Novi Kazneni Zakon RH + izmjene [dekriminalizacija malih količina]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Imamo tri perspektive iz kojih mozemo posmatrati bilo koje djelo koje dospije na sud.

Prva perspektiva je iz ugla pocinioca djela, a kako pocinioc gleda na pocinjeno djelo on najbolje zna.

Druga perspektiva je iz ugla zakonodavne vlasti: vlada, tuzilastvo, mup itd.

Treca perspektiva je iz ugla sudske vlasti, odnosno sudije koji je dodijeljen da vodi vas slucaj i on nema apsolutno nikakav uticaj u toku sudjenja, ali je glavna faca za donosenje presude po zavrsetku postupka (ne svojom subjektivnom voljom i ocjenom vec po pravilu sluzbe)

Da pojasnimo konkretan slucaj u vezi sa Rasta djevojcicom.
Zakonodavstvo donese odluku, skupstinskom vecinom ili nekim drugim pravnim putem, da je kanabis droga i da je potrebno, na neki nacin, zastititi drustvo i zajednicu od njegove zloupotrebe* u vidu pojavljivanja na javnom mjestu na bilo koji nacin i u bilo kojem sredstvu i svojstvu pod uticajem psihoaktivnih supstanci. Znaci, ako je Rasta djevojcica konzumirala marihuanu, organi koji sprovode red odnosice se prema njoj kao prema maloljetniku koji na javnom mjestu konzumira alkohol, s tom razlikom sto ce maloljetniku odgovarati roditelji, a punoljetna osoba se smatra mentalno zrelom i svjesnom osobom te se smatra licno odgovornom za svoje postupke i tu nema nikakve diskusije, ali sta ako Rasta djevojcica nije upoznata sa zakonom o opojnim drogama?! Nije obavezna da poznaje ustav i zakone ako joj to profesija ne nalaze, ako joj je, u neznanju, ponudjeno?! - Ona u tom slucaju nema nikakvu odgovornost, ali pod kojim uslovima - mora da se opravda kod navedenog sudije, jer on donosi presudu, a da bi se opravdala mora govoriti istinu, a kada spomenemo istinu nastupa konfuzija u sudijinoj glavi.
Tuzilac mu iznosi svoje vidjenje situacije, smatrajuci da je ispravno i u vama vidi problem za zajednicu, te da vas se mora kazniti, a vi znate istinu, da niste opasni po drustvo i trebate je dokazati da bi izbjegli nepravednu kaznu. To sve zvuci komplikovano, a u sustini je jednostavno i logicno.

Ukoliko je navedena punoljetna i nije zloupotrebljavala kanabis slijedi joj vaspitno popravna mjera ukora, a ukor je verbalno samaranje i nije prijatno (razne prijetnje zakonom, vec vas vide u zatvoru na 3-5 god, steta da vam mladost prodje pod kaznom itd.)

Ukoliko je navedena svjesno pocinila prekrsaj, obavezno bi trebala uslijediti kazna, jer u suprotnom je zajednica (svi mi) motivisemo da cini vece prekrsaje, pa se to sve otme kontroli.

Na kraju da zakljucimo.

Ukoliko niste zloupotrebljavali kanabis, pravdajte se upotrebom, bilo kakvom, a ima ih mnogo.
Ukoliko ste zloupotrebljavali, snalazite se kako znate, jer ja vam prvi ne zelim pomagati!

* (Zasto pisemo zloupotrebe? - Iz razloga sto se i otrov moze koristiti kao protuotrov, pa tako i kanabis, pored losih, ima svojih korisnih osobina)
 

Smokemashine HR

Aktivan Član
27.09.2005
144
18
0
tako je došlo do moje jedine osude ikad vezano za bilo šta.-...frendica pala sa jointom i rekla da sam ja nabavio vutru....i mene osudili na 3mjeseca na godinu dana uvjetnu zbog : Davanje na uzivanje drugoj osobi .... LOL
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Bombastičan naslov kao i uvijek, ali misli se prvenstveno na to da će suci gledati više blagonaklono na par zasađenih biljki u slučajevima kada je dokazana sadnja isključivo za osobne potrebe bez namjere za prodaju, te ako osoba nema prijašnjih osuda i težih susreta sa zakonom i sl..
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Nigdje nije definirano za manje količine. Posjedovanje svih droga redom je dekriminalizirano. Ovisi o količini i o više faktora. Koji vam je put, gdje ste ulovljeni, jeste li vozili. Puno faktora o kojima će prekšajni sud donositi odluku. Kolike će kazne biti to ćemo tek vidjeti. Sadnja za osobne upotrebe bi se mogla provući ako na toj biljci ne bude više od 50g suhe tvari. Ako sadite kilašice neće vam nitko vjerovati. Za 50g se ne isplati zajebavati 3mj jer nema neke financijske osnove i zarade.
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
travahr je napisao(la):
Sadnja za osobne upotrebe bi se mogla provući ako na toj biljci ne bude više od 50g suhe tvari. Ako sadite kilašice neće vam nitko vjerovati.
Ne možemo to sa sigurnošću znati, treba proćio određeni period da bi mogli skužiti kakve smijernice su dobili suci te kakve će odluke donositi županijski sudovi, svaki zasebno. Kao što je to i do sada bio slučaj gdje su presude varirale od beznačajnog djela za više biljki do zatvorskih kazni za samo jednu "u medicinske" svrhe.

https://forums.vutra.org/legalizaci...inalizacija-malih-koli-ina]-2.html#post242084
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
MA zakon je glup jer daje ti da nosiš a ne daje da kupiš. Niđe veze. Bolje da su dali da nosiš i posjeduješ biljku dvije. Onda pola ekipe ne bi išlo dilerima. Kratko i jasno.
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
idealno je ne imat posla sa njima nikako,a po mogućnosti čak ni tad!
najveći problem je imad weed posla sa mladom ekipom koja nakon prijetnje i par šamara odma pjevaju sve što znaju i neznaju
inspektori kad nađu sjemenku ko da su uboli plantažu i to maka ili koke
oko mene se svakodnevno troši grama i grama spidare i sličnih sranja i niko nikomu ali zato gram dima i sjemenke, e to je kriminal
kazna od 5 tisuća kuna do 20 za joint je retardirana totalno
ako oni misle izvuć državu iz sranja preko pušača vutre e onda smo stvarno u napretku
debilana
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Jest kazne su inace prebrutalne.....a zakoni debilizam al debili ih i napravili pa ne cudi....na nama je bit pametan,nema nikakvog razloga da se nosi okolo po đepovima i sl...jezik za zube i ne khurcit se......
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Ima u zakonu. Izbačena je riječ posjedovanje iz kaznenog zakona.

Samo posjedovanje nije definirano prekršajnim zakonom. To će policija u toku skužiti. Većina će opet ići na sudove i završava ti već pretrpan sustav.
 

zdepo

Aktivan Član
09.10.2012
55
23
8
44
Kao što nam je već poznato, u RH u novom kaznenom zakonu uvodi se pojam OBIJESNA VOŽNJA,
Citat iz KZ RH
"Sudionik u cestovnom prometu koji iz obijesti teško krši propise o sigurnosti prometa vozeći u stanju nesposobnosti za vožnju izazvanoj trošenjem alkohola uz koncentraciju od najmanje 1,50 g/kg alkohola u krvi, ili droge ili psihoaktivnih lijekova, ili vozeći u zabranjenom smjeru, ili pretječući na nepreglednom mjestu kolonu vozila, ili vozeći brzinom koja prelazi pedeset km/h iznad dopuštene u naseljenom mjestu ili području s naznačenim ograničenjem brzine i time izazove opasnost za život ili tijelo ljudi,
kaznit će se kaznom zatvora do tri godine."

Dakle zanima me kako ću biti tretiran ako mi utvrde prisutnost THC-a u organizmu a recimo da sam prije 3 dana konzumirao vutru, i apsolutno nisam pod nikakvim utjecajem iste???
Zna li netko??
 

dite_splita

Aktivan Član
04.05.2011
228
261
63
somewhere in space
stroj popularno nazivan lizalica, stavis usta, polizes i dobijes rezultat. navodno se vutra u slini nalazi cca 12 sati. e neman podatak jeli to za povremene ili hard core konzumente. ukratko, nahebali smo svi
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Ukratko stupanj "nahebanosti" je isti jer je zakon u tim situacijama totalno identičan onom od prijašnjih godina.
Čitajte temu od početka, sve je objašnjeno.
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Evo jedan konkretan slucaj "novog" zakona. Kolega mi prica kako je jedan tip prije tjedan dana "pao" sa jedva 2g i zaradio kaznenu prijavu!?!?! Izgleda da 2g nije za osobnu uporabu :ludaci_lol: