noob na juznoj hemisferi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
18.11.2010
12
0
0
48
pozdrav drugari, vec par dana citam razne teme na forumu i odlucih da vam predocim svoj "slucaj". zeleo sam indoor uzgoj ali nakon informisanja na ovom sajtu odlucio sam da mi je to preambiciozno. kao na juznoj hemisferi pocinje leto uslovi su tu, planiram da biljke drzim u zadnjem dvoristu i da ih ubacujem u supu u slucaju poseta. znaci biljke ce biti u posudama.
semenke su proklijale pre oko 7-9 dana i to ne sve u isto vreme kao sto cete i videti po velicini.
dscn1457y.th.jpg
[/IMG]
dscn1457y.th.jpg
[/IMG]
planiram da ih za 7-8 dana predadim u posude u kojima nameravam da ih gajim.
dilema broj 1: da li biljke treba da stoje sto vise na suncu. ovde je pustinjska klima (kisa nece padati sigurno 4-5 meseci) i sunce je izuzetno JAKO:sun2:...koliko sam shvatio to bi trebalo biti dobro, sto vise sunca/svetla. temperatura je stabilna, trenutno 28Cº dnevna, 12-11Cº nocna, temperature ce se ubrzo podici za mozda 5Cº.
dilema broj 2: donji listovi na dve biljke se suse i stabljika je braon boje.
dscn1458n.jpg

nameravam da ih zalivam manje i da koristim rastvor vode i peroksida kao sto sam procitao na forumu.
svaki savet je dobrodosao jer sam potpuni noob.:watchplant:
imam jos pitanja ali sve u svoje vreme. nadam se da sam postovao temu u pravom delu foruma.:icon_confused:
 
18.11.2010
12
0
0
48
gde znam, ja ih zalivam a one same rade.
Sunrise:6:27 AM Sunset:8:30 PM
koliko sam shvatio citajuci forum prvo treba da prodju fazu vegetacije.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Sunce,zemlja,voda,...kasnije malo prihrana,ako ćeš ih posaditi u kupovnu zemlju za cvijeće.
Nemoj ih zamarati u startu sa kemijom jer vidim na ovoj slici u velikoj posudi da su ta dva 'bebaća' već nastradala od nečega.
Slobodno zalijevaj samo sa vodom,jer koliko treba biljkama u ranoj fazi vege....imaju to u zemlji.

Teglica_Unka ti je postavio dobro pitanje koje je i meni odmah palo na pamet :),...južna hemisfera.
Ako kažeš da sada počinje ljeto...nemaš nikakve frke...samo pusti da rastu...a kad narastu...ovisi kakav će biti foto period tada, možda ćeš ih morati sam potaknut na cvjetanje, (12-12).
Neznam koje si sjeme posadio......

Ovo je jedna od mojih biljki sa kojom sam se 'igrao' ove godine kod kuće......Otrimana,nakon sušenja,...100-tka:).

I možda jedan sugestija moderatoru da ti prebaci temu u 'dnevnik uzgoja'...ako ćeš nam se javljati sa novim informacijama o tome kako napreduješ.
Pozdrav :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: HazeSeeker
18.11.2010
12
0
0
48
VenloNL hvala na savetima, poslusacu te. inace nisam ni pokusavao sa kemijom.
javljacu nove info i postavljati nova pitanja ukoliko ne pronadjem sam adekvatne odgovore.
i lepa ti je biljka podseca na novogodinju jelku:)
 

pav1337o

Aktivan Član
14.09.2009
91
16
0
41
Osnove zemljopisa :)

@mapucha: od kud nam se javljaš? Ja bih isto na južnu hemisferu. Tamo negdje na novi zeland - daleko od ostatka svijeta.
 

NumBdoT

Aktivan Član
07.10.2010
70
10
0
43
Uff zeznute li klime ovo bi moglo bit zanimljivo pa ti bi mogo divove da tu gajis ako ti taka temp i tolko svetla sad imas....moja preporuka ko i od svih nemoj jos da gnojis ,koristi posbnu saksiju za svaku biljku,al stvarno jedna biljka jedna saksija sto veca,stavi na direktno sunce sto vise mos,zaljevas samo kad je zemlja suha al posto je kodtebe klima zestoka,pripazi da ti nebude suva predugo,hidrogen uvek dojaja......



Isto pitanje ko PAV iz koje si zemlje?

pav1337 ja sam ustvari zivio u novom zelandu 6 mjeseci,moro se vratit kad bi imo priliku ponovo otic nebi me bilo ovde to je sigurno.....xD
 

pav1337o

Aktivan Član
14.09.2009
91
16
0
41
@NumbdoT: Sve razmišljam da pokrenem proces dobivanja vize. Traje 6-12 mjeseci. A taman će u Hrvatskoj neki izbori za 12-ak mjeseci. Znači, dam pederima još godinu dana fore (jbg, volim hrvatsku) da se smisle šta će kak će. Sve mi se čini da neće nikak pa ne vidim razloga ostati.

