Nikola Tesla

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Pročitao sam nedavno jednu od knjiga o Nikoli Tesli, što me je i potaklo da otvorim ovu temu. Genije ili ludak, bog ili čovek ?

http://www.youtube.com/watch?v=ZpA-GunmlNs

Jeste li ikad čuli za čoveka po imenu Marconi? On je dobio Nobelovu nagradu iz fizike zbog toga što je izmislio radio
Da li ste znali da se sav njegov rad bazira na prethodnom Teslinom radu? Nakon što je Marconi postao svetski poznat po slanju prve transatlantske poruke, ovo je bio Teslin odgovor:
“Marconi je dobar čovek. Pustite ga da nastavi svoj rad. On koristi 17 mojih patenata.”
Kome moramo zahvaliti za izume koji su uveli čovečanstvo u Drugu industrijsku revoluciju?
Nikoli Tesli
Jeste li ikad čuli za radar?
Engleski naučnik po imenu Robert A. Watson – Watt je zaslužan za izum radara 1935. godine.
Možete li pogoditi ko je došao na tu ideju 1917?
18 godina pre Watson – Watta.
Nikola Tesla.
Wilhelm Rontgen je zaslužan za otkriće X – zraka.
Možete li pogoditi koji ga je naučnik pretekao i dobio nula zasluga za to?
Nikola Tesla.
Da li ste se ikad pitali ko je sagradio prvu hidrocentralu na vodopadima Niagare i dokazao svetu da je ovaj tip napajanja praktičan izvor energije?
Nikola Tesla.
Ko je eksperimentisao sa kriogeničkim inženjeringom gotovo pola veka pre njegovog izuma?
Tesla.
Ko je držao patente pre gotovo sto godina koji su kasnije korišteni u razvoju tranzistora?
Tranzistor je sprava koja čini informacijsko doba mogućim.
Tesla.
Ko je bila prva osoba koja je snimila radio talase iz svemira?(slučajno postajući ocem radio astronomije)
Tesla.
Ko je otkrio rezonantnu frekvenciju Zemlje?
Tesla. Ovo je nešto što naučnici nisu mogli potvrditi do 50 godina kasnije kad je tehnologija stigla ono što je Teslin mozak shvatio 1890.
Ko je sagradio mašinu za potres koja bi skoro uništila čitav New York kad bi se upalila?
Tesla.
Jeste li čuli za loptastu munju?
To je munja koja se pojavljuje u obliku sfere i putuje sporo dok lebdi nekoliko metara iznad tla.
Ekstremno redak fenomen te čak do današnjeg dana naučnici nisu uspeli uspešno stvoriti laboratoriju za ispitivanje tog fenomena
Osim naravno Tesle, koji je to uspeo1890 – ih.
Jeste li se ikad zapitali ko je izmislio daljinski upravljač?
Tesla.
Neonsku lampu?
Tesla.
Moderni električni motor?
Tesla.
Bežične komunikacije?
Tesla.

Pretpostavljam da ima puno ljudi koji pretražuju po internetu o Nikoli Tesli tako da će preko Tesle doći i do nas. A i ko se prvi setio i eksperimantisao sa prenosom slika i poruka bežičnim putem.

Internet = Nikola Tesla
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Milion puta sam se pitao sta bi bilo da je Tesla ziv u ovom vremenu gdje bi nam bio kraj. A cuo sam neke price da je on mnogo toga jos znao samo se nikad nije saznalo. Mnogo otkrica je navodno odnio u grob.
Znam da su se neki naucnici pokusavali baviti prenosom el. energije bezicnim putem na vecim daljinama,i nisu bili uspijesni,a Tesla je navodno imao rijesenje za to,ali nikad nije stigao to da iznese u javnost. Koliko je to sad tacno ne znam.
 
24.10.2013
13
7
0
Imao je Tesla starijeg brata isto ful nadarenog, umrao je bio s nekih 10+ godina i mijestani nisu ocekivali da ce Nikola bit kao on naderen.
Nakraju je izmislio 20.st., sta bi tek u duetu napravili.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Nikola Tesla je bio vanzemaljac kojega su naši 'stvoritelji' poslali na zemlju da nas malo unaprijedi.
Tamo neki Nikola iz tame neke Zemlje na Balkanu došao u Ameriku i rasturio :D
Malo mi je to mutavo :D
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
bolje malo ozbiljnijih priloga nego rekla-kazala i sta-bi-bilo-kad-bi-bilo-da-je-bilo...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
http://www.telegraf.rs/vesti/271038-intervju-s-teslom-iz-1899-ja-sam-porazen-covek

Izdvojiću samo neke Tesline odgovore iz intervjua ... E, OVO JE PUTOVANJE NA MENTALNIM TALASIMA

... Htio sаm osvijetliti čitаvu Zemlju. U njoj je dovoljno Elektricitetа dа postаne drugo Sunce. Svijetlost bi sijаlа oko polutаrа, kаo prsten oko Sаturnа.
Ljudski rod nije sаzreo zа veliko i dobro. U Colorado Springs-u nаpojio sаm Zemlju Elektricitetom. Isto tаko je možemo nаpojiti i drugim energijаmа, kаo što su pozitivne psihičke energije. One su u muzici Bаchа ili Mozаrtа, ili u stihovimа kod velikog pjesnikа. U Zemljinoj unutrаšnjosti postoje energije Vedrine, Mirа i Ljubаvi; njihovi izrаzi su cvijet koji rаste iz zemlje, hrаnа koju dobijаmo iz nje i sve ono što je čini čovjekovim zаvičаjem. Jа sаm proveo godine trаžeći nаčin nа koji bi te energije mogle utjecаti nа ljude. Ljepotа i miris ruže mogu se uzimаti kаo lijek, а sunčevi zrаci kаo hrаnа. Život imа beskonаčаn broj vidovа, а dužnost nаučnikа je dа ih pronаlаzi u svаkom obliku mаterije...

...Jedno je pitаnje hrаne. Kojom zvjezdаnom ili zemаljskom energijom nаhrаniti glаdne nа Zemlji? Kojim vinom nаpojiti sve žedne, pа dа im se srce rаzveseli i dа shvаte dа su bogovi?

Drugа stvаr je: kаko uništiti energije zlа i pаtnje u kojimа prolаzi čovjekov život? One se kаtkаd jаvljаju kаo epidemije iz dubine svemira; u ovom vijeku te bolesti su se sа Zemlje rаširile po svemiru.

Trećа stvаr je: postoji li u svemiru suvišnа svjetlost? Jа sаm otkrio zvijezdu kojа, po svim аstronomskim i mаtemаtičkim zаkonimа, može nestаti, а dа se nаizgled ništа ne izmijeni. Tа zvijezdа je u ovoj gаlаksiji. Njenа svjetlost se može zbiti do tаkve gustoće dа stаne u kuglu mаnju od jаbuke, а težu od Sunčevog Sistemа. Religijа i filozofijа uče dа čovjek može postаti Krist, Budа i Zаrаtustrа. Ono zа čime jа trаgаm luđe je, veće i nemogućnije. To je: štа učiniti dа se u svemiru svаki čovjek rodi kаo Krist, Budа i Zаrаtustrа.
Jа znаm dа je Grаvitаcijа nаklonjenа svemu što trebа dа leti i mojа nаmjerа nije dа nаprаvim leteće naprave (аvion ili rаketu), već dа čovjeku povrаtim svijest o njegovim vlastitim krilimа… Dаlje, jа pokušаvаm dа probudim energije koje se nаlаze u vаkumimа. Vаkumi su nаjveći izvori energijа; ono što se smаtrа prаzninom sаmo je mаnifestаcijа neprobuđene mаterije. Nemа prаznine nа Zemlji, niti u svemiru. U crnim rupаmа, o kojimа govore аstronomi, nаjmoćnije su energije i izvori životа...
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
Pre nekolko godina sam odgledao dosta dokumentara, uglavnom ruskih, studio B
i Agape emisija su uradili dobru emisiju sa jednim gostom koji ga 'proucava' citavog zivota,
ima i film, glumio ga je Petar Bozovic a naravno postoji i literatura ko moze da dodje do iste.
Ovo sve ima na tjubu, dosta neverovatnih stvari je izmislio a ima jos dosta patenata
koje je uzela Amerika al dzaba kad ne mogu da provale :) eto pogledajte ovo pa
bi mogli da krenemo u neku raspravu a mogo bi i ja opet da se podsetim :)
Hook bravo za temu, neckao se i ja dal da otvorim i nisam al eto sad je tu i super :)


hehe teorija zavere. pa vidi tesla je pronadjen go sa belim carapama samo,
a iz sobe je nestalo skoro sve, koje je mogo da uzme nego amerika :D
eto 'rasprava' je vec pocela :D
 
30.01.2013
10
21
0
34
"Uspeh je divan u svakom pogledu, osim u novcanom."

“Veliki je čovek onaj koji svojim umnim darovima i sposobnostima natkriljuje ostale ljude, koji kao što pčela prikuplja med, prikuplja ZNANJE i otkriva NOVE ISTINE, ali sve to kruniše LJUBAVLJU PREMA ČOVEČANSTVU da mu pomogne da što pre izađe iz beda koje ga pritiskuju: STRAHA, GLADI, NEZNANJA, BOLESTI. Nisu veliki oni koji ponižavaju čoveka, već oni koji ga uzdižu, koji obogaćuju njegovo DUHOVNO NASLEDSTVO i time pomažu njegovoj DUHOVNOJ SREĆI.”

"Nije mi zao sto kradu moje ideje, vec sto nemaju svoje."

“Aristotel je učio da u vasioni postoji nepokretna “entelehija” koja sve pokreće i misao je njen glavni atribut. Isto tako ja sam uveren da je ceo kosmos objedinjen, kako u materijalnom tako i u duhovnom pogledu. Postoji u vasioni neko jezgro od kuda mi dobijamo svu snagu, sva nadahnuća, ono nas večno privlači, ja osećam njegovu moć i vrednosti koje ono emituje celoj vasioni i time je održava u skladu. Ja nisam prodro u tajnu tog jezgra, ali znam da postoji i kad hoću da mu pridam kakav materijalni atribut, onda mislim da je to SVETLOST, a kada pokušam da ga shvatim duhovno, onda je to LEPOTA i SAMILOST. Onaj koji nosi u sebi tu veru oseća se snažan, rad mu čini radost, jer se sam oseća jednim tonom u sveopštoj harmoniji.”

Tako je govorio Tesla.

Takodje preporucujem rad "Problem povecanja ljudske energije" iz 1900. godine koji se lako moze primeniti na pojedinca.

Mir i Ljubav ,,\/
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
veliko ime.al i dokaz da jedan covijek nemoze promijenit covjecanstvo,u smislu da je sav rad njemu i posvetio..on je dijelio znanje a znanje mozemo usporedit i s ljubavlju..jer nam to nista lose nebi donilo,ali nazalos ima i ljudi koji teze za moci i vlasti koji su to gledali kroz materijalnu dobit,i eto umri je u tugi.razocarao se u neke ljude..(SUDIT CE NAM VRIJEME NIKOLA TESLA)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: rKj420
19.05.2019
10
36
13
Evo vidim da je tema dosta stara ali vjerujem da je vrijedi ponovo oživjeti.
Do sad izrečeno o Tesli je dovoljno za početak i za razmišljanje u "high" fazi, ali nikako dostatno da bi se uvidjela sva njegova veličina i kompleksnost.
Slažem se sa konstataciom da je Nikola bio veliki genijalac, ali na kraju shvatimo da je i on bio samo čovjek, što nama zapravo daje nadu da ono što je on učinio/napravio, mi možemo replicirati, samo trebamo imati upute kako i što napraviti.
Nema sumnje da su ga podkradali i krali za života, ali to nije stalo nakon njegove smrti i veliki broj njegovih radova stoji dobro osigurano u nekim ladicama i sefovima.
Nesumljivo je jako utjecao na sve naše živote, naših predaka i nas.
Ali s obzirom na njegovu kompleksnost/produktivnost, naravno da još možemo poboljšati život sa njegovom ostavštinom i inspiracijom.
S toga ako je netko od električara/elektroničara/hobista (a znam da vas ima) zainteresiran za jedan manji ili osrednji projekat na bazi njegova rada, javite pa ćemo zajedno krenuti u "avaturu".

Bit ću iskren i odmah vam reći o čemu se radi, kao i da će vam za manji projekat trebati barem nekolko stotina eura za materijal, ali rezultati neće izostati.
Radi se o indukcijskom uređaju.
Znam da su neki od vas i napravili takav uređaj, vodeći se instrukcijama sa yt i jednostvnom shemom, i da baza je u tome, ali to nikako nije cijeli funkcionalni uređaj.
U konačnici uređaj služi za grijanje sa relativn malom snagom (nekolko stotina wata za 20-30m2 ovisno o veličini uređaja, ne o snazi koju troši/ konzumira).
Na ideju sam došao eksperimentiranjem i uz pomoć drage nam biljke, u mom slučaju Jocko Horror.
Uvijek me je zanimalo zašto su dali takvo
ime biljci, dok je nisam uzgojio i zarolao, tada se je počeo otkrivati sav horor ovog svijeta.
Ekipa, živimo u puno lijepšem i divnijem svijetu nego što nam govore i prezentiraju.
Ovaj projekat može biti dokaz.
S obzirom da je ovo dosta stara tehnologija, kao i činjenica da ovo nije forum za ovakve (elektroničke) projekte tražim zeleno svjetlo od urednika/moderatora (najmanje trojica), za nastavak izlaganja, naravno u novoj temi.
Ako ste zainteresirani, molim vas napišite, like se ne broji, iako nije na odmet, haha.
Ako ne, onda sve najbolje vam želim i pozdrav, a vama električari/hobisti, ostat ćete uskraćeni za tehnologiju koja se jako dugo skriva od nas, tj. ništa se neće promjeniti.
Mi možemo promjeniti svijet, ali moramo krenuti od sebe. Bio bih jako sretan kada bi se sve zakoturalo od nas balkanaca jer i Tesla (svjetski čovjek) je jedan od nas, tj. balkanac.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
S obzirom da je ovo dosta stara tehnologija, kao i činjenica da ovo nije forum za ovakve (elektroničke) projekte tražim zeleno svjetlo od urednika/moderatora (najmanje trojica), za nastavak izlaganja, naravno u novoj temi.
Obzirom da nisi prilozio FTJP obrazac (fali ti jedan papir) sumnjam da ces dobiti zeleno svjetlo od zahtijevane trojice moderatora :D

Salu na stranu, rado bih se prikljucio projektu, ali, da budem iskren nemam pojma o cemu se konkretno radi.
Slutim da je rijec o elektromagnetnoj indukciji, koju planiras iskoristiti za dobijanje vise toplotne energije u odnosu na ulozenu elektricnu energiju.
Ako dobro slutim, onda startaj projekat i hvataj zalet prema osvajanju jedne od Nobelovih nagrada iz polja Fizike, a mi cemo pomoci koliko je ko kadar, makar se pomoc svodila na moralnu podrsku.
Forum je prvenstveno orjentisan prema uzgoju kanabisa, ali je usmjeren i na druga polja kroz podforume koji ga cine cjelokupnijim i sadrzajnijim. Zamisljam scenu u kojoj najpoznatiji svjetski naucnici danasnjice na nasem vutra forumu citaju rjesenje milenijumskog problema.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.