Neonske i Fluoroscentne [CFL] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Tema je otvorena kako bi se doslo do sto boljih i raznovrsnijih informacija o fluoroscentnim sijalicama koje se koriste u fazi vegetacije a mogu se koristiti i u fazi cvetanja.

Svaki off topic ce biti brisan !!
Nepristojni i nekulturni clanovi koje mrzi da citaju bice ...... ukoliko se ne pridrzavaju TEME .

Da bi izbegli neprijatnosti OBAVEZNO procitajte :

http://www.vutra.org/pravilnik
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.Smooke_Allot

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Envirolite sijalice

Ove sijalice pocinju da budu adekvatna i konkurentna zamena MH sijalicama u fazi vegetaacije, kako zbog svoje potrosnje elektricne energije tako i zbog svoje jacine oslobadjajuceg svetla (lumena).
Kod nas se vecinom nazivaju "stedne sijalice" upravo iz razloga male potrosnje el. energije.Proizvode se u skoro svim spektrima i za naj razlicitije namene.Nije im potrebna prigusnica (balast) jer je vec imaju u sebi, sto opet smanjuje tezinu koriscenja,montiranja,zauzeti prostor i ne oslobadjaju veliku temperaturu kao MH i HPS sijalice.


#1 #2 #3

Envirolite 125W #1
marka :
temperatura : veoma mala
lumen : oko 11.000
vek trajanja :
dimenzije : duzina 37cm / precnik 8cm
cena : oko 50 €

Envirolite 200W #2
marka :
lumen : oko 20.000
temperatura : veoma mala
vek trajanja :
dimenzije : duzina 40cm / precnik 12cm
cena : oko 70 €

Komplet Envirolite 200W sa reflektorom iznosi oko 90 €

Velika je razlika kod Envirolite u lumenima izmedju sijalica sa plavim i crvenim spektrom.

Envirolite je veoma učinkovita florescentna lampa visoke snage
i dolaze sa ugrađenom prigušnicom u 90W ili 125W izvedbi.
Crveni spektar svijetla emitira toplinu od 2700Kelvina, otprilike jednaka
količina kao i kod žarulja sa žarnom niti, no s manjom količinom infracrvenog
svijetla kod istih.
Puni spektar svijetla iznosi 6700Kelvina i daje plavo svijetlo bojom slično popodnevnom
suncu u rano ljeto.

Glavna razlika između envirolite-a i većine florescentnih je u količini svijetla koje
envirolite emitiraju, kako većina florescentnih žarulja ne prelazi snagu od 20W.

1000W HPS žarulja emitira oko 140,000 lumena u početku, dok 1000W Metal Halide žarulja
emitira oko 110,000 lumena. Time dolazimo do brojke od 140 lumena/Watt odnosno
110 lumen/Watt.
Zbog usporedbe, Envirolite od 125W daje oko 12,000 lumena, odnosno 100 lumen/Watt.
Potrebno nam je dakle 8x 125W Evnirolite lampi da dobijemo snagu od 1000W, sa emisijom
od 96,000 lumena. To nam daje grubih 75% količine svjetla
po wattu, kakvu emitira HPS sistem. Kako god, priča ne završava ovdje...

Glavno pitanje jest, koliko korisnog svijetla dospijeva do biljki?
Većina HPS i MH proizvede dostatnu količinu koja svojim spektrom ne odgovara biljkama, ili
je koriste relativno nedovoljno. S druge strane, lampe koje su tehnološki poboljšane za uporabu u agrikulturi samo su marginalno iskorisnije, ali i to predstavlja značajan
napredak u postotku iskoristivog svijetla.

Crveni Envirolite s druge pak strane proizvodi mnogo veći postotak svijetla u crvenom
spektru, koji biljke (uz plavi) najefikasnije koriste za fotosintezu.
Žarulje sa žarnom niti također daju visok postotak crvenog spektra ali nažalost još i više infracrvenog spektra koji u ovom odnosu nad crvenim spektrom (veći postotak) uzrokuje izduživanje biljaka.

Biljke najviše koriste plavi i crveni spektar za pogon fotosinteze, dok narančasti, žuti i
zeleni spektar koriste mnogo manje efektivno.Jedna od prednosti Envirolite-a jest da 8x 125W takvih lampi ravnomjernije baca i kvalitetnije raspoređuje svijetlo po okolini od ekvivalentnog 1000W HPS sistema.

Što se temperature tiče, isti primjer, 8x 125W Enviro. vs. 1000W HPS, gdje oba sistema
proizvode gotovo podjednako topline koja se u Envirolite slučaju nešto brže prenosi na
okolni prostor.Watt po watt gledano, Envirolite lampe su skuplje (hps 400w = 60 evra a Env. 125w = 50evra ) od visokotlačnih žarulja (HPS).

Special Thanks za prevodjenje to |{ 1 T @
 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
CFL - ŠTEDNE ŽARULJE

electrical_cfl_1.gif
tube.gif


Kompaktna fluorescentna lampa (CFL), poznatija kao štedna žarulja, vrsta je fluorescentne lampe koja ide u standardno grlo za obicne žarulje.

U usporedbi sa obicnim žaruljama sa žarnim nitima, CFL ima duži radni vijek i koristi manje struje. Zapravo, CFL nadoknadi svoju cijenu tako da poroši manje struje za 500 sati njenoga korištenja.

CFL se najcešce garantira za 8,000 sati. (500 do 2000 sati kod obicne žarulje, ovisno o izgladenosti napona i mehanickim udarima)

CFL koriste cetvrtinu energije od obicnih žarulja sa žarnom niti. Na primjer, 15-watt CFL daje jednako svjetla kao i 60-watt žarulja sa žarnom niti (približno 900 lumena ili 60 lumena po wattu).

CFL se proizvode u razlicitih temperatura boje:
"Warm white" ili "Soft white" (2700 K - 3000 K) daje svijetlo slicne boje kao i obicne žarulje, na oko žuckaste boje
"White", "Bright White", ili "Medium White" (3500 K) daje svijetlo sa malo manje žute boje ali i dalje toplo na oko
"Cool white" (4100 K) emitira bijeli ton... na oko bijela boja
"Daylight" (5000 K - 6500 K) lagano daje na plavo

Evo neke oznake za neonke i štedne od OSRAM-a i njihove temperature boja

2700K - 827 Warm White
3000K - 830 Warm White
3500K - 835 White
4000K - 840 Cool White
6000K - 860 Daylight
6500K - 865 Cool Daylight

Glavni element folurescentne lampe je hermeticki zatvorena staklena cijev. Cijev sadrzi malo zive i inertni plin, tipicni argon, pod jako slabim pritiskom. Cijev sadrzi i fosforov prah, nanesen na unutrasnju stranu staklene cijevi. Cijev ima dvije elektrode, po jednu na svakom kraju, koje su spojene u elektricni strujni krug. Elektricni krug, koji cemo pregledati kasnije, spojen je na izvor izmjenicne struje.

Kada ukljucimo lampu, struja potece kroz strujni krug do elektroda. Izmedju elektroda nastane razlika potencijala, napon, pa se elektroni krecu kroz cijev, od jedne elektrode do druge. Ova energija pretvara nesto zive iz tekucine u plin. Kako se elektroni i nabijeni atomi krecu kroz cijev, neki od njih se sudaraju sa atomima zive u plinovitom stanju. Ovi sudari uzbudjuju atome, izbacuju elektrone u vece energetske levele. Kada se elektroni vracaju na svoju prijasnju energetsku razinu, oslobadjaju se fotoni.

Valna duljina fotona odredjena je sa konfiguracijom elektrona u odredjenom atomu. Elektroni u zivinim atomima su uredjeni tako da oslobadjaju vecinu svijetla u ultravioletnom spektru. Nase oci ne vide ultravioletne fotone, zato ovo svijetlo treba biti pretvoreno u vidljivo kako bi lampa svjetlila.

Tu fosfor koji se nalazi na unutrasnjoj strani cijevi stupa na snagu. Fosfor je tvar koja svijetli kada je izlozena svjetlu. Kada foton udari fosforov atom, jedan fosforom elektron skoci u vecu energetsku razinu i atom se ugrije. Kada se elektron vrati na normalnu razinu, osobadja energiju u obliku drugog fotona. Ovaj foton ima manju energiju nego originalni, jer ne jedan dio energije potrosen na toplinu. U flourescentnoj lampi emitirana svjetlost je vidljiva -- fosfor nam daje svijetlo koje mi vidimo. Proizvodjaci mogu varirati boju spektra kombinacijama fosfornog sloja.

Konvencionalne zarulje sa zarnom niti emitiraju i dobar dio ultravioletnog svjetla, ali ga ne konvertiraju u vidljivo svjetlo. Posljedicno, dobar dio energije za napajanje obicne zarulje sa zarnom niti je bacen. Fluorescentna lampa to nevidljivo svjetlo iskoristava, tako da je znatno efikasnija. Obicne zarulje gube mogo energije na emitiranje topline, dok je to kod flourescentnih znatno manje. Obicna flourescentna zarulja je 4 do 6 puta efikasnija od zarulje sa zarnom niti. Ljudi najcesce u kucama koriste obicne zarulje jer one emitiraju spektar sa vise crvenog a manje plavog svjetla i stvaraju topliju atmosferu.
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Sta mislite o ovoj zarulji za vegetaciju?



---
Naziv Žarulja štedna štapićasta 2G11 80W/840 570mm (hladno svjetlo) OSRAM
VPC 39.98 kn (Veleprodajna cijena bez PDV-a)
MPC 48.78 kn (Nalog za uplatu, gotovina sa PDVom)
Jamstvo
Proizvođač
Skupina Žarulje štedne
Mjera
Detaljno :
Žarulja DULUX L, štedna štapićasta, grlo 2G11, 80W, napon 220V, boja 840 LUMILUX Cool white - hladno bijela, 6000 lumena, dimenzija grla 43,9X23,6mm, duljina 570mm
---

Mislio sam stavit 3 komada, to bi bilo 240W, 18000 lumena. Za nekih 150kn (oko 20 euro) i nije lose ...

U svakom slucaju, MH mi je puno veci trosak. Necu josh nista kupovat, zanimaju me vasa misljenja.
 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
ova prva djeluje super za vegetaciju... a za tu oznaku 950 ne znam, koja je to marka...? ali ako je daylight oznaka onda je valjda oko 6000K
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ako je 865 6500K, po nekoj logici 950 bi trebalo biti vise od 5000K ... ili ?

Ima ko precizne podatke ?

865 je 6500K, 760 je 6000K, 942 je 4200K... Ponekad sam nalazio i naoznake tipa 560 ili 430 i uvek su zadnja dva broja bila pocetna od temperature. Sve zavisi od proizvodjaca ili od kvaliteta sijalice. Npr. neonka od 18w tipa 765 daje 940lm a neonka tipa 865 daje 1390lm ili vise. Ali ponekada i to nema veze.

A Daylight znaci da je izmedju 5000K-6000K u tvom slucaju 5000K.
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Uzimam 4 komada ovih pa sta bude ...

---
Naziv Žarulja štedna štapićasta 2G11 55W/860 533mm (dnevno svjetlo) OSRAM
VPC 33.32 kn (Veleprodajna cijena bez PDV-a)
MPC 40.65 kn (Nalog za uplatu, gotovina sa PDVom)
Jamstvo
Proizvođač
Skupina Žarulje štedne
Mjera
Detaljno :
Žarulja DULUX L, štedna štapićasta, grlo 2G11, 55W, napon 220V, boja 860 LUMILUX Daylight, 4550 lumena, dimenzija grla 43,9X23,6mm, duljina 533mm
---

Znaci za 164 kn (oko 22 euro) ide 220W, 18200 lumena, 6000 K, ovaj model je nesto skuplji ali nema predspoja, znaci sve je u zarulji, samo se stekne u struju ...

Eto, zivi bili pa vidili, kad klonovi budu u malome boxu, saljem fotke.

P.S.
Za ove ekshibicije sa stednim zaruljama kriv je Vanzemaljac i njegov Low wattage mini grow.
thumb.gif
 
  • Sviđa mi se
Reactions: B.Stena

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
Za šta bi mi ova štedna 23 W 1500 lumena oznake 827 znači wharm white dobro došla ?
mislio sam možda kao pomoć u vegetaciji ?
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
827 znaci 2700K. Znaci da je za cvetanje! Ali ako imas gomilu plavo spektra moze da posluzi kao dodatak...
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Frend je nasao OSRAM 880, Skywhite, 8000K

Zna li ko koja je max. temperatura u K za vegetaciju ? 8000 mi se cini idealno, taman bijelo ...

colortempdiagramtw8.jpg


Strucna misljenja ?
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Ne, 8000K je otprilike temperatura polarnog neba. Najbolje za vegetaciju je oko 5800K, ali takve svetiljke je teško naći. Alternative su 5500K ili 6500K, eventualno 5000K.
Osim toga, ovaj grafik gore ti je malo netačan i to u delu krivulje na kojoj se nalaze temperature, ili je oblast boja malo pomerena. Konkretno, 6000K nikako ne može biti na crvenom delu spektra. 5000K bi trebalo biti na tom mestu, tačnije, još malo ka onom prelazu u ljubičasto-plavo.
Još jedna stvar u vezi fluo svetiljki (bez obzira da li su linearne ili compact fluo): proizvođači stavljaju na njih oznake (npr. kao ove Osram/Sylvania a delom i Philips, 827, 830, 835...) koje govore nešto o proseku ukupne temperature boje koju isporučuje određena svetiljka, ali ne daju informacije o tome gde se nalazi vrh, tj. najintenzivnija boja spektra. Poneki prouzvođači na svojim sajtovima imaju nešto od toga, ali se teško nalazi. Pre se može naći na sajtovima nekih indoor hobby uzgajatelja biljaka (uopšte) koji su za svoje potrebe radili ta istraživanja.
Ja sam npr, imao lineranu fluo od Osram-a koja jeste Cool White po oznaci (840 - 4000K), ali ima vrlo vrh u plavom delu spektra, a zatim u crvenom i po tome je neki prosek i za veg. i za cvetanje. To je O.K. za neke biljke koje se prodaju u cvećarama pa može poslužiti i za Cannabis, ali nije specijalizovana svetiljka za određenu fazu i samim time razvoj je usporen.
P.S. potanje za Genja ili GreenMana: sećate li se one teme o Compact Fluo u "Unutrašnjem uzgajanju"? Tu smo mnogo više raščlanili spektre. Da li ta tema uopšte postoji ili je nestala u onom padu servera od prošlog proleća? Ja nikako ne mogu da je nađem.
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Ja sam npr, imao lineranu fluo od Osram-a koja jeste Cool White po oznaci (840 - 4000K), ali ima vrlo vrh u plavom delu spektra, a zatim u crvenom i po tome je neki prosek i za veg. i za cvetanje.

Extra info Tripco ! Nisam znao za to... A bas se provaljuje ponekad... Neonka od 6500K koju imam na sredini je bas belo plava a prema krajevima intenzitet svetlosti slabi ali i boja je malo drugacija.
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
A ne Inq, kod tebe je u pitanju nešto drugo, fosfor je oslabio u tim delovima svetiljke i zato ona ima drugačiju boju na krajevima.
Te "vrhove" u spektru je nemoguće primetiti golim okom, to se vidi na spektarlnoj analizi. Pokušaću da okačim neki grafikon ovde, samo ne znam da li mora da se radi kao i ranije link sa nekog image host-a ili može ovde direktno da se zalepi attachment?