ukoliko ti nesto nije jasno ili imas problem sa bilo cim.
Prvo i najbitnije, na tvoju visinu i tezinu - bez L ili XL rama i guma 29'' necu da te vidim.
Onda dalje, sto se tice drivetraina koji spominjes i kasete, a i sam kazes da nisi "profi" - ovdje nam je bitno posmatrati vecu i siru sliku.
Ne minimiziraj sebe u tom domenu da si govoris sta jesi i sta nisi! :)
Nozni misici, posebno butni, su slozicemo se, jedni od najjacih i najvecih misica tijela - naviknuces se, razradices noge, a nekad ces biti i umoran.
Ovi procenti sto si stavio mi govore da bi ti legao 2x11, 2x12 ili cak vjeruj mi 3x :)
Ono sto je bitno ovdje posmatrati je taj "jump" izmedju brzina i otpor lanca shodno tvojim nogama - koje ce vjeruj mi, kao i hedovi, vremenom nabubriti :D
Za ovih 70% asfalta mozes kasnije nekada razmisliti o Cross-Country gumama - one se lijepo ljube sa asfaltom jer se manje trose na duze staze, i to je u biti to, i samo to. U biti, VJERUJ mi da ces jako brzo zasititi apetit tih 70%, povuci ce te makadam i kozija staza.
800 eura je jako fin budzet - toplo preporucujem da pogledas Genesis, Scott, TREK, Giant ili Cube. Evo upravo sam filtrirao ovaj domaci kupi-prodaj portal i vidim jako lijepe primjerke za taj novac. I jako bitno - molim te racunaj odmah da obavis servis, ukoliko ne nadjes bas primjerak sa tek uradjenim polovan.
Ako uzmes nov, miran si 2 mjeseca do prvih zatezanja. Servis se sastoji od: podmazivanja, zatezanja sajli, provjera kocnica, stimanja lanca i shiftera.
Ukoliko bude trebalo dodatno pomoci, slobodno racunaj na mene.
 

Crazy Smoke

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
18.05.2010
525
5.151
233
Iskren da ti budem nemam pojma ni koji je model,sutra cu pogledat baš.
Došao kod čovjeka,ima obrt i puno dvorište bicikala,ovaj mi odmah upao u oči,kaže da je vožen par puta i vidi se da je novo sve.
Probao ga danas malo i baš fino leži na cesti,sutra ide proba u šumi da ga krstimo u blatu :D
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Servis ili makar provjera obavezna ako je polovnjak! :djede:
Zategnuti sajle, provjeriti diskove, centrirati masinicu, provjeriti kocnice i jos bitnije koliko mesa ima na disk plocicama. Ziv i zdrav ga vozio brate!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Crazy Smoke

Milic355

Doctor Oz
22.06.2023
178
940
93
Koslilica ghost asx6.7+ 2020 godište , 625 wh ,Bosch pogon , rocksox suspenzije ,sram nx masinica , cura 4 kočnice , teleskopski sic :)
Lagano iz hrvatske za Srbiju-kraljevo u gepek i gas Nazad , prošli granicu bez problema i pregleda Itd tak da sve super
Bickl polovni me izašao 2000 eura ,reko bi đabe za ovakvu kosilicu hehe
Dosta su povoljniji u srbiii ti E-bicikli tak da ako neko zanima definitvno treba otic a
Imam sad i povjerljivog prodavača koji je stvarno sve kak je reko tako je i bilo bajk tip top
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
833
93
Cijena odlicna, karakteristike odlicne. Koja je deklaracija o garanciji na bateriju? 5 godina bi trebala raditi bez vecih problema, koliko sam upucen...
Odradi pregled i servis, radi sebe... :djede:
Ziv i zdrav ga vozio.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Milic355

Milic355

Doctor Oz
22.06.2023
178
940
93
Servis zakazan za ponedjeljak iako ne vidim šta bi mogo Radit al neka ga ,bolje neka netko pogleda pa ko zna..
Imao sAm vise električnih vozila ,kad ih dobro skladištis bude to dosta dugo dobra baterija ,na biciklu je eto 3 godine stara po kilometrima bi rekao kao na deklaraciji ,tako da može to još sigurno toliko a do neupotrebljivosti kontam nekih 7 godina
 
  • Sviđa mi se
Reactions: JohnnyJohnny