O gljivama - Gljive kao lijek

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Ekipa pozdrav!
Kao sto sam i obecao, a strastveni sam gljivar, reci cu par stvari o dragim nam gljivama za koje je poznato da imaju uticaja na raznorazne bolesti i tegobe. Nece to biti nista opsirno, vise onako formalno, pa koga zanima moze krenuti u dalje istrazivanje i spravljanje raznoraznih tinktura, tableta, cajeva, krema, ulja i td. Pa da pocnemo :)

Savjetovao bih Vam da gljive berete iskljucivo u sumi, dalje od fabrika, puteva i slicnih mjesta gdje postoje vjestacki zagadjivaci vazduha, jer da znate, gljive te sve stetne materije upijaju u sebe kao sundjer.

Caga - Inonotus obliquus

Izabrao sam prvo ovu gljivu jer mi je nekako fascinantna i uopste ne lici na druge gljive. Ova gljiva najcesce parazitira na Brezi, ali moze se sresti i na drugom drvecu, no nesto rijedje. Sami izgled gljive djeluje na prvu kao da je nesto nagorilo na drvetu, kao ugalj, sa ovom gljivom nema greske jer je specificnog izgleda i to crnilo koje ima je od velike kolicine Melanina. Ruska, to jest Sibirska Caga najcjenjenija je, jer duge zime i kratka ljeta daju vecu koncentraciju ljekovitih svojstava. No i ove nase Evropske su ljekovite itekako. Ljekovita svojstva ove gljive zasnivaju se na mjesavini supstanci koje je Breza ili drugo drvo, godinama stvarala braneci se od ovog parazita i materijama koje sama Caga luci da bi opstala na kori drveta. A svi mi vjerovatno znamo da Breza u proljece kada se grancica zalomi pusta sokove koji su takodje ljekoviti, takozvana Keltska voda, ali o tome drugi put u drugoj temi.
Da kazemo nesto o ljekovitosti ove gljive i bolestima na koje ima uticaj.
Ova gljiva bagata je organskim kiselinama, magnezijumom, kalijumom i manganom koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma. Posebno je dragocen pepeo Cage jer sadrzi okside aluminijuma, gvozdja, silicijuma, kalijuma, magnezijuma, bakra, mangana, cinka i natrijuma. U ovoj izuzetnoj gljivi nalaze se i oksalna, sircetna, mravlja kiselina i mali postotak betulinske kiseline.
Magnezijum, kalijum i bakar zajedno sa zastupljenim kiselinama ucvrscuju krvne sudove i cine ih glatkim i takodje posjeduju veoma jako antibakterijsko dejstvo.
Caga u sebi sadrzi dosta cinka koji, naucno dokazano, posjeduje antikancerogena svojstva.
U obliku tonika ova gljiva koristi se protiv upala kod stomacnih oboljenja i simptomaticne tretmane razno lociranih tumora, lijecenje parodontopatije, gastritisa, cira na zeludcu i dvanaestopalacnom crijevu, diskinezije, zucnih puteva, creva i debelog creva, metabolicke poremecaje.
Opste poznato je da se Caga koristi u borbi protiv psorijaze kao i kod hronicnih oboljenja jetre.
Kardiovaskularni sistem i disajni putevi se preporode pod uticajem Cage.
Koristi se posebno u lijecenju raka jednjaka i ostalih unutrasnjih organa. Dokazano je da Caga u pocetnom stadijumu kancera moze da uspori rast tumora i da ublazi bolove te poboljsa stanje oboljelog.
Ne mozemo reci da ona ubija celije raka. Njen uticaj na kancer je takav zbog prisustva pterina koji ima citostaticko dejstvo. Pterin moze tokom simptomaticnog lijecenja mnogo doprinijeti opstem stanju bolesnika oboljelom od kancera. Kako kazu mnogobrojna naucna istrazivanja antitumor dejstvo Cage se zasniva na prisustvu jos jednog antioksidanta polifenola. On sprecava dejstvo spoljnih izazivaca raka i smanjuje rizik nastanka raka dojke, stomaka, pluca, creva, jetre, koze, prostate i pankreasa. Koristiti preventivno se preporucuje.
Takodje, Caga je korisna u lijecenju bronhitisa i tuberkoloze, jaca imunitet, poboljsava aktivnosti mozga i pritom djeluje umirujuce jer utice na metabolizam na takav nacin da mozak postaje osjetno aktivniji.
Postoji samo jedno oboljenje kod koga se ova gljiva ne preporucuje a to je hronicno upalno oboljenje debelog crijeva, dizenterija.

Gljivu uberemo, isjecemo na kriske-komade i susimo. Najbolje ju je samljeti u prah ako cemo je koristiti kao kafu ili caj. Od nje takodje tako susene mozemo praviti tinkture, tablete, brikete, kreme itd. kao sto sam vec rekao.
Gljiva se moze naci na stablu u svako doba godine jer bukvalno zna parazitirati i do 20 godina na jednom drvetu, dok ga potpuno ne osusi, to jest, dok ne pojede sve to sto drvo luci braneci se od istoimene, a samim tim eto odakle ljekovite tvari ove gljive. :)


Toliko o Cagi, koga zanima ova gljiva i ko bi je koristio, moze naci mnostvo korisnih informacija po internetu, jer kada bi ja pisao bas sve onjoj, morao bih odvojiti nekih tri dana tipkanja po tastaturi :)

Ekipa evo slika, slike nisu moje sa neta su, jer ja se volim obicno slikati pored gljiva, a to ne prilici da objavim ovde. :)
Ni tekst nije iz moje glave licno, vec je tu mjesavina mojih rijeci i rijeci drugih sa raznih www. djfsdogfsdhgs. com :D

O sledecoj gljivi pisacu u ovoj temi u sledecem komentaru, kasnije, pisacu i sutra ili kad otkrijem jos po nesto novo :)

Caga-Gljiva1.jpg bdgaoflt5bhz.jpg
 
Poslednja izmena:

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Hrastova sjajnica - Ganoderma lucidum
Ovo je jos jedna izuzetno ljekovita gljiva. Plodonosi tokom cijele godine kada je klima povoljna, obicno na panjevima i mrtvim trupcima bjelogoricne sume, a zna rasti i na zivim stablima koje unistava.. Samo ime kaze, najvise voli hrast ali moze se sresti i na drugim vrstama drveta. Ja licno nikada nisam imao priliku da je nadjem, vjerovatno joj klima bas ne odgovara ovde kod mene ili je izuzetno rijetka. Najcesca je u toplijim krajevima, pored mora, ali da se naci i na planinama. Plodno tijelo je tvrdo, valovito, glatko i sija se. Lepezastog je oblika. Po njoj mozemo vidjeti, nesto slicno godovima na drvetu, koje je tamnocrvene, ajmo reci cigla boje u sredini, a kako idemo prema kraju gljive ta nota je sve svjetlija dok po samom rubu primjetimo bijelu boju, tako izgleda mlada gljiva koja jos nije sprema za branje, tek kada rub pomrimi crvankastu boju gljiva je spremna za branje jer bas tada sadrzi u potpunosti sva ljekovita svojstva.
Sada mogu reci i nesto o ljekovitosti :)
Jaca imunitet, pomaze kod dosta vrsta alergija, ateroskleroze, vrtoglavica, nekih vrsta raka, takodje poboljsava koncentraciju, pamcenje i opste stanje organizma,pomaze kod upalnih procesa, hronicnog umora, cestih infekcija kao sto su infekcije urinarnog traktka, bronhitis i td. Pomaze kod oboljenja jetre, problema sa varenjem, kod cira na zeludcu, kod koznih oboljenja, autoimunih poremecaja, kod dijabetesa, raznih virusa kao sto su HIV/AIDS , hepatitis, dobra je za bolesti srca, hipertenziju i visok horeserol, pomaze kod poremecaja spavanja i nesanice a ima uticaja i u suzbijanju anksioznosti i depresije. Sprecava mozdani udar. A kako istrazivanja kazu pomaze i kod tromboze, tako sto razbija tromb. Za nju kazu da je gljiva dugovjecnosti. Kod Japanaca poznata kao Reishi.
Hrastova sjajnica je ljekovita upravo radi svoje kolekcije organskih jedinjenja i komponenti koje obuhvataju triterpene, alkaloide, sterole i razne esencijalne polisaharide.
O ovoj gljivi se stvarno dosta toga moze napisati, ali bih potrosio vjecnost pisajuci, koga zainteresuje on ce i sam pronaci jos dosta korisnih informacija o samoj gljivi i lijecenju.

Takodje se susi i melje u prah te se od nje pripravljaju cajevi, tinkture, ulja i td.
Koga interesuje ova gljiva moze vise informacija o njoj i pripravcima od nje pronaci na internetu.

Ovako izgleda gljiva koja nije spremna za branje, pa mozete zapamtiti lokaciju i vratiti se po nju za 5-10 dana, mozda i vise :)

reishi-logs-1.jpg

A ovakva je vec spremna za branje i puna ljekovitih tvari. :)

High-Quality-Ganoderma-Lucidum-Powder-Extract-Polysaccharides-30-Reishi-Mushroom-Powder.jpg
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Brezina guba - Fomitopsis betulina
Ova gljiva raste najcesce na odumrlim granama i trupcima breze koje je neko posjekao ili vremenske nepogode polomile, izvalile i slicno, a moze se naci i na drugim liscarima. Uglavnom ljekovita svojstva ove gljive su u potpunosti izrazena ako je gljiva nadjena na zivom stablu , to jest, stojecem, dok one gljive nadjene na lezecim mrtvim granama i trupcima imaju samo oko 5% ljekovitih svojstava. Priclicno je rasprostranjena vrsta i ja sam je najcesce nalazio krajem ljeta, u jesen i pred zimu. Primjerci su znali teziti i po skoro 2 kilograma :)

Pa da kazemo nesto i o njenoj ljekovitosti.
Koristi se u tretmanima raka zeludca i pluca a takodje je naucno dokazano da je djelotvorna i u zaustavljanju rasta karcinoma mlijecne zlijezde. Betulin je naziv njenog sastojka koji tako djeluje, a rijec je o dvovalentnom alkoholu iz grupe triterpena. Ona takodje ima antibakterijsko dejstvo, antimikrobno, antidepresivno, kao i antitumorno. Podstice lucenje interferona, pokazalo se da njena antibiotska svojstva djeluju protiv Echerichia coli, Bacillus subtilis i Candida pseudotropicalis. Nisu poznate kontraindikacije. Nekada davno ova gljiva se koristila za zaustavljanje krvarenja. Pomaze kod bronhitisa, astme i upale respiratornih organa. Pozitivno djeluje protiv gripa, zute groznice, HIV-a i krpeljnog meningoencefalitisa i jos dosta drugih oboljenja ali bole me ruke kucajuci :D Odvikao sam se skroz od laptopa :D
Ljekovite tvari koje brezina guba sadrzi su polisaharidi, triterpeni, polipirenska,nukleinska i betulinska kiselina i mnogi drugi.
Ona se koliko ja znam najvise koristi za oboljenja disajnih puteva, mislim tu ima ponajbolji uticaj, ali i kod raka pluca i njegovoj prevenciji. Ona takoreci cisti pluca pa se preporucuje bivsim pusacima kao i prevencija alergijama disajnog sistema.

Ja je koristim kao caj, tako sto je isjecem na tanke kriske debele oko 2-3 mm, osusim i onda je prstima usitnim lomeci je jer kad se osusi naravno je krta :) Kad smo kod caja moram popiti sada jedan :D Prave se takodje tinkture, vodeni ekstrakti i td. A koristi se i u ishrani, pa je tako osusenu mozete samljeti u prah i dodavati jelima. Ali pazite da ne pretjerate, jer je gorka :) Meni u caju ne smeta jer volim gorko :)
E da, kada je gljiva bijela odozdo i primjeti se da je vlazna i ziva koristi se za upotrebu, ako je odozdo suva i smedjkaste boje vise nije za upotrebu jer je stara i vjerovatno osusena i ne sadrzi ljekovite tvari.

Ovo je copy/paste :D Zanimljivo :D

U narodnoj medicini, ova gljiva ima zaista dugu istoriju. O tome nam govore brojni etnološki zapisi, a najstariji dokaz o takvoj upotrebi nalazimo kod mumije stare preko 5000 godina. Ledeni čovek Ötzi, kako je mumija nazvana, pronađen je 1991. godine u Tirolu, a uz sebe je imao dva komadića plodišta brezove gube, nanizana na kožnu vrpcu. Naučnici su se usaglasili da su to bile lekovite doze, jer je Ötzi bio zaražen parazitom Trichuris trichiura, kog upravo polipirenova kiselina iz brezove gube ubija. Doziranom primenom te gljive, on je ublažavo tegobe izazvane parazitom.

Slikeee
bg.jpg

brezova-guba-5.jpg
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Hahah, frend, slike nisu moje, sa neta su, ja volim da se slikam pored gljiva, pa nije prikladno za ovde :D A vjeruj bas jesenas pravo me isprovocirala brezina guba na jednom stablu koje je bilo visoko sigurno 8 metara, grom ga polomio ili vjetar, nisam se usudio uspuzati se uz nju jer se stablo ljuljalo a bila je nizbrdica sumska opasna, da padnem, ko bi me sastavio tu samog :D Bilo je na njemu15ak, ako sam dobro prebrojao, brezovih guba, uspio sam dohvatiti samo 4, ali ja zadovoljan :D Ako ih bude i ove godine, saljem ti sliku a mozda i cijelu gljivu :D
 
Poslednja izmena:

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Lavlja griva - Hericium erinaceus
Ova gljiva je bas specificnog i zanimljivog izgleda, pa i samo ime je dobila po tome. :) Nju mozemo naci najcesce na odumrlim stablima-panjevima bukve i hrasta, obicno u kasno ljeto i jesen, ali zna se sresti i na drugim liscarima, ali ja koliko znam ova gljiva je kod nas, balkanaca uopsteno, zasticena vrsta jer je izuzetno rijetka gljiva. Ali njen micelij se moze kupiti ili mozemo sami proizvesti kada je nadjemo u prirodi ili kupimo ovu gljivu od uzgajivaca i ona se moze uzgajati u kontrolisanim uslovima kod kuce, pa mozemo imati lijek kod kuce kad god pozelimo. O uzgoju gljiva ne bih, jer to nije tema, a ako vas zanima potrazite negdje na internetu.
Pa da kazemo nesto i o ovoj vrlo zanimljivoj, specificnoj gljivi, koja je itekako poznata u narodnoj medicini, Japanci su joj cak dali i ime gljiva 21. vijeka, ono, posto je 21. vijek posvecen mozgu :) Ovu gljivu nazivaju i prirodnom hranom za neurone zbog njene sposobnosti da obnavlja nervni sistem. Ameri i Kinezi u njoj su pronasli dva aktivna sastojka Hericenon i Erinacin koji podsticu proizvodnju neuronskog rasta (NGF), a taj faktor je bjelancevina koja igra znacajnu ulogu u zdravlju i dugovjecnosti nekoliko vrsta nervnih stanica u srednjem i perifernom nervnom sistemu.
Najvazniji sastojci ove gljive su, diterpenoidi, beta-D-glukan, ergosterol, erinacini Q i R, ksilan, glikoksilan, mano glikoksilan, galatoksilo glukan, hetero beta glukan.
Ova gljiva lijeci kongnitivne poremecaje, dobra je za probavu, takodje poznato je da ima uticaja i kod bolesti koje cu sada nabrojati, a to su, alchajmerova bolest, multipla skleroza, demencija, depresija, opsesivno-kompulzivni poremecaj, sizofrenija, autizam, anoreksija, bulimija, misicna distrofija, zeludcani cirevi, gastritis i td.
Dokazano je da ova gljiva sadrzi, kalijum, cink, gvozdje, germanijum, selen i fosfor.
Ona se najvise koliko znam koristi u ishrani, ali takodje se koriste i ekstrakti, susi se i td.
Nacicete jos svasta o ovoj gljivi po internetu i na stranim forumima vjerovatno ali ja tamo ne zalazim jer sam tanak s engleskim, pa toliko od mene o ovoj prelijepoj gljivi.

il_570xN.1493764226_be95.jpg
jared_satchell_33079065470_d87326eaea_c.jpg
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Borova guba - Fomitopsis pinicola

Kao sto sam ime kaze, ova gljiva najcesca je na cetinarima, boru, jeli, smrci, a na liscarima najcesca je na jovi i brezi, ali ja je nikada nisam vidio na tom drvecu, iskreno. Zna napasti i vocke, najcesce tresnju i jabuku.
I ova gljiva zanimljiva je svojim izgledom koji cete vidjeti na dnu posta, kao vecina ''guba'' i ova gljiva zna narasti i do 40cm precnika. Gornji dio gljive zna biti prosaran svakavim bojama, od crne do bijele, a najvise su tu nijanse crvene i opet kao kod vecine gjiva koje zovemo gube te boje vidimo u koncentricnim krugovima, od onog dijela blizeg drevetu vidimo tamnije nijanse, dok na rubu gljive svjetlije. Plodni dio gljive, a to je onaj donji odakle se rasipaju spore, donji, je kod mladih primjeraka bjele boje, kad je gljiva ''zrela'' krem boje, a kod starijih primjeraka oker smedje boje.

Pa da kazemo nesto i o njenoj ljekovitosti, mada nema bas puno toga na nasem jeziku o ovoj gljivi. Malo cemo na google translate :D

U narodnoj medicini poznato je da ova gljiva ima pozitivan uticaj kod mnogih bolesti.
Ima protiv upalno, stipticko(tako kaze translate) i antikancerogeno dejstvo. Ekstrakt ove gljive pokazao je najvecu aktivnost u odnosu na celije raka. Vodotopivi polisaharidni glukani imaju imuno-modulirajucu aktivnost. Koristi se kao tonik za smanjenje upale probavnog trakta. U mnogim novijim istrazivanjima ova gljiva pokazala je vrlo visoku koncentraciju fenolnih kiselina i snazna antioksidantna svojstva. Povecava snabdjevanje kiseonika celijom tijela povecavajuci proizvodnju energije. Regulise secere u krvi normalizacijom i regulacijom proizvodnje insulina usled hipoglikemijskih glikana. Detoksifikator jetre gorkim terpinoidima koji pomazu u uklanjanju toksina iz jetre i crijeva. Povecava broj neutrofila i ostalih belih krvnih zrnaca. Sadrzi prirodne steroide koji mogu biti korisni kod artritisa i bolnih auto-imunih i upalnih bolesti. Koncentracija triterpena (hepato-zastitna, protivupalna) je najveca u kori, a niza je kod mladjih gljiva. Sadrzi biljne sterole protiv histamina, masne kiseline pokazuju svojstva stimuliranja cirkulacije. Selektivno inhibira COX-2, zauzvrat inhibira sintezu upalnih prostaglandina.
Ova gljiva se siroko primjenjivala u tradicionalnoj evropskoj medicini, ali njezine blagodati i upotreba su zaboravljeni nakon uvodjenja sintetickih lijekova, zbog renesanse naturopatije ali i zbog sve veće otpornosti na bakterije i gljivice, rad sa tradicionalnim ljekovitim gljivama postaje sve zanimljiviji i korisniji. :)
Dosta o ovoj gljivi ima na stranim sajtovima... slab mi engleski :)

Koristi se kao caj,osusena i usitnjena gljiva, ali i takodje kao ekstrakt, koji ima, kao sto gore rekoh, najvecu aktivnost u borbi protiv celija raka. Nije za jelo, pretvrda je, drvenasta. Caj je fin, mirisljav, mada ostavlja blago gorkast ukus u ustima.

Evo slike, meni prelijepa gljiva iz ovog roda iako ih ima poprilican broj vrsta. Kao konjsko kopito dok je mlada, bas. :)

Malo varijacija u boji i dobu zrenja.
175.jpg Fomitopsis_pinicola_1.jpg 229589.jpg
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
@Jolly Joker kao sto rekoh, bio sam malo 1.1.2021, nego nisam puno hodao, na sve strane se cuju neki pucnji, narod šenluči sve u 16. Malo procunjam kroz breze i evo upravo sušim, za čajka :)

Fomitopsis betulina

Slika iz predproslog mjeseca, jer nisam nosio telefon u šumu, slučajno
IMG_20201107_095147_1.jpg

Inace ne diram ove na mrtvim, oborenim stablima, koja leze na zemlji, berm samo sa zivih stabala jer te su i ljekovite naravno.

A evo sa susenja trenutne :) vec su poprilicno suve, sad ce na mlevenje pa u teglu :)
IMG_20210103_201641.jpg IMG_20210103_201539.jpg
 
27.01.2021
1
2
1
71
Hrastova sjajnica - Ganoderma lucidum
Ovo je jos jedna izuzetno ljekovita gljiva. Plodonosi tokom cijele godine kada je klima povoljna, obicno na panjevima i mrtvim trupcima bjelogoricne sume, a zna rasti i na zivim stablima koje unistava.. Samo ime kaze, najvise voli hrast ali moze se sresti i na drugim vrstama drveta. Ja licno nikada nisam imao priliku da je nadjem, vjerovatno joj klima bas ne odgovara ovde kod mene ili je izuzetno rijetka. Najcesca je u toplijim krajevima, pored mora, ali da se naci i na planinama. Plodno tijelo je tvrdo, valovito, glatko i sija se. Lepezastog je oblika. Po njoj mozemo vidjeti, nesto slicno godovima na drvetu, koje je tamnocrvene, ajmo reci cigla boje u sredini, a kako idemo prema kraju gljive ta nota je sve svjetlija dok po samom rubu primjetimo bijelu boju, tako izgleda mlada gljiva koja jos nije sprema za branje, tek kada rub pomrimi crvankastu boju gljiva je spremna za branje jer bas tada sadrzi u potpunosti sva ljekovita svojstva.
Sada mogu reci i nesto o ljekovitosti :)
Jaca imunitet, pomaze kod dosta vrsta alergija, ateroskleroze, vrtoglavica, nekih vrsta raka, takodje poboljsava koncentraciju, pamcenje i opste stanje organizma,pomaze kod upalnih procesa, hronicnog umora, cestih infekcija kao sto su infekcije urinarnog traktka, bronhitis i td. Pomaze kod oboljenja jetre, problema sa varenjem, kod cira na zeludcu, kod koznih oboljenja, autoimunih poremecaja, kod dijabetesa, raznih virusa kao sto su HIV/AIDS , hepatitis, dobra je za bolesti srca, hipertenziju i visok horeserol, pomaze kod poremecaja spavanja i nesanice a ima uticaja i u suzbijanju anksioznosti i depresije. Sprecava mozdani udar. A kako istrazivanja kazu pomaze i kod tromboze, tako sto razbija tromb. Za nju kazu da je gljiva dugovjecnosti. Kod Japanaca poznata kao Reishi.
Hrastova sjajnica je ljekovita upravo radi svoje kolekcije organskih jedinjenja i komponenti koje obuhvataju triterpene, alkaloide, sterole i razne esencijalne polisaharide.
O ovoj gljivi se stvarno dosta toga moze napisati, ali bih potrosio vjecnost pisajuci, koga zainteresuje on ce i sam pronaci jos dosta korisnih informacija o samoj gljivi i lijecenju.

Takodje se susi i melje u prah te se od nje pripravljaju cajevi, tinkture, ulja i td.
Koga interesuje ova gljiva moze vise informacija o njoj i pripravcima od nje pronaci na internetu.

Ovako izgleda gljiva koja nije spremna za branje, pa mozete zapamtiti lokaciju i vratiti se po nju za 5-10 dana, mozda i vise :)

Pogledajte prilog 319046

A ovakva je vec spremna za branje i puna ljekovitih tvari. :)

Pogledajte prilog 319047
Divni ste. Hvala. Uvek se uci
 

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.319
8.339
258
@budalin Samo da prijavim da sam pratio na času. :D

Odem da prošetam sa ćerkom malo i nađem ih na nekoj srušenoj brezi. Prva poseta novoj šumi i lepo nas je primila. :D

breza.jpg

Inace ne diram ove na mrtvim, oborenim stablima, koja leze na zemlji, berm samo sa zivih stabala jer te su i ljekovite naravno.
Ove što su na mrtvim stablima su dosta manje potentne?

Edit: Da li se mogu ovako u sušenim komadima koristiti za čaj ili ih je bolje samleti u prah?
 
Poslednja izmena:

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Ee, drago mi je sto jesi Jokeru :) bice jos toga koliko hoces samo vremena da pohvatam pa cu pisati :)

Nego, to ti najvise vazi za brezovu gubu, prosto rečeno ljekovitih tvari nema na trupcima mrtvog drveta, koje je nekim slucajem polomljeno, to jest lezi na zemlji, takoreci ono je odradilo svoje. Brezova guba ljekovita je i sadrzi ljekovite tvari samo ako je ubrana sa zivog debla, to jest onog koje stoji uspravno i nije razdvojeno od korijena, tada u brezi i dalje kolaju sokovi(ti neki vitamini,kiseline...) a samim tim i kroz gubu. Tako nekako to ja laicki objasnim :)
Dok recimo hrastova sjajnica se uzgaja na mrtvim deblima a i raste na takvim mjestima, uzgaja se i na supstratima ali i dalje je ljekovita za razliku od brezove gube,kao i mnoge druge gljive koje se uzgajaju, najvecu ulogu u brezovoj gubi igra betulin po kome je i dobila ime, a kog ima samo na zivom drvecu koje je obolilo iz nekog razloga, eto. :)

Edit: @Jolly Joker
Ja praktikujem da isjecem na kriske 2 do 5 milimetra debele i osusim, kad su suve i lome se, usitnim rukama,izlomim koliko god je to moguce i onda stavim u teglu zatvorenu naravno i u frizider.
Kad hoces da kuvas caj izvadis supenu kasiku toga za jednu solju, vodu stavis da provri a i ne moras i sacekas da se ohladi, onda komadice stavis u tu vodu na nekih par sati i onda lagano zagrijevas ali da ne prokljuca, cirka pola sata, skines sa vatre poklopis i ostavis da se ohladi, procijedis i pijes. Mozes dodati meda ili nesto jer je gorka do bola, no meni ne smeta. Mozda ti se ni ukus ne svidi jer bas mirise na gljive pa mozes pomijesati sa nekim drugim, nanom recimo ili tako nesto. Uglavnom sustinu si shvatio :)
 
Poslednja izmena:

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.319
8.339
258
Evo upravo sipao čaj i htedoh ti javiti kakav je pa vidim ovo zadnje što si napisao. Ne znam što mi ne izbaci notifikaciju da sam tagovan, i prošli put sam zamalo promašio. :/

Super je čaj, očekivao sam dosta jaču gorčinu jer sam probao jedan komad pojesti na suvo i nisam ni uspeo skroz sažvakati... :D U zadnjih par godina sve više jedem divlje biljke koje su uglavnom malo gorke pa mi nije problem. A i već par puta sam čuo da nam u današnje vreme fali gorkog u ishrani.

Kako praviš brezinu vodu?
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Bas smo pisali tamo da promicu notifikacije ali niko nista :) Da gorka je piprilicno pa ko voli... :)

Valja se sve sto je prirodno, i ja volim buraz :)

Aa, to ona pravi za nas, u proljece kolaju sokovi, nase je samo da probusimo rupicu zaglavimo neku slamcicu ili slicno i pustimo par sati da kaplje u flasu :)
Bitno je da je breza malo starija, otprilike od 20cm precnika pa navise, jer one manje se često osuse ako se iz njih uzima sok. Eno bas sam bacio slike skoro tamo u "jeste li bili danas na zraku" pa baci oko :) a ako te ne mrzi vidi i po jutjubu samo upisi u trazilicu brezova voda i ima bruku videa :)

Da ne budem off, evo kakve gube se ne beru i ne koriste za liječenje i prevenciju. A cesto su i crvave, a za razliku od onih dobrih sa tvrdim i zilavim mesom, kod ovih je vise kao neka gusta vuna, mekse i nema onu strukturu svjeze gljive.
Ali moze se koristiti za prezivljavanje u prirodi u neke druge svrhe :)
IMG_20210220_140749_1.jpg IMG_20210220_140037.jpg IMG_20210220_135642_1.jpg IMG_20210220_135418_1.jpg IMG_20210220_140607.jpg
 
17.03.2021
11
2
3
43
Pozdrav drugari

Da li znate da li se gljive poput Reishia tj. Ganoderme Lucidum mogu koristiti uz ulje kanabisa paralelno ili još bolje Ćuranov rep (Tureky Tail, Trametes Versicolor)? Da li iko ima iskustva ili zna nešto više? Pošto treba da počne sa hemioterapijom zbog pluća, a koristio je Reishi dok je lečio kancer prostate uz hormonsku terapiju.
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Naravno da moze, nema apsolutno nikakvih nus pojava od koriscenja preparata od gljiva sa bilo cim drugim, odmoci ne mogu a pomazu itekako. Najbolje efekte pokazuju kad se kombinuju, najbolje na primjer tri vrste(ili 4 ili 5 ne bitno). Primjer: ganoderma lucidum(ili bilo koja iz tog roda reishi), trametes versicolor i fomitopsis betulina recimo. Mozete koristiti bilo koje ljekovite gljive u kombinaciji, lavlja griva+borova guba+ganoderma applanatum(ne znam narodni naziv) i tako bilo koje. Hocu da kazem ono opet gljive bolje rade posao kada se kombinuju.
Innonotus oblicius je takodje izuzetno ljekovita kod takvih stvari, kancera i slicno.
 
17.03.2021
11
2
3
43
Hvala ti puno na odgovoru. Puno znači nama kojima nema ko pomoći, a pomažemo roditeljima i najbližim ljudima.
Pošto smo nabavljali ovo u vidu kapsula od proverenog izvora iz Nemačke. Nabavili smo i Trametes Versicolor, pa ćemo i ovo što si preporučio potražiti, pogotovo ovu zadnju.
Samo, ako molim te možeš reći da li može istovremeno da koristi sva 3 tipa.... npr. po malo od svake u kombinaciji (pošto su u tabletama, po tabletu od svake svakodevno) jer su preporučene doze tipa po 2 dnevno, ali opet nema nekog limita, a za oboljenja se koriste i neke veće doze? Ili je bolje tipa na 15dana menjati, jedna, pa 15 dana druga. ili mesec ne znam...?
Hvala unapred
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Mislim da ne bi trebalo biti problema sto se tice ispijanja vise kapsula razlicitih gljiva, jer je to sve na prirodnoj bazi i nema nuspojava. Ili vrlo rijetko ako je neko alergican na neku u preparatu.
Cak imate i dosta kapsula u kojima su gljive kombinovane.
Ims jos dosta dosta ljekovitih gljiva ali ja nikako ds uhvatim vremena da pisem malo o pojedinim cisto da ljudi imaju predstavu pa da sami istrazuju dalje.
Recimo Cordyceps militaris su isto jako ljekovite. Njih cete tesko naci u prirodi ali ims ljudi koji ih uzgajaju i prodaju i prsve razne pripravke sa istim.

Moje neko licno misljenje je da itekako te kapsule pomazu i da se tu nalaze fine doze gljiva, ali isto tako imam misljenje da trebate potraziti neki izvor ili sami otici u potragu na ljekovite gljive i ubrati ih u prirodi ili kupiti ili dobijete na poklon od nekoga ko zeli da pomogne a ne zeli novac.
Imate bas bas dosta na internetu o ljekovitim gljivama, dozama, tinkturama, vrstama bolesti kod kojih imaju uticaja ili se koriste preventivno i slicno. Doduse dosta je na stranim jezicima a ja s jezicima stojim jako lose tako da vam ne mogu puno pomoci po tom pitanju.
Imate isto dosta grupa po drustvenim mrezama i slicno, vjerovatno i nekih stranih foruma o istim.
Potrazite malo po googlu i vjerujem da cete naici na nekoga ko vam moze pomoci nabaviti iste i slicno.
Zelim vam srecu u lijecenju. Pozdrav.
 
11.04.2022
1
0
1
35
Pozdrav svima, vidim ima poznavalaca ljekovitim gljiva PA bi da vas upitam za sa jet. Moja prva berba PA da MI kazete jel ova OK za caja, miris I ukus mogu proc, medjutim kada odstoji Dan pocne smrditi na ribu,hvala unaprijed
 

Prilozi

  • _20220411_172038.JPG
    _20220411_172038.JPG
    127,7 KB · Pregleda: 25
  • _20220411_172020.JPG
    _20220411_172020.JPG
    146 KB · Pregleda: 25
Poslednja izmena: