Operacija Mandala - Ganesh & Hashbery, 400w indoor

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
:joint:Bozga, gledao sam tvoj dnevnik u vrijeme odlučivanja o sortama i bila je to jedna od preporuka koje su me navele ka Mandali. :thankyou: Odlični opisi. Bliska mi je landrace priča pa me je i to dodatno navelo na vodenicu ka Satoriju ali kako ga nije bilo kod Aliena na kraju sezone izbor je pao na ove dvije indike. Sada mi je žao što možda nisam uzeo neke druge sative jer mi je taj rad bliži ali kako je ovo prvi uzgoj odlučio sam se za najbrže i najlakše sorte po onome što sam čitao o Mandali.

update

6.2.
Visina biljki od 18-32cm. Internoda 8-10.

Temperatura i vlažnost nisu ponovo očitavane jer sam zaboravio resetovati mjerač. Djelovalo je kao i ranije ali je sobni ventilator malo smanjio uobičajenu sparinu i buđ koju zateknem. Otvorio sam odžak da izvlači vazduh napolje i moram reći da funkcioniše u smanjenju vlage a računam kako dihtovanje nije moguće 100% da uvlači i svježeg vazduha kroz stolariju. Naravno sve to nije dovoljno za predstojeće cvjetanje jer drži vlagu na 55%. onda sam sjeo i razmislio o savjetima mr.dr.Smoka i zaključio da je zaista neophodan još jedan ventilator i upuh svježeg zraka spolja koji će se grijati preko CT.
Tražio sam ponovo ventilatore i našao u BG zastupnika Dospela sa dobrim katalogom opreme (BBLink). Ovaj sadašnji Turbo f125HS mi od početka ide na živce svojom bukom kad gledam tamo njegove parametre - 30dB a onim standardnim za WC je 40dB??? Kada zatvorim vrata od kupatila ne čujem ventilator dok ovdje čujem Dospel kroz vrata sa slojem zvučne izolacije i pride azmafonom u boksu. Prvi krivac može biti što ventilator možda zahtijeva fiksnu montažu. Računam da sa tankim slojem gume i azmafona ispod postolja ne bi prenosio velike vibracije na stranicu boksa. Kontakt između nosača i tijela reflektora bi mogao biti izolovan samoljepljivom trakom za prozore. Možda bi u toj opciiji zaista dovoljno silent kako ga reklamiraju iako prigušenja nikad na odmet. Zvučno izolovana crijeva su dobar dodatak pa se nadam da ću ih uzeti ako ne budu preskupa. Od ventilatora po proračunima sa početka moram uzeti neki od minimum 120m3/h. Kako Dospel ima prilično široku paletu i predstavnika u BG neću tražiti dalje osim ako neko ne uleti sa korisnijim savjetom.
Brzine i buka se kreću od 150m3/s-46dB i 280m3/s-47dB. Po tome ovaj model Turbo spada u tiše i bolje ako se valjda normalno postavi:icon_confused: Molio bi za neki savjet za modele sa ove stranice http://www.bblink.co.rs/katalog/view/31/Ventilatori-za-domacinstva-(dospel)
jer se nemogu sjetiti uloge koju igra jačina vazdušnog pritiska kod ventilatora. Za cvjetanje svi preporučuju dobru ventilaciju pa sam u nedoumici oko brzine. Po računici bi i 150m3/s trebao da radi posao ali ako razlika u buci i novcu nije velika da li je neki 280/47dB bio pravi ugođaj za cvjetanje:sun2:? Računam da bude u pogonu 24h. Modeli Turbo po tablicama opet djeluju najtiše i ima ih u brzinama 140,160,170 i 210m3/s ali me buni poželjna jačina vazdušnog pritiska. Taj ventilator će služiti izbacivanju vazduha izvan boksa.

Biljkama je dodata blaža doza đubriva od propisane za ovaj period pa ću vidjeti kakav će biti rezultat ovog alhemisanja :joint:. Inače biljke se osjete približno dizelu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: slobodan

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Moj savjet ti je da si pustiš taj Dospel tamo di je sad.Malo je bučan zbog tog jer ima dva propelera koja stvaraju buku između sebe.
A za dovod svježeg zraka koji če da hladi CT i potom zagrijan zagrijavati prostoriju upotrjebiš neki malo jači wc ventilator.Zašto ti to govorim?Zato jer wc vent kad je nov i dok se ne nakupi prljavština na njemu je jako tih.I naravno dok se ne rasklima.
Cjenovno jako prihvatljiv i zadovoljit če tvoje potrebe za hlađenje CT.Jedino ako nemaš puno metara cjevi za to sve pospajat.Al i to se da rješit sa još jednim wc ventom.Ja ih imam par i mogu ti reči da sam zadovoljan kako rade.Zadnji koji sam kupio je od 220m3 f120 radi ko lud.U vege imam jedan od 180m3 isto f120 kojem sam izrezao onu mrežicu sa prednje strane i ugradio flanđu da mogu namontirat cjev za CT.Od venta do prozora di mi je izlaz ima sigurno 4m cjevi i on mi zadovoljava potrebe za vege box.
Uglavnom wc ventovi su zahvalni dok se ne rasklimaju.A to nije tako brzo.Evo kod mene rade več godinu i još uvjek su tihi.Dok me ovaj Dospel izluđuje iz samog početka.Ako več kupuješ neki vent i ako ti pare nisu problem onda gledaj uzet nešto profi da si miran za sva vremena.Jer po mom iskustvu Dospel su dobri ventovi al su jako bučni zbog izrade od nečvrste plastike i zbog dvoje propelera koji stvaraju buku između sebe.Ni da ih čvrsto postaviš nečeš smanjit buku dapače samo češ prenest vibracije na konstrukciju boxa.Koji može naknadno da stvara još veču buku.To su ti moja iskustva pa ti sad vidi!
Ja bi napravio ovako:
WC vent bi montirao na prozor negdje,znači mrežica napolje.Uzeo bi što jači nađeš minimum 200m3.Cjev na njega i ta cjev ti ne treba bit izolovana jer neče pravit buku.Spojiš CT i drugi kraj iz boxa u prostor.Ako vidiš da ti fali snage da se CT ne hladi kako treba ili kako bi ti htio.Lako na CT montiraš 2 PC venta koja če poboljšat protok taman tamo di treba a to je CT.
Nadam se da sam pomogo!Pozdrav!
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Da se nadovežem samo sa preporukom :) Pribavi si in-line centrifugalni ventilator poput ovoga http://vents.ua/images/it/67_b.jpg
Nedavno sam bio ugradio jedan sličan (nije bio Vents,ali isti princip) i bio sam oduševljen koliko je tih.
Izrađen je od vrlo čvrste plastike,protok (tog što sam ugrađivao) je 365m3/h i snage 60W. Prva liga stari moj :)
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav tomas
stvarno lepo,uredno i pedantno! zasluzen rep+
i da dodam samo,da sam i ja imao problem sa zvukom koji proizvodi dospel turbina. i resio sam ga sa obicnim jorganom (pokrivac)... zvuci smesno,ali je pomoglo. jednostavno od carbon filtera pa sve do dospel turbine sam umotao u jorgan i pricvrstio.obmotao sam ga sa lepljivom trakom i stoji,a zvuk je sad ok.
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
mr.dr.Smok je napisao(la):
Moj savjet ti je da si pustiš taj Dospel tamo di je sad.Malo je bučan zbog tog jer ima dva propelera koja stvaraju buku između sebe.
A za dovod svježeg zraka koji če da hladi CT i potom zagrijan zagrijavati prostoriju upotrjebiš neki malo jači wc ventilator.Zašto ti to govorim?Zato jer wc vent kad je nov i dok se ne nakupi prljavština na njemu je jako tih.I naravno dok se ne rasklima.
Cjenovno jako prihvatljiv i zadovoljit če tvoje potrebe za hlađenje CT.Jedino ako nemaš puno metara cjevi za to sve pospajat.Al i to se da rješit sa još jednim wc ventom.Ja ih imam par i mogu ti reči da sam zadovoljan kako rade.Zadnji koji sam kupio je od 220m3 f120 radi ko lud.U vege imam jedan od 180m3 isto f120 kojem sam izrezao onu mrežicu sa prednje strane i ugradio flanđu da mogu namontirat cjev za CT.Od venta do prozora di mi je izlaz ima sigurno 4m cjevi i on mi zadovoljava potrebe za vege box.
Uglavnom wc ventovi su zahvalni dok se ne rasklimaju.A to nije tako brzo.Evo kod mene rade več godinu i još uvjek su tihi.Dok me ovaj Dospel izluđuje iz samog početka.Ako več kupuješ neki vent i ako ti pare nisu problem onda gledaj uzet nešto profi da si miran za sva vremena.Jer po mom iskustvu Dospel su dobri ventovi al su jako bučni zbog izrade od nečvrste plastike i zbog dvoje propelera koji stvaraju buku između sebe.Ni da ih čvrsto postaviš nečeš smanjit buku dapače samo češ prenest vibracije na konstrukciju boxa.Koji može naknadno da stvara još veču buku.To su ti moja iskustva pa ti sad vidi!
Ja bi napravio ovako:
WC vent bi montirao na prozor negdje,znači mrežica napolje.Uzeo bi što jači nađeš minimum 200m3.Cjev na njega i ta cjev ti ne treba bit izolovana jer neče pravit buku.Spojiš CT i drugi kraj iz boxa u prostor.Ako vidiš da ti fali snage da se CT ne hladi kako treba ili kako bi ti htio.Lako na CT montiraš 2 PC venta koja če poboljšat protok taman tamo di treba a to je CT.
Nadam se da sam pomogo!Pozdrav!
Hvala na pomoći pa ću nešto sklopiti narednog puta. Nabaviću WC vent oko 200m3/h i vidjeti kako stvari funkcionišu. I dalje mi nije jasno kako je Dospel Turbo označen tišim od WC ventova a onoliko se čuje?

zlo&naopako je napisao(la):
Da se nadovežem samo sa preporukom :) Pribavi si in-line centrifugalni ventilator poput ovoga http://vents.ua/images/it/67_b.jpg
Nedavno sam bio ugradio jedan sličan (nije bio Vents,ali isti princip) i bio sam oduševljen koliko je tih.
Izrađen je od vrlo čvrste plastike,protok (tog što sam ugrađivao) je 365m3/h i snage 60W. Prva liga stari moj :)
Imaš li neke preporuke proizvođača koji se prodaju na ovim prostorima?

slobodan je napisao(la):
pozdrav tomas
stvarno lepo,uredno i pedantno! zasluzen rep+
i da dodam samo,da sam i ja imao problem sa zvukom koji proizvodi dospel turbina. i resio sam ga sa obicnim jorganom (pokrivac)... zvuci smesno,ali je pomoglo. jednostavno od carbon filtera pa sve do dospel turbine sam umotao u jorgan i pricvrstio.obmotao sam ga sa lepljivom trakom i stoji,a zvuk je sad ok.
Zahvaljujem na podršci. Nije to sa jorganom smiješno nego zaista jeste dobar i jeftin način DIY rješenja zvučne izolacije. Dobro si se sjetio. Azmafon su takođe upredena pamučna vlakna sa dodatim smolama. Zadnji put sam obmotao ventilator i crijevo filcom u slojevima i pokazao je odlično prigušenje buke.

HazeSeeker je napisao(la):
Dobar je to vent ...imam ih i ja par na lageru .
Kakvo je upustvo i preporuka za montažu ovog ventilatora?
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Temp. 14-25C
Vlaga 37-70%
Visina biljoza od 24-39cm.

Dobile su početkom sedmice malo jače od pola preporučene doze FloraNova Boom. Danas sam vidio fleke po prvim donjim listovima na nekoliko biljki a kod jedne na gornjim novim listovima žutilo po rubovima. Ostale su dobro osim što je zemlja bila prilično suva. Zalivene su pa ću vidjeti da li će nastaviti normalno. Oko vode sam najviše griješio i sve to pored pumpe i crijeva koje još nisam montirao. Nekako stalno u žurbi pa to ostane za sledeći put i sve tako a to bi mogao biti i glavni razlog svih problema koji su se javljali. Uz nedostatak upuha svježeg vazduha.
Na 5 od 11 biljki su izašli predcjetovi ali nisam imao lupu da bliže osmotrim kako bi mogao vidjeti formu tih izdanaka. Otprilike kod svih se pojavljuju nakon 30 cm i 10 internoda. Od naredne sedmice idu na 12/12 uz prepravku ventilacije pa ću vidjeti na čemu sam.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Bit če to dobro Tomas!
Dobio si hrpu korisnih savjeta.Odlučit češ šta je najbolje za tebe i tvoj prostor.
I ne peri brigu,samo teraj.Tu smo da pomognemo i rješimo te nedoumica.
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Znači ova podrška Smok i sreća je što postoji ovaj forum. Već 2 mjeseca traju ovi radovi oko biljoza i nisam ni sa kim mogao razgovarati o tome osim sa ljudima na forumu. Iscrpljujući hobi u ovoj fazi kada se sve prolazi prvi put ali za ovu biljku vrijedi truda.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Sorry,tek sad vidim da si pitao za proizvođača...hm...ne znam iz kojeg si kraja bivše Yu,ali predpostavljam da nije Hr,a jedino ti za Hr mogu reći par zastupnika za Vents i Systemair,dok za druge države ne znam.
Montaža je jednostavna.Ja sam ga montirao da izvlači kroz CT i filter zrak,a može se i stavit direkt na filter,pa da upuhuje u CT,a čak može filter bit i vani.Podnose višlje temperature,tako da nije nikakav problem ako topli zrak ide kroz njega.Snaga je dovoljno velika da se može sa običnim dimmerom za rasvjetu regulirati vrtnja,a ako ga ne namontiraš na stjenku ormara fiksno,nego ga okačiš da visi na onim elastičnim trakama za učvršćivanje tereta u autu,ili nešto slično,neće vibrirati i bit će izuzetno tih.
Ako imaš još kakvih nedoumica,reci,pa ako znam,pomoči ću :)
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
zlo&naopako je napisao(la):
Sorry,tek sad vidim da si pitao za proizvođača...hm...ne znam iz kojeg si kraja bivše Yu,ali predpostavljam da nije Hr,a jedino ti za Hr mogu reći par zastupnika za Vents i Systemair,dok za druge države ne znam.
Montaža je jednostavna.Ja sam ga montirao da izvlači kroz CT i filter zrak,a može se i stavit direkt na filter,pa da upuhuje u CT,a čak može filter bit i vani.Podnose višlje temperature,tako da nije nikakav problem ako topli zrak ide kroz njega.Snaga je dovoljno velika da se može sa običnim dimmerom za rasvjetu regulirati vrtnja,a ako ga ne namontiraš na stjenku ormara fiksno,nego ga okačiš da visi na onim elastičnim trakama za učvršćivanje tereta u autu,ili nešto slično,neće vibrirati i bit će izuzetno tih.
Ako imaš još kakvih nedoumica,reci,pa ako znam,pomoči ću :)
Interesovale su me marke jer onda mogu da imam neki orjentir u kvalitetu i tipovima ventilatora. Hvala Zlo&naopako.
 

leš

Aktivan Član
06.10.2010
80
11
8
40
legendo dnevnik ti je za 5 .pridružujem se ekipi u pratnji tvog rada iz sijene.
mh sijalica za vegetaciju to te ja pitam prejebeno radi svoi poso.
foliu riješi s pribadačama one šta s palcom gurnes,ja sam uspio s tim b ez problema i u zid .s tim da sam se borio s 10m u krug.
pozdrav i sretno :):hehe:
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
leš je napisao(la):
legendo dnevnik ti je za 5 .pridružujem se ekipi u pratnji tvog rada iz sijene.
mh sijalica za vegetaciju to te ja pitam prejebeno radi svoi poso.
foliu riješi s pribadačama one šta s palcom gurnes,ja sam uspio s tim b ez problema i u zid .s tim da sam se borio s 10m u krug.
pozdrav i sretno :):hehe:
Hvala i :signs046:. Izgleda da im MH prija jer se prilično dobro razvijaju mada nemam iskustva sa drugom vrstom rasvjete. Rastu u prosjeku 2cm dnevno i stabla su im prilično debela kod najrazvijenijih. To za pribadače mi je padalo na pamet pa ako kod tebe radi vjerujem da će i meni biti rješenje.
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Temp. 14,8- 25,3C
Vlaga 36-71%
Visina: 32-50cm
Internode: 9-13

Većina biljki je prešla 40cm i pokazala predcvjetove. Stavljene su na 12/12 pod HPS Philips Agro. Gledajući predcjetove našao sam četiri biljke za koje mi se čini da su ženke. Sve su Ganeš a za jednog Hašberija nisam siguran. Ove koje mi se čine ženke imaju po dvije tanke i duže dlačice. Takve parove dvlačica nisam našao na ostalima i ti mi djeluju kao naznake ženskog cvijeta. Nikada nisam gledao ovu fazu tako da nisam siguran ali uskoro bi trebalo biti jasno. Četiri komada mi se ne čini loše i mogli bi doiti velike saksije i prostora za cvjetanje. Dosadašnja brojka saksija je prilično zahtjevna i mislim da je i bolje da ne bude previše biljki. Sada je prilična gužva u boksu a i neki plan je bio da može stati eventualnih 6 komada. Prepravio sam danas ventilaciju ali nemam slike pa naredni put update. Uglavnom uz savjete sa foruma problem vlage i svježeg vazduha je riješen.






Predcvjetovi:



Ove ženske nisam uspio slikati jer je baterija bila na kraju ali su dlačice mnogo tanje i duže.


Problemi na donjim listovima kod dijela biljki.




Pod HPS danas:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Ljepo,ljepo!
Samo teraj tako a ove doljnje listove cvikaj.Pogotovo ove prve sa 3 lista.
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Lijepo to izgleda,sretno dalje i drzim fige da bude sto vise ž.
 

tomas

Aktivan Član
05.12.2010
65
20
0
45
Zahvaljujem na podršci i savjetima:sun2:

Imam jedno pitanje za hitan odgovor jer moram planirati put.

Biljke su u srijedu stavljena na 12/12 i skoro sve su imale predcjetove. Za koliko dana je očekivana pojava pola u novom režimu svjetlosti? Brine me da li biljke mogu biti 6 dana same do naredne sedmice tj. da li postoji opasnost od oprašivanja. Obišao bi ih u ponedaljak ako ne moram ranije jer sam u gužvi ali ne znam koliko se brzo sada odvijaju stvari u cvjetanju.

Help!
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
pa ako imaju pistile i ako se otvori muski cvet onda ce se oprasiti ,, inace meni su pokazale pistile za tri danana kad sam prebacio na 12/12 .. al mislim da nece biti strasno i ako se oprase sad za 6 dana boli te kita :) kako mora bice.. samo se pobrini oko zalivnja tich 6 dana ,, daj im pre nego sto odes malo vise vode i to bi trebalo da bude to :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.