Nakon koliko jointova dnevno se može reći da si ovisan?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
weedoye je napisao(la):
Slazem se Papa ali staviti u isti kos zavisnost o alkoholu i travi besmisleno.
Nije smisao u prihvatanju tudjeg smisla, smisao je pronaci vlastiti. :)

Zavisnost je i ovaj forum. Covjek stekne naviku da se uloguje, otvori poneku stranicu i chat pa nastavi dalje svojim poslom, vrati se povremeno da vidi ima li kakvih desavanja, cisto iz navike, pa se opet vrati svom poslu. Neko je zavistan od paranoje pa mu takvo ponasanje dodje mnogo sumnjivo pa mu se u glavi odigravaju razni scenariji teorije zavjere i jeftinih SF filmova.

Slazem se da su zavisnosti razlicite, kao sto su ljubavi i mrznje razlicite, ne volimo svi iste stvari niti svi mrzimo iste stvari. Tako sam i napisao, ali moguce da sam malo komplikovan po pitanju iznosenja licnog stava, pa stoji mogucnost da sam pogresno shvacen.

U svakom slucaju zavisnost je bolest, a za neke bolesti ne trazimo lijek. Da budemo iskreni, nije zivot interesantan ako cemo ga proziviti ustajuci, jeduci, pijuci, jebajuci i spavajuci. Treba malo dramaturgije, zapleta, vrhunca i raspleta :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI and weedoye
23.02.2008
1.048
1.455
188
Nikakav stav ja nisam prihvatio Paps, vec na osnovu svog sam izneo svoje vidjenje,
a i stavovi su za budale, danas si tu, sutra nisi, sto bi rekli sve tece, sve se menja :)

a ti ako oces zapleta, vrhuncka i raspleta kazem ti osmeli se pa zapali, nije tako strasna ova nasa zavisnost,
brzo bi se ti nje resio :)

i tako, odo da spavam :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore and CilI

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
weedoye je napisao(la):
Nikakav stav ja nisam prihvatio Paps, vec na osnovu svog sam izneo svoje vidjenje,
a i stavovi su za budale, danas si tu, sutra nisi, sto bi rekli sve tece, sve se menja :)
Otkud ti tvoj ako ga, kako kazes, nisi prihvatio? Opet si kontradiktoran :D


VenloNL je napisao(la):
tražit kruva nad pogačom papa nema smisla :D ,ovo što si nabrojao....sasvim dovoljno u mojim godinama :spliff:
Naveo sam osnovne fizioloske potrebe da prezivimo i produzimo vrstu. To sto ustanes iz kreveta da protegnes noge, odes prosetati po prirodi, vidis sunca i mjeseca, maltretiras se na poslu, zanimas na forumu, e to su stvari koje se odnose na dramaturgiju, tako da ti ne stoji trazenje hljeba preko pogace.
Duvku da ne spominjemo, to je tek vrhunac drame :)
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Papa, kad probas dobru duvku promenices neke stavove na bolje.
Da me ne shvatis pogrešno, nisam s time mislio, da imaš lose stavove i mišljenja.
Samo dignut ćeš se na visi nivo.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: weedoye

validbuzz

Banned
Banovan
02.03.2012
34
3
0
34
Ja obozavam da pusim, pusim i po 30 dnevno, ali mi se isto tako desi da ne zapalim NI JEDAN dnevno, i onda dolazi magichni trenutak kad treba da se legne u krevet i kad ukapiram da ne mogu da zaspem bez bar PAR DIMOVA. Shto je dovoljan znak da sam navuchen na nju :)
 

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
"Tko sam ja?" iskonsko je pitanje. Ukoliko individua (nedjeljivost) osvijesti tko je on/ona zapravo, otpast će i svi snovi, lažne ideje o moralu, normalnosti i nenormalnosti, nestat će i krive/relativne pretpostavke o bolesti i "zdravlju".

Za moj pojam, izvorna bolest je stanje opće uspavanosti/"nesvijesti" u kojoj baulja 99,99% ljudske populacije. Jedino tu i tamo su se u čovječanstvu realizirali zdravi ljudi, i to su ljudi poput Isusa, Muhameda, Krišne, Gautam Buddhe itd.

Svi ostali su više ili manje - bolesni, a bolest je toliko duboka da ni sami nisu svjesni svoje bolesti.

Uzrok tvrdnje da je netko ovisan o nečemu je u temeljnom nepoznavanju odgovora na pitanje : "Tko sam ja?"

Ukoliko vaše biće identificirate kao npr. pušača 20 cigareta dnevno, onda je pravilnije reći da je "vaše poimanje vašeg bića ovisno o cigaretama", međutim, pravi uzrok "vaše" ovisnosti nije običaj pušenja, već pogrešna identifikacija.

Vaše tijelo može biti naviknuto, vaš um može biti naviknut, ali vi niste vaše tijelo ni vaš um.
Mnogi će pomisliti "Pa ako nisam ni tijelo, zašto bi onda pridavao pažnju očuvanju zdravlja tijela, kad ionako ja nisam tijelo?"

Da bi spiritualni rast bio moguć, potrebni su zdravi temelji, stara je izreka "U zdravom tijelu zdrav duh." Spiritualnost je biološka nadogradnja i ne treba zapostavljati ni jedan aspekt postojanja.

Razne "ovisnosti" su zapravo demonstracija moći Uma nad tijelom, čovjeku nedostaje majčina sisa, pa sisa cigarete, čovjek osjeća spiritualnu prazninu pa pokušava tu prazninu ispuniti prežderavanjem, tijelo ne treba toliko hrane ali ga Um maltretira...s vremenom tijelo ni krivo ni dužno usvoji uzorak ponašanja i javlja se ta iluzija "ovisnosti".

Um je dobar sluga, ali loš gospodar.

Da privedem kraju lagano, prije nego se uopće upitate jesam li ovisan ( ako pušim 5 jointova/2 kutije cigareta/ na dan, pijem litru vina dnevno, visim na fejsu 5 sati, pretjerujem s hranom itd.), pokušajte odgovoriti na jednostavno pitanje :"Tko sam ja?", pritom se čuvajte lažnih identifikacija koje vam je dalo društvo, forum, roditelji, obrazovanje, ali i stečene navike i obrasci ponašanja...

Pogrešno identificiranje osnovna je bolest iz koje nikakvo zdravlje ne može proizaći.

U najdubljoj tišini, u centru vašeg bića osjetit ćete da je život jednostavno prilika za rast, da je ljubav iznad logike, i da u životu jedino vrijedi ono što - nema smisla ni logičkog objašnjenja, jer mi smo jednostavno - božanska bića.

:)
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Isan, :clap: za odgovor na temu iznad. Uaauuuu ...

Ja ću biti mnogo kraći. Koliko sam upućen u tematiku, marihuana ne stvara fizičku ovisnost, kao na primer alkohol, nikotin, da ne pominjem teške droge.

A psihička ovisnost se može stvoriti i od španskih i turskih serija, fejsbuka, grickanja noktiju...

Dakle kao što je Isan lepo rekao, sve je u glavi ...
 
19.01.2012
15
11
0
35
Ja dnevno pusim od 3 do 10 komada,od jutra do mraka i ne osjecam se ovisnim meni vutra pomaze i dodje mi kao ljek.Svaki dan odem u naselju u park radim vratilo i sklekove,i poslje odem zapalim i nema mi boljeg osjecaja.Ako mi nekada mozak krene crnjake bacat' jednostavno ne zapalim 1-2 dana i kao nov se osjecam....

https://www.youtube.com/watch?v=ToLQjoSYwaQ
 
10.03.2014
30
21
8
###### zar ljudi i dalje misle da se može navuć na dim... ovisnik nemoš postat osim ako ti to ne utripaš i uvjeriš sam sebe ka "ja san vutroman i ako ne zapalim izrizat ću žile.." ja koji pušim par godina vam mogu reć, pušim med na dnevnim bazama i evo trenutno sad pušim neku topčinu al bilo je dana kad nebi tjedan dana zapalia i nije mi ništa smetalo, a znam ljude koji su navučeni na droge i kojima taj jedan dan bez opijata prolazi u tegobama teškim (znači to je ovisnost).. ovisnost o travi ne postoji!! to šta niste karakterno jake osobe i šta su vam mediji, roditelji/bake,didovi isprali mozak pa mislite da se možete navuć je druga priča...
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
zečetinadebela je napisao(la):
###### zar ljudi i dalje misle da se može navuć na dim... ovisnik nemoš postat osim ako ti to ne utripaš i uvjeriš sam sebe ka "ja san vutroman i ako ne zapalim izrizat ću žile.."

E vidiš taj se oblik karakterizira kao psihološka ovisnost a kod pojedinaca u ovom sportu je ona jače naglašena. Meni osobno nema da nema, al kad sam zauzet nekim poslom ni nepadne mi napamet. Vjerujem da je stvar psihičke ovisnosti o vutri individualna, odnosno ovisna o tome kako si ti to percipiraš u glavi. Ako ti je vutra primarna stvar u životu, i ako si ti zacrtaš od ranog jutra u glavi da bi zapalio pljugu normalno da se to klasificira kao psihološka ovisnost, jel ti psiha neda mira.
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Kakav paradoks,
Neko ždere svaki dan čokoladu, bombone, slascice...nisu/kao/ psihički odvisni.
Neko se 3 puta na dan tušira, nije psihički odvisan.
Neko svaki dan pije alkohol, Coca-Colu, red bul, bazirane sokove...nije psihički odvisan.

Ako si labilna osoba, sa ne svojim stavovima/ima puno čimbenika, uzgoj, odnos oca i majke, okoline,
maltretiranja u otrostvu, od familije, društva, okoline../
si kandidat za koju god psihičku odvisnost.

Tu ti je faktor lična genska zasnova. Neko ima takvu, da ga neprilike jačaju, nekog može već
mala neprilika slomit.

Vutra nije nista vise ili manje opasna za psihicku odvisnost ko ostale stvari gore.

Zloupotrebit moze čovjek puno stvari, isto ko su sa propagandom zloupotrebili vutru
i napravili je neprijateljem čovjeka. Sad, kad istina izlazi van, pa neće da priznaju
svoje/namjerne/pogreške.