Nemucite zivotinje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
11
Da na pustom otoku zaglavim sa drugom pecurkom i pečurkama, u trenutku moje "prave gladi" drug pecurko bi vjerojatno bio zahvalan Svemiru što nisam "istinki gladan" mesožder. :D Pečurkama bi bilo svejedno, kao i meni, jedino što bi u jednom slučaju imali ručak oboje, a u drugome samo jedan. :)

Ali ovaj topic i nije da se uvjeravamo. To je nebitno.

Po meni, svi mi dijelimo istu psihološku prošlost koja objašnjava i zašto mučimo životinje.

Čovjek i ne može biti bolji prema životinjama. Od rođenja pojedinca okolina sustavno psihološki zlostavlja na suptilne načine (roditelji, profesori, svjetovni i sakralni političari).

Kad pojedinac odraste - samo ponavlja isto drugima. To nam je postala dharma. Dominacija.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
usrname je napisao(la):
Da na pustom otoku zaglavim sa drugom pecurkom i pečurkama, u trenutku moje "prave gladi" drug pecurko bi vjerojatno bio zahvalan Svemiru što nisam "istinki gladan" mesožder. :D

Pečurkama bi bilo svejedno, kao i meni. ;)

Mozda neka ćurka sa pecurkama.....pecurko je zilav sigurno a i ko bi ga uhvatio;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: pecurko and usrname

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
58
Svica
ceebeedeebeedoo je napisao(la):
ja jedem meso, znam da ga ne bih trebao jesti i ne trazim izgovore.

po prirodi nismo mesozderi i meso nije potrebno nasem organizmu (vazi i za mleko), naprotiv, steti mu. imate mnostvo istrazivanja i dokaza na tu temu, pitanje je samo da li zelite da znate.

uzgoj, bilo kakav, zivotinja u prehrambene svrhe je nepotreban (ima izuzetaka, u odnosu na geog. polozaj, teske klimatske uslove... ali to se zove prezivljavanje i stvar je prirodnog instinkta), a samim tim i moralno neprihvatljiv ZA MENE. naravno, danas sve ovo zvuci prilicno idealisticki , ponajvise iz ekonomskiih razloga, jer egzistencija mnogih zavisi od te industrije...

sve oko nas je zivo, svi delimo istu energiju od koje je sacinjen uziverzum, pitanje je samo hocemo li koristiti ono sto nam je priroda dala i namenila (i to se ne odnosi samo na hranu) i prestati da ubijamo i unistavamo sve oko sebe. sve je to jako jasno i logicno i samo je pitanje svesti.
tuzno je dokle smo dogurali, a cini se da nema nazad...

a ovo za fizicki napor je stvarno zabluda (toliko vrhunskih sportista su vegetarijanci i vegani), sramota da nas to ne uce u osnovnim skolama. opet, ko zeli da sazna...
e ja se nebi slozio u potpunosti,,,mislim da smo bili po prirodi prvo vegetarijanci ,nacinom prehrane,,samo se je to silom okolnosti i velike konkurencije(ima jos vegetarijanaca na ovom planetu) za istim plodovima za par miliuna godina promjenilo ,,kad smo sisli u Stepu,,,di smo ubrzo skuzili da papica u obliku zivotinjskih proteina ima jednu prednost,,,lakse ju je provarit,,,ucinkovitija je jer pruza explozivniju energiju,,puno manje vremena se potrosi hraneci se lesinama (strvinama),,loveci manje zivotinje,,nego danima zobati zrnca,,,razno klasje ,,bobice,,,itd itd..i tu pocetkom nacina izmjene prehrane,,pocinje i drasticno ubrzano razvijanje ljudskog mozga,i tjelesne gradze,,,vjerovatno se paralelno pocela razvijati i neka vrsta predkulture,,promjenom ishrane,,
,opce poznato je da sve vrste na nasem planetu prilagodzavaju sebe,,tj svoju ,genetiku,,,dvama bitnim cinjenicama,,,nacin prehrane i razmnozavanje,,,to su kolektivni motori,, pokretaci zivota uopce.
Homo Sapiens je u pravom trenutku promjenio tok svojeg razvitka ,,promjenivsi nacin prehrane,,time je osigurao produzetak i ocuvanje "nase" vrste...
 

viner

Aktivan Član
13.03.2013
168
228
43
odmah iz ugla
što bi čovijek trebao napraviti kad bi mu djete izgrizao ker po glavi i vratu ..koji je kao kučni ker ...a čovijek neda kera jer mu je kao član obitelji koji nije niti čipiran niti cjepljen..a kao pazi na njega......kao što se meni desilo jučer ...imam i ja kera u kuči starog 9 god koji nikada nije nikoga krivo pogledao a kamo li ugrizao ..e sad murija neče ništa poduzeti jer je on rekao da je ker pobjegao sada ja vas pitam šta da ja napravim da izvedem van vlasnika pa da ja njega izgrizem ili da jednostavno pređem preko toga kao da ništa nije niti bilo..PS CURICA IMA 5,5 GOD...

što bi čovijek trebao napraviti kad bi mu djete izgrizao ker po glavi i vratu ..koji je kao kučni ker ...a čovijek neda kera jer mu je kao član obitelji koji nije niti čipiran niti cjepljen..a kao pazi na njega......kao što se meni desilo jučer ...imam i ja kera u kuči starog 9 god koji nikada nije nikoga krivo pogledao a kamo li ugrizao ..e sad murija neče ništa poduzeti jer je on rekao da je ker pobjegao sada ja vas pitam šta da ja napravim da izvedem van vlasnika pa da ja njega izgrizem ili da jednostavno pređem preko toga kao da ništa nije niti bilo..PS CURICA IMA 5,5 GOD...

DA SE ZNA PROTIV BILO KAKVOG MUČENJA ALI MUČENJA ZIVOTINA SAM PROTIV...
 

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
58
Svica
ma treba ga tuziti,,,jebote danas se tuze po sudovima zbog svake gluposti,,,,saobracajke na ulazu u parkiraliste i te stvari,,,ja bi ga ***** preko Advokata tak ******
da si nebi nikad vise pomislil imati ne psa nego ni zlatnu ribicu kad se nezna o zivotinji brinuti ,,papak jedan . Stari ak nemas love za advokata,,odi u neko drustvo za zastitu zivotinja,,,ispovedaj se i bus cul,kaj oni vele,,ili jednostavno Zdravstveno osiguranje ako cuje da je mala curica stradala zbog papkovog psa,,,mislim da oni onda njega terete za racune Lijecenja,,,u svakom slucaju poduzmi nesto u tom smjeru ,,,jer on ce opet imat takvog zivcanog,nesigurnog,strasljivog psa,,koji samo reagira istom energijom kao i njegov vlasnik,,to su oni kaj se drze za jaja kad idu po gradu ,,iskompleksirani klinci puni sebe,,i bas takvi su im Bullterijeri,,,i Stafordi,,i kaj ja znam koje sve rase,,a nemogu se brinuti niti o sebi samima,
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jesam and viner

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
viner je napisao(la):
što bi čovijek trebao napraviti kad bi mu djete izgrizao ker po glavi i vratu ..koji je kao kučni ker ...a čovijek neda kera jer mu je kao član obitelji koji nije niti čipiran niti cjepljen..a kao pazi na njega......kao što se meni desilo jučer ...imam i ja kera u kuči starog 9 god koji nikada nije nikoga krivo pogledao a kamo li ugrizao ..e sad murija neče ništa poduzeti jer je on rekao da je ker pobjegao sada ja vas pitam šta da ja napravim da izvedem van vlasnika pa da ja njega izgrizem ili da jednostavno pređem preko toga kao da ništa nije niti bilo..PS CURICA IMA 5,5 GOD...
ućini to.http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1GOuYA84lAU
 

ceebeedeebeedoo

Aktivan Član
22.03.2013
63
21
0
roower je napisao(la):
e ja se nebi slozio u potpunosti,,,mislim da smo bili po prirodi prvo vegetarijanci ,nacinom prehrane,,samo se je to silom okolnosti i velike konkurencije(ima jos vegetarijanaca na ovom planetu) za istim plodovima za par miliuna godina promjenilo ,,kad smo sisli u Stepu,,,di smo ubrzo skuzili da papica u obliku zivotinjskih proteina ima jednu prednost,,,lakse ju je provarit,,,ucinkovitija je jer pruza explozivniju energiju,,puno manje vremena se potrosi hraneci se lesinama (strvinama),,loveci manje zivotinje,,nego danima zobati zrnca,,,razno klasje ,,bobice,,,itd itd..i tu pocetkom nacina izmjene prehrane,,pocinje i drasticno ubrzano razvijanje ljudskog mozga,i tjelesne gradze,,,vjerovatno se paralelno pocela razvijati i neka vrsta predkulture,,promjenom ishrane,,
,opce poznato je da sve vrste na nasem planetu prilagodzavaju sebe,,tj svoju ,genetiku,,,dvama bitnim cinjenicama,,,nacin prehrane i razmnozavanje,,,to su kolektivni motori,, pokretaci zivota uopce.
Homo Sapiens je u pravom trenutku promjenio tok svojeg razvitka ,,promjenivsi nacin prehrane,,time je osigurao produzetak i ocuvanje "nase" vrste...