Odosmo mi u offtopic
 
18.11.2010
12
0
0
48
26.11. sam presadio biljoze u vece posude ( ne sve, vec samo najnaprednije).
zemlja je mix "zemlje od lisca" i neke obogacene eko zemlje uz dodatak nekog jako sitnog sljunka iz dvorista.


na slikama ispod situacija sedam dana posle presadjivanja. mislim da bih trebao da ih zalivam vise ipak je ovde tokom dana jako suncano i suvo.


svako misljenje i saveti dobro dosli:watchplant:
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
nekako su mi jadne :) .. ako ima toliko sunca kolko kazes onda nisu bas u redu trebali bi biti zelene lisnate a tvoje su zute i nemaju puno lisca..

nastavi pa ce mo videti sta ce biti ,, iskreno ne znam gde gresis ako gresis..

ako mislis da malo zalivas onda zalivaj vise ... mozes zaliti i sa 1l vode da namocis tu zemlju al onda nemoj dugo zalivati... mogao bi cak i saksije obmatati alu-foliom da se ne greju ...

cini se meni da je do zemlje nekako mi je cudna ..
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Dobro će to biti....tek su krenule i malo da se naviknu na novu posudu...bit će to dobro
Čini mi se da je ovaj tamni krug oko bilja voda pa,...slobodno ti to i više malo zalji sa vodom
 
18.11.2010
12
0
0
48
ok, vidim i ja da to nije sve bas kako treba. jedino sto cu promeniti to je zalivanje, probacu sa vise vode, ove nove plasticne posude imaju dosta rupa i ako ima viska on bi trebao da ode ispod nema tacni tako da sve ide u zemlju. i to tamnije sto se vidi jeste od zalivanja, zalivam svaki dan ali po malo jer je kisa padala posednji put kada su prve proklijale a vise nece padati nekoliko meseci. mislim da je zemlja koju koristim ok tako da necu dodavati nikakva gnojiva do cvetanja ako se bas ne pokaze da je neophodno.
kao sto sam nekoliko puta naglasio ovo mi je prvi grow tako da sam dosta oprezan.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Samo jedan prijedlog :) probaj stavit nešto ispod njih na zemlju da ti zadržava vlagu,tako da ne zaljevaš previše,jer iako se suši zemlja,pre često zaljevanje može naštetiti korjenu.Gore ti je netko predložio H2O2 iliti vodikov peroksid poznat i kao hidrogen.Pokušaj i to naći u ljekarni iliti apoteki (onaj 3%),pa dodaj povremeno u vodu.To će im goditi,vjeruj mi :) Samo nemoj baš u svako zaljevanje-radije svako drugo,treće.
Sa gnojenjem možeš krenuti nakon 20-tak dana od presađivanja sa nekim gnojivom za vegetaciju.Sa gnojivima uvijek oprezno,zato samo 1/4 preporučene doze prvi put da vidiš kako će reagirati.Drugi puta stavi pola i opet promatranje,a ako im godi,treći put može i puna doza.Preporuke ti ne mogu dati jer ne znam šta ima tamo kod tebe :)

pozz
 
18.11.2010
12
0
0
48
update 26.12.

biljoze napreduju, jedino sto mi se ne svidja je zutilo najnizih listova. procitah da to moze da bude nedostatak N.
premestamo ih tri puta dnevno da bi sve vreme bile na direktnom suncu i zalivam svaki dan, samo ponekad sa hidrogenom.

vidno su porasle najvece imaju 60 cm. dve najvece su jako dobro reagovale na folijanu prihranu (valjda se tako kaze:icon_confused:). evo i formule:


na nekim drugim biljkama u dvoristu sam primetio biljne vasi, pa moram ponovo da pronadjem kako se pravi otopina/rastvor od belog luka i ljute paprike.

nadam se da ce ove biti zenke.


svaki savet dobro dosao.
:thankyou:
 

Teglica_Unka

Aktivan Član
02.05.2009
510
83
0
38
uf ako ovako nastave da se izduzuju bice jelke od 4 metra :D....neznam zasto al ja bi bar jednu presadio u zamlju jer u ovim saksijama da bi izvukao max morao bi da ih odvaljujes od djubriva a to uopste nije tako jednostavno....i mislim da bi trebalo da ih topujes cisto da odu malo u sirinu a i radi priosa :D
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
premalo svjetla ti imaju drage stavi ih na bolju poziciju ako si u prilici i u ovom trenutku ih definitivno vec privezi uz neki kolac .
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
kao prvo....odlično to izgleda
ovo što teglica kaže za malo igre sa biljkama radi boljeg prinosa....možeš ako ti je zgodno....ali pošto kažeš da ih prenašaš...malo je nezgodno,čini mi se...
da staviš jednu u zemlju to bi bilo savršeno ako se može,naravno....volio bih tu biljku na kraju vidjeti :)
Ja ću ti staviti 2 slike od ovogodišnje moje biljke koju sam uzgajao na sličan način tvome.Znači...posuda,zalijevanje sa vodom iz pipe,malo gnojiva u vegi malo u cvatu,.....i što je bitan podatak za tebe....tvoje posude su veće :)


prva slika je početak cvatnje a druga malo prije berbe :icon_lol: