My first grow - domacica (zvucnik-box) :)))))

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
LoL, evo "progledale" su obeTRI ,nesto mi ovo prebrzo :S na 12/12 su od starta.
Termometar sam malo spustio jer je gornji dio termometra bio 1-2 cm od sijalice pa kontam da je zbog tog temp skakala i do 38 ,ovako ne prelazi 30, trenutno je 29.Nego nesto kontam ima li potrebe za boljim reflektorima uopste ? krov boxa je takodje ofarbaT u bijelo a i na 3 sijalice ima alu lim iznad, da napomenem da su unutrasnje dimenzije boxa 27 sirina i 30 cm dubina pa bi 5 stednih od 7000 i kusur lumena ukupno trebalo bit sasvim dovoljno mozda i previshe.Sinula mi je neka ideja sa onim alu radijatorima (cooleri od procesora recimo) koje bi pricvrstio na onaj gornji lim na prostor izmedju sijalica, pa bi to trebalo malo spustit temp.Btw mozda ubacim josh 1 biljcicu za svaki slucaj.

 

AFGHAN

Aktivan Član
08.04.2009
59
2
0
35
misliš da bi upalilo stavljanje coolera od procesora ?

prvi puta čujem
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Pa s o obzirom da je na plafonu alu lim na kojeg bi stavio cooler, vjerovatno bi upalilo ali nista znacajno mozda 2-3 stepena, to stavim blizu ispuha da iz njega chupa toplinu :)
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Sta je nejasno ? aluminium je extra dobar provodnik temperature, bakar je josh bolji samo je jako skup pa zato se rjedje koristi za pravljenje koolera, evo da malo pojasnim:

Na alu limu koji stoji iznad sijalica i na kojeg su pricvrscene sijalice se nakuplja toplina koja bi se prenosila i na cooler koji bi se nalazio tik do cijevi za ispuh i iz radijatora od coolera bi lakshe izbacivao toplinu vani, inace taj lim bude jako vreo na dodir jedva da ga mozesh pipnut za razliku od drveta koje je izolator, ne kontam sta tu nije jasno ?
 

Fukmondo

Varemengo
Poznanik Foruma
27.10.2006
767
481
113
lol defekt
kaj se bre trudis,nemoj da se sa mazgama spominjes
ne pomaze nikako tako da nek se teraju i beru plodove sa vocne grane
a ti druze pici po svome,sve drugo je trosenje rijeci i ko hi ebe nek si ga growaju
pa nek si ga poduvaju akpo im je dovoljno dug:icon_lol::rofl:
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Imash pravo, al jbg nisam ja takav, jbg nije se svako rodio sa znanjem.

Evo mladih nada:



Stavio sam ovaj vent od 12 cm da pushe odozdo i odrezao coskove od police i temp se spustila za 6-7 stepeni , yupiii :) evo ovako to izgleda:



"naginju" se prema plavoj sijalici koja je u sredini, al neka necu mijenjat sijalice ionako rastu ko loode..
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Jesam dosadan sa ovim update-ima ? :p i sta mislite jel ovo normalno napreduje ? ovo je mens'echini 5-ti dan od kad su "pomolile nos" , da zamijenim koju 827 za 864 ? sad imaju 4 827 i samo 1 864, al opet se bojim da ne bude ko prosli put da mi prerastu box, a i bilo je bruka lisne mase, citav prosli grow je bio sa 3 827 i 2 864, i u veg. i u cvjetanju ovo ja samo malo experimentishem cisto da vidim kako se ponashaju pod tim kombinacijama spektara.. :D

 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
dobro je to mozes zamieniti al je uvek sa crvenom radim od pocetka do kraja cuj uvek ja sam tako radio...
ostavi bi bar 14 dana u vege pa onda video dal jos treba ako radis lst nemoze prersasti box to bi vec trebalo da znas..
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Ma ko kaze da ne moze, moze moze itekako :),josh je bila od pocetka 12/12 prelistaj par stranica u nazad pa cesh vidjet, nebi mogla kad bi box bio malo veci ali ovo je jako mali box.Btw zamijenio sam 1 827 za 864...

