Nova kompjuterska mreža Grid uskoro menja internet?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Ponedeljak, 07.4.2008. 21:22 (Izvor: Beta)

Internet bi uskoro mogao da postane prošlost zahvaljujući pionirskom poduhvatu kompanije CERN iz Ženeve koja je stvorila internet nove generacije, kompjutersku mrežu "Grid" koji će početi sa radom ovog leta, prenosi danas britanski list "Tajms".

Naučnici, koji su pre 15 godina napravili revoluciju na internetu stvorivši "svetsku internet mrežu" (WWW), od 2003. godine rade na ovoj novoj tehnologiji koja će imati mogućnost prenosa podataka 10.000 puta veću od sadašnje "bežične konekcije". To znači da bi se, na primer, novi album "Stounsa" mogao preneti iz Britanije u Japan za manje od dve sekunde. Nova tehnologija omogućiće prenos holografskih slika, onlajn igre za nekoliko hiljada igrača, kao i visokokvalitetnu video telefoniju po ceni lokalnog poziva. Pored bržeg prenosa podataka, zahvaljujući ovoj novoj tehnologiji, takođe će moći da se očuva i jedan posto ukupne količine informacija na našoj planeti, odnosno 15 miliona gigabajta (15 petabajta) podataka svake godine, što je bio jedan od velikih globalnih problema.

Kompjuterska mreža "Grid" počeće rad ovog leta kada naučnici u CERNU budu dali zeleno svetlo, odnosno kada bude bio aktiviran LHC (Large Hadron Collider), novi akcelerator atomskih čestica, najveći i najsloženiji naučni instrument na svetu. Taj instrument, namenjen nekim budućim ispitivanjima iz oblasti atomske fizike, smešten je u 27 kilometara dugačakom kružnom tunelu ispod francusko-švajcarske granice blizu Ženeve. Istraživači iz CERN-a veruju da sudaranjem dva protonska zraka brzinom od 99,9 odsto brzine svetlosti mogu da iznova stvore uslove kakvi nisu postojali od Velikog praska, što će znatno povećati naše razumevanje univerzuma.

Na izgradnji velikog akceleratora više od deset godina radilo je 20.000 ljudi iz 137 država, a među njima 7.000 fizičara. CERN (Evropska organizacija za nuklearna istraživanja) najveći je svetski istraživački centar atomske fizike osnovan 1954. godine kao prva međunarodna laboratorija te vrste.
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
fino to zvuci samo sto malo ima lupetanja kao zamjenice internet...ccc sta tacno oni misle da izmjene...brzinu??

Ja bih prije rekao da ce mozda dodati jos poneku opciju ali ni u kom slucaju zamjenit internet. Mozda ce net brzi ako ti nabavis to isto doma ali ako si na dajlapu dzabe ti je jer i dalje moze odredjena kolicina informacije proci kroz te dvije tri male zice.

Kako su samo dobri na rijecima :)
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Da.. dobri su i u otvaranju crnih rupa ako im ovaj eksperiment uspije.. kakvi su to idioti.. rade eksperiment koji nema jasnih rezultata, a potencijalno je opasan za cjeli planet.

Ne sjecam se da je mene itko pitao jel se slazem sa time.. a vas?
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
mene zva neki švajcarac,ništa ga nisam razumio...
luša na nustra idioti se igraju velikog praska i haludza
možda samo prežive ovi na dial-up-u
 

Weed Killah

Aktivan Član
13.01.2006
318
22
0
podjeca me na rusko testiranje hidrogenske bombe ili neke jace.. ugl, poslje pokusa je znanstvenik izjavio da su izracunali da postoji mala vjerojatnost da ce se po detonaciji te bombe cijela planeta raskoliti napola ali je rizik bio prihvatljiv pa su je ruknuli svejedno.. :p

nadajmo se da nece napraviti jacu..
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
hehehe...jebga ljudi....nama je profesor pricao na faksu o tome...nije puno govorio...nista vise od tog casopisa...
inace to je staro pun *****, experimenti su ti stari i izvode se odkada smo se rodili...
netreba brinuti, ako dode do greske bit ce brza i bezbolna, necete ni keks reci...
inace o ovom novom "internetu", to ce izac zato jer ljudi su poceli smisljat svoje osobne 100 puta brze "mreze" i pristup internetu...
sve u svemu...
godinu dana prije nego sto je telefon postao komercijaliziran ljudi su se smijali i ideji i nevorivali...ali dosao je, prihvatio se...tralalalala, internet takoder...idemo korak dalje....jedva cekamo....
sigurno vam je dosadno u zivotu kao i meni :D
 

mr. Gucho

Aktivan Član
30.06.2006
251
17
18
34
meni je i vako dobro, imam download realnih 15Mbps = 1,6MB/s
plaćam mjesećno za to i za 15gb protoka -> 79+50kn = 129 kn = manje od 20€
da tu brzinu vidite, jebenica je
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
sve mi je bilo super, do onih atomskih čestica,tu mi postaje već malo nejasno
promjene koje zahvaćaju svijet se dešavaju brže i intenzivnije;

neka matematička predviđanja predviđaju sljedeće:
500 godina prije krista - promjene
1500 - promjene 64x intenzivnije od prošlog puta
1960 - promjene 64x intenzivnije od prošlog puta
2010 - promjene 64x intenzivnije od prošlog puta
2012 - promjene 64x intenzivnije od prošlog puta

budemo videli kako će ispast taj LFC il kak se već zove
 

Splitsko dite

Aktivan Član
25.01.2007
179
7
0
36
Čitao sam već o tom akceleratoru,bolesna stvar...

