Najdraža jela i jela općenito

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Da vam sutra zakruli želudac, vaš jezik pao bi u smjeru:


  • Total voters
    113

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
Evo, potaknut današnjim gladovanjem i iščekivanjem kad ću doć kući najest se, dočekalo me ugodno iznenađenje: friško spravljena maneštra! m-m-mmmm:thumb: kako je jelo poseban životni užitak, a ne samo trpanje u sebe prehrambenih sirovina u svrhu preživljavanja, posvećujem pažnju probavanju novih okusa, varijacija, tekstura i naravno uživanju u njihovom bogatstvu... osobno dajem prednost povrću, bilo kakvom kad je svo dobro, iako meso je tu također top faktor bez kojeg bi počeo plesati na rukama da ga nema... brzu hranu izbjegavam a najbolje leže jela sa što više skladnih varijacija unutar sebe, raznolikosti i bogatstva...jednom kad probaš novo, tragaš samo za sve više i više:)

ovo bi mi bio top jela:
(ne nužno tim redom:)

kiseli kupus, pire i svinjeći kotleti u pećnici ---> meni najdraže:)
gravče na tavče sa nekom dobrom kobasicom i dimljenim mesom
maneštra ili dobar pasulj (najdraži sa kupusom, repom i bijelim fažolom)

E sad o jelima malo...



u maneštre volim da se stavi sve moguće: od kukuruza, blitve, mrkve, fažola pa do boba, leće, ječma bilo šta samo da šta više...jednom kad zavoliš pasulj, uf, to je posebno prisna ljubav:))

Juha je također bitan faktor kao dobro predjelo i da zagrije želudac, miljenice su mi pileća i od povrća s rižom, a odlična je i od naribane mrkve sa grizom, iako volim sve, bilo riblje, od gljiva ili goveđu itd.

Salata naravno uvijek, najdraža slatki kupus ili mješana: kristalka, radič, riga (riga je tu ključan faktor, daje onu pikantnost) sa češnjakon, limunom i maslinovim uljem, a fenomenalna mi je i matovilac, koju je do koju godinu pokojni deda sadio samo za mene (nema boljeg od mlade salate, meke i fine, putene)...također dobra cikla odlično paše uz rižu ili gulaš da osvježi

Od riba, meni najdraža orada i arbun, lokarde (plavo-bijela jelda, te su kul jako), brancin mi dobar na lešo više, a zubatac je isto veri veri sweet...naravno, onaj tko se više kuži, spomenut će i šanpijera, vranu, grdobinu, pauka itd. al tu već neću ulazit jer imam malog iskustva, pošto ipak najviše jedem orade (čale ribolovac zagriženi, pa se ponekad jede riba i 3put tjedno)

U kategoriju vodenih bićenca također valja spomenut lignje naravno...sve ovo mi je jedino bitno da bude dobro preliveno maslinovim uljem i narezanim češnjakom i peršinom...auuuuu i naravno hoba sa krumpirom pod pekom je delicija ili mrkačići na salatu s krumpirom, onako fina hladna kao prilog

Što se tiče povrća, đuveč mi perfekcija, pa varivo sa kineskim slatkim kupusom, tikvice na bilo koji način..uf kad samo počnem:) ali da se razumijemo, jedem i obožavam sve, bilo od brokule, paprike, pomidora, pa do kupusa, koprive, kelja, špinata, blitve, plavog patliđana ama baš sve

Pa onda gulaši, gljive vrganje i lisičke, musake, rižoti, sirevi (volim one s plemenitim pljesnima, maslinovo preko, papar i masline sa strane), punjene paprike, sarme, pleska sa kajmakom u lepinji...ma i ja budala uopće išo pisat, nakraju nabrojo sva jela:D al šta ću kad hrana tako dobra stvar na ovom svijetu:thumb:

tako da svrha ove teme bi mi bila definitivno pokoja informacija za neke novo jelo ili kombinaciju više priloga...ajmo ljudi, nek nepca orgijaju a stomaci vare ko nikada:bp4l:



...e da...stavit ću i anketu...baš me zanima koliko njih više cijeni domaćiju kuhinju, povrće ili neku brzo spravljenu hranu...

danke svima i pozdravi:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: roower

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
heheh ja sam bas odgovorila da bi jela pomfri i duplicheezzzz :))

u biti ova tema je bas dobro dosla jer sam u zadnje vrijeme u nekoj fazi kada mi je sva hrana dosadna. inace volim brzu hranu ali je stvarno rijetko konzumiram, tipa pizze i te hamburgere i cevape. mislim sve mi je to vise dosadno, da budem iskrena. ali ako sam gladna obozavam se onda ubiti sa nekom totalno junk food. ne znam zasto ali to mi uzasno pase.

ti bas spominjes manestru a ja eto bas jucer spremila pomanju kolicinu manestre sa svime i svacime pa nek se nade ovih dana da ju gustam.

inace stvarno mogu da jedem sve, ali ono sto bas volim i gustam su neke sitnice i to najobicnije, poput pohane puretine a nekim finim krompirima (kako god napravljeni) ili neka malo bogatija salata.

ali kazem, ne znam sta se desava sa mojim tijelom, nece da jede. nesto se desilo i sada ne mogu da nadem nesto da jedem a da imam i najmanji interes da pojedem. sve se svodi da jednom na dan kada bas zakruli pojedem nesto samo dane umrem, i to zna doslovno biti komad suhoh starog kruha i casa mlijeka. znam, uzas. ali ne znam sta mi je. imala sam fazu prije par godina kada sam samo jela salate, non stop....sada ne znam sta bi. probala sam i povrce jesti i juhe i manestre i bla bla..ali sve mi je tako dosadnog okusa skojim zivim vec cijeli zivot. imam osjecaj da mi treba nesto novo.

inace obozavam orijentalnu kuhinju i te pomalo cudne kombinacije. najdraza kombinacija mi je piletina u slatko kiselom umaku ( sa anananasom, medom, i povrcem) i da toga ima ovdje jela bi samo to. ako ne, neka mexicka kuhinja nije na odmet ali je ovdje skupa za popizdit, ne mogu se tamo hraniti.

tako da u zadnje vrijeme...jedem tost, pastu i tost i pastu ili tost i pastu...i to je to :) uzas....

koga zanima ovaj Kineski recept za piletinu, drage volje cu vam postovat par recepata, imam kuharicu neku predobru iz koje mogu skuvati svasta a sa sastojcima dostupnim kako tako kod nas a da ispadne kako spada :) jako fino...zamislite patka u umaku od kikirikjiaj zapecena u rerni..ajmeeeeeeeeeeeee (drul* drul*)
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Daj recepata poslužit će

Ja u zadnje vrijeme zabrijo jest pečeni kruh koji polijem s uljem i vegetom u kombinaciji s ajvarom, posebno kad se upušen vratim kuć pa onda 5 šnita da se otelim
I volim jesti grah s tijestom jučer stara zakuvala grah ja si zakuvo tijesto i evo sad još uvijek isparava iz mene

I prije tjedan dana sam počeo bio par dana naglo jest bijeli luk bio, tak da sam znao po 8 onih češnjeva pojest najednom pa onda mirišem ko užegla svinjska vagina
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bosnafaria

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
Doors, dobro kažeš da si se raspisao nadugačko i naširoko :D
O jelim se da filozofirati previše,ali ukratko:

Povrće - obožavam...ima par namirnica u prvom redu poriluk kojeg eto nemogu smisliti u varivu (na salatu svjež je druga priča),a
za njim je patlidžan kojeg eto ne jedem makar ga imam :))) od ostalog povrća sve!!!

Riba - kad imam priliku uvijek sam za,samo što to treba biti na neki poluprazan želudac
za gušt jer je jedem samo dobro posoljenu sa fetom kruha (tako najbolje osjetim okus ribe),
makar na gradele kad se spravi...pfffff :DDD
isto vrijedi za ostale plodove mora, predobro

Meso!!!! :D
Bez mesa ne funkcioniram,a jedem skoro sve spremljeno na svakakve načine (ima
uvijek par iznimaka)...od peradi,kopitara,papkara sve mi odgovara za na naglo,saft,
kuhano (pileći vrat..joooooj meneeee :D), pohano..kako god :)))
Suhi specijaliteti također poseban doživljaj jer ih spravljamo doma od
sirovine kupljene na selu za koju znamo da je uhranjena na starinski način ;)
Ne želim birati,ali posebno mjesto ima sarma kad se stavi za kuhat,gore još 2-3 lista
kiselog kupusa i između njih svinjska dimljena suha rebarca...sve skupa nestaje u
jednom obroku ako je familija raspoložena (naravno pire uz to) ...hihihihi

I doručak bez kojeg subota nije subota... friški sir i vrhnje s placa ...
Paralelno s tim, mliječni namaz i majoneza na kruh,mladi luk,špek (slanina),
roga paprika (ona crvena slatkaaaa),kuhano jaje,ajvar ili umjesto njega ljutenica,a
na kraju pola litre domaćeg kravljeg mlijeka (čisto, kakao ili bijela kava)... i onda mogu
mirne duše čekati ručak :D

A jeli netko jede kruh i bijelu kavu?? to sam ponovno jeo neki dan nakon
valjda 2 godine :)))

Uglavnom, jako opširna tema,ali volim čuti kako tko gušta ;)
p.s. jetricaaaa i plućica :D

:maryjane:
 

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
rijetko se tovim od brze hrane ali biram masne cevape u lepinji s kajmakom,ili burek dobar.jebes mcdonalds.povrce mi pashe u zadnje vrijeme dobar pasulj mogu vazda!
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
Auu da se tu pričat dosta
uglavnom u zadnje vrijeme ne jedem više vegetu i juhe iz vrećke jer mi se nekako zgadilo zbog onog MSG-a šta a tamo ima pretežno puno pa mi se i taj junk nekako zgadio baš sam ono gladan ko pas a ne mogu više stavit u sebe zagrist hamburger i popit cole ne znam,ovako po prirodi nisam baš gadljiv al ne mogu preć preko toga nikako i ako koji put se nažderem junk-a il takvih stvari poslje se osjećam skroz jadno

od mora volim ribona,brancina i papaline a i kalamari pohani su super

Povrće jedem samo kad nabavim neko ovako preko poznanika domaće jer ono iz marketa je smeće totalno evo danas sam uzo za ručkom gledam onaj mali paradajzić crveni i to nije skroz crven onako neuhranjene nijanse žutog se javljaju a nema mirisa nimalo,totalno ništa, a ja kad uzmem od babe njen paradajz kako ljepo miriši e uberem ga i odma ko jabuku bez soli duplo je ukusniji i bolji,i ne sjaji se ko oni iz marketa,a isto tako za jabuke od babe kad uzmem ih one mirišu brate ne mogu odolit da ih ne pojedem a ista stvar i za jabuke iz marketa,nigdje ne vidiš nimalo trulo,sve ljepo glatko ko da je napravljeno u labratoriju a mirisa opet nigdje,a je.b.eš ga ne može tako jabuka izgledat mora bit tu i tamo crvljiva i s rupičicama i ne može se tako sjajit nije to to jednostavno


od povrća sam isto mrzio brokulu al sam je nekako zavolio

ananas obožavam uzet onako svjež pa ga izrezat,njami...

kikirikije obožavam gulit i jest

od mesa baš i puno ne jedem,od krmeta samo pršut i to,teletina ako je domaća,kad uleti od kurbana onda je bomba,ćevapi eventualno i nekakva pureća prsa,i još što sam se sjetio pljeskavica punjena sirom:bp4l:

a sireve šta pravi moja baba bolje da ne pričam

zeljanica,sirnica,krompiruša,kiseli zavici,naružica,pogašnjak,kljukuša,domaće pile je najukusnije njam:evilking:

i neizostavni kraš expres:b_woot:

mandarine:vb_devil:

i umjesto slatkiša uzmem meda domaćem pa svo saće obrstim ufff:tovarenje_banana:

i da ne govorimo kako je hrana duplo bolja uz marijanu,pa kad kreneš jest nema stajanja:pat:
 

Brener

Aktivan Član
10.11.2007
341
10
18
40
Zderonja sam prve klase.cisto da se zna i dolazim iz slavonije :)
Uglavnom da neduljim duze jedno od omiljenih jela je fis paprikas, ali kakav?
Znoj curi sa cela i ispod pazuha koliko ga zaljutim. Postupak zaljucivanja:
3 ljute feferone na sitno narezati, ubaciti u malenu posudu, nasuti mozda prst vode cisto toliko da su feferone lagano uronjene. potom sve to staviti na vatru i "kuhati" nekoliko minuta (dok voda nedobije zutu boju)
Dalje nemoram previse pricat. Taj ljuti umak dodavati po potrebi u tanjur. Obicno kad jedem fis pojedem 2 velika puna tanjura i te 3 feferone mi budu taman da krene znoj :)
Sto se tice drugih jela tesko da mogu nabrojat jos neko jelo koje se istice. Mozda pizza, al neda mi se toliko pisat o jelima jer bi mi pocele sline curit pa bi otiso pozderat frizider:eyebrows:
 

Brener

Aktivan Član
10.11.2007
341
10
18
40
Zderonja sam prve klase.cisto da se zna i dolazim iz slavonije :)
Uglavnom da neduljim duze jedno od omiljenih jela je fis paprikas, ali kakav?
Znoj curi sa cela i ispod pazuha koliko ga zaljutim. Postupak zaljucivanja:
3 ljute feferone na sitno narezati, ubaciti u malenu posudu, nasuti mozda prst vode cisto toliko da su feferone lagano uronjene. potom sve to staviti na vatru i "kuhati" nekoliko minuta (dok voda nedobije zutu boju)
Dalje nemoram previse pricat. Taj ljuti umak dodavati po potrebi u tanjur. Obicno kad jedem fis pojedem 2 velika puna tanjura i te 3 feferone mi budu taman da krene znoj :)
Sto se tice drugih jela tesko da mogu nabrojat jos neko jelo koje se istice. Mozda pizza, al neda mi se toliko pisat o jelima jer bi mi pocele sline curit pa bi otiso pozderat frizider:eyebrows:
 

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
@ red: da se razumijemo:icon_mrgreen: i meni junk food paše i to debelo! iako, do pred malo, pomfri i hamb nisam jeo 10 godina! mislim, kad zabrijem onda zabrijem dobrano:icon_biggrin: inače ga ne potenciram zbog zdravlja, kod mene se doma nikad ali baš nikad ne jede recimo pomfri jer ne želim tu prženu hranu u ulju u sebe stavljat, zajebi, da me kasnije strefi kolpa to mi ne treba... ali baš zbog takvog mentaliteta i prehrane i što non stop žderem tone povrća i voća (vjerujte mi, vitamin c je jedna nenormalna stvar, antioksidansi spašavaju organizam kao ništa, evo da kucnem u drvo, ovo je 10ta godina bez gripe), organizam me pita ponekad masno i baš taj junk food i onda si ga i priuštim...ako netko kaže ajmo na hamb reći ću ajde brate, idemo i pojest ću ga s nenormalnim guštom...šta, jednom u mjesec dana ko da štetno...a i kako bi frend reko, treba organizmu i loših stvari, da ne zaboravi na imunitet i prilagodbu:) A čevape masne ću uvijek...to ne bih nikad odbio! za mene pleska sa sirom u lepinji i slična hrana s roštilja majka:thankyou: glavno da domaće spečena lepinja jer to totalno novu dimenziju da jelu...i da ima tona luka jer ga obožavam:)

Inače, kužim to sa jelima, kako i ne bi brate dosadila ta hrana više nakon tih silnih godina...jer znaš šta je u pitanju čak s jedne strane... brijem da ti i mama kuhate naizmjenice ili tako nešto...i svaki kuhar ima svoj način pripreme svojstven njemu...bilo šta da se napravi, makar jaja na oko, to ima baš okus i način pripreme specifičan i isti za tog kuhara...to se najbolje osjeti kad jedeš ista jela kod nekog drugog i ne možeš vjerovat kako hrana ima drukčiji okus a isto jelo...i drugo jelo i treće sva imaju drukčiji okus...ali za onog tko jede tu hranu, za njega kod tog kuhara je to jelo i taj način pripreme isto već dosadan....tako da promijenit kuhara da sasvim novu dimenziju jelima...a s druge pak strane, dosadi hrana..kako i ne bi kad ju jedemo par puta dnevno cijeli život...više ni ne znaš šta bi jeo a da nisi...i organizmu to već logično dosadno...zato i treba što više experimentirat s okusima i probavat nove stvari, čisto da si uljepšamo tu svakodnevnu prehranu...ja isto majke mi više ne znam šta bi, najdraže mi kad dođem kod nekog na ručak pa jedem jela koja nisam...to obožavam...a povrće toliko jedem da znam poludit i doslovno skakat jer ne znam šta bi, toliko se nažderem toga da mi samo dođe pojest komad svinje jer se pretvorio u papriku:icon_biggrin:

Orijentalnu kuhinju nisam nikad imo prilike baš probavat...al dobro zvuči i vjerujem da je odlična...kako i ne bi bila kad cijeli taj dio svijeta zna šta radi i cijene tijelo i biće i život i znaju koja je važnost jela i prehrane. Al i nema ovdje baš prilike za probavat takve strane kuhinje a tamo di ima, kao šta kažeš...tko si to može priuštit..jedino nabavit te neke sastojke i spremat sam doma, to bi već išlo:)


@gloss: dobro reko da se raspiso nadugačko i široko, a?:icon_mrgreen: a vidi tek ovog posta, tek na pola sam, hahhaha...to je moja i vaša sudbina, buagagaggaa:icon_mrgreen::icon_mrgreen::icon_mrgreen:

poriluk je i meni dosta zeznuta namirnica (bože, koja riječ, hrvati kad zabriju s jezikom onda zabriju do bola)...recimo, paše mi jedino s jajima ili na najobičnije skuhan, ali čisto kao prilog i to u manjim količinama jer mi presladak...a za patliđžan probaj jedan način, pa vidi ako to paše, čisto da znaš na čemu si s njime, da budeš načisto:) narežeš ga na ploške, na ulju ga prepečeš na tavici dok ne postane žućkast i onda nasjeckaš češnjak i peršin i to staviš preko toga...to je dosta dobra stvar kao predjelo a meni osobno fina...ja ga tako jedem i odlično je, onako fino pikantno:)

