Od ove godine uzgajam industrijsku konoplju

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
Nije je problem uzgojiti...mislim da je veci problem sto treba imati otkupljivaca, cak mislim da zahtjevaju potpisan ugovor sa otkupljivacem...nesto bi se mozda dalo iskoristiti sa sjemenom...uzeti vrste koje daju puno sjemena...presa i hladno presano ulje...bio masa za ogrjev
druge stvari tipa vlakna i gorivo zahtjevaju tvornicku obradu i to bez neke vece kompanije nece ici
razmisljao sam i ja o tome...kidao bi se od smjeha dok bi se slikao pored svog polja konoplje ;-)
treba dobro sve istraziti i pripremiti teren...zasto ne...baby steps ;-)
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Blade je napisao(la):
Neka se niko ne naljuti...ali mislim da sanjarite..

Za uzgoj industrijalke kod nas ne traže ništa specijalno.Za seme ima deklaracija i gde je nabavljeno.Nikakav problem.

Problem je jedino gde i kako je plasirati kasnije.Ali da ne bih napamet pisao imam dovoljno vremena do sledeće godine da prikupim informacija i mogućih kontakata pa ako računica postoji,zašto da ne?
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
sve što gori mož' da se puši... :D

al kakve ćeš koristi od toga imati, e to ti baš ne znam reći... :icon_lol:
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
U Srbiji su se počeli pojavljivati proizvodi od konoplje. Najjača firma je Dimitri trejd sa markom Canah. Zanimljivi proizvodi ali mislim da se sve uvozi iz Rumunije ili okruženja. Probavao sam Hemp protein koji može imati uspjeha u bodibildingu ako napravi konkurentnu cijenu. Nema mnogo vijesti od domaćih uzgajivača, poneki naučni rad.
Industrijska konoplja - Industrijska konoplja (Cannabis sativa
L.) (slika 17) doživljava svoju renesansu u svetu, a u Srbiji se posle
višedecenijske pauze ponovo javlja interes za njenu proizvodnju (Berenji
et al., 2001; Berenji, 2006.). Konoplja je veoma dobar predusev,
odlično se uklapa u plodored. Robusna biljke i gust sklop useva na
prirodan način deluje supresivno i na najagresivnije korove (kao što
je npr. divlji sirak). U Vojvodini klasično gajenje i prerada konoplje
(npr. proizvodnja kudeljnog kanapa i užarija) više ne postoji, iako bi
celokupna takva proizvodnja mogla realizovati u izvozu (Berenji et
al., 2001). Po realnim procenama, tržište ovih klasičnih proizvoda
od kudelje je neograničeno, ali za sada nedostaju nove mašine za
ubiranje konoplje i savremena tehnologija prerade konoplje. Postoje
veoma perspektivni planovi za upotrebu konoplje kao sirovine za
proizvodnju papira (Berenji et al., 2000; Herak et al., 2001). Potražnja
za semenom konoplje pokazuje stalni porast. Od semena se dobija
visokokvalitetno ulje (Berenji et al. 2001). Problem je što za mehanizovanu
proizvodnju semena konoplje ne postoji odgovarajuća tehnološka
rešenja (pre svega se misli na kombajne za žetvu semena
konoplje). Po klasičnoj tehnologiji proizvodnje semena stabla semenske
konoplje se seku ručno a i odvajanje semena se radi ručno.
Vladimir Filipović, Vladan Ugrenović
Gajenje i korišćenje alternativnih biljnih vrsta ¦ 61
Ovakav način proizvodnje konoplje za zrno je veoma skup. Biološku
osnovu proizvodnje industrijske konoplje kod nas čine dvodoma sorta
‘Marina’ i jednodoma sorta ‘Helena’.
Konoplja zauzima specifično mesto među gajenim biljkama s obzirom
na to da postoje kemotipovi koji se koriste za proizvodnju
narkotika (marihuane i hašiša). Kao i u drugim zemljama sveta zakonske
mere i u Srbiji zabranjuju gajenje i stavljanje u promet konoplje
koja je pogodna za proizvodnju marihuane ili hašiša. Ova zakonska
regulativa je, međutim, prilično liberalna, pa se industrijska
konoplja može uzgajati bez specijalne dozvole. Pomenute dve sorte
62 ¦ Gajenje i korišćenje alternativnih biljnih vrsta
Organska proizvodnja i biodiverzitet
stvorene u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu ističu
se niskim sadržajem (
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Baš sam i ja započeo novu temu industrijska konoplja. Imate tamo zakon za RH. Ne treba vam otkupljivac no pise da se striktno proizvodi u svrhu proizvođenja hrane za ljude i hrane za životinje. To je trenutno ograničenje. Ne piše ništa za bio masu. Ja je planiram položiti jer grije i gori ko blesava. Vjerojatno dati briketirati ili čak proizvoditi briket. Od ajemena ulje, biogorivo i hrana za ptice


Evo i studije o energetakoj efikasnosti
Sve vrhunski pise

https://www.google.com/url?q=http://pub.epsilon.slu.se/8415/1/prade_t_111102.pdf&sa=U&ei=2xZcUK2dG-iJ4gTA-oGADw&ved=0CBYQFjABOAo&usg=AFQjCNHFghALxtk_GEk-a4Ze6bKxUCj5ZA
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
ako se ne varam, u Hrvatskoj jedina dopuštena "industrijalka" bila je "flajšman"... koja je izumrla... stoga, od uzgoja industrijske konoplje u Hrvatskoj nema ništa...
prvo pljunete pare da napravite testiranje biljke koja u sebi nesmije sadržavati više od 0,2% thc-a, e tek onda se možda može dovesti u obzir neki uzgoj, ali za šta... ionako ne izvozimo ništa i država je u banani, i sada bi još netko otkupljivao konoplju... imaju to već sve sređeno i to je uigrana stvar... preveliki je ulog da biste bezbrižno uzgajali industrijsku konoplju!

ali tko voli nek izvoli, radije se držim ove "ne industrijske",..... :hehe:


p.s. za susjede nam Bosance, to je već malo lakše... stoga je lakše uzgajati industrijalku preko u Bosni
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Prij nego pišete sve i svašta osvježite informacije.

To nije točno. ProguglaJ pravilnik o uzgoju konpčje i maka. Dozvoljeno je dvadesetak sorti.Točnike evo ti link http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_02_18_505.html

Drugo kako božje testiranje. Kada kupiš.certificiranu sortu nemaš šta testirati. Kažu da će dolaziti inspekcija testirati no nikada se ne pojave jer država nema para slati ljude svako malo uzimati uzorke.

Stvar je poprilično jednostavna.
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Možda bi ovu i temu "Industrijska konoplja uzgoj i prodaja" trebalo spojiti u jednu. Djeluje da su zakoni u HR, SRB i BiH slični pa bi se na jednom mjestu mogla voditi rasprava o ovoj temi uzgoja i plasmana.
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
ok ok, dokaži da nema određen postotak thc-a u sebi pa ćemo dalje... koda će te oni pitati, ilegalna supstanca je u pitanju, da je toliko jednostavno svi bismo to radili...
ali neda mi se o tome... kao što rekoh, držim se pouzdanih stvari :icon_wink:

a ovo drugo, baš zato jer se NEMA PARA, neće se testirati nego će ti automatski uvaliti da je to kanabis sativa... koda njih briga za išta osim za "utjerivanje pravde" kada je rijeć o "drogi"

u svakom slučaju sretno ti bilo i nadam se da ćeš jednog dana to i uspjeti!
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
SiD je napisao(la):
ok ok, dokaži da nema određen postotak thc-a u sebi pa ćemo dalje... koda će te oni pitati, ilegalna supstanca je u pitanju, da je toliko jednostavno svi bismo to radili...
ali neda mi se o tome... kao što rekoh, držim se pouzdanih stvari :icon_wink:

a ovo drugo, baš zato jer se NEMA PARA, neće se testirati nego će ti automatski uvaliti da je to kanabis sativa... koda njih briga za išta osim za "utjerivanje pravde" kada je rijeć o "drogi"

u svakom slučaju sretno ti bilo i nadam se da ćeš jednog dana to i uspjeti!

SiD napisao sam već ali mislim da bi trebalo ponoviti.U Srbiji je situacija ovakva -

1. Seme se kupuje legalno u [FONT=&amp]Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu,prodaja počinje krajem marta.Uz seme se dobije i deklaracije da je u pitanju industrijalka.
2.Zahtevaju samo da se prijavi gde je i kolika je parcela na kojoj će biti posejano,
3.Prijavljuje se u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu,tamo gde je seme kupljeno.To je sve što zahtevaju,seme sa deklaracijom i prijava,ništa više.

E,sad,samo se raspitati koliko je profitabilno,može li se gde prodati kasnije
[/FONT],pa ako računica postoji,što da ne.Ja ozbiljno razmišljam o tome.Vidim da je Hrvatska komplikovanija po tom pitanju,ovde u Srbiji treba samo ono što sam gore naveo.

NS seme » Odeljenje za organsku poljoprivredu i biodiverzitet evo i link dela njihove ponude,gde se nalazi konoplja

Dakle,može se bez problema samo naći računicu,ako postoji,što da ne
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Dozvoljeno gajenje konoplje
Član 60.

Dozvoljeno je gajenje konoplje (Cannabis) samo radi proizvodnje vlakana,
proizvodnje semena za ishranu životinja, daljeg razmnožavanja, prerade, ispitivanja
kvaliteta semena, kao i njegovog prometa.

Dozvoljeno je gajenje konoplje samo pravnom, odnosno fizičkom licu koje ima
dozvolu koju je izdalo ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede.

Dozvola iz stava 2. ovog člana može da se izda samo ako je sklopljen ugovor
o proizvodnji i otkupu konoplje s pravnim licem koje je registrovano za otkup i
proizvodnju konoplje, odnosno za obavljanje delatnosti iz stava 1. ovog člana.

Dozvola iz stava 2. ovog člana može da se izda i pravnom licu koje gaji
konoplju ako je to pravno lice registrovano za otkup i proizvodnju konoplje, odnosno
za obavljanje delatnosti iz stava 1. ovog člana.

Ministar nadležan za poslove poljoprivrede propisuje:
1) sortu konoplje (Cannabis) koju je dozvoljeno gajiti;
2) uslove koje mora ispunjavati pravno ili fizičko lice za dobijanje dozvole za
gajenje konoplje;
3) način izdavanja i rok važenja dozvole, kao i troškove izdavanja dozvole
za gajenje konoplje (Cannabis);
4) ostale uslove za dozvoljeno gajenje konoplje (Cannabis) u skladu sa
zakonom.
Lice iz stava 2. ovog člana dužno je da obavesti ministarstvo nadležno za
unutrašnje poslove i ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede o svakoj
okolnosti koja ukazuje na mogućnost da su konoplja ili delovi konoplje upotrebljeni ili
da bi mogli biti upotrebljeni za nedozvoljenu proizvodnju psihoaktivnih kontrolisanih
supstanci.

Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede obaveštava Ministarstvo o
obavljenoj kontroli gajenja konoplje.
http://www.minzdravlja.info/downloads/Zakoni/Zakoni/ZakonOPsihoaktivnimKontrolisanimSupstancama.pdf

Po ovom zakonu u Srbiji je dozvoljeno uzgajanje pravnim licima koja se bave preradom konoplje ili fizičkim licima koji imaju potpisan ugovor sa prerađivačima. Ili osnovati firmu za proizvodnju nekog segmenta konoplje(sjeme, ulje, užad...) pa gajiti sirovinu ili naći takvu firmu koja želi otkup pa saditi. Vidio sam na netu i jednu domaću firmu "Svet konoplje" iz NS koja ima lanav proizvoda i sopstvenu proizvodnju sirovine.
Korisno bi bilo pronaći pravilnik za pravna lica koja se bave preradom konoplje. To je sve što je još potrebno od pravila.
Ostalo je ekonomija. Koliki prinos stabljike i sjemena po hektaru i koja prerada se isplati. U jednom od citata iz naučnog članka koji sam postovao stoji i problem kombajna kod žetve sjemena. Vidim da na zapadu postoje rješenja i modifikacije.

Negdje sam naletio na kontakt tel i mejl nekog od stručnjaka sa instituta iz NS kome se može obratiti za informacije o konoplji. Ako nađem ponovo postaviću ovde.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vollodja

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Znam gde je firma Svet Konoplje.Nije u Novom Sadu nego jedno mesto u blizini,ovih dana idem u tom pravcu pa ću svratiti da se raspitam kako to ide a onda se naravno javljam ovde sa informacijama iz prve ruke.
 
07.10.2012
7
0
0
41
taman tema za mene ... razmišljao sam već u ovom pavcu / uzgoj industriske konoplje / i sve što je pisano za Srbiju i NS seme je tačno (zvao i proverio)... samo treba krenuti sa sađenjem.
a pre nego što se upustim u to ... voleo bi da čujem bar nečije iskustvo na ovu temu i gde bi mogla da se plasira konoplja ( nekom proizvođaču koji otkupljuje )

ps. ne vezano za temu ... ste znali da su u Bačkoj Topoli i Szegedu nekada bile 2 fabrike za preradu ind. konoplje ... nažalost od toga danas nema ništa više :(((
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Gajićemo konoplju

Dolazak „Fijata“ i drugih kompanija iz automobilske industrije u Srbiju mogao bi biti podstrek vraćanju proizvodnje konoplje na našim poljima!


Ovu biorazgradivu industrijsku biljku, koja se, osim u tekstilnoj i medicinskoj, sve češće koristi i u automobilskoj industriji, domaći ratari lane uopšte nisu sejali. Izuzetak su „sitni proizvođači“, koji konoplju gaje u nelegalne svrhe.

Janoš Berenji sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo ističe da je konoplja, nekada tradicionalna biljka ovih prostora, sada u potpunosti istisnuta iz industrijske proizvodnje. Poklekla je pred razvojem industrije sintetičkih vlakana. U zapadnoj Evropi, konoplja se, međutim, ponovo vraća u masovnu proizvodnju, ali u novom svetlu.

- Trend vraćanja prirodi uspostavlja sve strože ekološke standarde, a automobilska industrija je posebno u obavezi da što veći broj plastičnih delova zameni prirodnim materijalima, a kudeljino vlakno je kao stvoreno za to - navodi Berenji za „Alo!“. U tom cilju prednjači „Mercedes“, koji od vlakana konoplje pravi oko 200 unutrašnjih delova automobila. Osim dobre izolacije i čvrstine koja se dobija u sadejstvu sa plastikom, najveća prednost konoplje je njena biorazgradivost.

- Stabljika konoplje se sve više koristi i u papirnoj industriji, dok pored dobrog kvaliteta, ulje iz semena te biljke ima lekovito dejstvo, što koristi industrija medicine, najčešće za lečenje kožnih bolesti - rekao je Berenji. Konoplja je posebno interesantna i u tekstilnoj industriji za proizvodnju ekskluzivnih odevnih predmeta od prirodnih materijala.

I pored brojnih namena, profitabilnost proizvodnje konoplje u Srbiji koriste tek pojedini „ratari“ sumnjivih namera.

- Za razliku od mnogih zapadnoevropskih zemalja, kod nas ne treba tražiti dozvolu za gajenje. Zato se često dešava da mladi ljudi, da li iz neznanja ili radoznalosti, uzgajaju industrijsku konoplju i prodaju je kao indijsku konoplju, poznatu po psihoaktvnom dejstvu - ističe Berenji. On dodaje da srpski zakon, poput indijskog, dopušta uzgajanje konoplje bez ograničenja. Zabranjena je, međutim, namera upotrebe konoplje u nedozvoljene svrhe. To znači da ako neko odluči da industrijsku konoplju prodaje kao indijsku, odgovarao bi kao i prodavac prave indijske konoplje

Preuzeto sa sajta alo.rs, interviju sa Janošom Baranjijem sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.

Poslao sam nedavno mail u NS institut i odgovorio mi je baš Dr.Janoš Berenji sa informacijama o kupovini semena konoplje,copy-paste maila, zamolio bih vas da ne zloupotrebljavate ovaj broj telefona za gluposti, znam da nećete ali nije na odmet napomenuti

[FONT=&quot]Postovani ###########, [/FONT]

[FONT=&quot]Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad u ponudi semena ima i industrijsku konoplju. Prodaja ce poceti krajem februara 2013. Telefon za informacije je: 021-780-365[/FONT]
[FONT=&quot]Od nas uz seme dobijate deklaraciju da se radi o semenu industrijske konoplje.[/FONT]
[FONT=&quot]S postovanjem:[/FONT]
[FONT=&quot]Dr Janos Berenji[/FONT]

morao sam da zatarabim svoje ime :)

idemo dalje,biće nešto od ovoga...