Nicotiniana rustica (šamanski duhan)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Mislim da većina zna za šamanski duhan ili nicotinianu rusticu,ali vidim da je se ne spominje baš na forumu.Kako sam imala problema sa nametnicima razno raznim odlučila sam je probati a rezultati su me stvarno ugodno iznenadili.Pa evo da to iskustvo podijelim i sa vama pa možda nekome i pomogne.

Rustica je jednogodišnja biljka porijeklom iz Južne i Srednje Amerike.Ima postotak nikotina 9% dok obični duhan za cigarete ima 1-3%(Nicotiniana tabacum).Kako znamo da je nikotin sam po sebi jako otrovan i u malim koncetracijama,to je odlična biljka za pravljenje bio pesticida.

Nikotin je topiv u vodi pa je dovoljno suhe listove namočiti u vodu i nakon što odstoji sa time se prskaju biljke.Moram reći da je stvarno jednostavna za uzgoj i ne traži veliku brigu.Ja sam ih prvo sadila u vaze pa onda van kada je zatoplilo.



Ovo su slikice iz mog klijališta!




Biljka procvjeta krajem ljeta a cvjetovi su žućkasti i ima ih jako puno.Nakon cvjetanja pojavljuju se male loptice pune sjemena koje kada se osuše pucaju i ispada sjeme van.

Žao mi je što nemam sliku procvjetale biljke jer sam slučajno izbrisala ali evo jedna presađena u vrt.





Evo ako nekome treba kakva info. slobodno pitajte.Meni nakon prskanja nikakvih buba niti puževa nije bilo niti blizu.
 

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Evo slika od pre par dana :)
28mp5xw.jpg

2mi22xz.jpg


Meni je vrlo nisko izrastao...nekih 30 cm...mada sam cuo da posto mu ovo nije podneblje,a duvan je prilagodljiva biljka..ove prve sezone ce napraviti seme koje ce dati biljku naspram ovih uslova,tako da ocekujem sledece godine bolji prinos.Bice semena dosta ove godine,to je najbitnije.
 
06.06.2014
40
35
0
53
Predivna biljka i predivni su cvetovi, pa zelimti sto vise sjemenke skupiti da bi se to malo prosirilo niz BJP "bivsi jug... prostora... zelimti sve najbolje ...Srecno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Karlitos

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Ja sam je ustvari posadila sasvim slučajno prošle godine,dobila sam sjeme duhana i nisam znala o kakvoj je vrsti riječ dok nije procvjetala.Zasadila sam oko 30 stabljika i sve su bile oko 1metar visine.Sjemena ćeš dobiti toliko puno da nećeš znati kamo sa njim :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Karlitos

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Sasvim slucajno i to bas rusticu :) Ja bih rekao da imas srece,jer mogla si dobiti bar 10 zastupljenijih vrsta od ove :) Odlicno za seme,planiram da sledece sezone nakupim da se ima i za popusiti povremeno,a padalo mi je na pamet i da od lista napravim blunt za cerke koje ce procvetati obilno nadam se :)
Metar visine im je genetski,ne idu mnogo vise od toga.
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Uuuu... nemoj niti pomislit da ćeš je pušit,nije ona za to pre jaka je.Probala sam ja i prijatelj je probao,jednostavno zaboravi.Čitala sam puno o njoj,samo su je neki indijanci tako koristili ali u kombinaciji sa drugim biljčicama :D haha.I još su je navodno ušmrkavali,točnije vodu u kojoj je stajala,koristili su je za obrede i pričanje sa duhovima....
 

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Pusio sam,zato i zelim opet,jer imam pozitivna iskustva.Ja nisam osetio nista negativno kod tog procenta nikotina koji on ima.Informisan sam i ja,moze svasta sa njim ali to nije za ovu temu ni forum :)
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Haha dobra pluća imaš onda...mislila sam da nisi probao pa da te upozorim.Meni služi samo za pesticid i pokazao se odličan.Puževi i ostala ekipa mi pojeli 7 biljčica,od kad špricam niti jednoga.Samo malo je kiša problem jer ispire pa treba stalno obilazit.

Dali netko ima iskustva sa ovom biljkom u borbi sa paucima?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Karlitos

JackDaniels

Aktivan Član
07.07.2013
251
717
93
EU
Slikano poslije oluje Melissa ,dobro je da su živi.
Ljepljivost i nije prejaka.
Možeš mi molim te reči, po tvom iskustvu ,kad je u shamanovu životu nikotin u vrhuncu tj kad ga ima največi udio?
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Gledaj ja sam ga brala od donjih listova prema gore,kada dobiju žutu boju onda su zreli za branje pa čekaš da drugi red požuti i tako do vrha.I odmah na špagu kačiš pa na sušenje.Meni su najbolji listovi bili od polovice prema vrhu,skroz ljepljivi i masni jedva sam ruke oprala.
 

rastanaut

Aktivan Član
31.05.2014
165
203
43
Pokupio sam negdje informaciju da su duvan i druge slicne nikotinske biljke u Juznoj AmeriKi prije Kolumba imali vaznu ulogu u tradiciji i svakodnevnom zivotu. Interesantno je to da su ljudi - shamani - ljekari praktikovali razne pripravke i napitke radi lijecenja ili odredjene faze transa, ali opet biljka je imala najbolji uticaj kad se zvace, pushi ili umetne u anus :) zvuci smjesno, uglavnom to su bili nacina konzumiranja. Ne znam da li to pise u sredstvima informisanja ali to je istorijska cinjenica. Eto pa mozete da razmislite i o tome, sto ne znaci i da treba da praktikujete :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: t@mara

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Duhan su prije svega koristili u medicinske svrhe a imali su jako puno načina konzumacije.Od svježe biljke koristili su iscjeđeni sok za piće ili listove kao obloge za istegnuća,ugrize zmija itd.. Pušenje je čak bilo najmanje prakticirano.U rekreativne svrhe ušmrkavali su prah osušenih listova koji je bio pomješan sa pepelom nekih biljaka,najčešće divljeg kakaa,prakticirali su i žvakanje listova.Da i neka plemena koristila su ga kao klistir,ali neka hvala nebi ja to probala :icon_smile:
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
@t@mara
Imam par pitanja za ovaj samanski duhan (neda mi se googlati :), a kolko sam vidio na brzinu i nema bas previse info za uzgoj)
Kolko treba sjemenu da proklija?
Kad su otprilike spremne za van?
Jel im treba kupovna zemlja ili moze obicna iz vrta?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: t@mara

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Aj posto nema Mare,a kod mene raste... ja sam stavio zemlji kao i za vutru... semenu je trebalo 4-5 dana da proklija(direkt u zemlju,malo samo prekrio,mozda 1mm),semena su sitna da sta sitnije nisam video :)
Kod mene rastu evo vec 10+ i sprmena su da se presade ima ih gomila :) rps20160325_114132.jpg kad budem doma,slikam ti i seme crno ako hoces vidis ;) peace