Novi Kazneni Zakon RH + izmjene [dekriminalizacija malih količina]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Nova godina i nova tema za novu epohu i prekretnicu u kaznenopravnom sustavu RH.
:sun2:

Efektivno od 1.1.2013. godine u RH na snagu je stupila dekriminalizacija manjih količina kanabisa za osobnu uporabu.
Kompletan novi KZ u pročišćenom obliku možete preuzeti klikom na ovu rečenicu.

Dalje u postu nalaze se izdvojeni bitniji dijelovi KZ-a

Kazneni zakon
pročišćeni tekst zakona
NN 125/11, 144/12


Neovlaštena proizvodnja i promet drogama
Članak 190. (NN144/12)
(1) Tko neovlašteno proizvede ili preradi tvari koje su propisom proglašene drogom, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do petgodina.
(2) Tko proizvede, preradi, prenese, izveze ili uveze, nabavi ili posjeduje tvari iz stavka 1. ovoga članka koje su namijenjene neovlaštenoj prodaji ili stavljanju na drugi način u promet ili ih neovlašteno ponudi na prodaju, proda ili posreduje u prodaji ili kupnji ili na drugi način neovlašteno stavi u promet, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do dvanaest godina.
(3) Tko ponudi na prodaju, proda ili posreduje u prodaji tvari iz stavka 1. ovoga članka osobi s težim duševnim smetnjama, ili djetetu, ili to učini u školi ili na drugom mjestu koje služi obrazovanju, odgoju, sportskoj ili društvenoj aktivnosti djece ili u njegovoj neposrednoj blizini ili u kaznenoj ustanovi, ili tko za počinjenje djela iz stavka 2. ovoga članka iskoristi dijete, ili ako to učini službena osoba u vezi sa službom ili svojom javnom ovlasti, kaznit će se kaznom zatvora od tri do petnaest godina.
(4) Tko organizira mrežu preprodavatelja ili posrednika radi počinjenja kaznenog djela iz stavka 2. i 3. ovoga članka, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine.
(5) Tko kaznenim djelom iz stavka 2., 3. i 4. ovoga članka prouzroči znatno oštećenje zdravlja većeg broja ljudi ili smrt osobe kojoj je prodao tvar iz stavka 1. ovoga članka ili je posredovao u njezinoj prodaji, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje pet godina.
(6) Tko napravi, nabavi ili posjeduje opremu, materijal ili tvari koje se mogu uporabiti za izradu tvari iz stavka 1. ovoga članka, za koje zna da su namijenjeni njihovoj neovlaštenoj proizvodnji, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(7) ]Proizvodnjom droge u smislu ovoga Zakona smatra se i neovlašteni uzgoj biljke] ili gljive iz koje se može dobiti droga.
(8) Tvari iz stavka 1. ovoga članka, tvari koje se mogu uporabiti za njihovu izradu, biljke, gljive ili dijelovi biljaka ili gljiva iz kojih se mogu dobiti tvari iz stavka 1. ovoga članka, sredstva za njihovu proizvodnju ili preradu, sredstva prijevoza preuređena za skrivanje tih tvari i sredstva za njihovo trošenje će se oduzeti.
(9) Počinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 6. ovoga članka koji je dobrovoljno bitno pridonio otkrivanju djela iz ovoga članka sud može osloboditi kazne.


Omogućavanje trošenja droga
Članak 191. (NN 144/12)​
(1) Tko navodi drugoga na trošenje tvari iz članka 190. stavka 1. ovoga Zakona, ili mu da da ih troši on ili druga osoba, ili stavi drugome na raspolaganje prostor radi njihovog trošenja, ili mu na drugi način omogući njihovo trošenje, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ako je kazneno djelo iz stavka 1. ovoga članka počinjeno prema djetetu ili osobi s težim duševnim smetnjama ili u školi ili na drugom mjestu koje služi obrazovanju, odgoju, sportskoj ili društvenoj aktivnosti djece ili u njegovoj neposrednoj blizini ili u kaznenoj ustanovi, prema više osoba ili ako je djelo iz stavka 1. ovoga članka počinila službena osoba, zdravstveni radnik, socijalni radnik, nastavnik, odgojitelj ili trener iskorištavajući svoj položaj,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(3) Tko kaznenim djelom iz stavka 1. i 2. ovoga članka prouzroči smrt osobe kojoj je dao tvar iz stavka 1. ovoga članka, kaznit će se kaznom zatvora od tri do petnaest godina.
(4) Tvari iz stavka 1. ovoga članka i sredstva za njihovo pripravljanje i trošenje će se oduzeti.
(5) Počinitelja kaznenog djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka koji je dobrovoljno bitno pridonio otkrivanju kaznenog djela iz članka 190. i članka 191. ovoga Zakona sud može osloboditi kazne.


