osnovno o pc growu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
27.11.2012
5
0
0
42
Zanima me par osnovnih stvari za indoor grow, tocnije PC GROW.... Znam da se je tema ponavljala ali imam par pitanja i zelio bi imati sve odgovore, od sto vise ljudi, na okupu. Volio bih da mi ljudi, koji stvarno znaju i koji su imali iskustva, napisu par odgovora. Dodatni savjati su dobro dosli!! (:)


ovako:

++krenut cu od prostora (PC - velikog kucista)

1. Sa cime je najbolje obloziti unutarnji prostor kucista??? (mislim na reflektirajucu foliju)
- obicnom folijom, refl. folijom za auto stakla ili folija u shopu namjenjena za to?
- Kazu da je ona za auto dobra zbog topline, ali ne vidim kako jer toplina je unutra a ovo moze sprecavati da toplina ne izlazi. Sta ne?!

2. Može li se nekako obloziti kuciste iznutra s nekim filterom da smanji mirise, koji idu prema van?? iako nisu veliki problem. Nema roditelja. (:)


++sada prelazim na svijetlo (Koriste se štedne žarulje i sve je jasno oko njih sto se tiće lumenaze i svega ostalog)

3. Je li bolje prvo drzati biljku samo plavom i bijelom spektru pa kasnije (kada je cvijetanje) samo crveno-naran... Ili da od starta se krece sa mjesanom rasvjetom??? bolja je prva varijanta jel tak?
4. koja je lampa najbolja (HPS 70W) i za vegetaciju i za cvjetanje sto se tice PC-a??
5. Mora li se stavljati staklo ili pleksi (i što je bolje) ispod sijalica??


++ ventilatori
6. Koliko ventilatora minimum?? - je li dosta dva za ispuh, jedan kod sijalica drugi ispod njega. i jedan za upuh negdje dolje na drugoj strani. I jedan mali da puše po biljkama??
7. gdje da stavim veliki, gdje male??


++ zemlja
8. Koliko se smije jedna zemlja korisiti?
9. Koja zemlja je najbolja? Koja je najbolja sto se tice cijene i dobivenog?
10. Trebam li stavljati pijesak, kamencice, stiropor?

++ zaljevanje
11. Koliko cesto se zaljeva mlada biljka?
12. Kolika je količina vode za mladu biljku?
13. Koliko cesto se zaljeva stara biljka?
14. Kolika je količina vode za staru biljku?

++ vitamini/dodaci
15. kada bi se trebalo poceti davati vitamine/dodatke
16. koliko cesto, svako zaljevanje ili ne?

++ posude
17. kolike su posude najbolje za PC

++ LST
18. kada krenuti s treningom biljke? (ne rezanje samo savijenje)??
19. Rezati li pojedine listove na biljci da ostali dobiju svijela??

++ filteri za miris
20. kako se zovu i kako izgleda to?
21. Staviti ispred ventilatora ili?


+++ jos neke osnove i to je to

22. kada se tocno zna spol biljke?? (ako je samo u vegetaciji jel se onda vec kuzi ili treba poceti cvjetati)
23. koliko je raspon temperature, vlage koji moze biti da ne bude problema? kako skidati temperaturu a da se ne otvara box??
24. koliko ispod svjetala treba biti biljka??
25. mogu li se jako mlade biljke stavljati pod štedne sijalice?

eto to je to....... ako mi netko odgovori bit cu mu zahvalan do neba i nazad!!! (kaj pljugica i malo pametovanja...ajd ajd)
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
AU.........
pa dobro drug jel' ti stvarno mislis da neko ima vremena pisati roman na sva ta pitanja? samo zato sto tebe MRZI da citas malo po forumu...
hebo mater,zanima te SVE....
sve mozes naci na forumu,daj malo strpljenja i samo citaj za par dana sve legne na svoje..

ja ti GARANTUJEM da ti niko nece sad odgovarati na sve to....

druga stvar,
sve mozes naci na netu,ako znas engleski naravno,ne vidim sta je problem da ukucas 'pc grow basics' u google pretrazivac-i sve ti lepo objasne..
razumem da bi ti iz prve ruke objasnjenja-ali zato imas dnevnike npr.

.....
let me google that for you

Let me google that for you

https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/

da ne bude da sam namcor...
evo ti i ovaj link..

https://forums.vutra.org/unutra%9An...roz-unutra%9Anji-uzgoj-%5Bglavna-tema%5D.html

 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
kad dodjemo do 2000-te teme u 'graveyard' glat se forum moze preimenovati u graveyard.org - graveyard Resources and Information.....
bez za'ebancije....
al' najjace mi to 'da imam sve na jednom mestu' haha pa drug TOLIKO grow videa ima na youtube,ako TAMO nema sve na jednom mestu....ne znam gde ima...a i sta je problem kliknuti misem 2 puta i naci stranicu...
o boze..
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
1- folijom za auto stakla,dijamond folijom ili bijela boja
2-nemože se filterom obložit kuciste (razmisli malo) može se filter spojiti na vent sistem
3- neko nepisano pravilo bi bilo plavi spektar svijetla za vegetaciju a crveni spektar za cvijetanje...međutim praksa je pokazala da se i vege i cvijet može odraditi crvenim svijetlom
4- zbog temp preporucio bi ti cfl rasvijetu u PC growu
5- nemora ako nema problema sa temp i sl.
6- možes staviti 2 za ispuh jedan za upuh opet zavisi od temp...
7- na PC kućiste
8- ne razumijem pitanje !
9- composana ili teramagma
10- možeš i nemoraš
11- po potrebi
12- ovisi o velicini tegle
13- po potrebi
14- ovisi o velicini tegle
15-nikad cuo za vitamine i dodatke
16- a vjerojatno ne
17-plitke iširoke
18- ako želiš odmah
19-po potrebi samo u cvijetanju eventualno
20- zovu se filteri a i izgledaju tako
21- --
22- treba poceti cvijetati poneki strejnovi pokažu i prije
23- 18-28..70%..ventilatorima
24- cim blize a da ne pale biljku
25- može
 
27.11.2012
5
0
0
42
pod prvo thnx blade....
razmisljao sam hocu li postaviti ovaj post jer sam nekako i mislio da ce biti ekipe koja ce samo prigovarati... zao mi je kaj sam povrijedio neciju inteligenciju ili mozda strpljenje, kaj ja znam sto... napisao sam ovaj post jer sam zelio pokrenuti raspravu i to kvalitetnu, jer uvijek je bolje uciti od drugih i preko njihovih iskustva. Iskustva se mjenjaju pa i savjeti su drugaciji i kvalitetniji s godinama. Kroz raspravu i razgovor lakše i bolje bi se stekla neka znanja, a i mislim da bi na kraju izasao bolji rezultat za sve ljude koji bi ga citali. Tema se ponavlja, kao i mnoge druge pa sto, ne mora se sadržaj unutra ponavljati. Moze sadrzaj biti noviji, kvalitetniji, raznolikoji itd...

između ostalog, ako je post smece neka ga admin obrise, a ekipica koju zivcira samo ga preskoce... nije tesko.... chiberi bi trebali biti brothers and sisters unite!! sve za bolju buducnost pa nek makar u penziji budem mogao zakonski imati svoje dvije biljkice!! legalize freedom!!
 
27.11.2012
5
0
0
42
upoznao se sa forumom..procitao ga cijelog... napisao sam kvalitetno i ozbiljno... fakat imam strpljenja... znam da ima tema o tome ali zasto se ne bi pokrenula mala rasprava... ali kome je tesko neka ne pise... kaj sad...

evala, ne treba mi nitko grow raditi...zato sam i napisao sve ono, da sam lijen ne bi pisao sve i ne bi me zanimalo sve... i znam vecinu stvari ali volio bih imati komentare drugih ljudi bas za ono kaj mene zanima.... mozda ce bas netko drugi se naci u mojih par pitanja.... svejedno thnx na savjetima.. _:)
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
drug,bez ljutnje,ali mi smo se izivcirali zbog toga sto takve teme iskacu SVAKI dan...razumes...
a ovo bi trebalo da bude INFORMATIVNI forum,a ne chat forum..shvatas?
Umesto da bude zilion postova sa sve istim pitanjima i odgovorima,bolje je imati svedenije,manje postova
lakse je za snalazenje..
Pa pogledaj 'graveyard'....
ima ubedljivo najvise 'tema' tamo...to ti valjda dovoljno govori....
Nikakav problem da ti neko pise na sve to(ali tesko da ces naci dovoljno strpljive,ipak te zanima SVE-od A-Z),
ali stvarno je bespotrebno...kad sve vec pise na 10000 mesta....

a i ne pisi post za postom,koristi opciju 'ispravi post' :thumb:


hocu da kazem,mogao si negde drugde da pitas,u nekoj vec otvorenoj temi ,svedenija pitanja,naravno,a ne da otvaras novu :thumb:niko te ne mrzi sto zelis da naucis,naravno..
 

thc boss

Aktivan Član
29.12.2011
275
216
43
43
Pogledajte prilog 3376
probaj s ovom metalhalogenom, ja ju koristim..mislim da bi mogla odaditi cijeli grow bez hps-a.
metalarc HSI-MP 70W CL/NDL
skini si katalog i tamo pogledaj, mislim da isijava u svim valnim duljinama pomalo..
cijena je oko 265kn


1. Sa cime je najbolje obloziti unutarnji prostor kucista???
mylar folijom

5. Mora li se stavljati staklo ili pleksi (i što je bolje) ispod sijalica??
ništa, mislim da bilo kakvo staklo pa i plexi smanjuje lumene.


++ ventilatori
ja imam 2x80mm na početku pri vrhu upuhuju prema lampama, 1x80mm na početku u sredini, 1x100cm na kraju pri vrhu izvlači van.
za to ti treba jedan 12V adapter imaš u chipoteci.


++ zemlja
ja imam 70% perlita, 25% treseta, 5% kokos vlakana..
ti možeš uzet 75% perlita, 25% obične terra magme jer ona nije toliko kisela ko treset.
ja sam samo uzeo ovu mješavinu zato da svaki dan mogu zaljevati s tekućim gnojivom..to je kao neki ajmoreć hidroponik.

++ zaljevanje
zaljevaš po ovom mojem svaki dan dok ne počne istjecati van kroz rupu..

++ vitamini/dodaci
ne treba.
probaj nabavit Advanced nutrients sensi A+B, super gnojivo koje održava ph i koristi ga s običnom vodom iz pipe jer sam skužio da u kombinaciji s kišnicom ili destiliranom ne valja. Probao i general hydroponic nije to to.

++ posude
što manje to bolje, da ti se ne razvije previše u vis. ja imam pravokutnu posudu 30x11x11cm
oko 1cm od dna izbušić rupicu od par mm za istjecanje vode i u nju uguraš metalnu cjevčicu na koju onda kasnije staviš šlaufić i onda kad zaljevaš višak vode odliješ u neku bocu.
zašto sve ovo, budući da je posuda mala, pc je skučen, lampa je tu negdje blizu, iako baš spomenuti mh ne grije toliko, ali recimo moj strain pije vodu kao vol i onda ovih 1 cm na dnu dobro dođe korjenu s time da bi bilo dobro dodati par kapi peroksida za svaki slučaj iako voda je klorirana ova iz pipe, da ne bi bilo kakve truleži korjena budući da je uronjen stalno u vodu iako gornji dio gdje je perlt je prozračan, nešto slično kao hempy bucket.
obično kad dotakne korjen tu tekućinu onda bi trebalo ubrzati rast.
++ LST
18. kada krenuti s treningom biljke? (ne rezanje samo savijenje)??
po potrebi nakon 2-3 tjedna..
19. Rezati li pojedine listove na biljci da ostali dobiju svijela??
ne samo razmaknuti rukom

22. kada se tocno zna spol biljke?? (ako je samo u vegetaciji jel se onda vec kuzi ili treba poceti cvjetati)
obično 2 tjedna nakon prebacivanja režima s 24/0 na 12/12
23. koliko je raspon temperature, vlage koji moze biti da ne bude problema? kako skidati temperaturu a da se ne otvara box??
s ventovima koje sam naveo
24. koliko ispod svjetala treba biti biljka??
24h na dan
25. mogu li se jako mlade biljke stavljati pod štedne sijalice?
mogu

inače škad sam već kod štednih štedne izgleda su totalno neučinkovite.
evo napravio sam par mjerenja

philips tornado ESaver 23w col865 6400k
1cm- 2800lm
3 cm- 2000lm
6cm- 700lm
13cm- 200lm
--------------
tež 30w 2700k
1cm- 2800lm
3cm- 2100lm
6cm- 950lm
13cm- 220lm
-------------
samsung pleomax 23w warm white spiralna
1cm- 2800lm
3cm- 2300lm
6cm- 800lm
13cm- 200lm
-------------
Philips tornado E saver warm white 23w
1cm- 2800lm
3cm- 1950lm
6cm- 600lm
13cm- 190lm

30 w je prevruća i preglomazna za pc, znači 23w..
kao što vidimo najbolja je ispala samsungova pleomax, manje su i kompaktnije i još dobro isijavaju, dakle do 5cm.
znači sve ispod 5 cm dobiva jako malo lumena, pa ispada da samo lišće na 5cm prima svjetlo od nekih 700lm dok sve ispod par sto, a nakon 13 cm ništa.
dok navedeni metalarc HSI-MP 70W CL/NDL

6cm- 3000lm
13cm- 2000lm
25cm-1000lm
-------------

zaključak znamo.

evo ti par mojih slika





 

nox1cous

Aktivan Član
07.01.2012
159
54
0
30
chibar69 je napisao(la):
upoznao se sa forumom..procitao ga cijelog... napisao sam kvalitetno i ozbiljno... fakat imam strpljenja... znam da ima tema o tome ali zasto se ne bi pokrenula mala rasprava... ali kome je tesko neka ne pise... kaj sad...

evala, ne treba mi nitko grow raditi...zato sam i napisao sve ono, da sam lijen ne bi pisao sve i ne bi me zanimalo sve... i znam vecinu stvari ali volio bih imati komentare drugih ljudi bas za ono kaj mene zanima.... mozda ce bas netko drugi se naci u mojih par pitanja.... svejedno thnx na savjetima.. _:)


Sve je to ok. Ali da si procitao pola foruma post bi ti bio upola manji. Da si samo procito par 2,3 pc grow dnevnika nebi ispitivo takva pitanja.
Pogotovo pitanja o kad se vidi zenski cvijet ili kakvom folijom oblozit i slicno.
 
27.11.2012
5
0
0
42
ma frende pogledao sam ga uzduz i popreko... i znam pola tih stvari ali zelio sam biti ziher i volim rasprave, ali imas pravo trebao sam na vec otvorene postove napisati to... JBG!! .....box je vec u funkciji, ali dolazi novi i stavit cu fotku kad ga upicanim... bezberi.... za cvijet zelim biti ziher.... a kod folije me bas zanimala ona za auto i jel ok kao sto kazu.... ali kupit cu u shopu.... jbg trebao sam uciniti vec napisano.... (:)
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
chibar69 je napisao(la):
a kod folije me bas zanimala ona za auto i jel ok kao sto kazu.... ali kupit cu u shopu.... jbg trebao sam uciniti vec napisano.... (:)

za PC grow mozes i tu sa auta-to je ta folija,jedino sto ti je 'mylar' u grow shopovima oko 5e za metar2,pa ti izracunaj
sta ti se vise isplati...


NE PISI POST ZA POSTOM,STA TI JE xD.. imas opciju 'ispravi post',isto ce ti i admini reci kad navrate 'vamo!
 

thc boss

Aktivan Član
29.12.2011
275
216
43
43
ovak još par savjeta:
lampu kad radi 0-24, ostavi jednom tjedno ili dva 15 minuta ugašenu.
Imaš šeme spajanja na http://www.sylvania-lamps.com/pdf/2010_Lamps_HID.pdf i kako oni kažu za ovu lampu bi ti bilo dobro stavit i 10 mF kondenzator,
ak si iz zg-a imaš u chipoteci, to se zove kondenzator za motore i spojiš po shemi.
što se tiće ovih ventova oni vuku hladni zrak izvana da ne bi bilo da su samo tako gore nakeljeni, iza mora bit neki prostor, tj pregrada iz koje će vuć zrak iz onih rupica na pc-u napred.