Tu crnu rupu o kojoj pričate kao potencijalnoj prijetnji za naž život,kam onnnn!

to je toliko mikroskopski malo da jedino što bi ta "rupa" povukla u sebe bio bi atom zraka...
nisu budale,znaju s čim se igraju..
kad bi to iole bilo opasno mislite da bi to radili sebi pred nosom,na sredini starog kontinenta...jok

radili bi od svoje kuće s kompa a pokus bi bia na madagaskaru...

chill guys!
...cause evry little thing,is gonna be all wright...
:banana_rasta:

:sun2:
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
u teoriji mogu pretvorit zemlju u sunce za nekih par sekundi, fisija fusija i te sheme...ali nema veze..nema smisla za paranojom...pustite ih da se igraju...
i nemojte sad "oni imaju bolje igracke pa smo ljubomorni"....

htio bi da dode taj Grid sto prije...jer ce onda sve biti besplatno....televizije propadaju, telefonske kompanije, radija, novine, sve propada zbog interneta...cila jebena komercijala...
Grid ce ih jos vise sjebat...go go Grid...
 

Splitsko dite

Aktivan Član
25.01.2007
179
7
0
36
KaraJack je napisao(la):
Sad neznam čemu služi optički kabel

!


Za brži i sigurniji prjienos podataka olitiga signala,kroz staklenaste ovojnice,dosta debeli kabeli,u područjima gdje uvode adsl i to moraju provesti optičke kablove...
recimo ne smije se savijati puno jer pukne,ko staklo..
:common053:

:prof10:
 

Pacox

Aktivan Član
20.04.2005
82
5
0
34
Bugi_bi je napisao(la):
u teoriji mogu pretvorit zemlju u sunce za nekih par sekundi, fisija fusija i te sheme...ali nema veze..nema smisla za paranojom...pustite ih da se igraju...
i nemojte sad "oni imaju bolje igracke pa smo ljubomorni"....

htio bi da dode taj Grid sto prije...jer ce onda sve biti besplatno....televizije propadaju, telefonske kompanije, radija, novine, sve propada zbog interneta...cila jebena komercijala...
Grid ce ih jos vise sjebat...go go Grid...
A posle kad dodje Grid, zbogom objektivnom obavestavanju. Ja sam procitao da uvode Grid i zbog toga sto se na internetu ne moze pouzdano otkriti polozaj surfera :) Recimo, ako imas laptop i vozis se vozom, tvoja IP adresa se menja svaki put kad prodjes iz jedne WI-FI mreze u drugu.
A sto se tice odnosa Grida, i one doomsday masine, um... Ustvari, kakve to veze ima?
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
aj da se kladimo da u skorijoj budućnosti nema ništa od tog njihovog Grida...? možda povećaju brzinu i dodaju još neke interaktivne sadržaje na sam internet, ali to će i dalje biti internet... možda internet2.0, kao web2.0 :)
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
Ako redovno pratite Discovery, kao ono televizor radi a vi za kompjuterom...
Videli bi ste da su davali 3 razlicite emisije po 100 puta o toj DoomsDay masinu.
Al sve jedno ne razumem dali ce znaciti kraj ove ljepe planete punu biljaka..
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Green kaj se desilo na kraju s Gridom?

Naime, ovo je sve pisano prije no sto su upalili akcelerator, a eto upalili akcelerator sad nedavno...

A bila izasla neka glasina da su ih krekeri nekaj je.bali?

Ugl, aj napiši neki novi info o tom...
Ljen sam tražit sad jer iam upaljeno 20ak prozora i gro procesa hehe
a i gens će mi se ugasit pfffff
 
04.12.2007
19
0
0
38
Ma ljudi ne bojte se akceleratora. To se mora desiti. Cemu paranoja. Barem mi, sa ovog sajta, bi trebali da razumemo to. Kolajder je jednostavno sledece sto covecanstvo mora uraditi i to je to. Bez toga ne mozemo dalje. Uostalom, zasto smo svi mi odlucili da probamo vutru, gljive, itd. Lepo su nam govorili da je to opasno, a gde ima dima, ima i vatre. Jednostavno to je bio nas egzistencijalni izazov. Ja kvantnu fiziku vidim kao poslednju slamku spasa evropske (citaj globalne) kulture. Otudjili smo se od prirode, boga, ljudi, sebe, verujemo samo u materijalno. E posto je fizika najrelevantnija za materijalno, ako ona kaze da postoji nesto iza, na drugoj strani, onda stvarno postoji. Dobro, ovo na kraju je samo moje vidjenje.

Sto se tice tog Grida, ja se ni njega ne bojim. Napredak uvek daje sanse svakoj strani. Setite se glupih amera, napravili a-bombu da pokazu svoju silu, a posle im rusi sa njom zivot zagorcali.
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
ma coek, kad malo bolje pogledas nismo dosli dalje od covjeka iz spilje..tako da taj akcelerator je nista bolji od novog coca cola okusa :)
ma ustvari vise kao dobra igracka