Novi Kazneni Zakon RH + izmjene [dekriminalizacija malih količina]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Sensi*Jana

Aktivan Član
30.09.2010
223
106
43
51
Po zakonu ako nekoga zaustave, bilo kakav test ,znaci i onaj na alkohol imaju pravo da urade samo ako procene da osoba nije uracunljiva na neki nacin a ne samo tako sto im se cefne i moraju biti prisutna dva policajca da to potvrde.I nace je taj cin povreda licnih prava i mozete doticne prijaviti.Naravno ako ste ukljuceni u neku prometnu nesrecu,test se radi svakako, pa i ako ste sinoc nesto popili i aparat pokaze prisustvo alkohola, zakon to moze iskoristiti protiv vas :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: kokomarin

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Razjašnjenje nedoumica vezanih za obijesnu vožnju i kaznenu odgovornost u tom slučaju.

Dva citata koja se tiču Članka 226. (NN 144/12)
Simon Phoenix je napisao(la):
Slušao sam neki dan pravnike, odvjetnika i profesora s pravnog fakulteta, i usuglašeni zaključak rasprave je da uz alkohol ili vožnju u krivom smjeru ili ostale nabrojene prekršaje mora biti ispunjen uvjet izazove opasnost za život ili tijelo ljudi i to ne apstraktno nego realno.
Dakle sam alkohol, droga, brzina, vožnja u suprotnom smjeru ne donose kaznenu prijavu već isključivo izazivanje prometne nezgode/nesreće jer je to jedino realno izazivanje opasnosti za život ili tijelo ljudi.
@Forum.hr - Obijesna vožnja - post #27

drot13 je napisao(la):
Da, došao je naputak, tj. tumačenje odredbe, prema kojoj je nužno izazivanje opasnosti za život i tijelo ljudi. Kako answer kaže, to bi teoretski moglo sročiti i kvalitetnim opisom opasne situacije, ali da bi bilo ostvareno obilježje kaznenog djela, mora doći do prometne nesreće i moramo imati oštećene/ugrožene ljude. U svakom drugom slučaju sud će ići u korist okrivljenika, što je i logično.
@Forum.hr - Obijesna vožnja - post #31
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kara711

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Meni se cini da mi ustvari nismo dobili nista sa ovim novim zakonom osim par stvari koje nisu vezane za uzgoj a ticu se nas koji ju konzumiramo i koji nikako neidu nama u prilog-objesna voznja-tu ce se sigurno nesta mjenjati...a nas koji uzgajamo,nas su samo odvojili od konzumenata i strpali nas u kos sa dilerima,evo to mi se nesvidja.....ako padnes sa opremom i biljkama ili biljkom ...boli njih kita za cega je to i za koga ,za njih je to visoko kvalitetna droga po imenu skank koja je uzgajana u kontroliranim uvijetima sa laboratorijskom opremom. a sam uzgajivac je vjerovatno stup narko podzemlja i tako ga tretiraju....nista mi neznace ove promjene samo me jos vise plase:(
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Gariful420

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Neznam baš, opet sve ovisi o sudu i sudiji kako bi se reklo, jer ne vjerujem da ce te sudac trpat u koš s onima što ju dovoze u tonama tankerima i kontejnerima ako imaš 3-4-5 stabljika i ako ga uspiješ uvjerit da je to tebi za tvoje osobne i medicinske potrebe....

Na kraju krajeva, sve ovisi o sučevoj odluci i o tvom nastupu na sudu....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: old schooll!

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Zatvarali jesu al neće više... bar se tako svi mi nadamo....


A i u ovoj 2012. je bilo dosta slučajeva da su ljudi padali s đointima pa bi im sudac dao samo novčanu kaznu eventualno neki dobrotvorni rad ili odlaske shrinku tako da sam 99% uvjeren da nece vise bit robijanja radi petice GMO SKUNKA :D
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Pa da to nece,obecali su ali to me i neinteresira jer nenosim zizu van....mene hebe uzgoj
 

crunkisi

Aktivan Član
29.11.2012
307
914
143
63
Jedino sto meni pada na pamet je ici svako malo doktorici i zaliti se na migrene ili bolove u zglobovima.

Iako ne znam koliko bi pomoglo ali nije lose ako ima neki pismeni trag da nam ta supstanca kao alternativa ipak treba
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Ajmo ne brzati pretjerano i previše sa zaključcima i bezveze zatrpavati temu s što bi bilo kad bi bilo, ACAB i slično.
Zakon je tek stupio na snagu i kao što vidimo tek je sada policija dobila naputke o postupanjima, i suci će isto tako imati nekakve smjernice.
Dok se situacija malo ne iskristalizira najbolje je pratiti vijesti i forume pa uhvatiti poneki info tu i tamo.

Evo baš jučer naletih na ovaj post s legalis foruma - 20.12.2012. - Legalis - situacija opojne droge
Konkretan slučaj:

Muška osoba (27godina) sadi u polju konoplju, nikne šest biljaka i izraste do visine 220cm (sjeme kupleno u sloveniji), policija ga ulovi kod berbe i vrše pretres te nađu još 10 sjemenki( pretres izvršen korektno). DO ga tuži po članku 173.2., osoba uzima odvjetnika kojeg plača.Na sudu mu ublažavaju kaznu na 2 godine, te sa dogovorm sa DO još smanjuju kaznu za 1 g. dakle dobiva 1 godinu zatvora na županiskome sudu. Dogovor sa tužiteljicom vrši odvjetnik tuženoga te je dogovor USMENE prirode, te se ništa ne potpisuje. Sudkinja kod izricanja kazne kaže da je to najmanja kazna za to kazneno dijelo te se nema smisla žaliti a isto veli i državna odvjetnica! Međutim osoba (odvjetnik piše žalbu) se žali na presudu vrhovome sudu sa istim argumentima kojima se branio na županiskome (dakle nema novih saznanja, događaja itd. koji bi utjecali na visinu kazne), te biva OSLOBOĐEN kazne tj. VS je okvalificirao kao beznačajno dijelo (nikakva uvjetna ili nešto drugo). Također ima pravo na povrat troškova ( trošak odvjetnika koji nije po službenoj dužnosti, putne troškove za sva roćišta, te dnevice zbog izbivanja s posla radi suđenja)
!!!!!!!! Evo konkretan primjer dostupan na stranicama VS, na kojeg se svaki odvjetnik pred sudom može pozvati, da je količina od 6 biljaka konoplje za osobnu upotrebu, te neovisno o vagi nije mogla biti namjenjena za prodaju.(iz prvog posta nisam isčitao da je djevojku neko teretio za prodaju).Znači imamo 6 biljaka kojima treba prvo dokazati vještačenjem da su materijal za drogu, a ne industriska konoplja.

U hrvatskom pravu ne postoji pozivanje na presedan kao u americi.

Na takvu vec donesenu presudu se ne mozes pozvati u obrani ( mozes se pozvati ali to nicim ne obavezuje sud) jer nase pravosude ne poznaje institut presedana, sve ovisi o sucu, predsjedniku vijeca i njegovi osobnim shvacanjima i svjetonazoru. Zatvori su nam nazalost puni zatvorenika koji gule zbog beznacajnih djela.
 
08.02.2012
5
0
0
30
am, meni sad nije jasno nešto. znači nedavno su mene i moju prijateljicu uhapsili nakon što su nas uhvatili s praktički mrtvim jointom, i sad će meni doći poziv za sud jer je taj čik bio kod mene, a priznale smo da je i ona uzela dim. sad me zanima, što će se meni točno desiti?
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Kad nedavno, jučer ili prije 1.1.? Velika je razlika nažalost.