ovaj bs ne bi progutala ni "devojcica sa sibicama" da je ucenjujes sa 3 kw kaloriferom

aj sad na knjigu, google, pubmed... pa sve ispocetka
 

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
58
Svica
ceebeedeebeedoo je napisao(la):
ovaj bs ne bi progutala ni "devojcica sa sibicama" da je ucenjujes sa 3 kw kaloriferom

aj sad na knjigu, google, pubmed... pa sve ispocetka

a jel,,,preporucujes mi da se ja informiram,,,,ali nemas nista za napisat,,,pa evo malo se ti informiraj prijatelju
http://de.wikipedia.org/wiki/Australopithecus..ovo za pocetak ..
a ako znas njemacki procitaj ovo ili si prevedi na kompu,,,,

Der erste menschliche Fleisch-Esser war kein moderner Mensch, sondern eine Frühmenschenart namens Homo habilis. Oder besser gesagt, er war der erste menschliche Aasfresser.
Das mag sich eklig anhören, aber es dürfte sich um recht frisches Aas gehandelt haben. Nämlich die Überreste frisch erlegter Gazellen, an denen sich Raubtiere wie Großkatzen bereits sattgefressen hatten. Homo habilis hat vermutlich die Geier und Hyänen, welche die Säbelzahnkatzen des Pliozän an den Kadavern "ablösten", mit Steinwürfen von der Beute verjagt, um sich daraufhin selbst über die abgenagten Knochen herzumachen.

Zu Beginn dürfte Homo habilis wahrscheinlich an den wenigen verbliebenen Fleischfetzen an den Knochen interessiert gewesen sein. Diese Hominidenart lebte in einer Zeit des radikalen Klimawandels; der schützende und nahrungsreiche Wald war von kargem Grasland verdrängt worden, wodurch leichtverdauliche planzliche Nahrung extrem knapp war. Jedes Fitzelchen Nahrung war überlebenswichtig, auch wenn sich die pflanzenfressenden frühen Hominiden anfangs vor rohem Fleisch geekelt haben müssen.
Dieser Klimawandel hatte zuvor übrigens auch den aufrechten Gang verursacht; Bäume wurden Mangelware in der afrikanischen Steppe, und wer über das Steppengras hinweg nach Raubtieren und Nahrungsquellen Ausschau halten konnte, war klar im Vorteil. Homo habilis und seine Vorfahren, die Australopithecinen, liefen also bereits aufrecht, wodurch die Hände freiwurden um z.B. mit Steinen zu werfen.

Bei einer solchen Steinwurfaktion (um andere Aasfresser von einem Kadaver zu vertreiben) dürfte wohl einer der Knochen von einem Stein zersplittert worden sein. Dadurch fand Homo habilis seine neue Hauptnahrungsquelle: rohes Knochenmark, eine extrem nahrhafte und dabei leichtverdauliche Proteinmahlzeit. Gleichzeitig war das erste Werkzeug geboren: ein simpler Faustkeil aus Stein, der fortan benutzt wurde, um Tierknochen aufzubrechen und an das Knochenmark zu gelangen.
Das nahrhafte tierische Protein begünstigte das Wachstum des Gehirns. Die Notwendigkeit der Verwendung von Steinen als Werkzeugen und Wurfgeschossen förderte zusätzlich die Auslese besonders intelligenter Exemplare, da die Familiengruppen mit den besten Strategen und geschicktesten Werkzeugbenutzern einen großen Überlebensvorteil hatten. (Strategie war vonnöten, da auch Homo habilis selbst auf der Speisekarte der Säbelzahnkatzen stand. Man konnte sich also nur an einen Tierkadaver heranwagen, wenn man sicher war, dass keine Großkatze mehr dort auftauchen würde).

Bei so starkem Evolutionsdruck war es nur eine Frage der Zeit, bis sich Homo habilis weiterentwickeln würde. Und zwar zu Homo erectus, dem ersten wirklichen Jäger. Der erste Jäger war somit leider auch noch kein (moderner) Mensch.
Homo erectus benutzte mit Hilfe von Faustkeilen zugespitzte Äste als Speere oder besser gesagt Spieße. Er (und natürlich auch sie) zähmte wahrscheinlich auch als erste Menschenart das Feuer und entwickelte die Technik, die zugespitzten Enden der Holzspieße im Feuer zu härten.
Das Braten von Fleisch hat er vermutlich auch durch Zufall entdeckt. Auch diese Entdeckung bot einen entscheidenden Überlebensvorteil, da gebratenes oder gekochtes Fleisch nicht nur leichter verdaulich ist, sondern auch ein wesentlich geringeres Krankheitsrisiko darstellt.

Man nimmt heute an, dass Homo erectus bereits mit Hilfe von Fallgruben jagte. So könnte er Straußeneier gestohlen haben, um die aufgebrachten Eltern in Fallgruben zu locken, wo sie mit langen Speeren zu Tode traktiert wurden. Säugetiere könnten in Treibjagdmanier in Richtung von Fallgruben getrieben worden sein.
Auch die ersten Kleidungsstücke waren wohl eine Errungenschaft dieser Frühmenschen; sie wurden wahrscheinlich aus Straußenfedern gefertigt, mit dem Ziel, sich vor Moskitostichen zu schützen.
Kleidung ermöglichte Homo erectus, sich auch auf dem eurasichen Kontinent (Europa und Asien) auszubreiten und die rauen Winter zu überleben. In europäischen Breitengraden wurde Feuer bald zur Haupt-Jagdwaffe; ganze Tierherden wurden mit Hilfe von baumharz-getränkten Fackeln über Felsklippen getrieben, so dass sie zu Tode stürzten. Die Holzspieße wurden nur noch benötigt, um den schwerverletzten Tieren am Fuße der Klippe den Gnadenstoß zu versetzen. Und natürlich, um andere Raubtiere / Aasfresser von der Jagdbeute fernzuhalten.

Die nach Europa ausgewanderte Population des Homo erectus entwickelte sich dort zum Homo neandertalensis weiter, besser bekannt als Neandertaler. Die in Afrika verbliebene Population brachte schließlich den Homo sapiens hervor, den anatomisch modernen Menschen (die ersten echten Menschen hatten somit schwarze Haut; interessantes Detail am Rande).
Wie zuvor Homo erectus breiteten auch wir (Homo sapiens) uns bis nach Europa und Asien aus. Dabei entwickelten wir immer bessere Jagdwaffen, wie z.B. die als Atlatl bekannte Speerschleuder. Der leichte Wurfspeer und die Speerschleuder, sowie die für den Gebrauch von Distanzwaffen


Imam tak i tak osjecaj da sam ovo posto bezveze,,,jer ti vjerovatno nemas pojima s njemackim ,,,
 

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
58
Svica
slusaj ,,,ne zelim se vise stobom prepucavat ,,,jer ti vjerovatno po godinama mogu biti otac,,,i ako zelis ti biti u pravu,evo izvoli ,,,
,,Ti si u prvu ,,,a ja nisam ...jel dobro?

Pozdrav :love001:
 

ceebeedeebeedoo

Aktivan Član
22.03.2013
63
21
0
roower je napisao(la):
slusaj ,,,ne zelim se vise stobom prepucavat ,,,jer ti vjerovatno po godinama mogu biti otac,,,i ako zelis ti biti u pravu,evo izvoli ,,,
,,Ti si u prvu ,,,a ja nisam ...jel dobro?

Pozdrav :love001:
oce, ti si prvi krenuo u raspravu, ako se tako uopste moze nazvati. iznosis pretpostavke potkrepljene samo sopstvenim fejlom i prilicno si uzbudjen povodom toga. neki fetis, sta li je...

plur
 

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
58
Svica
ja sam napisao da se ne slazem s tvojim misljenjem ,i to sam onda obrazlozio,,,
i ako ti se moj argument ne svidza ili si ti osjetio neki osobni nasrtaj na tvoju personu, evo ponovo se javno izvinjavam ,
nedolicno obracanje je poteklo od tebe , a ja ne trebam nikakav fejl ili uzbudzenje da napisem jedan normalan post ,,,e sad bi ti mene vjerovatno vidim htio navuci u daljnju raspravu ,,moze ,,ali obrati mi se molim te na PP,,ako ti je toliko stalo do rasprave pa cemo raspravit,,ovako u ovoj temi je poprilicno glupo i djetinjasto,,
zapocinjes sa nekim smijesnim zakljuccima u posljednjem postu i linija respekta i kulture ti se lagano spusta na doljnje slojeve ljestvice pristojnog ponasanja i obracanja tebi nepoznatim, korisnicima ovog foruma,
zelim laku noc
 

ceebeedeebeedoo

Aktivan Član
22.03.2013
63
21
0
stagod...
lorde moj, napisao si gomilu gluposti kako bi obrazlozio da je "papica u obliku zivotinjskih proteina" superiorna i navodis neke nebulozne linkove koji nemaju veze ni sa cim
kakva eksplozivna energija?!, ocigledno da nemas nikakvu predstavu o fiziologiji, biohemiji...
stoga sam te savetovao da probas da steknes neka osnovna znanja pre nego napises nesto na tu temu
ipak bi, sa obzirom na tvoje godine, trebalo bi da osecas neku vrstu odgovornosti...
 

nox1cous

Aktivan Član
07.01.2012
159
54
0
30
"po prirodi nismo mesozderi i meso nije potrebno nasem organizmu"

U krivu si. A ovo da meso nije potrebno nasem organizmu i tu ovisi o metabolizmu i krvnoj grupi, neke krvne grupe nemogu bez mesa
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
generalno gledajuci, covek jeste svastojed... svakom je na volji sta ce da jede, zamolio bih samo (i ponovno) bez direktnog prozivanja i slicno na nasem dragom nam forumu, kome ja bes neophodno ima pp pa nek razjasni do detalja... ovo nije upuceno postu pre mog, thanks
 

ceebeedeebeedoo

Aktivan Član
22.03.2013
63
21
0
nox1cous je napisao(la):
"po prirodi nismo mesozderi i meso nije potrebno nasem organizmu"

U krivu si. A ovo da meso nije potrebno nasem organizmu i tu ovisi o metabolizmu i krvnoj grupi, neke krvne grupe nemogu bez mesa

posle ispada da ja prozivam ljude...
i mene ovakve izjave vredjaju jer sam ubedjen da su iste rezultat zatucanosti i nespremnosti da se odreknemo nekih nametnutih i opsteprihvacenih "vrednosti". cak ti ne treba nikakvo predznanje da skapiras da je ovo poprilicno glupo. "neke krvne grupe ne mogu bez mesa", kako objasniti ovaj los trip, pomozite mi? znaci svi vegetarijanci sa 0 krvnom grupom ce umreti, daj upozori ljude, mozda dobijes nobela

unapred cu vas zamoliti da ne koristite dijetu po krvnim grupana kao referencu, jer joj nauka poprilicno ne ide u prilog.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
ceebeedeebeedoo je napisao(la):
... cak ti ne treba nikakvo predznanje da skapiras da je ovo poprilicno glupo...
zamolio bih jos jednom da se suzdrzis od ovakvih izjava... iznesi svoje misljenje ali ostavi drugima da procena ko je ko i sta je sta... forum nije namenjen nametanju svoga misljenja drugima, a ni svadji koja iz tog moze da proistekne
edit:
i naravno da prozivas ljude ako koristis opciju Citat... vodi racuna o tome... jer citirani je u obavezi prakticno da ti odgovori, posto je prozvan... i onda to ispadne najkraci put da od kvalitetne rasprave zakrvite medjusobn, cemu?
edit2:


ceebeedeebeedoo je napisao(la):
unapred cu vas zamoliti da ne koristite dijetu po krvnim grupana kao referencu, jer joj nauka poprilicno ne ide u prilog.

i naravno bilo bi pozeljno da ovo potkrepis istim naucnim referencama, mislim da bi bilo fer, ako si vec raspolozen da pomognes ekipi, nesto pozitivno savetujes, daj argumente pa da svako moze da odluci ovo ili ono za sebe po tom pitanju