Neodimiumske (neodymium) sijalice

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
Pozdrav svima.

Izvinjavam se što odmah otvaram temu kao svoj prvi post, ali hitno mi je.

Rešio sam da gajim u stanu i drugovi su mi rekli da kupim živinu lampu, ali u prodavnici su mi rekli da ona jako greje i da nije pogodna za rast biljaka i predložili mi neke neodijumske sijalice koje izgledaju kao obične reflektorke (sa onim srebrom gore a dole je providno staklo plavkasto - ljubičaste boje). Na kutiji piše da podstiču rast biljaka ali snaga im je 60 ili 100w (pretpostavljam da je to jako slabo). Inače živina sijalica koju su mi pokazali u radnji je bila bela tj. zamućena a ne providna. Posle sam malo kopao po internetu i video da se živine sijalice koriste za gajenje ali da su one najlošije rešenje i da im nedostaje plavi spektar (ako se dobro sećam) koji je potreban za rast.
Pitanje su da li je neko uopšte koristio te neodijumske sijalice ili čuo bilo šta o njima?
Da li mislite da bi kombinovanje ovih sijalica sa živinim dalo neko poboljšanje?
Da li je neko odgajio biljku samo na živinim sijalicama i kako je sve ispalo na kraju (pošto mi drug kaže da njegov drug gaji sa njima i da je zadovoljan) ?
Da li ima više vrsta živinih sijalica i kakve su tačno te koje se koriste za gajenje tj. kako izgledaju i koje su iom karakteristike (sumnjivo mi je što je ova koju su mi pokazali bela a ne providna, logično mi je da će to prigušiti svetlo)?

Inače sada biljke iznosim na terasu da se "sunčaju" (ali to mogu da radim još veoma kratko dok su male i neupadljive) a noću ih stavim na sto za učenje da učimo zajedno pod halogenskom lampom (valjda je halogenska, ona jako mala sijalica što ne sme da se dira rukama). Primetio sam da se izvijaju prema toj lampi za učenje.
Uskoro planiram da ih presadim u velike saksije i stavim u špajz na terasi tako da mi osvetljenje traba hitno.
Naglašavam da mi je ovo prvi put da gajim i da bih bio zadavoljan bilokakvim prinosom tj. da mi je primarni cilj da dovedem biljke do zrelosti i naučim nešto za sledeći put, pa mi nemojte preporučivati neke lampe od 100 eura pošto te pare nemam.
Ako neko uspešno gaji sa lampama pristupačne cene neka napiše nešto.
Takodje dobrodošli su saveti najiskusnijih korisnika foruma ali molim vas da budu prilagodjeni onome što sam opisao.

Hvala unapred.
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
ej ja nemam pojma o ovome, ali znam da Slo Era zna to, a njega nema vec mesec dana (dosao je u SCG, pa se zagubio :))

jedino da sacekas njega........

p.s. mnoooooogo ti je dobar nick
p.s. ja svoje biljke gajim tako sto same rastu, i bash nishta im ne radim, ali meni ne trebaju one za mesec dana (od semena do head-a) sto slo era ume da izvede.... ja to lagano
 

zekrt

Aktivan Član
15.05.2005
237
4
0
38
Zdravo..eto, za poèetak su ti skroz dobe štedne sijalice (ne znam za druga iskustva, meni su bile ok). Ja sam do jucer imao dvije od 20W, jedna kosta otprilike 2 do 3 Eura. Ako imas priliku daj nesto vise para za jace stedne sijalice, bice ti bolje, iako su meni do sada sasvim u redu rasle. Kasnije (nakon sto ti biljka izraste nekih 30 cm), pitaj za dalje..
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
b0ddah je napisao(la):
Zdravo..eto, za poèetak su ti skroz dobe štedne sijalice (me znam za druga iskustva, meni su bile ok). Ja sam do jucer imao dvije od 20W, jedna kosta otprilike 2 do 3 Eura. Ako imas priliku daj nesto vise para za jace stedne sijalice, bice ti bolje, iako su meni do sada sasvim u redu rasle. Kasnije (nakon sto ti biljka izraste nekih 30 cm), pitaj za dalje..

šta su štedne sijalice?
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
Kobaja je napisao(la):
...znam da Slo Era zna to, a njega nema vec mesec dana (dosao je u SCG, pa se zagubio :))...

Ma znam da zna ali on je baš ekspert, prepao sam se od njegovih saveta. Meni treba nešto onako da se nabudzi(bez proveravanja ph zemlje,HPS sijalica i tih high tech stvari), a da na kraju ispadne nešto pristojno. Kad isteram prve biljke do kraja možda krenem i na nešto ozbiljnije.
Ti gajiš napolju?

Kobaja je napisao(la):
p.s. mnoooooogo ti je dobar nick
hvala.
 

zekrt

Aktivan Član
15.05.2005
237
4
0
38
..štedne sijalice su ti one..nisu sa volframovom žicom, nego uske i dugacke nekih 15 centimetara,ne bacaju toplinu, imas ih u svakoj boljoj trgovini..
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
Da li se i u Srbiji kaže štedna sijalica? Mislim jel mogu da odem u prodavnicu i da kažem dajte mi štednu sijalicu bez da me pogledaju sa čudjenjem?
 

zekrt

Aktivan Član
15.05.2005
237
4
0
38
..cek sad cu pogledati..ukucao sam na google stedne sijalice i cini mi se da ce biti u redu ako ih pitas..
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
hvala i tebi dread irie.

promenio sam ime teme i stavio pravi naziv ovih sijalica, sada pretražujem net za više ihformacija.

ako neko ima konkretan odgovor na neko od pitanja koja sam postavio neka se javi što pre.

poz.
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
Presadio sam biljke u one buksne od 5l od Eko vode, kupio živinu sijalicu, sproveo struju u špajz, oblepio ga alufolijom. Sad samo da me Bog pogleda i da krenu da bujaju.

Nešto su stale u poslednjih par dana, valjda će sad da krenu da rastu, mada nisu mi baš obećavajuće, nekako su izdužene i slabe.

Jel preblizu da sijalica od 150w stoji na 25cm od biljki?
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Blizinu odredi sam kad procenis koliko greju.Mozda su cak i predaleko jer ako su biljke izduzene,tanke i izgledaju slabo to znaci da im fali svetla i zato se izduzuju za izvorom svetlosti tj. sijalicom.Ako tako nastavi ne ocekuj pomoc od Boga nego kupi jos tri,cetiri sijalice pa ti pomozi biljkama.

p.s.Samo da znas da je bolje uloziti malo vise para i onda mozes ocekivati nesto pristojno,a karabudzenje tesko da ce ti dati zeljeni rezultat.
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Ne znam da li je zbog sijalice ali su sigurno izduzene zbog manjka svetlosti!To ti garantujem 99,99%.Gde si ih drzao pre nego sto si stavio sijalicu?Ako si sijalicu stavio juce onda ce im sigurno biti bolje ali i dalje mislim da je 150W malo i da ta zivina sijalica nije bas najbolje resenje.
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
zaslanje5si.jpg
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
zaslanje29by.jpg


zaslanje34kr.jpg


Ovo su moje biljke. Znam da su slike katastrofa ali pokvario mi se aparat, neće da slika na blizu

Vidite da je jedna biljka mnogo viša i jača od drugih.
Pitanje je da li vredi da nešto pokušavam sa ovim drugim biljkama?
Mada ne znam da li su ista vrsta.
 

korisnièko vime

Aktivan Član
17.05.2005
168
6
0
Sad si mi dao nadu i volju da se potrudim. Hvala.
Zabrinuo sam se što su posadjene u isto vreme,a tolika je razlika u razvoju.
Znam da davim ali nigde nisam pročitao do koje je temperature biljkama OK (mislim na temperaturu vazduha)?