Zaboravih napomenuti da sam josh pored LST-a uradio i "slucajno" rezanje lol, kako sam vezao vrh svezao ga previshe pa pukao kao ledenica, pa sad ti kontaj moze li prerast :p
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Eh evo skoro sam zavrshio osvjetljenje za veci box koji je spreman, samo josh ventilaciju da sredim..,tu ce stajat 1-2 klona i josh dosta bilja/povrca svegaaa :D u pitanju su fluo cijevi 18 w 59 cm, 6500k, 1000 lumena po komadu, a ubacit cu josh koju istu ovakvu samo 3000 k ili 2700 k ako nadjem.. umjesto obicnih prigusnica za fluo cijevi stavio sam one iz stednih sijalica 2 od 24 w i 2 od 15 w, i ove cijevi sto su spojene na te iz stednih od 15 w (desne 2 na slici) svijetle malo slabije ali se zato duplo manje griju i cijevi i elektronika za cijevi kontam, al elektronika bi se trebala vishe grijat :S, ipak cu ih zamijenit za ove "prigusnice" od 24 w evo slikice:

Ovo sve ukupno troshi 72 w, a daje 4000 lm :)))





Elektronika, kuciste je spindle pakovanje od cd-JA, jbg snasho se :pPP



Visina boxa 80 cm, sirina 75 cm, i dubina 45 cm, ove neonke se jako malo griju, pa nece trebat neka specijalna ventilacija, stavit cu 1 pc vent 12 cm za outtake ,jedan da puse u bilje, i jedan 8 cm za intake, mozda to bude i previshe hehe jer ove "neonke" griju troduplo manje od CFL-ova..
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Uff ovaj mix sto sam napravio im izgleda full odgovara :DDD pobudalile su a na 12/12 su od starta, ovo je sedmi dan od klijanja ,izgleda da imamo 2 sative od kojih je jedna malo indicastija (desno) i 1 indicu (u gornjem dijelu slike). Temperatura u boxu ne prelazi 25 stepeni zbog vremena, ehhh ko je zasijao outdoor bit ce hedova masnijA :D da hoce cesce vrijeme ovakvo bit..



Daj boze da samo 1 bude zenka :), ako ne bude ni 1 morat cu se RANIT :p
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
u ovaj veći box sa fluorescentnim cijevima bilo bi zanimljivo ubaciti one ljubičaste cijevi iz ove teme
https://forums.vutra.org/unutrasnje-uzgajanje/3831-fluoro-vs-hid.html

ili npr. kombinirati svjetlo kroz različite faze uzgoja kako je to ovdje opisano
http://www.nlites.co.uk/using-light.htm

u biti, sad kad razmislim, s tim cijevima se može puno toga u malim prostorima, prednost im je što definitivno malo griju, mislim da imaju nekih 35 C na površini. čak bi se mogle koristiti u pc kućištima one kraće verzije manje snage, pa ih stavit više. možda i napravit neki hi-pod http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=92259, možda pc-hi-pod, možda zvučnikBox-hi-pod. a možda ja sad pišem gluposti, a možda nekome dam ideju...
 

m4r3

Aktivan Član
05.10.2008
342
40
28
Niodaklevci
2advanced.com
Ma kakve gluposti, ne pricash gluposti :D fluo je zakon! ne griju se, rasporedjuju svjetlost ravnomjernije, extra su ekonomicne... jedini im je nedostatak sto treba za njih prigusnica/starter i dosta je teze ugradit to sve i prikopcat, a ako ti se ne da ili nisi bash upucen u ove poslove onda morash uzet gotovu "armaturu" sto se nikako ne isplati, svrha ovog boxa i jest najvishe experimentisanje :) Trazio sam 3000 k cijevi i covjek mi rece u jednoj prodavnici da cu ih jako tesko naci kod nas, ali on ih moze naruciti pa sam narucio 4 kom 3000 k inace se one koriste za skole, zdravstvo i stambene prostore ali ih kod nas ne koriste izgleda za te svrhe, plavog spektra na svakom koraku al crvenom ni traga :S.. a sto se tice nlite-a to koliko sam procitao ne isporucuju na ove prostore, tako da to odma mozemo baČit sto kaze Djuro i njegove kucne carolije xD A kako da ne, mogu se koristit i u manjim prostorima od PC kucista ,ja imam jednu od 30 cm duzine , 9 w, dobijesh fluo cijev 30 cm, "armaturu" tj postolje za nju, onaj plasticni poklopac kao zastita za cijev i kabal sa utikacem sve za 12 maraka sto je negdje oko 50 kuna ,a imaju opciju da se vezu u seriju, sa druge strane "armature" imash konektor na koji mozesh spojit drugu cijev chak dobijesh i kabal za to povezivanje, daju malo vishe lumena od CFL-ova a prakticnije su za povezivanje i ugradnju, jako ih je lako ugraditi et jedino sto su malo skupjle ali ne griju ni u pola kao one od 59 cm, ma ono bash su se ubile za pc growere mozesh ih nagurat kamaru sa mizernom ventilacijom :), ja imam jednu plavog spektra i jednu black light iliti UV sylvania, evo i slika pa vidi o chemu se radi..



Zadnja strana i "hepeCi" za ugradnju..



Ahh grow-pod je j*bena PERVERZIJA :D, samo je skup i komplikovan za napravit a i stealth mu opada..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.