Ali bez obzira, ako vas je ulovilo sa đointom neće niš biti samo ovisno o datumu oćeš dobit dosje il ne, a u vezi kazne, možda neka sitna novčana ako i to... :)
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Ne, neće dobiti ni u kom slučaju, u ovakvim predmetima uvijek se primjenjuje onaj zakon koji je povoljniji za okrivljenika.
Znači dobiti ćeš nekakvu novčanu kaznu na koju se onda trebaš žaliti koliko god možeš, jer tada veću od te ne možeš dobiti, samo manju.
A hoće li i prijateljica dobiti kaznu ovisi o tome što je policija navela u prijavi i čisto o odluci suca, iako vrlo vjerovatno ona neće dobiti ništa.
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.188
358
@Rasta.Girl, pa ako već dobiješ poziv, puno bolje i pametnije je da ne petljaš prijateljicu.

Meni se čini da se ništa bitno neće mijenjati, zakon vezan uz dekriminalizaciju samog posjedovanja donešen je zbog usklađivanja s EU, jerbo nešto istovremeno ne može biti prekršaj i kazneno djelo, što je do nedavno bio slučaj. Do iniciranja promjene te prakse doslo je upravo zbog trave,hehe, i to na sudu u Strassbourgu. Nakon toga su donesene neke smjernice sucima kako bi trebali tretirati manje količine kao prekršaj. Ali ako je vezano uz prodaju, i dalje je KD.
Ako sam dobro skužila, samo posjedovanje , npr. 3.2 grama, nije automatski prekršaj, nego će policija i dalje zatvarati krug indicija, moći tražiti pretrese, sve prijave slati na Državno odvjetništvo, koje će tek potom, odlučivati je li prekršaj iki kazneno djelo. Super bi bilo kad bi to neko mogao pravno protumačiti, jer ak je to ovak, onda se zapravo ništa ni ne mijenja, dobro, mijenja se, nitko valjda više nikad nece završiti u buksi zbog jednog jointa!!!
Sve je tu jako nedorečeno i opet ovisi o volji suca.
Je li negdje konkretno u zakonu piše da je posjedovanje malih količina prekršaj?
Ipak, mislim da će se na male gruvere blagonaklonije gledati nego do sada, pogotovo uz dijagnoze presude Vrhovnog suda.
EDIT
Ustvari, htjela sam samo napisati da se HPS ne tretira kao oprema za uzgoj ako nije spojena, sad više nisam sigurna, jel s prigušnicom, ili valjda u struju. To ne mislim ja, nego mi je rekao odvjetnik koji se bavi kaznenim pravom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Katica
08.02.2012
5
0
0
30
Big L je napisao(la):
Kad nedavno, jučer ili prije 1.1.? Velika je razlika nažalost.


Ali bez obzira, ako vas je ulovilo sa đointom neće niš biti samo ovisno o datumu oćeš dobit dosje il ne, a u vezi kazne, možda neka sitna novčana ako i to... :)

ma problem je u tom što je prijateljica bila maloljetna, bilo je jučer btw. i njoj neće biti niš, al meni je napisano u prijavi 'omogućavanje trošenja droge' kao razlog jer je taj joint bio kod mene :/ ful me strah i ne znam kaj da onda očekujem.
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Eh da, to je već druga stvar i prilično ozbiljnija situacija, posebno sada kad su najavili pooštravanje kazni u slučaju prodaje ili davanja maloljetnim osobama.
Najbolje bi ti bilo da se što prije posavjetuješ s nekim odvjetnikom koji se inače bavi ovakvim predmetima, i to ne s onim besplatnim kojeg dobiješ u nekim slučajevima. Radije izgubiti par stotina ili tisuću dvije kuna na odvjetnika, nego imati kaznenu evidenciju.

Ne trebaš previše paničariti jer po mom mišljenju najgore što mogu je dati ti uvjetnu kaznu, ali to je ipak kazneno djelo i kao takvo bi ostalo u dosjeu. Zato i kažem da se savjetuješ s odvjetnikom pa da vidiš ako ikako to možeš izvući na običan prekršaj i novčanu kaznu.

Isto tako, sve što policija napiše u zapisniku, tvoja izjava i sve ostalo, sve se to može osporavati na sudu, i ukoliko oni nisu tebe svojim očima vidjeli da daješ joint maloljetniku, svaka izrečena izjava koju daš policajcu se može povući na sudu.
 
12.03.2012
35
32
0
39
He-Man je napisao(la):
Ali pazi ti možeš navečer spaliti joint ili dva i sutra ujutro kreneš na posao zaustave te i sigurno si pozitivan na lizalici!
Po ovom zakonu tvoja vožnja spada pod obijesnu iako si recimo vozio po propisima, i time riskiraš kazneni progon a efekti konzumacije su prestali još jučer. Ionako je znanstveno dokazano da napušene osobe voze opreznije čak i od osoba koje nisu konzumirale ništa, a efekti konzumacije nestaju u roku 3-6h.
Dok THC u slini ostaje od nekoliko sati pa čak do par dana! Znači teoretski mogu te zaustaviti i tri dana nakon što si pušio i svejedno najebeš.

Ova stavka zakona u slučaju kanabisa definitivno ne valja.

baš,poslje sam si i mislio da sam mogao odbit vađenje krvi zbog toga jer se testiranje koristi na tvoj trošak,i košta preko tisuću kn,zanima me šta bi bilo da je bilo ;)
 
08.02.2012
5
0
0
30
He-Man je napisao(la):
Eh da, to je već druga stvar i prilično ozbiljnija situacija, posebno sada kad su najavili pooštravanje kazni u slučaju prodaje ili davanja maloljetnim osobama.
Najbolje bi ti bilo da se što prije posavjetuješ s nekim odvjetnikom koji se inače bavi ovakvim predmetima, i to ne s onim besplatnim kojeg dobiješ u nekim slučajevima. Radije izgubiti par stotina ili tisuću dvije kuna na odvjetnika, nego imati kaznenu evidenciju.

Ne trebaš previše paničariti jer po mom mišljenju najgore što mogu je dati ti uvjetnu kaznu, ali to je ipak kazneno djelo i kao takvo bi ostalo u dosjeu. Zato i kažem da se savjetuješ s odvjetnikom pa da vidiš ako ikako to možeš izvući na običan prekršaj i novčanu kaznu.

Isto tako, sve što policija napiše u zapisniku, tvoja izjava i sve ostalo, sve se to može osporavati na sudu, i ukoliko oni nisu tebe svojim očima vidjeli da daješ joint maloljetniku, svaka izrečena izjava koju daš policajcu se može povući na sudu.

ali, zar nije da prije suda se ide na neki razgovor da se vidi dal je to uopće vrijedno suda, jer ipak je to bio kraj jointa i nitko nije imao niš sa sobom i tak?
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
srce bude sve u redu ...nesekiraj se previse, ako nisi prije kaznjavana osim novcane i eventualno uvjeta nece ti se nista desiti ako se stvarno radi o jednom opusku.

znam nekoga ko je uhvacen lani i ponudili su mu nagodbu van suda...kao nije nista strasno ....u cetvrtak su bili na dogovru i tuzitelj mu je ponudio 3 godine.... pola odsluzi ostalo na uvijet...ni on ni odvjetnik nisu prihvatili i idu na sud jer vjeruju da je to prevelika kazna za osobu upotrebu.
da bude jasnije tereti ga se za 20ak g ( sto su nasli prilikom pretresa kuce a ne u njegovom djepu) i prizno je da je on uzgojio u outu ali nije uhvacen sa biljkama...nikad prije nije kaznjavan....napeto iscekujem kraj te ludnice i nadam se sto bezbolnijem ishodu .
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
ali, zar nije da prije suda se ide na neki razgovor da se vidi dal je to uopće vrijedno suda,

Držim fige da ne ideš na sud....naravno nitko nezna kako će se odvijati tvoj slučaj.Da te utješim.
Do suđenja,...policija prijavu proslijedi državnom tužiteljstvu koje odlučuje hoće li podići optužnicu.Ako ju podigne,onda počima šou....a do suđenja se ima vremena sve ispričati.Što se tiče tužiteljstva njima je sve vrijedno suda...osim krupnog kriminala.
 
08.02.2012
5
0
0
30
grozan je ovaj naš sistem. mislim, vratim se iz praga di sam ispred parlamenta zapalila i pored mene prošo policajac i nikom niš i sad ovo. užas. :bong7bp: