My bike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Eo da ti olakšam pa naglasim loše komponente tog bica:

- Derailleur: Shimano M191 / Acera- X
- Shifters: Shimano EZ fire
- Cassette: Sunrace CS8 11-32
- Hubs: Alloy quick release
- Tyres: Cross 40c

To ti sve spada u dolnji niži rang opreme i onoga što shimano nudi. Ako već govoriš o 500 eura, vjerujem da jeftinije prođeš da kupuješ sa nekog domaćeg web shopa ili u nekom lokalnom bike shopu. Inače je ova naša regija najpovoljnija i sigurno dobiješ više, tj. bolje opremljeniji bajk za tih 500 eura, nego da ga ubadaš iz inozemstva. Što se tiče Meride, nisam baš ni ljubitelj njihovog dizajna, znaju biti prenezgodni van asfalta. Bolje ciljaj nešt od: SCOTT, KTM, BERGAMONT, FELT, AUTHOR, MARIN, CUBE i sl.
Za tvoju visinu treba ti bike raspona rame 19 inča, i "M" veličine, a kotači da su 27,5 ili 29-er, sve ostalo (aludiram na 26-er) je više manje za mališane. I svakako ako pikaš MTB/HT nek je allaround serije da nema napora za kralježnicu ;). Kod shiftera i kočnica izbjegavaj ACERA i ALLOY komponente, bar da su DEORE, to je već prolaz :thumb:.
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.889
233
ni na nebu ni na zemlji
Pozz No Joke , procitao sam nocas 12 stranica o biciklizmu i dosao do zakljucka da vas dosta hvali I preporuca BERGAMONT a i CUBE mi izgleda sasvim pristojno, tako da cu se fokusirati na ta dva . E sad I jesam u inozemstvu pa bih najverovatnije I narucivao online da li iz njemacke ili engleske u biti gde je jeftinije. Jel mozes dati neku preporuku za ta dva proizvodjaca cisto da znam sta da trazim, moze I do 700€ ako opravdava cenu. Hvala
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Po meni najbolji je točak 27.5. Razlog je upravljivost kaje nedostaje 29-tki. Ispravio bih te @No Joke , ram od 19 inči je L. Dok je ram od 17 inči M. Postoji kod CUBE M ram od 18 inči na modelima ACID s točkom od 27.5 inči. I visina rama je za 3 cm veća od klasičnog M rama od 17 inči, a za 2 cm manja od L rama 19 inči. Za njega bi bio idealan ovaj M 18 inči sa 27.5 r. Ovo sve govorim za CUBE jer su opravdali moje povjerenje. Cijena zavisi od opreme, ali meni lično najbolja opcija polovan očuvan CUBE star 2-3 godine sa boljom opremom, nego nov i skuplji sa lošijom opremom. Npr. puno se bolji polovan CUBE sa Deore opremom, čak sa XT mjenjačima i ostalom boljom opremom može uzeti za 400 do 500 eura nego nov za 600 do 750 eura.
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.666
11.902
358
Socotra Island
eelslap.com
@Lazarus Led Zavisi sve od proizvođača rama i same konstrukcije, ja imam Gianta M, a visok sam 184 i savršeno mi odgovara ram
evo pogledaj njihov pdf pa ćeš sam videti da variraju veličine, tako da ta podela M, L zavisi od modela do modela
https://www.giant-bicycles.com/_upload_au/rider_height_frame_size.pdf

Sad dobre ramove pravi gomila proizvodjača, ima i sitnih firmi koje ne prave više od 2000 ramova godišnje a briju neke od najpoznatijih brendova,tako da je i to jako rellativno. Bicikl je oprema na ramu, u zavisnosti od toga naravno je i sam kvalitet i cena bicikla. Šta je poenta moje priče - da se fokusirate na to kakva je i koliko kvalitetna oprema na biciklu a ne da li je giant, scott, cannondale ili trek ram.

Zovite nekog ko se razume u delove kad kupujete polovni bicikl, proverite luft na pogonu, šifterima, suspenziji, dobro "izdrndajte" sve i slušajte, da slušajte kako radi bickl, ima li krckanja, probajte da lokalizujete to jer jedino tako možete da kupite nešto što je u dobrom stanju... Eto, saveta, mislim nikad dosta, a polovnih bicikala sam procenio i prošlo mi ih je bašbaš dosta kroz ruke pa slobodno cimajte ako treba pomoć. I da, bicikl se ne kupuje preko fotografije, zato se pazite nalickanih oglasa :)
Ajmo sad na bajseve, krenula je sezona uveliko, odoh da se provozam, živeli !
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
@irieman zato sam i rekao da sve govorim za CUBE.;) Naravno najvažnije je da se neko razumije u opremu i ispravnost kod kupovine polovnog bicikla. Ram je kvalitetetom tu i tamo isti kod različitih proizvođača, ali ja preferiram CUBE radi geometrije. Što se tiče opreme ona je ista za sve proizvođače. Ista je acera, alivio, deore, slx, xt... na svim biciklima zavisno od generacije i kao što kažeš to određuje kvalitet i cijenu.
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.666
11.902
358
Socotra Island
eelslap.com
Okej @Lazarus Led
Jasno mi je sada da si pisao za Cube nema frke :)
Nisam ni ja direktno tebi držao predavanje nego sam uopšteno pisao, zbog svih postova iznad :)

Ajd da kažem i da je upravljivost '29 direktno vezana za kvalitet prednje viljuške ,koliko para toliko muzike ,bez 400,500evra nema dobre vile a kad probaš dobar model stvarno nema razlike u odnosu na točak od 27 ili 28 inča.

By the way pokisao sam kao miš malopre :D aj uzdravlje
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Ja sam vozio 29" i na Suntour xct 2014, Rock Shox iz 2014 (ne mogu se sjetiti modela) i na Fox iz 2015-te. Upravljivost, tj. okretnost je lošija bez obzira na viljušku. Prednost većeg točka je što se zaista osjeti razlika pri vožnji uz uspon. Osjetno je lakše. Meni lično za mountain vožnje 29" ne odgovara. Sa 27.5" točkom dobiješ nešto lakšu vožnju i dobrim dijelom zadržiš okretnost. Te vile o kojima ti govoriš za tu cijenu su vrhunske, mogu reći takmičarske (mada takmičari koriste i mnogo skuplje). Nas amatere itekako zadovolji i Rock Shox vila od nekih 150 do 200 eura. Bitno je da u jednom momentu ne trnu ruke na makadamu što sam osjetio na Suntouru na više modela bez obzira na veličinu točka. Ne želim ni ja držati predavanje, ali je lijepo da nadopunimo jedni druge.;) Uzdravlje.:D
 
Poslednja izmena:

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.666
11.902
358
Socotra Island
eelslap.com
Probao sam svašta, i teram Giant 29era sa jeftinim santurom bez problema .Doduše, imam 70-ak cross country trka iza sebe, čak sam vozio downhill pre dvadesetak godina sa hardtail bajsom i nekim marcoki bomberom prastarim . A downhill sa carbon 29'' leftiem je poseban filing, tako da definitvno si u pravu - mislio sam na takmičarske vile, ostalo je kozmetika čista :)
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Na istim smo talasnim.:thumb: Ja neću da stavljam sliku svog novog (polovnog) bajka jer je vrlo rijedak u mom gradu i šire pa bi neko mogao tako i prepoznat. Uglavnom mišljena sam da rekreativac može uzeti dobar polovan bajk za 400 - 500 eura uz doro poznavanje materije kao što smo već rekli.;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ja sam bio na bivšem Diamondbacku montirao marzocchi bomber X-fly, dao za polovne 200 eurića, utukao u njega skoro soma eura i onda mi ga ukradu ispred kladionice :(. Nikad ga nisu našli, tako su rekli. Uglavnom sam saznao da je dvije godine nakon što su mi ga lapili prodan na javnoj dražbi u Osjeku. Toliko o našoj policiji, našli ga, držali ga u garaži 2 godine i onda ga stavili na javnu dražbu jer se vlasnik nije javio. Kako da se javim kad nisam ni znao da su ga našli, izvlačili se kao da je došlo do administrativne pogreške, a kasnije saznam da ga je kupio neki policajac :confused:. Ima već 9 godina, ali tog DB još nisam prebolio.
Od tada stavljam GPS tracker u svaki bic, i nema šanse da prijavim krađu ako mi ne daj bože ovaj nestane, nego fino na adresu di ga lociram pa udri :udarac:.
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Računaj da mi se ne sviđa to što si dogodilo.;) I ja sam doživio krađu bajka.:( A kako izgleda taj GPS traker i gdje se može uzeti? I koliko je para?
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Imaš ih na e-bayu, vjerujem i po lokalnim oglasnicima tipa njuškalo i slično. Samo kucaj "GPS tracker" i budeš već vidio. Cijene ti se kreću od 5 do 80 eura, ovisno šta sve hoćeš da ima. Ja sam sa frendovima na e-bayu uzeo predprošle godine 3 komada za 55 eura, inače je jedan bio 26 eurića, al ak naručiš 3 onda ih dobiješ po 55 eura + shiping free, negdje iz kine bili, i služe svrsi samo tako :thumb:. Gledaš da je što manji, ovaj kod mene je kao kovanica od 5 kuna veličine, pa sam ga na knap umetnuo u rupu volana od dolje i malko silikonom osigurao ;) . Uglavnom ubaciš sim karticu u njega s jedne strane, malu baterijicu s druge, upališ i smijestiš ga na neprimjetno mjesto u bic, neki ga prikelje ispod sica. I onda skineš aplikaciju na pametni telefon, povežeš se sa tim uređajem i znaš prek aplikacije kad god ti se pomakao bicikl, gdje se pomakao, kud se kreće po mapi, kojom brzinom i fino pokucaš biciklokradici na vrata i udri :D. Imaš čak i trackere sa zvučnom opcijom pa nazoveš na tracker i dereš se lopovu prek zvučnika na njemu. Ma ludilo ta tehnologija, nemoš u korak s njom :).
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Dje ste bajkeri... trazim savjet, trebam mjenjat sajlu i buzire. Sta preporucujete za mazivo sajle, ulje neko ili mast?
:razvaljen::
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Imaš mast, preciznije gel za takve stvari. Davno sam ga koristio pa neznam točno kak se zvao. Onak ti je prozirno crvenkaste boje, ima ga za kupit po bike shopovima, kod boljih servisera i slično. Oni ga isto koriste kod servisiranja, podešavanja sajli i ponekad štite šarafe s njim jer je antikorozivan.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
A bio bih ubijedjen da ide neko ulje. Kontam da mast skuplja necistoce i prljavstinu.
A za taj gel nisam znao da ima.
Hvala No Joke na info.
:thumb:
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Odem tako jucer da vidim za taj gel, i kaze meni cova (tu gdje sam kupio sajle) da su presvucene nekim slojem necega... dal teflona ili nesto sl i da se te sajle niposto ne podmazuju. E sad...

Ja ipak natopio krpu sa malo motornog ulja i provukao sajlu onako ovlas samo da nije suvo.
Ugl, montirao, nastelovao i provozao.
Ma salta brzine ko ferari.
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Mislio sam na WD40. Fali slovo.:D Iskreno ni ja na svom prijašnjem bajku nisam podmazivao sajle. Sad su mi hidraulične kočnice. Ali smo podmazivali na starijim modelima gdje ipak malo zaribaju. E sad ima logike to što taj priča.;)