Novi Kazneni Zakon RH + izmjene [dekriminalizacija malih količina]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

golub mira

južno od mjesta gdje sjevera nema
27.05.2013
442
2.022
163
Koliko mi je poznato u hr je već bilo nekih oslobađajućih presuda na račun ptsp-a, uhvaćen je bio mislim lik sa nekim stabljikama i dobio oslobađajuću jer se marihuanom liječio, nesanicu i tako to.
 

pav1337o

Aktivan Član
14.09.2009
91
16
0
41
Poz, ljudi! Evo mene malo nazad. Dugo je prošlo, valjda me se netko sjeća :)

Po ovom zakonu tvoja vožnja spada pod obijesnu iako si recimo vozio po propisima
Mislim da moraš teško kršiti propise u nesposobnom stanju da bi te kazneno gonili. Sama vožnja u nesposobnom stanju se kažnjava novčano i najvjerojatnije oduzimanjem dozvole, bez obzira na tvar kojom si onesposobljen. Nigdje u članku zakona ne piše da to mora biti ilegalna tvar. Navođenje alkohola je očiti primjer da spadaju i legalne droge. Dakle, vjerojatno i Xanax i sve ostalo šta te može odvalit. O kombinacijama da i ne govorim.
Mislim da eksplicitno moraš voziti obijesno i biti u nesposobnom stanju. Samo stanje nesposobnosti, nije obijesna vožnja.

ukoliko ilegalno skidas filmove to je nijma dovoljan razlog da ti udu u kucu/stan i postave kamere dok tebe nema bez tvog znanja, tako da ovo nije nikako novo pretjerano zadiranje u tvoj dom (koji takoder nigdje nije definiran kao sveto i nepovredivo mjesto tako da to nedrzi vodu)
U članku 34. Ustava RH piše:
"[SIZE=12pt]Dom je nepovrediv.[/SIZE]
[SIZE=12pt]Samo sud može obrazloženim pisanim nalogom utemeljenim na zakonu odrediti da se dom ili drugi prostor pretraži.[/SIZE]
[SIZE=12pt]Pravo je stanara da on ili njegov zastupnik i obvezatno dva svjedoka budu nazočni pri pretrazi doma ili drugoga prostora.[/SIZE]
[SIZE=12pt]U skladu s uvjetima što ih predviđa zakon, redarstvene vlasti mogu i bez sudskog naloga ili privole držatelja stana ući u dom ili prostorije te izvršiti pretragu bez nazočnosti svjedoka, ako je to neophodno radi izvršenja naloga o uhićenju ili radi hvatanja počinitelja kaznenog djela odnosno otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega.[/SIZE]
[SIZE=12pt]Pretraga radi pronalaženja ili osiguranja dokaza za koje postoji osnovana vjerojatnost da se nalaze u domu počinitelja kaznenog djela, može se poduzeti samo u nazočnosti svjedoka.[/SIZE]
 

Kreso1988

Aktivan Član
04.07.2009
143
23
0
33
Dom je nepovrediv istina ali tu normu kao i vecinu ustava moguce je interpretirati na vise nacina

"[SIZE=12pt]U skladu s uvjetima što ih predviđa zakon, redarstvene vlasti mogu i bez sudskog naloga ili privole držatelja stana ući u dom ili prostorije te izvršiti pretragu bez nazočnosti svjedoka, ako je to neophodno radi izvršenja naloga o uhićenju ili radi hvatanja počinitelja kaznenog djela odnosno otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega.[/SIZE]"

znaci i bez sudskog naloga ili privole drzatelja stana, izvrsiti pretragu bez nazocnosti svjedoka, sve bez naloga, a sada kako se interpretira "[SIZE=12pt]radi hvatanja počinitelja kaznenog djela odnosno otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega[/SIZE]" ovisi o zakonodavacu koji odlicuje sto je kazneno djelo a sto ne, samim time daje mogucnost pretrage stana bez naloga u podosta situacija.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo unutarnjih poslova RH najavili sastanak ovih dana na banskim dvorima sa potencijalnim ulagačima za sadnju industriske konoplje. Glavna točka rasprave biti će legalizacija stabljike industriske konoblje koja je ilegalna u HR, a raspravljati će se i o dobrobitima medicinskog kanabisa.

Zrno po zrno, pogača :thumb:
 
13.10.2013
11
7
3
pitanje jedno za ljude koji su imali takva iskustva ili znaju neke slucajeve, eto ovako, sa obzirom na ovaj dio zakona (Tko neovlašteno proizvede ili preradi tvari koje su propisom proglašene drogom, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do petgodina) ako posadim jednu ili dvije biljke za osobnu upotrebu doma u kuci bez ikakve namjere preprodaje i sl. i ako me uhvate da li ce me stavit iza resetaka s obzirom da zakon tako nalaze, pa me zanima da li je neko imao takvo iskustvo, a vjerujem da je
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Pored cinjenice da si za vlastite potrebe uzgojio nesto sto je zakonom zabranjeno, moras dokazati da nisi bio upoznat sa samom zabranom. Dakle, svjesno si nacinio djelo za koje si znao da postoji zakonska kazna za cinjenje takvog djela, pa postoji velika mogucnost da sudija nece imati razumijevanja prema tvojoj stvarnoj potrebi zbog koje si takvo djelo pocinio. E, sad je druga prica kakav ce ti sudija zapasti i za takav slucaj ti niko nema adekvatno iskustvo koje ce ti na neki nacin garantovati kakvu ce ti kaznu izreci, u slucaju da "padnes".
U principu, najbolje je da cutis. Sve sto "lanes" ide na tvoju stetu.
 

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
OscarMike evo par strana unazad preciznog odgovora od strane člana Kreso1988 koji je, koliko sam uspio procijeniti, prilično upoznat sa tematikom. Podsjećam da se nalazimo u temi o hrvatskim zakonima.

Kreso1988 je napisao(la):
Optuzbe da se u isti kos stavljaju dileri i proizvodaci, nije istina, ali istina je da ukoliko kupis od dilera i posjedujes radis prekrsaj a opet ako si das malo truda i proizvedes svoje bez namjere da prodajes, to ce se tretirati kao kazneno djelo
Oko toga se nas zakonodavac lomio, cak su razmisljali da se dopusti prekrsajno djelo da bude 1-2 biljke, ali su se bojali da bi dolazilo do zlouporabe tog zakona (npr proizvodac se useli u stan sa 5 drugih studenta znaci 6 ljudi x2 12 biljki iliti dileri/proizvodaci bi imali jednu veliku rupu koja bi bila zloupotrebljavana.
Ali nebrinite od 6 mjeseci do 5 godina je kazna znaci ukoliko vas ulove sa 1-2 biljke i nemate vagu pvc vrecice:D , i bilosta drugo sto bi pokazalo namjeru da prodajete, necete u zatvor dobit cete uvjetnu kaznu.

************************************************************

eto dosta sam napiso valjda ce nekome pomoci slobodno se javite ukoliko imate pitanja i ispricavam se zbog svog pravopisa
Kreso1988 meštre super si se potrudio i hvala ti na tome. Svakako nastavi pisati. Možeš li prokomentirati u kojoj mjeri bi funkcioniralo pozivanje na čin građanskog neposluha prilikom eventualne obrane prava dotad nekažnjavanog pojedinca na uzgoj i konzumiranje 1-2 biljke u privatnosti svog doma?

http://www.pravst.hr/zbornik.php?p=18&s=67

Osobno sam laik, ali čini mi se da bi građanski neposluh mogao biti legalno "ilegalan" način svjesnog pružanja pasivnog i nenasilnog otpora nepravednim zakonima kojim su direktno pogođeni i korisnici medicinskog kao i korisnici rekreativnog kanabisa.
 

portoriko

Aktivan Član
15.01.2014
58
52
18
.Pozdrav svima! Evo,baš danas sam pitao kako je prošao na sudu jedan lik kojem su u pretresu našli nekih 7-8 biljčica,70 gr. suhe tvari i jedno stotinjak sjemenki. Odvjetnik je sve to na sudu odugovlačio da stupi taj novi Zakon na snagu, a lik je za to vrijeme hodao psihijatru. Točne pojedinosti ne znam,pogotove ne što mu je psihić napisao,ali lik je dobio samo dvije godine uvjetno! A znam za jedan još stariji slučaj,prije ca. 10 godina kad su liku našli jedno 20 biljaka outdoor visoke oko 3 (tri) metra- pričao mi policajac koji je bio u sačekuši. Lik je bio vrlo sklon alkoholu (malo čudno,pored tolike vutre),a onda je još pojačao na dnevnu bazu i sudac mu presudio obavezno liječenje od alkohola i uvjetno 3 godine uz rok kušnje od 5. Pouka ako nas nađu : počet pit,glumit depresiju,što i nije teško (nezapolenost,besparica,nekog ostavila cura itd.),u svakom slučaju biti jadan i krotak,i sve prolazi uz opomene,uvjetne kazne i sl. Eto, takva je životna praksa, bunt, revolt i inat, barem kao pojedinac, ne prođe dobro ... Sretno !
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Ako ga nisu vidjeli kako je nekome dao, ako ga nije neko cinkao da je njemu dao, neka se drži price za osobnu upotrebu.
U nikakvom primjeru nesme priznat nista drugo. I da te policajac vidi, da si nekome dao, uvijek tvrdis nisam ja.

Murija pokusa svakome uvalit dilanje.

Za kaznu, od suca do suca.
 

NEURO BOY1

Aktivan Član
07.07.2014
76
65
0
73
Ako je prvi puta može se negiranjem izvući, da je za osobnu upotrebu i da nije za prodaju.
Od susjeda sin po drugi put ulovljen sa 100 grama i guli četiri godine.Neznam kolikoje imao prvi puta
 

GrowGroww

Aktivan Član
28.02.2013
68
28
18
34
Hrvatska
Koliko sam dobro čuo vidjeli su ga da daje nekom i da baca pred njim al nažalost našli su, i da 2 put mu je prvi put je bila pljuga u igri ali za to ništa nije dobio. ps. maloljetan je
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Sta puši tamo, gdje ga mogu dobit. To je neodgovorno.

Vidjeli, da daje nekom, kaze dao mu nešto kuna, dinara za cigarete a ne pljugu.
Onaj kome dao mora to potvrdit.

Može se pravit budalom, da je popušio običnu cigaretu i bacio na tla, samo teško ce proc.
Ako je bilo na tlu, nije od njega. Oni ce ga probaj navuc da prizna, priznas nikad.
 

kokomarin

Aktivan Član
06.11.2013
88
422
53
U praksi vecih hrvatskih zupanijskih sudova deset grama dima je beznacajna kolicina i ne moze se sugerirat namjera prodaje ako je samo to.
Ako je deset grama dima sve sta imaju protiv nekog ko zaista zaraduje kriminalnim radnjama pokusat ce nesto slicno osudi caponea zbog porezne utaje.
 
01.11.2014
2
0
0
Recimo da imam nesto opreme za uzgoj, bez biljaka i sjemenki.
Znaci samo oprema nista ilegalno, po ovom novom zakonu jel to illegalno i smiju li mi ista ikako?
ZELIM KONKRETAN ODGOVOR.
Zahvaljujem unaprijed.
 
01.11.2014
2
0
0
Recimo da je tu i ph up i down tds i ph metar cloner i mikroskop, vaga.
Ali opet nema biljaka ni sjemenki.
Znaci nista ilegalno, sigurno mi nemogu nista?
Nikad neznas kod nas, pa zato pitam da budem 100% siguran.
Hvala.
 
14.11.2014
21
9
3
Pozdrav novi clan sam iako znam za sajt vec 10god al nikako se registrirat. Imam slucaj jer sam pao pa neznam dali da otvorim novu temu ili da tu napisem sta me zanima sve, jer vidim razna iskustva al nista slicno mojem jer ja uvijek moram biti spesl kejs
uglavnom
31.10.2013g Krenuo sam na sljaku, na kojoj sam radio kao student ali naravno na tudji ugovor, znaci nezaposlen u nekom pravnom smislu,,,i dosao sam pred skladiste u kojem radim i pozdravio ekipu kronera i klosara koji redovito cirkaju tj cugaju ispred ducana (znate na kakve mislim, ex domobrani,ptspovci,skupljaci boca itd) i zajebancija dve tri min prije smjene i u tom trenutku ugledam Defendera kako uljece u kruzni tok pun gas,a ja lagano u skladiste i skidam jaknu i stavljam na stolicu dok sam se okrenuo intervenjak me povuko za majicu i ajmo van iz skladista i defender sa jos 3 pandura dolazi na scenu !GAME OVER!
nisam stigao ni bacit ni nista, a paketic mi je stajao u dzepu od donjeg djela trenerke onako bzvz u vrecici otvorenoj,,i pretres i naravno bez previse muke zandar nadje i pita sta ti je to i ja se samo nasmijem,, i gleda mi ostale stvari i vidi kljuceve od auta i kaze sta je to ja kazem od auta,pa pita gdje je, ja pokazem i pita me jel mozemo pogledat il tako nes slicno a ja onalo ladno ma moze sad je gotovo u autu nes nac nista,, i dobro tako nas 5 u defendera i u policijsku,,s time da sam primjetio na putu do postaje da su 3/4 pandura neki slavonci i to gusteri jer im je jedan bio kao mentor i govorio kako sta i kamo i jos smo skoro dozivjeli sudar jer ne poznaju grad a i opcenito prometna pravila (ne vrijedjam slavonce)
I dosli mi u PP i jos jedan pretres kao skini gace da vidi dal ce mi sta ispast, i cekam ja tamo ovi se svi izvrpoljili vazu tamo rade pitaj bog zna sta,i izvagano mi je 2.8 ili 2.6 grama nisam siguran jer su sarali preko,jako neuredno,i jedan u prolazu pita pa sta si radio ja mu odgovorim pa iso sam radit, i pita me sta si student ja kazem ne i on kao aha pa da preko tudjeg radis i ode,,,
I dodje sad dasa inspektor izgleda ko narkoman neobrijan skoro pijan i u prolazu do sobe za ispitivanje ubaci spiku pa sta trava ''billy'' pa jebote sta sad tolke papirologije, zajebancije, a ja ono a jebiga pustite me pa cemo sve zaboravit i haha hihi i kaze on aj ti meni odma sve reci da ides odmah nazad na smjenu kao tko ti prodao ja ko iz puske ''nasao sam'' i kaze on meni daj me nemoj ***** ovo ono totalna promjena raspolozenja a pred 30 sekundi smo bili najbolji prijatelji (mislim imam jako jako puno iskustva sa pandurima i maltretiranje i malojetnom delikvencijom ali NIKAD nikakva droga)
I tako sjednemo mi u sobu a da telefon mi je od pocetka pretresa bio kod njih nisam se smio cak ni sefu ni nikom javit sta je zasto me nema...I sad 20min zajebancija tko si sta si informacije,i medju tim info pita me koji ti je IMEI telefona (ja do tog trenutka nisam znao sta je to niti kako se provjerava *#06# i provjeri si on to i zapise),i zavrsio sa tim formularima i kaze on meni ocemo se ja i ti ''billy'' dogovorit ili ces provest ovdje 24h i neces na smjenu nazad,, (a ja posto sam upoznat bio da se zakon promjenio znam da mu mogu rec da mi je njegova mama prodala da mi nemoze apsolutno nista),,i ja njemu lagano odgovorim i naslonim se komotno na stolicu a onda cemo se gledat jos...a ovaj lud misli da cu sad pjevat ko kanarinac,,,i ja njemu slozim pricu i drzim se nje ali sta je najgore od svega ta prica se i je desila ali par dana prije i nije to ta koju su mi nasli al nema veze ugl prica ide ovako ''Dok sam neki dan radio u smjeni kada sam isao iznjeti smece iz skladista u kontejner gradske cistoce zapazio sam vazu u kojoj je bila slomljena biljka marihuane potom sam ju ja izvukao odrezao i posusio i naravno htio popusit jer kao znam sta je to i htio sam probat,,,naravno drot nije nasjeo na to al je svejedno morao to tako zapisat,,,al i da sam iso na detektor lazi nebi bio pozitivan jer se stvarno dogodilo kao sta sam prije spomenuo,,,i tako ja meljem ponavljam pricu po 5 6 puta pa dodje jos neka inspektorica pa se pocela smijat pa mi kaze ''ja ovakvu pricu jos nikad nisam cula'' i sad se mi smijemo kao ja sam glup neznam lagat hihihahahuhu i svi se jos slozimo kao dada prica ti je ful glupa i ja ono jebiga za sve postoji prvi put i nasmijem se njoj,,,i tako njima dopizdilo igrat se samnom i kaze inspektor da ce zapisat kako sam sve reko i pita jesam li siguran i ja kazem samo daj,,,i tako 2 cuke prosle i ja slobodan,,i da na izlazu neki taj metor drot mi uvaljuje ko neki upitnik kao dal se zalite na policijsko postupanje dal ovo dal ono ma kao nista i tamo se potpisao jedino mi je zao sta nisam povukao crtu sa kemijskom da supci nemogu dodavati tekst naknadno kad mene vise nema jer su oni isto tako napravili na onim papirima sta sam ja dobio,a dobio sam POTVRDU o privremenom oduzimanju predmeta odredjeno posebnim zakonom o suzbijanju zlouporabe droga gdje je napisano da su mi nasli pvc vrecicu sa sadrzajem zelene sasusene biljne MATERIJE koja svojim opisom i kakateristikama odgovara opisu droge marihuana i 2 papir OBAVIJEST da ce se protiv mene podnijeti optuzni prijedlog buduci da sam svojim ponasanjem ostvario obiljezja navedenog ponasanja iz clanka 3 st 1 kaznjivo po cl 54.st.1 t. 3
(e i taj jbni telefon po izlasku iz postaje sam stavio na njuskalo)

Od tada je proslo vise od godinu dana i sta sad koju p.m.,,nikakvu kaznu nista jos nisam dobio,ne kontam sta se ceka,,,a s tim da sam u god dana radio bar 5 mjeseci po p.s. i mogli su mi sjest na racun il nesto nekakv trzaj a ne ovakva neizvjesnost

ima jedan poznanik je pao sa 0.4g 2-3tjedna nakon mene, isli su u pp odmah tamo je dobio uplatnicu od 3.333 kn i nije cak ni u sobu za ispitivanje isao!? dali je to istina nisam 100% siguran,,cak me i on prca kao pojeo vuk magare

Molim vas tko ima volje citat ovo stivo i tko ima nekakvog pravnog znanja nek pomaze ako boga zna,sta je meni cinit,sta ocekivat bilo kakav info ali pravi info mi je prijeko potreban
Cak mi se i javlja pitanje da me nebi ****** sta sam radio preko tudjeg studenskog ugovora,,da nebi tog nekog ******
Dali ce mi u pretres iako nemaju sta nac osim bongova pajpova i takvih sranja
Inace ako budem morao na neki sud il neznam sta vadit se zlo i naopako,socijala bjeda neimastina pa da preko trave bjezim od surove realnosti sta i nije daleko od istine,,ma da ja bi zamastio bata i u zatno i u recesijsko doba
neznam dal sam sta bitno propustio al pitajte ako Vas zanima