Opće dobro ili osobna sloboda? + Društveno uređenje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Zanima me što po vama treba imati prioritet u nekom državnom ili sličnom uređenju. Treba li na prvome mjestu biti što veće opće dobro ili treba stvoriti maksimalnu osobnu slobodu, pa makar i na štetu društvenog prosperiteta.
Znam da bi bilo idealno oboje iskombinirat u nekome savršenom društvu di su svi ljudi super i onda bi to funkcioniralo ali nije to baš moguće

Također još jedna stvar koja me zanima. Da nekim čudom u blisko vrijeme danas ili sutra dođete u mogućnost oblikovati uređenje društva što biste učinili. Znači imate apsolutnu mogućnost uređivanja( i ukidanja ako treba) država, zakona, ekonomije i svega no na raspolaganju vam je sadašnja populacija. Znači nema utopističkih anarho ideja osim ako imate dobro razrađen plan kako ih učinkovito sprovestii u djelo. Ja uvijek razmišljam o nekom postpunom prijelazu iz ovoga današnjeg pa u tu utopiju koju toliko želimo ali nisam baš razradio praktično kako bi to išlo.

Pa eto dva povezana pitanja na koja se može dobrano razglabat
 
25.04.2009
13
0
0
33
Kolektivna ljubav.ne postoje granice zakoni ni novac.svi rade za druge jer znaju da drugi rade za njih(npr. mesar radi da drugi isto jedu jer zna da npr neki farmer biti zaduzen za povrce sto ce on jesti)ali za to treba "samo" promjenit mentalitet svih ljudi.treba ih "prosvijetlit"
Ljudi su dovoljno inteligentni i svijesni da to mogu ostvarit
 

Eva Rain

Aktivan Član
09.03.2009
161
8
0
32
Ratnik je napisao(la):
Ljudi su dovoljno inteligentni i svijesni da to mogu ostvarit
Nisu :icon_lol:
Da jesu ovakav oblik drustvenog uredenja bi se davno realizovao, a poznato je iz povijesti da je bilo pokusaja. U danasnjem drustvu postoje jedino pojedinci koji su dorasli ovakvom izazovu.
_____________________________________________________
Shamane, sta si se ti dao u politiku ? Mani se corava posla, ne valja to :icon_lol:
Sto se mene tice, nikad se ne bih stavila u poziciju da uredujem drustvo, ponajvise zbog toga sto ne bih to psihicki mogla podnijeti jer bih u tom slucaju cesto morala biti okruzena ljudima a ja sam cudna biljka, i loner po prirodi, i pocnem da zakazujem ako sam predugo u ljudskom drustvu.
Drukcije bi bilo ako bih neposredno vrsila uticaj na nekoga tko je odabrao da to radi. Onda bih se bazirala na ljudskoj slobodi, tj. da svatko radi sto zeli, pa makar i na stetu prosperiteta, sve je u redu dok si zajednickim snagama i radom mogu obezbijediti ono osnovno za zivot. Konkretan prijedlog nemam, no morala bi postojati neka osnovna pravila koja bi se zajedno izglasala, kao i lojalnost drustvu u kojem se zivi.
Kao primjer moze posluziti Christiania u samom svom pocetku, sad je vec drukcije, ona idila koje je trajala prvih godina nije se nastavila upravo zbog pokvarene ljudske prirode i sebicnosti. Izgleda da svi to nosimo u sebi samo kod nekoga to vise a kod nekoga manje ispliva na povrsinu.
Zato kad bi se desilo da se desi "novi drustveni poredak" i da se sve okrene na bolje i da postanemo liberalniji, da ljudi shvate neke stvari, mislim da bih opet ostala zivjeti negdje na samoj marigini tog drustva, u svijetu kojeg sam stvorila i stvaram, daleko od svake politike, preogovora, razgovara i svega suvisnog pa makar to bilo i za napredak ljudske rase.
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Ratnik je napisao(la):
Kolektivna ljubav.ne postoje granice zakoni ni novac.svi rade za druge jer znaju da drugi rade za njih(npr. mesar radi da drugi isto jedu jer zna da npr neki farmer biti zaduzen za povrce sto ce on jesti)ali za to treba "samo" promjenit mentalitet svih ljudi.treba ih "prosvijetlit"
Ljudi su dovoljno inteligentni i svijesni da to mogu ostvarit

Kao što rekoh to je utopija, ne nužno loše ali zanima me konkretno kako doći do nečega tako lijepog di nema država, novca, vlada obilje i svi su sretni.

Konkretne stvari znači, jel bi raspustio parlament i uveo svoju apsolutnu vladavinu i doveo stvari u red, možda uveo najednom anarhiju pa šta bude, možda lagano malo po malo prelazio u tehnokratsko društvo i tako to.

Nije sad ovo pitanje direktno ratniku upućeno sviju se to tiče ali ovo što je on rekao mi uvijek pričamo o tome i svima je jasno da bi tako nešto bilo idealno ali pitanje je kako do toga doći?

Također kao što sam napisao zanima me što je po vašem mišljenju prioritet osobna sloboda ili društveni napredak(opće dobro)

E i može još jedna stvar koje me interesira, smatrate li da ćemo do toga nekog visokog stupnja društva utopije ako smijem reći doći tehnološkim razvojem ili povratkom na osnovne tehnike poljoprivrede i živeći tako samo s onime što nam treba za preživjeti. Te koji od tih puteva zagovarate.

Eto ja sam osobno za ultra tehnološki razvitak čovječanstva i mislim da ćemo kad tad pomoću tehnologije moći ostvariti sve što nam padne na pamet.
 

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
mislim da sve ima svoju svrhu kako je,i da nejednakost među ljudima i patnja je točno onako kako treba bit,kad bi dvi bili jeednaki ne bi dolazilo do određene evolucije,ne mislim samo među ljudima
a za ovakvo uređenje nr znam,e sad da su ljudi ljudi ne bi ni trebalo nikakvih zakona,e sad ko zna,uvjek mi nešto želimo i šta onda kad bi to bilo,e sad teško bi to bilo odabrat među ovo dvoje šta si reko,ima nas ljudi previše a boo:icon_arrow::icon_arrow:
 

Eva Rain

Aktivan Član
09.03.2009
161
8
0
32
Šaman Šandor je napisao(la):
zanima me konkretno kako doći do nečega tako lijepog di nema država, novca, vlada obilje i svi su sretni.

Po mom misljenju, jedini je nacin izabrati pojedince medu danasnjim svijetom i zapoceti novi zivot u izolaciji, pa bilo to ovdje na Zemlji ili na drugom planetu i produziti vrstu. Za odredeni broj generacija sve bi izgledalo mnogo drukcije.
 

Eva Rain

Aktivan Član
09.03.2009
161
8
0
32
Šaman Šandor je napisao(la):
mislim da ćemo kad tad pomoću tehnologije moći ostvariti sve što nam padne na pamet.

P.S. U pravu si, ovako ce i biti, tehnologija sve vise i vise napreduje, no problem je sto ce se tehnoloska dostignuca naci u rukama krivih ljudi...
 
01.02.2009
0
6
0
38
hmmm uvijek se uzbudim pri ovakvim temama... tak da je mozda bolje da se drzim podalje xD
kao sto eva rece jedini spas za sve nas je mozad izolacija xD ali slabo vjerujem da bi i to potrajalo, jer ljudi su po prirodi skloni da teze ka visem, ne kazem da to nije ok, al dok se te teznje pokusavaju ostvariti ljudi postaju prevrtljivi, ljubomora nadvladava, zele vise i nikada nisu zadovoljni...

iskreno ja bi bila zadovoljna jednom kolibicom pored mora, malom basticom i nis mi vise ne bi trebalo... stvarno ne osjecam potrebu da bi ista vise od toga zeljela...

al stvar je koliko god bili jednaki, toliko smo u jednu ruku i razliciti... nemam nis protiv tehnologije i njenog razvoja, ali me nervira kak se sve izokrece i koliko su ljudi glupi, koliko se sve to iskoristava protiv njih samih... grubo je rec al ja zaista ljude dijelim na dvije grupe: glupe i pametne, ajd ne mogu rec da su bas glupi, vise zatucani, zive u ne znanju... i kada pokusas da im otvoris oci ili sam et da im priblizis svoje stavove, smatraju te filozofom ili boze pokusavas im pametovati, ne zele da te shvate ili bar saslusaju... odma si van granica onog normalnog za njih...

mozda djelujem pesimisticno, ono nema nade, tako je kako je, pomiri se s tim i td i td... ali nisam, vjerujem u ljude, te da ce se kadtad probuditi, izaci iz tih svojih zatvorenih krugova, otvoriti svoj um... i da ce jednog dana svi stati i krenuti u borbu za svoje bolje sutra, jer nema nis ni od sjedenja, a kak sve ide ni ljudi nece vise trpit sta im nekolicina radi, dovedeni su na rub...

iskreno ne znam zasto uopce postoje drzave i ta sranja... jedna planeta jedan dom.. bez podjela, granica i sranja...
 

Grasak99

Aktivan Član
26.03.2009
124
8
0
45
Ne mozes ukinuti granice ako su drzave oko tebe jos u tom filmu :)

Moj stav je da demokracija nema smisla, jedini pravi sistem je diktatura kroz prividnu demokraciju. Kako nista ne fali pojedinim arapskim zemljicama punim nafte koji imaju uzasno visok standard, niske poreze i - diktaturu?

Ovo gore receno su mi samo potvrdili jucerasnji lokalni izbori gdje je HDZ opet odnio veliki komad kolaca iako jednostavno nema realne podloge za takve stvari. Ali ne mozes tu nista, uhljebili su ogromnu vojsku glasaca koji imaju lazne statuse, mirovine, izmisljene poslove i jos sto malih smicalica i time poticu svoju glasacku masineriju da izadje na izbore jer ako netko drugi dodje oni ce im to oduzeti! Vjerujem da je to bit pobjede HDZ-a - poticaj svojih glasaca! Druge opcije jednostavno nemaju vjerne glasace, oni ih ne poticu nicim, a ljudi su rezignirani ovakvim stanjem i to je jednostavno zacarani krug :(

Eva Rain je u pravu, ljudi nisu inteligentni, ne vjerujem u nikakva anarhisticka uredjenja nego u minimalnu drzavu koju se ne bi ticalo jel se ja trujem heroinom ili visokokaloricnom hranom i picem s aspartamom! Jednostavno bi se zakon primjenjivao za ocuvanje imovine i tijela, potpuna zdravstvena zastita za one koji se ne truju, a ako ces se ti trovati cigaretama ili ici na ekstremne sportove i polomit se kao ***** - plati! I tu bi bilo popusta, ne bi se placao citav iznos, ali ovime bi drzava poticala zdraviji zivot, ali ne bi je se ticalo sto ti radis u slobodno vrijeme dok ne ugrozavas druge!

I to sve naravno kroz diktaturu tj, vjecnog predsjednika :)

Iiiii, isto vazna stvar - vojska minimalna, ma, skoro pa nepostojeca.
 

AFGHAN

Aktivan Član
08.04.2009
59
2
0
35
pročitajte filozofiju Bakunjina

e to je za mene idea države/ ne postoji----čisto neka vrsta federacije, ali bez velike moći odlučivanja

sloboda

=)
 

Yami_Raziel

Aktivan Član
18.01.2007
633
160
63
Ja osobno nisam za nijedan oblik "drustvenog uredjenja". Problem je taj sto svako drustveno uredjenje gusi slobodu i osobni prosperitet jer se moramo mjerit po drugima.

Sto se mene tice, anarhija bi bila savrsena.
Mozda sama ideja zvuci kaoticno, jer duboko u nasoj psihi, taman ispod Ega :D, se nalazi nasa zelja za kontrolom.... pomjesano ljenoscu, odnosno "ne-zeljom" za vlastitom odgovornoscu, nemogucnost preuzimanja iste...

Ali gledajmo na to ovako, uz nedostatak "drustvenog uredjenja" bilo bi vise "mjesta" za osobni prosperitet, odnosno nitko ti nebi imao pravo uletit s spikom "sto ja kazem to radis"... jer bi ga sterao :D

Danasnje drustvo, odnosno "opce dobro"... nemoze biti takvo, ne mislim samo na conspiracije, ali ljudi su jako jako jako nestabilna bica... ionako nikad cijelo drustvo nije ukljuceno, samo oni "izabrani"... a tko njih bira? i koji su njihovi planovi?

Anarhija kao kaos "vani" bi rezultirala harmonijom "unutra", jer bi svaka osoba mogla ispunit svoj zivot na nacin koji zeli, stvoriti svoj osobni mali raj na ovoj prekrasnoj Zemlji. Ne kazem da nebi bilo debila koji bi ubijali okolo ili sta vec.. ali oni bi sami sebe potamanili.. kad tad bi naletili na nekog ludjeg :D

No cak mislim da bi i razina nasilja pala.. zast? Pa mislim da nestankom "drustvenog uredjenja" bi se dogodio veliki preobrat u psihama ljudi, krenuvsi od cinjenice da se drustvo kao takvo vise nebi za tebe brinulu, i sve bi morao sam napravit. To bi znacilo da bi ti ostalo jako malo energije, a i vremena za trosit na nepotrebne stvari... poput tucnjave ili vala nasilja :D.

A i zasto da ides gnjavit nekog kad se mozes posvetit svojoj osobnoj oazi mira?

Dok god se mene pita, uvjek za osobnu slobodu prije opceg dobra. Opce dobro ni nemora biti dobro, a niti mora biti opce, previse je nacina da gledas na sve u ovoj beskonacnoj stvarnosti.
Svaki pogled stvara novi.

A osobna sloboda? Prilika da napokon prihvatis odgovornost za sve sto radis u svojem zivotu, prvi put u nemogucnosti skriviti svoju "propast" na nekog drugoga jer TI bi bio jedini o kojem bi tvoj vlastiti zivot ovisio?

Ako nista.. sloboda svim samo-svijesnim ljudima :D
Sign me up anytime :D
peace
 

extranoize

Aktivan Član
04.01.2008
255
22
0
35
demokracija je preloša stvar. vladavina neobrazovane većine, a ta većina je uvijek u krivu...iako ta većina o ničem ne odlučuje, za to su zaduženi "ljudi iz sjene". još je Sokrat prije 2500 g. govorio protiv demokracije i zagovarao aristokraciju - vladavinu najboljih, a najbolji su oni koji znaju. sad je pitanje tko su oni koji znaju? pa upravo ti koji rade kaos na planetu već tisućama godina ("ljudi iz sjene"). čini se kao bezizlazna situacija. jedini izlaz je da svi postanu ljudi od znanja i da onda dobri ljudi od znanja svrgnu zle ljude od znanja. opet se sve svodi na vječnu borbu dobra i zla.

anarhija je i meni privlačna, ali neka anarho-aristokracija u kojoj su svi jednaki (znanjem i moći) i gdje zapravo nitko ne vlada nikim osim samim sobom. rad ne bi postojao, jer na ovom planetu ima dovoljno hrane i resursa za sve (bez obzira šta oni iz sjene kažu), pa čemu onda rad? rad je tu da oduzme naše vrijeme, naš život, naše misli, naš napredak, da nas vječno drži u strahu i odvojenosti od nas samih. postojala bi jedino robna razmjena. mislim da bi tehnološki razvoj morao malo stati sve dok se ne izjednači sa razinom duhovnog razvoja. to bi bila moja utopija.

palo mie još nešto na pamet...kako budisti kažu: patnja proizlazi iz vezanosti za stvari/ovaj svijet, onaj tko je nevezan tj. tko biva neprijanjajući za njega je samsara=nirvana. za njega je kotač života jednak prosvjetljenju. ne možemo promijeniti svijet, nego samo sebe, a time mijenjamo svijet.
:sun2:
 

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
36
trabunjar.bloger.hr
sviđa mi se ova tvoja ideja :)...
al pređimo na konkretnu akciju i ostvarenje istog tog društva.(naravno ja ambiciozan kakav jesam uvijek moram ovakve planove iznosit.)
dakle eto što sam ja imao u planu...ič čemo po ustaškim kućama obučeni ko policajci i pravit se da sudjelujemo u akciji skupljanja eksploziva iz rata...kako bi nekim siromašnim siročićima iz donje mrduše organizirali večer picigina s ručnim granatama na asfaltu po kojem su se valjala kugom zaražene divlje svinje oderane kože. ta humanitarna priroda akcije će izazvati u ljudima sosjećanje pa će nam dat sve što imaju i skupit ćemo hrpu eksploziva.
ja ću se zaposlit ko spremačica u saboru podmetnut ćemo im bombe i dignut u zrak sve banke i trgovine s dječijom opremom u državi.paralelno s ovim ćemo (od prethodno uzgojenih biljaka i sintetiziranih kemikalija) pustit inormne količine lsda,psilocibina,meskalina i svih halucinogenih droga što su nam dostupne u vodovod.
ekspolzije ćemo tempirat kad bi otprilike svi trebali bit na špici tako da ljudi ozbiljno shvate obavijesti koje ćemo razglasat na tvu i radiju o sudnjem danu...i tome da oni koji prežive eksploziju ostaju u raju :)
od full jakih halova oni koji su labilni i potencijalna prijetnja našem anarho utopističkom društvu će počinit suicid a ovi ostali što ostanu će bit prosvjetljeni i uvjereni da su u raju. shvatit če naše kozmičko jedinstvo te će s obzirom na to biti korektniji u socijalnoj interkaciji bez ikakvih pravila koja bi im to nametala...to će im biti prirodno kao što bi i trebalo biti.
napkon ćemo imati društvo kakvo ono treba biti.ono u kojem je korist kolektiva spojena sa slobodom pojedinca...jer uostalom pojedinac i izgrađuje taj kolektiv.
cijela hrvatska će bit ogromni zeleni travnjak po kojem će se svirat rock koncerti i svi ćemo hodat okolo goli i ***** se...čekaj :p poznato mi ovo zvuči.ugl
onda će za to čut ameri doće sa svojim ogromnim smrdljivim dlakavim dupadima i podvojcima...svinjice u tenkovima i sve nas pobit.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Mislim da je ovaj sistem složen kao kula od karata i ako povučeš jednu kartu cijeli sustav se ruši jer smo svi međuovisni jedni o drugima, lančana reakcija. Novac je ljepilo koje održava sustav. Međutim iako je to tako, mislim da je i jedini održiv sustav koji može održati balans u društvu i suživotu ljudi najrazličitijih mentalnih, duhovnih, emocionalnih i moralnih stanja. Svako drugo društveno uređenje vodilo bi u kaos i nemilosrdni rat. Mislim da ne može postojati bolji sistem nego jest.
Svi ljudi su drugačiji i svi imaju svoj neki unikatni svijet u glavi koji bi najradije vidjeli oko sebe, kad sumiraš sve te svjetove dobiš ovakav sustav kao najbolji balans za njihov suživot. Nije problem u sustavu, problem je u ljudskim glavama, jedini put prema bolje je u kolektivnoj promjeni ljudske svijesti. Osvrnuvši se na povijest, gledajući ljude kolektivno mislim da smo daleko dogurali što se tiće slobode i ravnopravnosti. Bilo kakva promjena da se dogodi, to mora biti prirodni rezultat evolucije ljudske svijesti kritične mase, ako promjena bude nametnuta od strane skupine pojedinaca sa sličnom ideologijom, rezultat je propast ideje bila ona dobra u svojoj srži ili loša.

Vidite, ja iskreno mislim da su trava i psihodelici jako vrijedan alat za divovski skok ljudske svijesti na bolje. Zato jer čovjeku otvara širi pogled na sve, i pruža mu izvrsnu šansu da vidi kako je njegova zabrijana ideologija i slika o svijetu samo jedna, često nastrana, zabrijačina.

Svijet je zrcalna slika kolektivnog stanja ljudskog uma, a ne nešto vanjsko odvojeno od nas samih, ne! Nemožeš mijenjati zrcalni odraz sebe već jedino sebe, i zrcalo će tu promjenu odražavati.


Primjer zašto demokracija nevalja:
Roditelji imaju troje djece i da bi demokratski odlučili što će jesti za ručak glasaju: mama i tata su za zdravu hranu, a troje djece za sladoled. To znači da će svaki dan jesti samo sladoled jer je to poštena odluka.

Stajalište većine ne znači da je to dobro stajalište, ono može odvesti u propast sve zajedno, ali opet uzimajući volju manjine je još manje ispravno, okvirno gledajući.
Demokracija je daleko od savršenog uređenja društva, ali vjerojatno jedino što trenutno u svijetu može održavati balans sa minimalnim žrtama u sukobljenom suživotu ljudi. Mišljenjem večine upravljaju mass mediji i kultura. Razne grupacije manjine isto tako mogu biti razni fanatici, ali u manjini su i oni pametni, ali oni sami nikad neće moći promjeniti ništa.
Zato da bi se stvari promjenile na pošten način, evoluirale u savršenije društveno uređenje gdje će SVI biti zadovoljniji, jedini put je kolektivna evolucija svijesti koja će svima otvoriti šire horizonte i promjeniti mišljenje. Ljudi moraju sagledati stvari iz šire perspektive sa što manje upitanja mentalnih programa. Druge opcije nema. Ona pametna manjina jedino što može je izraziti svoje mišljenje što većem krugu mase, pa da možda potaknu masu na drugačije razmišljanje. Ali ako masa neželi čuti onda neće čuti, zato je potreban neki "prirodan" poticaj u ljudima.
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
dustveno uredjenje su iskvarili daleko pre nas, mi jednostavno moramo da funkcionisemo u njemu na nacin da ga i ne podupiremo
ljudi bi mogli bezuvetno da vole sva bica i niko ne bi bio ni zedan ni gladan, ali ipak je covek oduvek bio gad najgadniji, zeleo da vlada i kolje, materialnim stvarima punio svoju praznu dusu

ja licno planiram da kupim kucu (nadam se da cu uspem da skupim pare, uzasne pare) i da se ogradim od drustva (bukvalno sa visokom ogradom oko svoje zemlje)
cu da placam porez i sve sto moram, al polako cu da pravim sebi i vodu i struju, jedem samo svoju hranu i da ostavim posao kad isplatim tu kucu, heh
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
pa polako, mladi smo, jedno po jedno, a ja stvarno i ne jedem mnogo, hehe
zelim jednostavno da ne budem zavisna od dobavljaca plina, struje i vode, kao prvo
 

ROX

Aktivan Član
21.11.2006
342
18
0
36
Kao i u svemu, nista nije apsolutno pa tako niti jedno od ovog dvoje ne zasluzuje apsolutni prioritet. Osobno mislim da osobne slobode moraju imati prioritet do tocke gdje pocinju narusavati slobode drugih, gdje onda nastupa prioritet opceg dobra. Prakticiranje osobnih sloboda koje nikako lose ne utjecu na druge ljude i okolis nikako nebi smjelo biti ogranicavano pod okriljem "opceg dobra".
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
E tako ti je to Rox, neko si je uzeo za slobodu da tebi zabrani da pripalis... :icon_mrgreen:
Kada licna sloboda pocne da previsava mere, onda ti vec smetas nekome, ili neko tebe...LOL