Neonske i Fluoroscentne [CFL] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Сјај

Oбаока оkа око
Poznanik Foruma
27.11.2015
935
5.967
233
Шчбћа
da iskoristim za neku fazu uzgoja ili nesto?
Za neku fazu uzgoja, teško. Pre će biti ono drugo, za nešto. Šta je to nešto? Znanje engleskog mi je slabo pa evo link (klik), gde je specifikacija te neonke. Spominje se Halloween, skroz na dnu stranice gde je reviews.
Edit:
UV je dobar za sterilizaciju ali koliko me sećanje služi, postoje tri spektra UV zračenja, A, B i C. E sad je pitanje koji je tvoj UV spektar.
Ponovo edit:
Klik na link, UV A, B i C.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: .i.
09.10.2020
10
115
28
28
Hvala na odgovoru, na donjem linku je opisana razlika izmedju UV A, B i C zracenja, tj. Razlika je talasnoj duzini i vecinu ih eliminise nasa atmosfera.

The UV region covers the wavelength range 100-400 nm and is divided into three bands:

  • UVA (315-400 nm)
  • UVB (280-315 nm)
  • UVC (100-280 nm).

Pronasao sam nesto zanimljiviji tekst koji se bavi koriscenjem ove neonke kod uzgoja biljaka.
Koliko sam shvatio uz ovu UV black bulb trebalo bi koristiti i UV white bulb kako nebi doslo do DNA mutacije na biljkama.

Evo teksta ako nekoga zanima, uglavnom slaba vajda izgleda
Link
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Saša443 and COM5

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.301
6.827
258
Da li neko zna, da li smem da spojim 2 ili 3 neonke od 8W na prigusnicu od 36/40W i jedan starter, a da ne bude :whato::?
Malo pre sam proveravao po kuci, ova jedna od 18W radi na slicnoj prigusnici od 40W
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.301
6.827
258
Mozda nekom drugom bude potrebno, a to je da mogu 2 neonke od 8W na prigusnicu od 38/40W, treba da se vezu neonke u seriji i treba po jedan starter 4-22W za svaku, onaj od 4-65W ne radi !
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.280
358
Ja sam stavio t5 tubu od 18w u kučište sa prigušnicom od 40w. Iskreno, mislio sam da če grunut, ali izgleda da je do 40w???
Stavio sam jednu u vege box za klonove i puno su jeftinije od CFLki sa e 27 grlom! IMG_20200620_101429.jpg . Još imam onih velikih CFLki. To treba poklonit nekome. Jedna od 125w(2100k)za cvat i dobra marka.
Druga je od 200w i slabija marka, ali rade!

Te velike sam koristio za balkonski uzgoj, pa kao pojačanje s unutarnje strane :lol:.
Jbga, kad si početnik, sve ti djeluje logično:)
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.301
6.827
258
Kolko sam searchao navodno prigusnica krace traje kad su neonke slabije. . . mada jos skoro tolko ode na toplotu, trosi ona vise od 18w
Ok su neonke ali kada pogledam efikasnost po povrsini, puno bolje i logicnije mi zvuci recimo 10x10cm da ima 20tak W nego 60x10cm 20W, al uglavnom oba rade posao, pa sta ko voli/ima :)
Ti imas te merace za svetla, ne bi bilo lose, ukoliko imas vremena, da izmeris kolko pokriva 125W i da nadjes bilo kakvu od 20tak W, pa da mozemo sabrati i oduzeti sta je bolje po m2, ja i dalje verujem da je bolje 5x25 nego jedna 125
jedina prednost ovih velikih (100+W) je sto dobacuju dalje = bolja penetracija = duze kole :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0
23.03.2023
58
200
33
Pozdrav svima da ne otvaram drugu temu resio sam da se nadovezem ovde posto je u vezi CFL
znam da ima dosta slicnih tema pitanja i odgovora ali nemogu se ugledati na te primere jer su vrsene kasnije izmene razne
Imam cfl sijalicu 125w jednu sa reflektorom ,po prethodnim postovima mogu videti da vrv samo jednu biljku moze izgurati knap od pocetka do kraja( Nisam siguran??)
Ja imam plan da posadim u 8 jogurtskih casa 8 foto iz paketa,da li mogu da stavim svih 8 ispod ove jedne CFL i pitanje koliko bi mogo da ih drzim tako pre nego ih izbacim out u druge potove vece naravno
 

