Najjeftiniji moguci growbox

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ma frend, nemam nista protiv teme, samo hocu da kazem da je teorija jedno a praksa drugo, ajmo videti te prakticno na delu, a za temu evo ide like

a po ovom pitanju gresis
Napušena Vjeverica;203692 je napisao(la):
... Ako za m2 trebamo 7k lumena, koliko onda trebamo za petinu?
Da li grijesim?

ako bi isao tom logikom onda bi redukcijom prostora dosao do povrsine za koju je dovoljna obicna sijalica od 60w
biljke zahtevaju neki minimum lumena da bi uspele, prostor je druga stvar, ako me razumes, ako ne kreni pa se uveri, ja se samo pozivam na potpis
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Sa 7k lumena si možeš vrit obrisat a ne računat i oduzimat urod!
To ti je lumenaža za jedan pc box a ne za ormar.
Prvo probaj i provjeri pa prosipaj pamet ovdje.A da ne govorimo dalje o idealnim uvjetima kojih u tvojem ormaru nema ni 10%.
 
22.01.2011
32
6
0
38
Napušena Vjeverica je napisao(la):
E sad... zasto alu folija a ne ono iz papirnice za poklone ili skuplje folije? Pa zbog cijene naravno, alu folija je uvijek najjeftinija opcija a 75% reflektira svjetlost za razliku od skupljih koji reflektiraju do 99%, zato molim lijepo... trazimo cijenu ne kvalitetu a usto i nije neka razlika.

Vjeruj nije dobra alu folija. Ovdje sam negdje pročitao da folija za auto košta 6kn.
 

makisplit

Aktivan Član
07.03.2012
501
132
0
44
vjeverice vjerujem da si dobronamjeran ali.....

7000lumena meni na mojih 0.3m2 bi bilo minimum,bio sam na 10 sad sam na 11500lumena i mislim da je to za moj box i za dvije biljke u njemu dobar omjer tako da...
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/9640-75w-cfl-unknown-matia.html

https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/9880-ghs-kalashnikova-fem-120-ak-w-cfl-lst.html

https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/9646-1-grow-micro-stealth-cfl-box.html

https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/9628-cfl-royal-ak-automatic-140-w.html

Eto, letimicno preletio teme. Ima ih sigurno vise (tog tipa) ali nema potrebe traziti.
Svi su koristili growbox tipa ovog koji sam isteorizirao.

?

Znaci sad imamo 2 opcije.
1. Ljudi u navedenim temama su lagali ne... zapravo su imali HPS 600W a kad su slikavali onda su slikali neke glupe CFLke ne...
2. Grow radi.


?
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
Napušena Vjeverica;203692 je napisao(la):
Pa dobro jeboga ti... ja sam racunao ovako:

7000 lumena po m2.
4 ove CFLke daju oko 2500 lumena cca, ovisi o kojoj se marki radi bla bla. Al minimalno daju 2500 zar ne? Ma i da je 2000 a vise je od 2000.
Ovaj box ima predvidene dimenzije 40*40 sto je 160cm2, znaci manje od petine m2. Ako za m2 trebamo 7k lumena, koliko onda trebamo za petinu?

Da li grijesim?
Ako grijesim, daj lock i javit cu vam za 4mj kak je proslo.


I btw, uvodni post moze nekome posluziti za "jacu" temu. Znaci ista tema samo konkretnija i s iskustvom.
Ja sam temu napisao da pomognem bolesnim ljudima koji nemaju para za pro box, svi ljudi zasluzuju pravo pusiti travu/uzimati lijek.

....kao prvo philipsove tornado stedne su jedne od boljih i one od 20W imaju 1300-1400l tako da ta tvoja prica o 2000-2500l po stednoj od 20W automatski pada u vodu.....

....sine kakvih 7000l na 1m2......zar nigdje nisi procitao da se za 1m2 preporuca HPS 400W koji ima 50 000l......ne nisam krivo napisao nit mi je pobjegla jedna nula.....racunica je 50 000l po m2 sto znaci imas box 40x40 to je 0.16m2 i po toj racunici ti treba oko 7500l al svi ce ti rec stavi vise........

.....ja imam box 50x75 sto ti dode 0.37m2 i po racunici mi treba 20 000l a cure grije 28 000 (HPS 250W) a razmisljam duze vrijeme da bubnem unutra onu gib lightning sa 33 000l i uz sve to jos nisam uspio iz tog boxa izvuc 100g suhog tako da me bas zanima kak ce to tebi uspjet......

....a i jesi ga zakomplicirao sa tim low budet boxom.....

.....kaj nije jednostavnije kupit pc midi tower (50kn) ili big ako ga se nade za njega ce se izdvojit 100-tinjak kn.....4 stedne 150kn, 3 pc venta 80mm 60-100kn, pretvarac AC-DC 30-tak kn 3m PPL-a 3X1.5 20 kn 4 grla plasticna 20 kn, sjenilo za auto sajbe 15 kn 10l composane 25kn 2 tegle 5 litara 20 kn......

....i na kraju iz tog mozes ocekivat 0-70g suhog ovisi kolko si sposoban.......

.....i kupit facking plasticne vezice i s tim ucvrstit grla a ne lijepi sa selotepom.....WTF?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

$DoLaR$

Aktivan Član
16.06.2011
489
37
0
40
sad jedan spam....kaznite me ako sam kome za smeto :) ....ali toliko ste mi simpa svi zajedno da umirem..ali doslovce....napljugana vjeverica jedno...vas 10 drugo...ali vjeverica se toliko napljugala da vas ništa ne kuži...njoj je 7 hiljada lumena 50 grama i pomirite se s tim :) ....

p.s..napljugana vjeverice ja sam pod 600W greenpower (90 000Lm) dobio po stabljiki 25 grama......(uvijeti su bili loši za to kakvi su trebali bit, i velika razlika dan noć i milijon nametnika i tajmeri izgarali) uglavnom poslušaj iskusnije....jesam milijon puta napisao kako sam ja POČEO...ko najveći DEBIL....ja se smijo i poweru i zlu i greenu ma svima...kaj oni znaju sad ćeš vidjet kak ću ja jeftino proć....pa sad imam milijon žarulji(clf), cijevi flu, onih malih komp ventova, pa kupaonskih...pa cijevnih kupaonskih...ma čoeče prošao sam milijon puta skuplje...dok nisam sve "bacio" i kupio kako me dragi ljudi savjetovali...s tim da sam popušio jedno 5 puta više novaca, vremena, truda i muke..ali to očito svi moraju proć ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

makisplit

Aktivan Član
07.03.2012
501
132
0
44
[FONT=&amp]RAZNE VRSTE BIBLIJA SU NAPISANE ODAVNO EVO JEDNE OD NJIH AUTOR SLO-ERA(TREBA SAMO IMAT VOLJE CITAT 20 STRANA UNUT.UZGAJANJA)




Umjetna rasvjeta

Ova tema, najbitnije je kada je u pitanju kuæni uzgoj. Prije svega, poèetnik æe si postaviti pitanje kakve lampe koristiti. To prije svega ovisi o prostoru u kojem èete uzgajati vaše biljke. Sigurno je da se neæete baciti u mukotrpnu potragu za HID lampama i opremom ako svoje biljke uzgajate u npr. prostoru poput ormara, takoðer u takav prostor ne možete staviti niti floroscentnu cijev od 40W, pa ipak i za takav prostor možete osigurati dobru i kvalitetnu rasvjetu.

Sada æemo malo o lumenima. Na svakoj kutiji za sijalice, piše koliko lumena one isijavaju. To je jedinica koju èete koristiti i za odreðivanje tipa i broja lampi za prostor u kojem namjeravate uzgajati vaše biljke. Na 0,5m2 idealna rasvjeta za odlièan rast i razvoj biljaka bilo bi snaga svijetlosti od 12 000-13 000 lumena, minimum bi bio 9 000-10 000 lumena. No minimum minimuma bilo bi 5 000-6 000 lumena, no pri tom osvjetljenju nemojte uzgajati biljke više od 6 tjedana (vegetacijska faza), takve biljke neæe razviti sporedne grane, internode æe biti veæe (biljke kao da trèe prema svijetlosti), no ipak moguæe je dobiti dobre vrhove.

Obiène sijalice, kada je u pitanju kuæni uzgoj nisu primjerene, ne toliko zbog toga što isijavaju svijetlo slabog intenziteta (100W =1350-1400 lumena, 150W =2150-2200 lumena), veæ što najveæi dio el. energije pretvaraju u toplinsku, pa ih je nemoguæe staviti blizu vrhova biljke i to je glavni razlog njihove neefikasnosti.

4.2.2. Floroscentne cijevi

Floroscentne cijevi dobre su i pogodne za kuæni uzgoj. Obièno se koriste cijevi od 40W, koje se smještaju vrlo blizu vrhova 4-6cm, i koje isijavaju oko 3 000 lumena. No zbog svoje dužine, ne možete ih smjestiti u ormar. Floroscentne cijevi od 18W, stanu u ormar, no pored njih èete morati kombinirati i drugu rasvjetu, kao što su npr. štedne žarulje. Mana floroscentnih lampi je svakako njihova duljina i to što svoju svijetlost ne bacaju jednakim intenzitetom po cijeloj svojoj duljini. Najjaèi intenzitet svijetla je po sredini cijevi koji slabi prema krajevima cijevi. Ove lampe najpodesnije su za vegetacijsku fazu, te kloniranje biljaka. I treba reæi da ih u svijetu upotrebljava veliki broj growera. Kada ih koristite, zbog upotpunjavanja spektra koristite razlièite tipove npr. cool white i grolux (iako grolux ima slabije karakteristike).

4.2.3. Štedne sijalice

Štedne sijalice su vrlo zanimljiv i nama u Hrvatskoj, vrlo isplativ izvor svijetla za uzgoj. Štedne sijalice snage 23W isijavaju svijetlost intenziteta 1 500 lumena. Kod nas se mogu naæi Philipsove i Osramove štedne sijalice od 23W, i prema mojim iskustvima èini se da su Philipsove nešto bolje. One sigurno nisu najbolji izvor svijetlosti, no ja ih koristim i imam odliène rezultate. S njima neæete uzgajati biljke visine preko 1,5m (iako nisam probao, no ako namjeravate, mislim da æe biti potrebno instalirati boèno jednu lampu po biljci). Biljke pod njima odlièno rastu ako ih koristite u dovoljnom broju, a ušteda je poprilièna kada je u pitanju elektrièna energija. Prema mojim iskustvima, (iako se nisam služio HID lampama), biljke ispod njih rastu zbijene, sporedne grane poèinju se razvijati veæ nakon deset dana (biljke su od poèetka rasta formirane u predivan grm), nad dvije biljke stavite 3 , a kasnije 4-5 lampi i garantiram vam odliène rezultate. Osim toga, one su pogodne za kloniranje (nakon skoro dvije godine neuspješnih pokušaja, napokon sam pod njima uspio stvoriti prve klonove, ali o tome kasnije). Iako ne znam njihove osobine spektra, èini mi se da imaju podjednaku snagu u plavom i crvenom dijelu spektra. Mana je u njihovom obliku i cijeni lampe, no sve im druge karakteristike idu u prilog (nažalost kuæni groweri vani ne koriste ih, jer imaju puno bolji izbor umjetne rasvjete poput HID lampi). Prednost im je i što se ne zagrijavaju previše da bi toplinom uništile vrhove, stavite ih na visinu od 3-4 cm od vrha biljke. No ako pored njih kombinirate i floroscentne cijevi tada vas ništa ne sprjeèava da uzgajate biljke do visine koju želite.

4.2.4. HID lampe

HID lampe zasigurno su najbolji izbor svijetla za uzgoj. Problem s njima nije u potrebnom prostoru (vrh biljke mora biti udaljen od njih kod nekih tipova i do dva metra), a niti u njihovoj cijeni (osim lampi potrebni su vam i odgovarajuæi adapteri pa su u startu poprilièno skupe) ili potrošnji el. energije (za uzgoj se koriste najèešæe one od 400W) veæ što ih je kod nas nemoguæe naæi (Rijeèko podruèje). Ne znam kakva je situacija u Zagrebu, no pretpostavljam da ih je moguæe nabaviti u Splitu jer je u njegovoj okolici smještena glavnina rasadnika za uzgoj cvijeæa u Hrvatskoj. Ako ih baš želite, kupite ih preko interneta, no pri tome pazite na potreban napon i ne zaboravite da morate kupiti i adapter te odgovarajuæi reflektor sa zaštitom koji je kod nekih tipova HID lampi obavezan.

HID lampe dolaze u razlièitim izvedbama, prema prostoru koji osvjetljavaju. Sigurno neæete kupiti lampe namijenjene za osvjetljivanje parkirališta, nogometnih igrališta ili bazena. Svakako se prije kupovine dobro informirajte i kupite one koje su namijenjene za uzgoj cvijeæa ili sobnog bilja u rasadnicima.

HID lampe dolaze u tri osnovne izvedbe: High Pressure Sodium (HPS), Metal Halide (MH) i Mercury Vapor. Karakteristike su im odliène, no nisam ih upotrebljavao, jer jednostavno nisam mogao doæi do njih, no u skoroj buduænosti imam namjeru nabaviti jednu takvu lampu, jer su im prednosti više nego oèite, npr. nije ih potrebno svaki dan pomicati, kao što je to kod floroscentnih cijevi ili štednih sijalica, što je više nego zamoran postupak. Osim toga kada se uzme u obzir intenzitet svijetlosti koji isijavaju cijena im i nije visoka kao što se to u poèetku èini, dapaèe ispada da su konaènici isplativije od drugih izvora svijetla. Na primjer MH 250W isijava 19 000-22 000 lumena, MH 400W 36 000 lumena.

Ako se odluèite za HID sustave imajte na umu, da je za prostor od 1m2 preporuèena lampa od 400W za odlièan uzgoj. Razlog tome je što se lampe postavljaju daleko od vrhova biljaka.

4.2.5. Moja iskustva s razlièitim izvorima svijetla

Kao što sam spomenuo poèeo sam s uzgojem u ormaru, gdje sam imao instalirane floroscentne cijevi od 18W (3 komada), obiènu sijalicu od 100W, a kasnije sam dodao i dvije štedne sijalice, ne mogu reæi da je taj pokušaj bio naroèito uspješan, iako su vrhovi bili odlièni. Naravno koristio sam se i Suncem, ali vrlo kratko razdoblje. Kada sam koristio samo Sunce (balkon i dnevni boravak okrenut prema jugu), rezultati su bili slabiji iako su biljke bile formirane grmoliko, tako da je prema mojim iskustvima puno bolja umjetna rasvjeta i uzgajanje biljaka do 1m visine (vegetacijska faza) pri osvjetljenju od 8 000 lumena po 0,5m2 ili 7 500 lumena po 0,5m2 a to je stvarno minimum minimuma, nego korištenje Sunca kao izvora svijetlosti samog ili u kombinaciji s umjetnom rasvjetom. Svakako nabolje rezultate postigao sam sa posljednjom berbom pri osvjetljenju od 12 500 lumena po 0,5m2 i to tako što sam prvih 6 tjedana uzgajao biljke pod konstantnim svijetlom, zatim dva tjedna pod osvjetljenjem koje sam postepeno smanjivao do 14 sati svijetla po danu, a zatim smanjio trajanje broja sati svijetla na 10,5 sati po danu, nekih 7 dana od pojave prvih cvijetova poveæao sam kolièinu svijetla na 11,5 sati do berbe. Biljke koje sam poèeo uzgajati ranije na balkonu, a zatim u dnevnom boravku koristeæi samo Sunce kao izvor svijetla, bile su puno manje, a cvijetovi biljaka slabije razvijeni od onih koje sam uzgajao samo pod umjetnom rasvjetom. No ipak, i sljedeæe godine namjeravam uzgajati biljke pod Suncem jer besplatno je besplatno bez obzira na kolièinu i kvalitetu.

[/FONT]
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
GreenRyder je napisao(la):
....kao prvo philipsove tornado stedne su jedne od boljih i one od 20W imaju 1300-1400l tako da ta tvoja prica o 2000-2500l po stednoj od 20W automatski pada u vodu.....

4 ove CFLke daju oko 2500 lumena cca

Brate mili, napisao sam da 4 CFLke daju minimalno 2500 lumena :)

A ti kazes:
philipsove tornado stedne su jedne od boljih i one od 20W imaju 1300-1400l


E sad je pitanje, tko je vise napljugan, ja il ti jel? :D



Ja vec imam upozorenje zato sto sam linkao stranice prodavaca opreme, ali posto si ti prvi reko ja, grow je zamisljen sa 20W Phillips zaruljama.
I ako se tolko bojite za lumene, mogu ici 2 2700k i 2 6900k :D a te phillipsove daju pojedinacno po 2500 lumena xdd Jos ispadne manje 10kn

I kako onda komentirate evo ove 4 teme, koje sam linka? :D
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
pa jesi ti citao uopste te dnevnike koje si linkao, jesi skontao na kraju koliko je matia imao wati u boxu... naslov od poslednjeg dnevnika je 140w (a ne 4x20=80w) i lepo pise da je dobijeno 30gr. drugi po redu dnevnik je 120w i njie jos gotov, i treci je jos u toku ali isto ima vise od 80w cfl, (ja u pc imam 2x25w +2x26w)... sta sad ti nama hoces da kazes... radi po svome, prezentuj nam grow, ako valja pohvalicemo budi siguran, nemam zivaca vise da se trosim na ovu temu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Ja sam na kraju sam potrošio malo više od 300 kuna za moj box, neko je napiso na forumu "box je konstantno radilište" stalno nešto dodaješ, kupuješ, pa izbacuješ ono što si kupio... pogotovo u početku.
 

crobigg

Aktivan Član
01.12.2011
91
27
18
35
samo ću reć:
5 štednih svaka deklarirana na 1300lumena
6500lm total
box : 50x70x70
urod po biljci suhog 25 grama, a nutra 3 biljčoze
75grama čistih vrhova
sorta: NL regular
nemam slike nažalost zbog lošeg iskustva
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Definitivno sam trebao ubaciti i pH mjerac te termo/hidrometar, grow bez toga je velik rizik (ulaganje u nepoznato) no s ondasnjim iskustvom, zaista mislim da je tema na mjestu i da ima velik potencijal. Jos da sam ubacio koju grow uputu i ljudi skoro ne bi trebali citati forum :p hehe hvalim samog sebe, zezam se ;)

Treba tu jos dorade. Bar 30%.
 
25.04.2018
3
4
3
25
O
Ili mylar folija najbolje. Papir za poklone nisam probao al cini se dobra ideja. Da, koliko sam skontao, aluminijska folija moze fokusirati svjetlo na jednu tocku i tako spali lisce sto je naravno lose.

Jedno pitanje, imam na raspolaganju 800e za growbox, da se vise opredjelim na rucnu izradu growboxa (recimo CT-a) ili vise kupovnu, iako mi ne treba box veci od 80x80
Ovako...istina je da aluminijska folija moze spaliti listove jer se fokusira na jednu tocku..tj moze se fokusorat ovisi sve kako te p*sere ali...to se moze dogoditi ako aluminijsku foliju nepravilno postavite...moj prijedlog je ajmo rec imate grow box tipa uzet cu za primjer 10×10×10cm cisto za primjer ovo nosu nikakve realne brojke...uzmete 6 komada kartona (5 stranica growboxa + vrata) koji su 10×10cm i na njih pazljivo oblozite aluminijsku foliju...ravno bez ikakvih grba ili udubina...mora ko zamuceno ogledalo izgledat..eh sad zasto? Da se svjetlost ne odbija..logicno...sa straznje strane kartona zalijepite visak aluminijske koji su prelazili bridove stranica..nemojte bit boduli i izrezat tocno 10×10cm aluminijske i stavit na plohu jer ce bit veca sansa da ce se aluminijska presavit i ode mast u propast...kada ste prosli kroz cijeli proces oblaganja aluminijske folije na karton..uzmete prozirnu foliju (ona u koju vam je stara u prvom osnovne pakirala sendvice za izlet u 1. osnovne) svako kucanstvo to ima..i isto tako ravan sloj preko te aluminjske folije i zalijepit odiza...isti proces...zasto? Ta folija ce sprijecit tu svjetlost da se fokusira na jednu tocku vec ce ako je ispravno napravljeno razbijat svu tu svjetlost i jednako ju rasprsit po growboxu..meni je to bilo uspijesno jer mi je drago da sam se toga sjetio jer dan danas koristim tu metodu...samo je jedini problem sta za takav growbox morate imat mnogo prostora barem 1 ventilator i 1 otvor za ventilaciju jer se temperatura untra zna jako brzo dic na full visoke temperature..ne preporucam onima koji idu na veleuzgoj vec onima koji zele stec neko iskustvo u sadjenju marihuane pa reko da probaju posadit koju biljcicu...1-2 max biljaka/growboxu
 
  • Haha
Reactions: Yaichii and GrowHax