Od ove godine uzgajam industrijsku konoplju

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Ovo sam danas pronašao prtljajući po netu i trežeći nekog ko se bavi preradom ili otkupom industrijske konoplje u Srbiji.Jeste da je malo van teme ali mi je zanimljivo pa da postavim,nadam se da nećete imati ništa protiv.

Zvaničan grb grada Leskovca u Srbiji.



Konoplja i leska,kao deo poluvenca koji okružuje srednji grb, podsećaju na ime grada i činjenicu da je leskovačka privreda bila nekad zasnovana na gajenju i preradi konoplje.
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
i ja sam u pripremi da pokušam zasadit prvi poljoprivredni industrijski nasad, vidjet ćemo, nemam ni strojeve ni ništa, no jedan hektar ću pokušat
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Nešto konkretno, da ne ispadne da pričamo u prazno ...

Evo prvo o firmi Svet konoplje, na dnu stranice ima kontakt Svet konoplje

Zvao sam ih telefonom, da sad ne zovemo svi da zatrpamo čoveka pozivima, inače zvuči veoma kulturno i ljubazno. Najverovatnije će raditi otkup sledeće godine što znači da ima gde da se proda i kod nas, za sada ne zna otkupnu cenu, ali kaže da se isplati.

Nikako da se zaputim u tom pravcu, ali svraćam tamo obavezno čim pre pa vam onda prenosim šta sam dogovorio . Inače, drugar i ja imamo 2 jutra zemlje, e sad da li je rizik uzimati još u arendu ili ne... Ali o tom potom...Već vidim svoju njivu otprilike ovako,ajde Hook ne leti nego polako...



Evo i mala dopuna
Proizvodnja konoplje u našoj zemlji je dozvoljena odnosno zabrana nije zakonski regulisana ni u APV ni u Centralnoj Srbiji. Evo jednog konkretnog primera: ako proizvodite konoplju za neku firmu koja npr. proizvodi tekstil. Ako ta firma sa Vama potpiše Ugovor o kooperaciji ili Vam pak izda potvrdu o nameni, to će biti dovoljno kao garant da je i njena upotreba poznata. Odnosno proizvedena konoplja se ne koristi za druge namene


Zaključak: za proizvodnju konoplje nije potrebna nikakva posebna dozvola.


[FONT=&quot]Tehnički i agrotehnički deo: Ukoliko se odlučite za proizvodnju industrijske konoplje u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo NS možete naći dve priznate sorte koje su doprinos domaće selekcije a to su: dvodoma sorta ˝Marina˝ i jednodoma sorta ˝Helena˝. Ove sorte su stvorene u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu i ističu se niskim sadržajem (
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Javilo mi se ministarstvo

U svezi vašeg upita, odgovaramo kako slijedi:

Dozvola za uzgoj konoplje u skladu s člankom 5. Pravilnika o uvjetima za uzgoj konoplje, načinu prijave uzgoja maka te uvjetima za posjedovanje opojnih droga u veterinarstvu (Narodne novine broj 18/12) izdaje se pravnoj ili fizičkoj osobi koja je upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava koji vodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, koja nije pravomoćno osuđena za kazneno djelo zlouporabe droga u zadnjih pet godina i namjerava uzgajati konoplju na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu ili posjedu na površini od najmanje 1 ha.

Navedena odredba odnosi se na 1 ha površine na istoj lokaciji (katastarskoj čestici).

Ovo zadnje mi je bitno znači da taj hektar mora biti na jednoj k.č. što kod mene nije alučaj tako da od mog plana ništa. Moram zemlju uzeti u zakup. :(
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
u slo je bilo na 0,3 hektara kad sam zadnji put proveravarala, ali ja nemam ni toliko
steta travaru
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Ja u imanju kuće imam 9500m2. Ali tri cestice. Mislio sam dokupiti jos malo da imam hektar no eto ne može ni tako. No treba uvijek probati zajebati zakon orici po dozvolu i praviti se glup :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
mislim da o uzgoju konoplje treba ozbiljno razmisliti, hladno cedjeno ulje je bar 4x skuplje od maslinovog, a tu su i ostali preparati... moze to da bude ozbiljan posao
fotke iz merkatora, cene uklonjene, brutalne su ;)
(mada se na jednoj vidi da je 1L negde oko 45e)

 
23.02.2008
1.048
1.455
188
al ti trebaju masine koje bi napravile to ulje nije samo dovoljno zasaditi konoplju,
u svakom slucaju se isplati uzgajati ako nemate uslova za velike povrsine
moze 20tak biljci, za caj, seme(hranu) a ostanu i grane umesto drva za zimu :D
Jos kad bi se poljoprivrednici iz Vojvodine opametili
i preorijetisali na uzgoj konoplje kontam da bi BDP znacajno porastao...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
weed, nisam ni mislio da za dve godine mogu imati svoje ulje u lepoj staklenoj ambalazi, podrazumeva se da treba ulaganja u tehnologiju i masine, ali sam mislio da moze posao biti i prodaja sirovina onima koji tehnologiju vec imaju, gledao sam i ulje jednog domaceg proizvodjaca, preko 7e je flasica od dva i po deci. mislim da je bitno samo odraditi organski uzgoj i naci "partnera" tj. zainteresovanog za otkup sirovina, od biljke se moze iskoristiti sve, a nije preterano zahtevna na njivi ;)
 
05.03.2010
12
4
0
38
vec dugo je to ulje na trzistu u rs, verovatno i najkvalitetnije hladno cedjeno ulje kod nas, ima idealan odnos omega 3 i omega 6 masnih kiselina
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
ima jeftino maslinovo za 3 evra za 1L, kompanija "dobro", novi su na trzistu i
zele marketing strategijom niskim cenama privuci kupce a kvalitet
nije los, samo mislim da ulje nije hladno cedjeno al bolje i to
nego suncokretovo.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Večina maslinovog ulja na balkanskom tržištu koje nosi naziv "extra djevičansko maslinovo ulje" zapravo nije extra djevičansko i upitne kvalitete. Na izvršenim testiranjima od 10 proizvođača samo su dvije vrste zadovoljile ispitivanjima i u skladu su sa dekleracijom. Za prave maslinare nije veliki problem proizvesti extra djevičansko maslinovo ulje ali ga je problem kao takvoga očuvati na policama naših trgovina jer je sve od uvjeta prijevoza pa do skladištenja nezadovoljavajuće i utječe na kakvoću ulja.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ljoVe
27.05.2013
3
2
0
interesantna tema imace sigurno znacaj u bliskoj buducnosti sto se tice sire primene,za sada nisam siguran da je za neki ozbiljan uzgoj:( jer prolazeci cesto pored oglednog polja instituta nisam siguran da zasade ni pola hektara!?:(a prvi put kada sam vec znao sta je marihuana tu i u okolnim mestima su bili hektari i hektari:) i pitam svoga dedu kao naivno sta je to,oni su je zvali kudelja i nabrojao mi je barem 10artikala sta se pravilo od nje. STa je jos interesantno a mozda ce otici u out ali hajde..sa svojih 13,14god sam prvi put sadio 5,6 biljaka sredinom 90tih u basti kontajuci da niko nece skontati sta je to;) medjutim prvi koji su skontali i digli frku su bile babe i dede iz komsiluka koji su ih snimili odma na 4,5listu i digli frku.Znaci nasi stari su upoznati i sa sadnom i preradom i svim oko konoplje u skoro u svakoj opstini u backoj su postojala kudeljare koje su preradjivale.mislim da je gore pomenuti beranji covek s kojim treba pricati o svemu i kako je preraditi i plasirati,msm da je on cak neke sorte stvorio:)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
kudelja su kod nas sirova vlakna iz konoplje, obično vodovodari namotaju na navoje ventila i spojeve cijevi da bolje brtvi (tj. sada se više koristi teflonska traka)
 
04.01.2014
1
0
0
Ljudi, ima nas koji smo se angažovali oko revizija propisa za uzgoj konoplje. Svako ko ima ambiciju da uzgaja industrijsku konoplju neka napiše poruku na https://www.facebook.com/pages/Konoplja/670834076289369?fref=ts ili neka se javi Vuku ili meni (Vlada). Naši kontakti su na profilu. Zajedno možemo da se izborimo za liberalizaciju propisa o sativi l. Napominjem da je ovaj FB profil namenjen isključivo INDUSTRIJSKOJ KONOPLJI. Radimo, naravno, i u drugom smeru samo su po tom pitanju okolnosti mnogo drugačije (potražite IRKA). Srdačan pozdrav saborcima iz Vutre.