Obijesna vožnja u cestovnom prometu
Članak 226. (NN 144/12)​
Sudionik u cestovnom prometu koji iz obijesti teško krši propise o sigurnosti prometa vozeći u stanju nesposobnosti za vožnju izazvanoj trošenjem alkohola uz koncentraciju od najmanje 1,50 g/kg alkohola u krvi, ili droge ili psihoaktivnih lijekova, ili vozeći u zabranjenom smjeru, ili pretječući na nepreglednom mjestu kolonu vozila, ili vozeći brzinom koja prelazi pedeset km/h iznad dopuštene u naseljenom mjestu ili području s naznačenim ograničenjem brzine i time izazove opasnost za život ili tijelo ljudi, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.


Dva citata koja se tiču Članka 226. (NN 144/12)
Simon Phoenix je napisao(la):
Slušao sam neki dan pravnike, odvjetnika i profesora s pravnog fakulteta, i usuglašeni zaključak rasprave je da uz alkohol ili vožnju u krivom smjeru ili ostale nabrojene prekršaje mora biti ispunjen uvjet izazove opasnost za život ili tijelo ljudi i to ne apstraktno nego realno.
Dakle sam alkohol, droga, brzina, vožnja u suprotnom smjeru ne donose kaznenu prijavu već isključivo izazivanje prometne nezgode/nesreće jer je to jedino realno izazivanje opasnosti za život ili tijelo ljudi.
@Forum.hr - Obijesna vožnja - post #27

drot13 je napisao(la):
Da, došao je naputak, tj. tumačenje odredbe, prema kojoj je nužno izazivanje opasnosti za život i tijelo ljudi. Kako answer kaže, to bi teoretski moglo sročiti i kvalitetnim opisom opasne situacije, ali da bi bilo ostvareno obilježje kaznenog djela, mora doći do prometne nesreće i moramo imati oštećene/ugrožene ljude. U svakom drugom slučaju sud će ići u korist okrivljenika, što je i logično.
@Forum.hr - Obijesna vožnja - post #31


Stay safe & FREE
:hippy:​
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Što je je, zakon je prilično povoljniji od onog starog za nas vutra korisnike, barem u smislu dužine eventualnih zatvorskih kazni.
Jedino nisam siguran da li se u slučaju izricanja minimalne kazne zatvora na istu može primijeniti mjera uvjetne kazne.

No ono što me brine je ovaj zakon o obijesnoj vožnji, u kojem se spominje pojam droge a bez adekvatne granice u koncentraciji,
što bi značilo da bilo koja koncentracija bilo koje droge za vrijeme vožnje bi se moglo okarakterizirati kao obijesna vožnja.
Čisto sumnjam da naše policijske jedinice zadužene za cestovno testiranje na droge imaju aparate za mjerenje količine THC-a u krvi


Sivi dio posta je razjašnjen u ona dva posljednja citata koja se nalaze u prvom postu ove teme.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Katica
15.11.2009
12
5
3
38
nije mi jasno sto to ne kategoriziraju kao alkohol pa da se zna ako vec padnes da znas sta te ceka...od 1 do 3 g te ceka ... itd itd..a ne ovo,opet se nezna nista tocno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Iloveweed76

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
"(6) Tko napravi, nabavi ili posjeduje opremu, materijal ili tvari koje se mogu uporabiti za izradu tvari iz stavka 1. ovoga članka, za koje zna da su namijenjeni njihovoj neovlaštenoj proizvodnji, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina."

kako ce ovo definirati? recimo da se ista oprema kao i za uzgoj kanabisa moze koristiti i za uzgoj rajcica...ovo mi je pomalo zbunjujuce
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Da, sada će visine novčanih kazni biti definirane u Prekršajnom zakonu, nisam siguran da li je to Zakon o suzbijanju zlouporabe opojnih droga, ili neki drugi.
 
15.11.2009
12
5
3
38
@marco polo...tu si totalno u pravu..ali...zasto bi ti uzgajao rajcice na taj nacin ? izadje te skuplje pita neg tepsija kako se kaze..me kuzis?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: kiki666

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
Nigdje nije napisano u zakonu da nesmijes trositi svoje novce i uzgajati ono sto ti zelis u svome domu bila to voce ,povrce ili cvijece....kostalo to 1kn ili 1000000 kn kila:dada.
Sve dok uzgajas LEGALNU vrstu ;)

Ps. marco
[FONT=&amp](6) Tko napravi, nabavi ili posjeduje opremu, materijal ili tvari koje se mogu uporabiti za izradu tvari iz stavka 1. ovoga članka, za koje zna da su namijenjeni njihovoj neovlaštenoj proizvodnji, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina[/FONT].

Budimo sretni i s ovime ipak se
malo lakse dise :)


 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc and oz

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
ma nije stvar u rajcicama, to sam naveo kao primjer...sta koga boli kita sta cu ja uzgajat sa odredjenom opremom...interesira me kako ce "oni" odrediti da je to oprema za "proizvodnju droge" ako se ta ista oprema moze upotrijebiti za uzgoj bilo cega?

a sto se tice legalnih vrsti, moglo bi se i to...zasto da ne...evo neki dan zazelim se sopske salate i odem s curom u ducan...kila paprike 36 kn, krastavci 28, rajcica je bila najjeftinija, oko 17 kn...u sezoni je naravno sve jeftinije ali nikako nije jeftino...malo offtopica, sorry ;-)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: SiD

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Pa ako ti nađu lampe, ventilatore, box, folije, zemlju i uz to sjemenke od vutre, očito neće popušit sudac priču da si htio paradajze sadit...

Dok god nema ilegalnih supstanci, mogu se oni tebi nasadit na onu stvar. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hakler666

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
biggie...ako uz opremu nadju i sjemenke ili biljku onda je naravno sve kristalno jasno, nema se sta tu vise muljati...no mene konkretno zanima ovaj dio
"(6) Tko napravi, nabavi ili posjeduje opremu, materijal ili tvari koje se mogu uporabiti za izradu tvari..."
nigdje se ne spominju ni sjemenke (ok spominju se...tvari koje se mogu upotrijebiti za izradu tvari ;-)) a ni grow jer to nije ni potrebno spominjati...evo primjer, ulete mi u kucu i trenutno nish ne growam niti imam sjemenke u kuci...mogu li mi oduzeti opremu i kazniti?

primjer 2...narucim neku opremu iz nekog shopa (dakle samo opremu, bez sjemenki) i uz to gnojivo koje je specijalno namjenjeno za kanabis...sto onda?
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Hmm ovisi, ako je ta vrsta gnojiva jedan od elemenata tih "zabranjenih tvari i pomagala" onda da, mogo bi nahebat...

Al gle, ako ti murja upadne u kuću i nađe ti opremu, znaci samo elektroniku, folije, zemlju, možeš ih samo tužit ako ti uzmu to i ako imas volje za povlačit se po sudovima ;)

Krivo sam se izrazio, ne vjerujem da ce neko gnojivo bit na toj listi jer mislim da nisu tolko detaljizirali, ali da te mogu hebat, mogu samo jer je nacrtan list vutre na tom gnojivu (ako nije mozda drot ni ne skuzi da je samo za vuvu, kazes da je obicno gnojivo) al opet sve na kraju krajeva ovisi o sučevoj odluci.
 
12.03.2012
35
32
0
39
He-Man je napisao(la):
Što je je, zakon je prilično povoljniji od onog starog za nas vutra korisnike, barem u smislu dužine eventualnih zatvorskih kazni.
Jedino nisam siguran da li se u slučaju izricanja minimalne kazne zatvora na istu može primijeniti mjera uvjetne kazne.

No ono što me brine je ovaj zakon o obijesnoj vožnji, u kojem se spominje pojam droge a bez adekvatne granice u koncentraciji,
što bi značilo da bilo koja koncentracija bilo koje droge za vrijeme vožnje bi se moglo okarakterizirati kao obijesna vožnja.
Čisto sumnjam da naše policijske jedinice zadužene za cestovno testiranje na droge imaju aparate za mjerenje količine THC-a u krvi.

ja mislim He-Man da njih neče zanimat količina THC-a u krvi nego prisustvo od bilo kojih navedenih droga,pošto njima ni ne pokazuje THC-a na uređaju nego kanaboidi ili tako nešto piše,ma imam papirić negdje od tog lizanja,onda ak si pozitiva ideš na vađenje krvi i točno utvrđivanje koliko i šta...pa na sud.....tako da čist lako bi se moglo desit da u svakoj cestovnoj patroli bude uređaj,jer svejedno te ne voze oni nego zovu drugu patrolu.....i da mislim da smo naebali na cesti....zato vozite u Safe Mode-u i lagano.....
 

ZelenaBanana

Aktivan Član
02.03.2010
51
8
0
33
MarcoPolo je napisao(la):
biggie...ako uz opremu nadju i sjemenke ili biljku onda je naravno sve kristalno jasno, nema se sta tu vise muljati...no mene konkretno zanima ovaj dio
"(6) Tko napravi, nabavi ili posjeduje opremu, materijal ili tvari koje se mogu uporabiti za izradu tvari..."
nigdje se ne spominju ni sjemenke (ok spominju se...tvari koje se mogu upotrijebiti za izradu tvari ;-)) a ni grow jer to nije ni potrebno spominjati...evo primjer, ulete mi u kucu i trenutno nish ne growam niti imam sjemenke u kuci...mogu li mi oduzeti opremu i kazniti?

po nekoj logici ak imas neku opremu, a nemas nikakvih "ilegalnih" sranja ne bi ti nista trebali napravit, zato jer, niceg nemas osim opreme, a za opremu mozes rec da radis lunapark za mrave. :D
za 2. primjer to ovisi od policajca do policajca :D

moje osobno misljenje, sad ak je to tak....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: cerak1000

Sensi*Jana

Aktivan Član
30.09.2010
223
106
43
51
Lepe novosti ipak se polako nesto desava :)

U zadnjih 2 god imam prilike cesto da boravim u nemackoj a taj jezik mi je drugi maternji , tu sam zivela kao dete.
Posto imaju poprilicno jako udruzenje ,koje se bori za istu stvar kao i mi i mogu se saznati mnoge korisne stvari ,uclanila sam se
Homepage des Deutschen Hanf Verband (DHV) (nemacko kanabis udruzenje).
Citajuci sad ovaj novi zakon u Hr ,ne razlikuje se mnogo od nemackog, sto je i potpuno razumljivo posto svim clanovima Eu koji su na neki nacin materijalno ovisni od " mame" drzave ,zakon nemoze biti napredniji po tom pitanju .

Po njihovom zakonu ,ako vas zateknu sa do 5g bilo kog oblika kanabisa ,nemaju pravo da vam upadnu u kucu ili bilo kako drugacije da vas kazne.

Ako kolicina prelazi nekih 5g ali jos uvek nije neka prevelika recimo do 100g ,dobije se novcana kazna ,naravno ako je utvrdjeno da kod kuce nemate nekih biljoza u growu.Cak i da vam zateknu opremu i menkice mozete samo dobiti kaznu sto ste pribavili menkice ,posto time krsite zakon jer ovde nisu dozvoljene.
Znaci cak i ljudi koje su uhvatili sa malo vecom kolicinom a nemoze se trenutno dokazati da su je sami proizveli ili istu stavili u promet ,pravdaju se pred zakonom da je za osobnu upotrebu u medicinske svrhe (posto vec ima dosta slucajeva gde su ljudi dobili dozvolu da uzgajaju par biljaka u med. svrhe).
Znaci nema zatvora,nema uslovne samo novcana kazna.

Naravno ovaj zakon je ovde vec poduze na snazi a u Hr to polako mora da udje u pore sistema i da se svi prilagode ,pogotovo nasoj policiji na balkanu koji misle da su bog i batina na ulicama.
Ali ako ipak dodjete pred sudiju, sa manjom kolicinom a nemogu vam dokazati da ste nesto drugo skrivili i da je za osobnu upotrebu ,nebi trebalo ni da dobijete novcanu kaznu.

Sto se tice situacije u saobracaju , ako policija utvrdi da na neki nacin niste uracunljivi , naravno prvo rade test na alkohol.Ako je negativan ,uzimaju vam probu s testovima (onima kao stapic za dnk analizu) na opojne tvari, taj test ne pokazuje kolika je konc. ,recimo kanabisa u org. nego samo njegovo prisustvo.I tad naravno dobijete kaznene poene.


toliko od mene, bice i kod nas na balkanu bolje, samo moramo biti strpljivi i svakako obazrivi :)
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Sasha. je napisao(la):
ja mislim He-Man da njih neče zanimat količina THC-a u krvi nego prisustvo od bilo kojih navedenih droga,pošto njima ni ne pokazuje THC-a na uređaju nego kanaboidi ili tako nešto piše,ma imam papirić negdje od tog lizanja,onda ak si pozitiva ideš na vađenje krvi i točno utvrđivanje koliko i šta...pa na sud.....tako da čist lako bi se moglo desit da u svakoj cestovnoj patroli bude uređaj,jer svejedno te ne voze oni nego zovu drugu patrolu.....i da mislim da smo naebali na cesti....zato vozite u Safe Mode-u i lagano.....

Ali pazi ti možeš navečer spaliti joint ili dva i sutra ujutro kreneš na posao zaustave te i sigurno si pozitivan na lizalici!
Po ovom zakonu tvoja vožnja spada pod obijesnu iako si recimo vozio po propisima, i time riskiraš kazneni progon a efekti konzumacije su prestali još jučer. Ionako je znanstveno dokazano da napušene osobe voze opreznije čak i od osoba koje nisu konzumirale ništa, a efekti konzumacije nestaju u roku 3-6h.
Dok THC u slini ostaje od nekoliko sati pa čak do par dana! Znači teoretski mogu te zaustaviti i tri dana nakon što si pušio i svejedno najebeš.

Ova stavka zakona u slučaju kanabisa definitivno ne valja.


Sivi dio posta je razjašnjen u ona dva posljednja citata koja se nalaze u prvom postu ove teme.
 

mazar

šaman
Poznanik Foruma
28.07.2011
1.551
2.971
188
Nemaju previše tih testova za droge, to sve košta, tako da tu nemate neke prevelike brige osim ako nemate prometnu...
Iz istih razloga je neopravdani strah u našoj državi za termalne kamere da vide ko puno struje troši...:ljulj
Ma meni je novi zakon super, em mi daju liječenje (naručit ću od njih Jack Herer ili Medicine Man), em dobijem dr. za razgovor, doduše psihijatra, al povedem Zlo&naopako sa mnom, pa imamo mali privatni tulum s psihićem:b_woot:
A što se tiče mjerenja thc, tu bi im dao primjedbu da mi za lijek treba barem 20% thca (ako je za pušit, za ulje mora i CBDa imati):eek:vca
I jučer sam gledao neki dokumentarac (engleski je bio) i ugl. zadivio me inspektor s količinom znanja o biljci i njegovoj toleranciji prema medicinskim korisnicima (neusporedivo s našim plavcima koji su negdje čuli za gmo skunk), ali ako je zakon promijenjen treba ih i dodatno educirati (plavce):dada
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Yaichii