Orange Bud on LED&CFL

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Pozdrav svima,
Već dugo razmišljam o LEDu kao izvoru svjetlosti pa sam se odlučio na realizaciju i dnevnik o tome.
U prvoj varijanti je bilo 8 crvenih power ledova 3W, 700mA (110lm) + 2 plave 3W, 700mA (125lm)
ukupno: 30W, 1130 lm...
ledice su montirane na Al ploču 30x10cm debljine 5mm
temperatura Al ploče nakon 6 sati rada > 68 stupnjeva Celzijusa... strašno isijavanje topline

zatim mali upgrade sa dodavanjem hladnjaka i još par ledova:
ukupno je sad 13 crvenih i 5 plavih (>2055lm) , temperatura ne prelazi 40 stupnjeva što je dobro.
8 kom red 620nm
4 kom red 630nm (cree)
2 kom blue 440nm
3 kom blue 455nm (cree)
Ove dodane ledice su po karakteristikama puno bolje (č. skuplje) i voze na jačoj struji i daju više lumena, a i valna duljina im je malo drugačija što mi se čini super da u istom spektru boje postoji neki raspon valnih duljina.
Pošto su 3 kom plavih ledova na zasebnom driveru mogu se i isključiti u fazi cvjetanja, ne znam da li im može škoditi...

strain: Northen Light i Orange Bud, niknule u razdoblju od 01.06. do 06.06.
trenutno su stare 2 tjedna, izgledaju mi ok za sad.

znam da slijedi kritika što će dva NL-a i dva OB-a biti u istoj tegli ali što je tu je....

OB je topiran jer je strašno brzo rasao tako da planiram to držati na vegetaciji još 10ak dana.
Presađivanje je planirano čim se realizira ventilacija.
Tegle su 11 litara a predviđena zemlja terra magma sa nešto domaćeg glistala.

boks u završnoj fazi, treba još ventilacija, reflektirajuća folija i malo šminke. Dimenzije: 525 x 350 x 670 (š x d x v)







Pitanja:
S obzirom da je od tegle do leda ostalo 33 cm, da li da mrežu spustim odmah iznad tegli kako bi ostalo mjesta za razvoj cvjetova?

toliko za sad, ostalo ćemo nekako u hodu!
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Poz, kako mislis 2055 lumena ? zar ti to nije pre malo ili ima nesto sto nisam shvatio ?
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
u ovim boksovima koji lice na pc tegle iznad 5L nemaju smisla,
sadio sam i u 5 i u 10 i razlika je mala a prostora ima manje kad je veca
saksija. oko leda se ne razumem bas al sto toliko greje, kolko sam procitao
led najmanje greje. ako ostavis tegle 30 cm ce biti dovoljno sakracom vegom,
mreza nek bude na 5-7 cm od tegle.
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.158
298
54
tu fali još barem 2x toliko svjetla...
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
WeeDiC je napisao(la):
oko leda se ne razumem bas al sto toliko greje, kolko sam procitao
led najmanje greje. ako ostavis tegle 30 cm ce biti dovoljno sakracom vegom,
mreza nek bude na 5-7 cm od tegle.
Pa grije se i to jako, jedino što toplinu ne emitira na stranu svjetla nego na hladnjak iza. Manje bi se grijao da se smanji struja, ali onda se smanje i lumeni...
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.158
298
54
probaj složiti još rasvjete i nekako odvoditi temperaturu sa tih DIY hladnjaka (barem neki ventilator) i neki bolji ventilator da hladi boks i možda bude nešto od toga...
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Metalmaniac, tnx na savjetima stavit ću još nešto leda ovih dana....
Ventilatori su ugrađeni, biljkoze presađene nakon 20 dana u velike tegle.

Planiram držati na vegi dok se malo ne popuni mreža...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Tu možeš vidjeti imaš li kakvih kartona opomena i sl...ak klikneš vidjet ceš da nemaš ništa takvo
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Dodano je svjetla po savjetu Metalmanijaka, za sad su to 4 x cfl 20W/865 a dok krenu na 12/12 možda stigne još LED-ova, ventovi su operativni (protok zraka kroz box 180 m3/h) uzeti ventovi sa nekog rack server ormara.
Možda je to previše ali kad se u nekom momentu doda filter računam da će pasti protok za 30-40%. Filter će biti DIY, ne znam još kakav. Vidio sam dobrih rješenja na forumu pa ću tim putem.
Vlaga u boxu 55%, temperatura 31, maximalno bilo 33 st.celz.
Nemam ph metar, reskiram sa limunadom :)
Nego, bila neka spika o filmu underground pa mi palo na pamet da kao Miki Manojlović prevarim ovo zelenilo u danu za par sati, čitao sam malo i na ovom engleskom dijelu foruma o tome...
Jel tko probao, iskustva!?
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
Rolipop je napisao(la):
zašto imam "status upozorenja"? Što to znači?
imaju i svi drugi ..dok nemas crveni usklicnik ispod njega ne znaci nista ;)

sretno sa ledicama ...drzim fige da uspije sve do kraja :)
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Zanimljiv dnevnik. Uvijek mi je drago vidjeti da se netko odvazio na LED.
Bitna stvar za LED je da se ne gledaju lumeni. Bitnija je valna duljina pojedine ledice i pod kojim kutem rasipa to svijetlo. Zato je onaj tip na netu uspio napraviti ubojiti laser sa samo jednom LEDicom, zbog kuta....

Sretno i nararavno, svijetla nikad dosta.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rolipop

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Drugi dan u velikim teglama,
situacija u boxu mi se čini ok, malo su se "zbunile" ova dva dana ali nadam se da će sad sa 10l nove zemlje nastaviti rast.


Koliko mislite da će im trebati da iscrpe 10l zemlje? (imam dvije biljke u svakoj tegli)
Plan je za cca 7-10 dana prebaciti na cvjetanje.
Inače se protivim kupovini flašica sa gnojivom ali nisam sad u mogućnosti proizvoditi alternative, pa ću kupiti plantelu za cvijet, puno je na ovom forumu growova othranjeno time.

OB je topiran i lijepo su se formirala dva nova vrha

NL-u se stabljika prilikom stavljanja ispod mrežice preklopila (nije pukla), pa je primjenjen pokušaj super cropinga, ne znam o tome u praksi ništa ali uskoro će se pokazati neki rezultati, ne izgleda mi da previše pati zbog toga.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: usrname

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
pozdrav ekipi,
mali update 7 dana od presađivanja (skoro mjesec dana od sadnje) i danas pocima drugi rezim, kraci dan (nešto kao 12/12 sa malom varijacijom).
Isprogramirao sam jedan mali PLC da upravlja sa ventilacijom i dan noć režimom i to tako da će prva dva tjedan dan trajati 11s30m a poslije toga svaki tjedan 30 minuta kraći dan.
(čitao o tome negdje na forumu)
Ali to nije sve :) pošto u boksu imam LED rasvjetu i 4 kom CFL-ki, prva dva i zadnja dva sata svakog dana radit će samo led (ostatak dana radit će LED+CFL...mislim da će mi biljke biti zahvalne za taj sistem jer će imati i nešto kao jutro i nešto kao sumrak), još sam htio led svjetlo postepeno stišavati (dimmati) ali driveri nisu dimmabilni... Uglavnom na cca 70 dana faze cvjetanja cfl će raditi manje 280 sati i za to vrijeme potrošiti manje 28 kWh struje....
Žao mi je što nisam na početku ugradio i jedno brojilo električne energije, ali to ću napraviti nekom prilikom kad bude u boxu samo Led izvori svjetla.
Nabavio sam i ph mjerač, onaj za akvarije i ispostavilo se da je limunada kojom sam dosada zaljevao bila ph6,5 ili tu negdje.
Mislio sam nastaviti sa tim ph6,5 do kraja, kakva su vaša mišljenja? Ne može se sa tim mjeračem baš točno ni izmeriti (ph6 je narančasto a na ph6,5 počinje već zeleno)
Vlaga u boxu varira zadnjih dana tj opada do 35%, stavio sam posudu sa vodom i to za sada drži vlagu iznad 40%...
Sljedeći foto update je sa pre floweringom... do tada je neizvjesnost.


Ipak evo jedne slikice od prije nekoliko dana (pokušaj FIM-a)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Nakaza and usrname

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
ljudi, jel za paniku? 12 dana na režimi 12/12 i još nema info o tome tko je sve žensko a tko muško... :)
Inače, boks je prepun, rastu i granaju se odlično, ph vode je 6,5, temp 28-31, vlaga 45-60% zaljevanje svakih pet dana tj. nakon što zemlja dobrano osuši...
Ako može par mišljenja o tome kad početi davati cvj.plantelu. Sad su skoro 20 dana u velikim teglama cca 11l zemlje teramagma+malo glistala na dnu (vjerujem da je korjen davno stigao do dna tegle), nema naznaka žutila u listovima... Dilema je dal početi davati 30% preporučene doze da se navikavaju ili pričekati da počne tražiti hranu!?
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
mozes kreniti gnojivom za cvjetanje da ih malo potakne .
inace nije alarmatno ,znaju i do 15ak dana razvuci pocetak cvjetanje,pogotovo ako su biljke manje.
Mogu biti 2 uzroka sto ne cvjetaju ,spektar svjetla ti nije dobar za cvjetanje ,curi ti negdje svjetlost u box tokom ciklusa mraka (moraju biti strogo u mraku tih 12 sati) i zna se zbog gnojiva za vegu desiti da usporeno krenu cvjetati (iako na taj slucaj kod sebe jos nisam naisao ,najcesce mi biljke krenu cvjetati od 5 do 10 dana nakon prebacivanja na 12/12 bez obzira koje gnojivo sam dao zadnje )
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
izabrao sam uzrok br.2, (curi svjetlost u boks kad je u boksu mrak) tj. rupa od izlaznog venta nema light trap jer je u planu bilo montirati odvodnu vent.cijev do filtera zraka a to nije napravljeno... schiiit.... a promjer rupe je 125mm što je dovoljno za dobar protok svjetla iako je rupa na stražnjoj strani boksa u kutu ...
usisni vent ima light trap rešetku...
tnx,

situacija u boksu


rezultati FIM-a

 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.