Operacija Mandala - Ganesh & Hashbery, 400w indoor

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Savjet!
Sada preko zime izvadi ispušnu cijev iz dimnjaka i neka ti još dodatno taj topli zrak od žarulje zagrijava prostoriju :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: bozga

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
zlo&naopako je napisao(la):
Savjet!
Sada preko zime izvadi ispušnu cijev iz dimnjaka i neka ti još dodatno taj topli zrak od žarulje zagrijava prostoriju :)
Mudro. Probaću prvom prilikom.
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
mmmmmmmmandala, to je to... svako dobro u tvojim nastojanjima. pratim s užitkom, pogotovo ganesh jer i ja upravo gojim jednu, pod CFL-om. baš me zanima kako će tvoje izgledati. ti baš imaš uvjete da budu onakve kakve bi trebale.
moja je trenutno 25 dana cvatnje, miris počinje da se osjeća, ajme, opet neko zayebano pogonsko gorivo ala mandala, ovaj put nešto što pogoni rakete :D izgled,: malo, gusto, indika s listovima ko lepeza. već vidim bit će svega.
jedva čekam tvoje da porastu da vidimo razliku hps/cfl na mandalinim igračkama
e da, meni je ganesh krenuo sporo skroz, kao da ga nije neka volja.
još jednom svako dobro i dobrodošao u klub mandala igrača.
i samo da znaš, kad si napisao ono bile mi gazde, stari mene je neka nervoza oko testisa ulovila
neka je sa srećom...
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
deda je napisao(la):
mmmmmmmmandala, to je to... svako dobro u tvojim nastojanjima. pratim s užitkom, pogotovo ganesh jer i ja upravo gojim jednu, pod CFL-om. baš me zanima kako će tvoje izgledati. ti baš imaš uvjete da budu onakve kakve bi trebale.
moja je trenutno 25 dana cvatnje, miris počinje da se osjeća, ajme, opet neko zayebano pogonsko gorivo ala mandala, ovaj put nešto što pogoni rakete :D izgled,: malo, gusto, indika s listovima ko lepeza. već vidim bit će svega.
jedva čekam tvoje da porastu da vidimo razliku hps/cfl na mandalinim igračkama
e da, meni je ganesh krenuo sporo skroz, kao da ga nije neka volja.
još jednom svako dobro i dobrodošao u klub mandala igrača.
i samo da znaš, kad si napisao ono bile mi gazde, stari mene je neka nervoza oko testisa ulovila
neka je sa srećom...
Žurba i nestrpljenje su mi donijeli par problema pa ne znam u kakvom ću stanju zateći biljke. Zbog niske temperature imao sam sedmicu dana zastoja u rastu a ni za ovu zadnju nisam siguran kako je protekla. Ne znam kako će biljke podnijeti taj stres i nadam se da će zastoj rasta biti jedina posljedica. Uskoro update sa konkretnijim podacima.
Valjda će sreća pratiti ovaj uzgoj jer nam je svima potrebna na ovim prostorima. Za ovo naše zadovoljstvo zna biti skupa cijena. Kontam da su stvari ipak opuštenije kad se pregura prvi grow. Lakše je uz dobre hedove izdržati pritisak:)
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Obišao sam biljke nakon 10 dana zbog nepredviđenih okolnosti. Temperatura je bila 15-24C. Biljkama listovi djeluju malo sparušano a na jednoj je bilo žuto-bijelo na krajevima listova. Zaljevao sam sa destilovanom ali sam to morao raditi pod svjetlom. Pri zadnjem davanju vode koristio sam neodležalu česmovaču pri upaljenoj lampi. Takođe nisam dodao mnogo vode i nakon 10 dana gornji slojevi su bili prilično suvi. Od nekih grešaka do sada mogu spomenuti da su bile izložene niskoj temperaturi 5C i proklijale su u prevelikim kockama vune. Prodavac mi je uvalio one veće kocke za hidropono uzgajanje pa sam zbog nemogućnosti da budem pored biljki nakon što je korijen probio dno kocke odmah prebacio u zemlju.

Većini biljki je ovo oko 20 dana od klijanja uz 7 dana zastoja na niskoj temperaturi.

Žutilo















Postavljao sam mylar i o jadu se zabavio. Pokajao sam se što nisam nekoga ovde pitao za savjet a djelovalo mi je banalno. Zeznuo sam se sa ljepilom nalik Sintelanu od koga se folija uvija jer je nešto nalik papiru sa spoljne strane. Jedan kvadrat je propao pa sam uzeo akril za montažu. Sa njime sam zaprljeo foliju jer je komplikovano postavljati foliju dok je oprema unutra. Foliju je trebalo staviti na početku, naravoučenije. Kud neko nije smislio samoljepljivi mylar. Toliko me je sve to smorilo da sam montažu ostatka folije ostavio za naredni put.





Prigušivač čija je montaža planirana naredni put. Skrojeno kod lokalnog limara uz planiranu vunu i mrežicu. Kada sve ovo sklopim javljam kako radi i šaljem crtež ako je truda vrijedno. Može se uraditi i jeftinija kombinacija sa plastičnom cijevi ili buretom odgovarajućih ddimenzija.





Zahvaljujem zlo&naopako za savjet oko cijevi i osjetno je toplije ali i soba smrdi od silnih saksija:).
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Pozdrav društvo...poslije nekog vremena i raznih nevolja:sick: evo novih dopuna.
24.1.
Temp. 14-25C
Vlaga: 40-70%
Listovi svijele zelene boje i po malo smežurani i uvijeni. Prošle sedmice saksije zalivene dok nisu procurile zbog sumni u nizak PH. Supstrat je ispostavilo se 5,5 a ne 6 kao što sam mislio plus 20% glistenjaka sa 6,6 PH. Zaljevano je sa destilovanom koja mi je pokazivala vrijednost 6 prilikom mjerenja. Dodao sam malo perlita u gornji sloj zemlje jer sam ga imao pri ruci. Kontam da neće štetiti. Sjemenka Hašberija stavljena prije 7 dana još nije proklijala.
Visina lampe spuštena sa 90 na 65cm od vrha saksija. Najviša biljka ima 13cm.

26.1.
Temp. 16-23C
Vlaga: 47-70%

Biljke su se većinom povratile. Dvije naknadno zasijane biljke su praktično stigle ostale. Veličinom se izdvaja 5 komada(2 Haš. 3 Ganeš). Zemlja se fino isušila i zalivene su sa niskomineralnom kuponom vodom kojoj je opdešen PH na 6,5

1.2.
Temp. 13-25,8C
Vlaga: 47-73%
Visina biljki: 12-22cm
36 dan vegetacije.
Lampa na 60cm od vrhova najviših biljki.
Sinoć zalivene sa 8l vode (otprilike 0,7l po saksiji). Bojim se ponovo pretjerati sa vodom. Ove velike saksije dosta dobro drže vlagu i kako je i sama vlažnost prostorije veća nema opasnosti od presušivanja.

Grupne fotke:



Ganeš:









Hašberi:










Problemi na listovima. Pored svijetlih tačkica javilo se na dvije biljke sušenje i smanjivanje polovine lista. Pomoć!






Stigla je HPS sijalica pa sam bio u nedoumici koliko još vegetacije. Kod Mandale na sajtu stoji: "...for indoor plant height of 60-100cm
From seed in soil: 20-25 cm/8-10 inches
Cuttings in soil: 30 cm/12 inches"
Računao sam ih pustiti još koji dan da najmanje dostignu 20cm. Za ove sorte je po proizvođaču vegetacija 4 nedelje plus još jedna sedmica ako se želi "oblik bejzbol palice". Koliko još da držim u vegetaciji?


Svi savjeti i utisci su dobrodošli:sun2:
P.S. Ovaj forum zaista mnogo znači u ovakvom hobiju. Pored savjeta imaš s kim prozboriti o biljci u ovom užasnom neznanju i suženom izboru koji vladaju.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Imao sam 3 mandaline sorte i kod svih je da gotovo ne narastu u cvijetanju,malo ili nimalo.Vegetiraj ih slobodno do minimum 40-50cm da ne ostanu male.
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
prelepo je to nek te nebrine ono sa listovima .. samo pazi ph i bice ok cini mi se da je dobrea zemlja biljke imaju lepu tamnozelenu boju ma odlicno...
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Greenpower1 je napisao(la):
Imao sam 3 mandaline sorte i kod svih je da gotovo ne narastu u cvijetanju,malo ili nimalo.Vegetiraj ih slobodno do minimum 40-50cm da ne ostanu male.
Brzo rastu pa nema mjesta nestrpljenju. Računam da su do sada imale zastoj od 7 dana zbog hladnoće u boksu i još nešto vremena kod problema sa vodom. Ostaju još da porastu. U kolikim saksijama si ih držao u vegetaciji i cvjetanju?


ZOKI je napisao(la):
prelepo je to nek te nebrine ono sa listovima .. samo pazi ph i bice ok cini mi se da je dobrea zemlja biljke imaju lepu tamnozelenu boju ma odlicno...
Hvala na podršci. Bio sam malo lijen da štimam vodu onim akvarijumskim testerom sa bojama jer mi nikako nije djelovalo precizno ali sada sam se prilično ispraksao. Koristim kupovnu niskomineralnu vodu jer mi česmovača koju imam djeluje previše mineralizirana.

3.1.
Temp. 13-25,8C
Vlaga: 42-73%
Visina biljki: 16-26cm
Broj internoda: 7-9

Lampa je na 80 cm od vrhova biljki jer me neće biti do naredne sedmice. Za dva dana su rasle oko 4 cm a neće me biti 4-5 dana pored boksa. Od početka je lampa na 90cm od vrhova i spuštana do 60cm kada sam pored biljki. Vodio sam se nekim preporukama koje sam ovde pronašao da je sa tih visina dovoljna efikasnost sijalice za vegetaciju. Spominje se često i prženje biljki sa MH lampama pa sam želio izbjeći grešku.

Brine me i prevelika vlaga u prostoriji gdje je smješten boks. Sobu sam prilično dobro izolovao i zapušio sve rupe akrilnim silikonom ali se javlja buđ i vlaga kada se ne otvara nekoliko dana. Ostavio sam jedan sobni ventilator da radi dok su uključena svjetla u boksu. Noću pada nisko temperatura pa računam da je ta vlažnost od isparavanja saksija. Uljani radijator sa ventilatorom nije dovoljan da isuši prostoriju. Imam još jedan 12v vent za boks poput onoga na upuhu koji planiram stviti u funkciju. Jedino se dvoumim da li da napravim još jednu rupu za upuh ili da ga stavim na stranicu od boksa da samo puše unutra?
Za vlagu imam i onaj Ceresit odvlaživač prostorija. Da li on smije ići u boks, tj. da li može nešto smetati biljkama?
Molio bi za savjet o najboljem načinu montaže mylar folije. Ostala mi je još jedna stranica za oblaganje i ne bi se želio ponovo smoriti.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
U kolikim saksijama si ih držao u vegetaciji i cvjetanju?
Vegetirao sam ih nažalost u mizernih pola litre (čaše) mada je to mučenje,ispod 2l nebi trebalo nikako.Čim bi pokazale spol išle bi u 13l.
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
ne znam dal je pametno koristiti tu kupovnu nikomineralnu posto imaju u sebi soli al mozda gresim..
ako neko zna neka kaze coveku..
 

neo

Aktivan Član
06.12.2010
77
6
0
45
reci mi za azmafon ako oblozis box sa svih strana jel smanji buku bar upola?i ja se razmisljam o azmafonu pa me interesuje

a foliju ili heftalicom ili lepak,ja sam je zalepio pur penom a mozes i drvene lajsnice sa eksericima i nema problema
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
ZOKI je napisao(la):
ne znam dal je pametno koristiti tu kupovnu nikomineralnu posto imaju u sebi soli al mozda gresim..
ako neko zna neka kaze coveku..
Gledam da u sastavu imaju što manje soli jer ima razlike i u niskomineralnim. Najmanje minerala ima Rosa, od ovih što sam gledao a koristio sam i onu Zlatibor O2 jer je jeftina a mislim da prolazi i sadržajem. Koristio sam destilovanu i nešto mi se činio prenizak ukupni PH(zemlja je 5,5+ 20 glistenjaka). Desilo se i pretjerano zalivanje pa nisam siguran gdje je bila greška. Od tada sam prešao na kupovnu vodu jer mi se česmovača čini prejaka mineralima(ostaje dosta bijelog ostatka kada se osuši)

neo je napisao(la):
reci mi za azmafon ako oblozis box sa svih strana jel smanji buku bar upola?i ja se razmisljam o azmafonu pa me interesuje

a foliju ili heftalicom ili lepak,ja sam je zalepio pur penom a mozes i drvene lajsnice sa eksericima i nema problema
Lijepio sam foliju ljepilom ali su ostajali tragovi sa spoljnje strane. Probaću nešto od ovih varijanti. Zahvaljujem na savjetu. Ta folija me je baš napatila.

Oko izolacije zavisi od jačine i izvora buke koliko će Azmafon biti efikasan. Kod mene u boksu je Dospel plus jedan od 12V. Dospelova buka je meni prejaka za sjedenje u istoj prostoriji a čuje se i kroz vrata. Postavio sam u boksu Azmafon 1cm sa unutrašnje strane i 2cm sa spoljne strane preko leđa od lesonita. Na vrata sobe je postavljen stiropor 1cm(toplotna izolacija) i 1cm Azmafona. Dok je ispuh bio u odžaku sve je bilo prilično utišano ali sada je više buke. Zvuk iz sobe se čuje samo kada se bliže priđe vratima i djeluje poput nekog fižidera ali uz još jedan sloj preko vrata od 1cm mislim da će biti potpuno utišano. Vjerujem da bi oblaganje svih strana boksa iznutra(ili spolja) ovim materijalom značajno smanjilo buku. Planirao sam obložiti sve stranice boksa ali je ostalo samo na leđima. Drugi problem je u ispuhu jer se zvuk izbacuuje u sobu. Tu je neophodan neki prigušivač. Pravim jedan pa će uskoro biti nekih rezultata.
Kažu da mineralna vuna ipak ima bolje karakteristike i jeftinija je cijenom ali je na strani Azmafona jednostavnija montaža i manipulacija. Lakše se reže i dostupan je u filcovima od 1 i 2cm.




Planirao sam raditi prvo đubrenje pred prebacivanje na 12/12 pa bi bio zahvalan nekome na EC vrijednostima kupovnih voda ili preporukom. Na temi o vodi sam pročitao da ljudi spominju Rosu kao vodu sa niskim EC. Ili da idem sa destilovanom kako bi zbjegao greške? Mandala savjetuje za đubrenje jačinu 0.6-0,7 EC. Nabavio sam đubrivo FloraNova Bloom 4:8:7
 

Greed4Weed

Banned
Banovan
27.12.2010
30
3
0
41
svaka cast. prelepe su ti biljke. radis odlican posao. mogu samo da pozelim da i moje budu takve.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Kolega ljepo si ti to složio na kraju!
Stvarno ljepo to sve skupa izgleda i vidi se da se trudiš.Za mandalu stvarno vrjedi pravilo da u cvjetanju narastu malo ili ništa.Tako da možeš slobodno vegetirat do željene visine.
A što se vlage tiče u prostoriji ako sam dobro shvatio odvodom iz boxa griješ subu.To je uredu al moraš imat na pameti da tako i vlagu iz boxa rasprostireš po sobi.Odvlaživač može u box al za vrjeme vegetacije ti i paše u boxu veča vlaga.60,70% je u vege uredu.
Da ti se to ne dešava trebo bi prepravt izlaznu ventilaciju.Trebo bi dodat još jedan vent samo za CT.Taj vent da ti vuče zrak iz sobe ili još bolje iz vana jer če bolje hladit lampu.Samim time moč češ je spustit kasnije skoro do samih vrhova.A taj zrak šta prođe krpz lampu je topal i suh i njega možeš pustit u sobu.Znači odvojen sistem za hlađenje CT rješava tvoj problem vlage i grijanja u sobi.A Dospel koji sisa kroz filter zrak iz boxa usmjerit van iz sobe pošto on izbacuje i vlagu iz boxa.
Nadam se da sam dobro skužio tvoju problematiku i da sam ti barem malo pomogo.Pošto vidim da te po par dana zna falit pored boxa.Trebo bi se potrudit osigurat dobre uvjete.Soba če ti se sigurno ubuđavit ako je pustiš zatvorenu a kroz box če ti iči svo to vrjeme isti zrak od zatvorene sobe.To jest cirkulirat če ti uvjek jedan te isti zrak a ne svježi.
Možda sam nešto krivo shvatio,ako jesam oprosti.Al mislim da bi sa odvajanjem CT sistema sa jednim WC ventom i još malo flex cjevi puno promjenio klimu i u samom boxu i u sobi u kojoj imaš problem.
Za te neke vode šta pitaš neznam jer ih nema u mom kraju.Al ti mogu reč da sa destilovanom nečeš pogrješit večini je Ph oko 6 a EC oko 0,45.Moram napomenut da je Ph relativno stabilan kod raznih proizvođača al se zato EC jako mjenja od proizvođača do proizvođača.
Tako da bi bilo dobro da imaš EC metar.
Inače mogu samo da pohvalim tvoj Groow i brigu oko svega!Zato evo ti jedan zasluženi rep+!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Kolega ljepo si ti to složio na kraju!
Stvarno ljepo to sve skupa izgleda i vidi se da se trudiš.Za mandalu stvarno vrjedi pravilo da u cvjetanju narastu malo ili ništa.Tako da možeš slobodno vegetirat do željene visine.
A što se vlage tiče u prostoriji ako sam dobro shvatio odvodom iz boxa griješ subu.To je uredu al moraš imat na pameti da tako i vlagu iz boxa rasprostireš po sobi.Odvlaživač može u box al za vrjeme vegetacije ti i paše u boxu veča vlaga.60,70% je u vege uredu.
Da ti se to ne dešava trebo bi prepravt izlaznu ventilaciju.Trebo bi dodat još jedan vent samo za CT.Taj vent da ti vuče zrak iz sobe ili još bolje iz vana jer če bolje hladit lampu.Samim time moč češ je spustit kasnije skoro do samih vrhova.A taj zrak šta prođe krpz lampu je topal i suh i njega možeš pustit u sobu.Znači odvojen sistem za hlađenje CT rješava tvoj problem vlage i grijanja u sobi.A Dospel koji sisa kroz filter zrak iz boxa usmjerit van iz sobe pošto on izbacuje i vlagu iz boxa.
Nadam se da sam dobro skužio tvoju problematiku i da sam ti barem malo pomogo.Pošto vidim da te po par dana zna falit pored boxa.Trebo bi se potrudit osigurat dobre uvjete.Soba če ti se sigurno ubuđavit ako je pustiš zatvorenu a kroz box če ti iči svo to vrjeme isti zrak od zatvorene sobe.To jest cirkulirat če ti uvjek jedan te isti zrak a ne svježi.
Možda sam nešto krivo shvatio,ako jesam oprosti.Al mislim da bi sa odvajanjem CT sistema sa jednim WC ventom i još malo flex cjevi puno promjenio klimu i u samom boxu i u sobi u kojoj imaš problem.
Za te neke vode šta pitaš neznam jer ih nema u mom kraju.Al ti mogu reč da sa destilovanom nečeš pogrješit večini je Ph oko 6 a EC oko 0,45.Moram napomenut da je Ph relativno stabilan kod raznih proizvođača al se zato EC jako mjenja od proizvođača do proizvođača.
Tako da bi bilo dobro da imaš EC metar.
Inače mogu samo da pohvalim tvoj Groow i brigu oko svega!Zato evo ti jedan zasluženi rep+!
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
mr.dr.Smok je napisao(la):
Kolega ljepo si ti to složio na kraju!
Stvarno ljepo to sve skupa izgleda i vidi se da se trudiš.Za mandalu stvarno vrjedi pravilo da u cvjetanju narastu malo ili ništa.Tako da možeš slobodno vegetirat do željene visine.
A što se vlage tiče u prostoriji ako sam dobro shvatio odvodom iz boxa griješ subu.To je uredu al moraš imat na pameti da tako i vlagu iz boxa rasprostireš po sobi.Odvlaživač može u box al za vrjeme vegetacije ti i paše u boxu veča vlaga.60,70% je u vege uredu.
Da ti se to ne dešava trebo bi prepravt izlaznu ventilaciju.Trebo bi dodat još jedan vent samo za CT.Taj vent da ti vuče zrak iz sobe ili još bolje iz vana jer če bolje hladit lampu.Samim time moč češ je spustit kasnije skoro do samih vrhova.A taj zrak šta prođe krpz lampu je topal i suh i njega možeš pustit u sobu.Znači odvojen sistem za hlađenje CT rješava tvoj problem vlage i grijanja u sobi.A Dospel koji sisa kroz filter zrak iz boxa usmjerit van iz sobe pošto on izbacuje i vlagu iz boxa.
Nadam se da sam dobro skužio tvoju problematiku i da sam ti barem malo pomogo.Pošto vidim da te po par dana zna falit pored boxa.Trebo bi se potrudit osigurat dobre uvjete.Soba če ti se sigurno ubuđavit ako je pustiš zatvorenu a kroz box če ti iči svo to vrjeme isti zrak od zatvorene sobe.To jest cirkulirat če ti uvjek jedan te isti zrak a ne svježi.
Možda sam nešto krivo shvatio,ako jesam oprosti.Al mislim da bi sa odvajanjem CT sistema sa jednim WC ventom i još malo flex cjevi puno promjenio klimu i u samom boxu i u sobi u kojoj imaš problem.
Za te neke vode šta pitaš neznam jer ih nema u mom kraju.Al ti mogu reč da sa destilovanom nečeš pogrješit večini je Ph oko 6 a EC oko 0,45.Moram napomenut da je Ph relativno stabilan kod raznih proizvođača al se zato EC jako mjenja od proizvođača do proizvođača.
Tako da bi bilo dobro da imaš EC metar.
Inače mogu samo da pohvalim tvoj Groow i brigu oko svega!Zato evo ti jedan zasluženi rep+!
Zahvaljujem na podršci. Ovo mi je prvi uzgoj i savjeta nikad viška. Potrudio sam se nabaviti i montirati opremu koliko god sam imao snage i novaca. Sada je ponestalo i jednog i drugog ali ima volje.
Mandala me je zbunio sa preporukama visine(na ICMAG forumu savjetuje konkretnih 30cm) ali pregledavajući većinu dnevnika vidim da ove sorte ne rastu mnogo. Imam dovoljno visine u boksu(180cm, kad se odbije visina saksija i lampe ostaje oko 100-110cm )

Za ventilaciju je prva opcija bila Dospel koji preko CT ispuhuje zrak u odžak i jedan od 12V za upuh. Sve je bilo OK ali prostoriju nije bilo moguće zagrijati zbog stalnog ispuha
Nakon toga sam izbacio cijev iz odžaka i temperatura je stabilna ali je vlaga u sobi prevelika i pojavljuje se buđ. Kako nemam grijanje osim uljanog radijatora sa nekim ugrađenim ventilatorom svako veće ubacivanje spoljnog vazduha ili izbacivanje unutrašnjeg izaziva veliki pad temperature. Zadnji put sam ostavio sobni vent da duva u prostoriji pa ću vidjeti kako djeluje na vlagu. Mislim da je tvoj predlog da se spoljni vazduh ubacuje na CT i time grije dobro rješenje mada moram vidjeti kako riješiti ulaz vazduha u sobu. Jedina mogućnost je kutija od roletne iznad prozora ali me brine da li će se čuti spolja taj usis? Još jedna opcija su dva otvora, manji na roletnama i odžak, pa uz pomoć negativnog pritiska i regulacije otvora napraviti strujanje svježeg vazduha.
Bio sam svjestan važnosti EC metra ali kako nisam planirao mnogo đubriti na kraju sam odustao od kupovine. Koliko sam shvatio iz tuđih iskustava ni jedan jeftini uređaj ne daje tačne vrijednosti a nemam mogućnosti da sada kupim neki bolji. Zbunjuje me ta vrijednost destilovane od 0,45. Zar ne bi trebala da bude manja ili 0.0?
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Destilovana nije čista voda samo je prodestilirana za dobit vrjednosti od oko 0 treba ti filtriranje osmoznim sistemom.Ne zamaraj se time previše,ne gajiš hidro.
Koristi destilovanu ili ovu kupovnu šta si koristio i misliš da je dobra.Imaš na gnojivu sigurno preporučene doze.Po tome se ravnaj.Ovo je gnojivo rađeno za našu biljku tako da nemožeš fulat.Slobodno ti po njihovoj preporuci i vidjet češ da če da bude ok.
Al ako imaš neku sumnju kreni sa pola doze pa vidi.
A šta se tiče buke na usisu je naznatna ili nikakva pošto se radi o usisu.Buka se stvara pri izbacivanju zraka.Ja imam to rješeno sa flex izo cjevi.To je obična alu flex cjev koja je perforirana na njoj je staklena vuna i sve opet obloženo alu cjevi.Znači cjela cjev funkcijonira kao prigušivač i mogu ti reči da se ništa ne čuje.
Stvarno si sve ljepo složio i savjetovao bi te da se ne zamaraš sad na početku previše šta kaže Mandala na svojoj stranici u vezi sa gnojenjem.
U principu Mandaline sorte ne vole gnojivo pretjerano za razliku od GHS naprijer.Samo ti vodi računa o Ph jer je bitan čimbenik.
Imaš dobro gnojivo pa ako si od onih kojim opreza nikad dosta.Ljepo počneš sa pola doze i ljepo gledaš biljčice sve če ti one reči.Dal im paše i dal im ne paše.Sve se to vidi na vrjeme ako se pazi i mazi svoje ljubimice!
Samo napred,imat češ odlično bilje!
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
OK. Zahvaljujem @mr.dr.Smok.

Za par dana update i do tada budite mi pozdravljeni.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Mandaline sorte ne zahtijevaju puno gnojiva jer je genetika i stabilnost dobra.
Korijen im se jako dobro razvije, može biti ogroman pa maksimalno koriste sve čega ima u zemlji. Bitno je da je zemlja rahla i da je pH dobar kako kaže dr.Smok. Slobodno ih gnoji sa četvrtinom ili pola doze i ako vidiš da im odgovara nastavi tako.
No bitno ti je da ih dobro vegetiraš i da se dobro razviju jer će ti na kraju nagrada biti vrhunska. Imam iskustva s Hashberry i ostalih 5 Mandalinih sorti i mogu ti reći da se ne produžuju u cvjetanju puno. Satori npr. jedva da je nešto narasto u cvjetanju, a predstavljaju ga kao Sativu. Znam da Sadhu i Hashberry koje su većinski Indice gotovo ništa ne narastu u cvjetanju. Zadrže normalan rast do određene točke kad počinju hedovi i to je to. Nema onog naglog produživanja. Jedino su Mandala #1 i Safari mix nešto više narasle. Ganesh je indica i Hashberry isto, samo ti njih vegetiraj dok ne postanu dovoljno velike. Računaj još dodatnih 20-30% rasta u floweringu po mojoj procjeni. Moje su bile oko 30-40 cm kad su prebačene na cvjetanje i narasle do 60cm s nekih 30-40 g po biljci s 30-40 dana vegetacije... Iskoristi prostor i nek' narastu dobro :D peace, boz :sun2:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.