DjedMraz

https://twitch.tv/vutraorg
Poznanik Foruma
13.04.2020
574
3.138
203
Poz., ja koristim cfl upravo tu 125w 6400k ,nisi naveo koja je tvoja boje.,koristim ju u kombinaciji sa ledicama jer tesko mozes samo sa njom do kraja, slaba je,ja koristim za samo jednu biljku.
Za vege je odlicna ,normalno ovisi o velicina box,meni je taman za dimenzije, a mozes prebaciti za nekih 2 - 3 tj, nadovezat ce se netko jos sa iskustvom prebacivanja u out, nisam to radio jos.
Smatram da za prvih 2 tj dok se biljka ne razgrana puno ,da je dostatna iako savjetovao bih vise tj jace svjetlo, zbog brojke koju si naveo..
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: MisterGreen
23.03.2023
58
200
33
CFL 6400k tako je zaboravio sam da napomenem namenjena je za vege fazu ...
To sam i pretpostavljao,da je slaba i da tesko moze da se izgura cak 1 biljka bez malog pojacanja s ozbirom da je u cvetanju slaba ... vecina se ne usudjuje ispod 200w da radi koliko vidim po dnevnicima

A sto se tice stavljanja 8 biljaka u jogurt case ispod nje prvih 2/3 nedelja zivota ? po m2 zauzimaju isti prostor kao i jedan ogroman pot pa me zanima da li bi izgurala ova CFL to , recimo punih 3 nedelja,mozda ce biti problem biljci treca nedelja u malim potovima,ali sto se tice svetla ???
 
23.03.2023
58
200
33
Ljudi ja ne znam sta se desava maler neki izgleda...ovu navedenu sijalicu nnovu izvadim iz kutije godina prozivodnje 2021...pise na kutiji.sve lepo u celofanu nova kupljena online u jednon radnji koja se bavi time da ne reklamiram,prikljucim je na reflektor sa e40 grlom bas za nju u kompletu je dosao ,prikacim sijalicu i ukljucim da vidim kako radi posle par sati dolazim da vidim situaciju temp 22c u boxu praznom samo sijalica nova testiram,vracam se po saksiju da izmerim koliko bi stalo kad sijalica ne radi,dakle refkletor je direktno uboden u uticnicu fabricki kupljen u proverenoj radni novo sve.da li se nekom desavalo da tek tako crkne sijalica nije mi jasno 2h je radila ,u praznom ormaru,nista nije bilo blizu nje ili okolo refkletora...nije ni pocrnela niti pukla,sta moze biti,proverio sam par puta da odsrafim i vratim medjutim isto.kao i da proverim grlo nista ne odstupa,sta da radim
cfl 125w 6400k
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.280
358
Riknula je u grlu!
To se može otvorit,i kod CFLki je to normalno!
Pošto su ogromne,nisu predviđene da stoje vodoravno i puknu na grlu. Ja sam svoju dodatno privezao za reflektor s time,da one kad su ispod reflektora,to im smeta,jer se jedna strana više zagrijava. Meni su dvije otišle dosta brzo. Jednoj je puklo grlo,točno na dijelu,gdje je pritisak!
Nažalost,i u transportu ih se mora pazit. Dolaze ili zatvorene u kutili ili u onom napuhnutom najlonu!
 
23.03.2023
58
200
33
Hvala na odgovoru
stigla je perfektno zapakovana , stiropor valjkasti unutar nje,pa onda stiropor okolo, pa u kutiji iz radnje koja je bas za ovaj hobi :( , to sto si rekao je jedino logicno = preteska je da stoji vodoravno ,proverio sam prilikom montiranja par puta to i stojala je lepo pomislio sam da nebi prodavali u kompletu taj reflektor skup i cfl sijalicu ovu u kompletu ako nece izdrzati ni 2h tako...,grlo je kvalitetno na refkletoru,nemam pojma kako je otvoriti ili popraviti :/ stvarno steta posle samo 2h a taman posao posaditi proklijano seme,sta ciniti pretpostavljam da bacam s obzirom da nema niko ko popravlja to u okolin a i sire koliko vidim preko neta
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.280
358
Ja sam to sam otvarao,ali ništa od toga!
Gle,3 sijalice le ti isto radit posao,a jeftinije su puno i toliko intezivnije!
Prvi tjedan ostaviš one plastike,a drugi ih skineš i skoro kao da imaš mali Quantum bord!
Uzmi 2 od 6400K i jednu od 3500K i pokrio si cijeli spektar. Kad ih stavljaš van,navikneš ih prvo na sunce(pola dana na suncu,pola u hladu) i tako češ imat puno razvijenije biljke,nego ispod CFLa!

Ja sam klonove držao po 3 mjeseca u ovakvim ormarima
IMG_20180729_083034.jpg , kad nemaju jak intezitet i malo više vode,mogu se štopat pun k....
Javi se kad izađu iz zemlje i održavat čemo ih dok ne zatopli. Malo nije problem,na dulje staze sa klonovima nisam imao problema,ali od sjemena se teže tako održavaju,ali može im se uzet mjesec dana,prezaljevanjem ako znaš koliko i ne pretjerat!