Za meso, e tu bi se i ja nadovezo:D ja također bez njega ne funkcioniram... pošto sam mesojed po naravi, a i po organizmu (krvna grupa 0 je inače prva grupa uopće za čovjeka i tad je on bio čisti mesojed tako da ima jake želučane kiseline za njegovo probavljanje i organizam pita meso meso), moram ga imat! nerijetko me uhvati mesna kriza, da baš kriza....non stop se ždere to povrće i onda ko luđak počnem bauljat po kući sa cold turkey-jem u ponoć otvarajući sve ormare i frižider po stoti put, tražeći neki komad mesa da me spasi:icon_biggrin: Kao šta kažeš, prolaze svi oblici životinja (jao da me sad neki vegetarijanac čuje, stavio bi me na tanjur:), posebno preferiram svinjetinu i to kotlete ili vrat, od suhog obožavam ombul (pečenica) od svinje i to uvijek kažem da se kupi jer je to zdrav čist fin komad mesa i jebeš jest one salame i ta sranja kad pravi komad polusuhog mesa je prava stvar! inače, domaće kobasice su delicija i treba potencirat što više pronalazit to domaće seljački spravljeno a ne ono kupovno...razlika je dan i noć! bifteke, pršute i ostale skupe delicije neću ni spominjat kad to većinom nisu stvari na svakodnevnom meniju pa ih ni ne računam:) tako da meso ima ključan dio u prehrani i bez tih bjelančevina, okusa ne znam šta bi sam sa sobom...mora uvijek bit mesa!!!:icon_biggrin: a sarma je priča za sebe, to je slavlje kad se radi, samo dođeš ekipi van i pohvališ se: "ej, znate šta mi stara sprema? sarme!" i onako svi ludo te gledaju, "daj nam ih, daj!":icon_mrgreen: a od tih iznutrica, koje inače isto volim, najdraže su mi junjeće jetrice što tanje narezane a ispred njih su mi ipak pileće, onako fino sfrigane na tavici ;) tko zna, zna:)

Kruh i bijelu kavu nisam ni ja jeo masu vremena al kad se sjetim to jako fino:) onako umačeš i guštaš, jako dobra stvar...al to se jelo u školi, onako za marendu, doma stvarno nisam to nikad jeo:) iako, pred godinu dana sam si priuštio jogurt od kave jer ni to nisam jeo barem 7-8 godina...ha-ha! da vas čujem! tko je zadnji put jeo jogurt od kave???!!!:icon_mrgreen::thankyou::icon_biggrin: hehe

@šaman: dobro zvuči...prepečen kruh je nešto najbolje i totalno mu promijeni i poboljša okus:) a pravi domaći ajvar (kojeg dobivam iz srbije, pa ekipa dođesamo po njega:D ) je nešto božanstveno! bez toga ne znam kako bih zapravo zamislio život, najbolje mi paše sa mljevenim mesom, pljeskavice i taj đir:) a grah, kao što rekoh, obožavam, to mi praktički najbolje povrće od svih! i da, ako niste znali, da skinemo tu stigmu sa jadnog fažola, od njega se uopće zapravo ne prdi tolko, a kad prdiš, prdac ne smrdi od njega...najgore po tom pitanju su prokulice i kelj, eto, tako kaže znanost:D



ispričavam se ostalima, odg ću i njima ali moram trčit na bus da mi i ovaj ne prođe...jao to trčanje više na stanicu, *****u :vomitwar: haha, kvragu, a post se taman počeo fino razvijat, a gloss:icon_mrgreen::email::alien555:
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
He brineš se zbog pomfrita pečenog u ulju, moja ga majka peče u masti

A što se tiče mirisa koji izlazi iz čmara definitivno najgori miris koji sam doasd naletio daje sataraš i sva jela koja imaju hrpu dinstanog luka u sebi to čisto nije normalno to ne sam da osjetiš odvratan miris to i okus osjetiš ma fuj
 

Panawa_King_Bong

Aktivan Član
24.10.2008
244
5
0
37
meni su lazanje delicija ali samo one koje stara napravi svaki joj do ahah ... stvarno je maher.. ali i rostilj ljetni je zakon cevapa ,pljeskavica,pancete za svaka usta i mrtva usta bi jela ... inace sam kuhar ali ne prakticiram jer mi se katkad i ne da ali ako zatreba tu sam heh... gluas mi je zakon patate mrkva meso toc- (umak) predivno jos salate puno napraviti dramma..
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
zdravija je mast od ulja iako teža

ja sam napravio dobar podvarak sa njguškom kobasicom ali pravom old škola
uf kakav mrsssssssss
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Neki đuveđić uz mesinu bilo kakvu a može i ovo šta je ovaj gori reka prstace i
buzaru.Čevapčine s kapulom i ajvarčinom su za glad žešću a za napušene gladi
mora bit nešto slatko a može i bilo šta.U ebate ogladnia sam od ove teme:rasta1: