Outdoor- Krpelji!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Nisam ja

Aktivan Član
09.11.2011
157
20
0
31
Upravo sam sinotj imo borbu sa krpeljom.. s tim da mi je ušo u pupak,nebiste vjerovali..
Izvadio sam ga,ali je glava ostala,pratit cu,pa vidjecemo sta se dogovdit.. navodno bi trebala sama ispast..
Pa evo 2-3 rijeci o krpeljima,i naravno pisite svoje dozivljaje!

Krpelji (Ixodoidea) su nametnici koji parazitiraju na domaćinu i prenose veći broj bolesti. Domaćin može biti čovjek ili bilo koji viši sisavac, npr. pas, mačka, govedo, kao i ptice i gmazovi.

Podjela krpelja

Latinsko ime za krpelje je "ixodides". Krpelji spadaju u skupinu člankonožaca iz reda grinja (acari). Radi se o srodnicima pauka (imaju osam nogu) dugačkim do dva centimetra, žute ili smeđe boje. Ima ih oko 300 vrsta. Krpelji se dijele se u 3 porodice:

  • Tvrdi krpelji - krpelji šikare - (Ixodidae)
  • Meki krpelji - krpelji nastambe - (Argasidae)
  • Nuttalliellidae - sa samo jednom vrstom - Nuttalliella namaqua
Pridjev "tvrd" odlično odgovara opisu (ixodidae). Krpelja koji se nije preobrazio pijući krv domaćina je izuzetno teško mehanički uništiti.




Odstranjivanje krpelja

Nakon što pronađete nametnika na svojoj koži ili u krznu vašega ljubimca, lagano razmaknite krzno oko nametnika. Potom jednim brzim pokretom obuhvatite krvopiju sa dva prsta (sa glavninom pritiska kod glave) i povucite ga van. Za skidanje krpelja sa psa postoje i specijalna kliješta-pinceta koja se mogu nabaviti u trgovini s opremom za kućne ljubimce. Pinceta u obliku kemijske olovke je svinuta tako da zaobiđe tijelo krpelja i uhvati ga odmah uz kožu za glavu. Lagano uvrtanje lijevo-desno je dovoljno da se krpelj otpusti, nakon čega ga lagano povučete van. Krpelji se ne "zakopavaju" spiralno, već imaju rilce kao harpun. Vaditi ih kružnim pokretima nije praktično.
Ako prilikom vađenja u koži ostane glava krpelja, lako ju je kasnije izvaditi steriliziranom iglom. Krpelje nikako ne valja gušiti uljem (bez zraka mogu dosta dugo opstati), trovati insekticidima, omamljivati benzinom i alkoholom, pržiti cigaretnim žarom i sl. Mažući ga alkoholom ili nekim drugim hlapljivim sredstvom se postiže da se krpelj otpusti i da ga se bez problema može odstraniti, no popuštajući zahvat za kožu krpelj se cijeli opusti, a budući da je napet (ponaša se kao balon) - povraća utrobu u domaćina.

Najopasnije bolesti koje kpelj može prenijeti na čovjeka su lyme borelioza i virusni krpeljni meningoencefalitis.

Rasprostranjenost krpelja u prirodi

Pojava krpelja u prirodi je široka: žive u šumama, na proplancima, niskom raslinju, grmovitim i visokotravnatim staništima, na vlažnim i sjenovitim mjestima. U urbanim sredinama možemo ih naći u parkovima, živicama, vrtovima i kućnim dvorištima. Pojava krpelja u prirodi povezana je uz određenu temperaturu zraka. Naime, krpelji se bude kada dnevne temperature dosegnu oko 15 Celzijevih stupnjeva. Blage zime pogoduju većoj brojnosti krpelja.

U europi je poznato više prirodnih žarišta KME-a. Zaraženo područje se rasprostire od Skandinavije kroz Poljsku, Njemačku, Češku, Slovačku, Austriju, Madžarsku, Sloveniju i Hrvatsku.
Rasprostranjenost u HrvatskojKrpelj se u Hrvatskoj javlja u kontinentalnom području između Save i Drave (u okolici Zagreba, Varaždina, Vinkovaca, Bjelovara, Križevaca) i okolici Slavonskog Broda. U urbanom zagrebačkom području do podnožja Medvednice također ima krpelja, a navodno su se pojavili i u Pokuplju.
kme-karta-hrvatske.jpg

zivotni-ciklus-krpelja.jpg
Jajašca
Ženka krpelja odloži približno 100 jajašaca u gnijezdo u gustoj travi uzdignutoj od tla. Za svako valjenje odloži približno 3000 jajašaca. Jajašca se izlegu ovisno o vrti krpelja približno u dva tjedna.
Ličinke
Nakon valjenja ličinke se popnu na raslinje i čekaju svoj prvi obrok. Uhvate se za prolaznika, domaćina i traže prikladno mjesto na koži za sisanje. Najčešće se hrane na malim glodavcima i drugim šumskim životinjama, na psima, mačkama pa i na čovjeku. Kad se napiju krvi vrate se u okolicu. Nakon hranjena preobraze se u slijedeći oblik. Ličinke izgledaju kao mali krpelji i imaju 3 para nogu, nimfe i krpelji imaju 4 para nogu.
Nimfe
Nakon prvog obroka ličinke se preobraze u nimfu. Nimfe su slične odraslim krpeljima i imaju 4 para nogu. Nimfe se moraju također prije preobrazbe u odraslog krpelja nahraniti. Kreću u lov na novog domaćina - obično su to divlje životinje, ježevi, psi, mačke i čovjek. S obzirom da su nimfe vrlo male prilikom pregleda, postoji mogućnost da ih pravovremeno ne primijetimo te povečamo mogućnost prijenosa bolesti.
Odrasli krpelji
Zrela nimfa nakon zadovoljavajućeg obroka krvi odpadne sa domaćina i preobrazi se u odraslog krpelja, koji opet mora naći novog domaćina. S obzirom da su svi razvojni oblici do odraslog krpelja morali sisati krv da bi prešli u naredni razvojni stadij, vrlo je lako moguće da su se pri sisanju zarazile nekom od prenosivih bolesti, te je najveća vjerojatnost da je odrasli krpelj zaražen. Ženke odraslog krpelja se hrane na svome domaćinu 8-12 dana. U nekim primjerima se njihova veličina hranjenjem poveća 100 puta. Nakon svakog hranjenja ženka se pari i započinje novi razvojni krug odlaganjem jajašaca u gnijezdo na tlu. Cijeli razvoj krpelja, od jajašca do odraslog krpelja, traje od 20 tjedana do 4 godine, ovisno o vanjskim uvjetima.
Krpeljni meningoencefalitis
Krpeljni meningoencefalitis (KME), druga je najčešća krpeljom-prenosiva bolest u Europi. KME je virusna infekcija uzrokovana virusom krpeljnog meningoencefalitisa (KMEV). KMEV je RNA virus iz obitelji Flaviviridae, u koju pripadaju i uzročnici nekih drugih značajnih infekcijskih bolesti poput žute groznice i denge. Na temelju razlika u sastavu nukleotida i aminokiselina, razlikujemo tri različita tipa KMEV (Srednjeeuropski, Sibirski i Dalekoistočni).
KME je endemska bolest u velikoj regiji koja se proteže od ruskog Dalekog istoka do središnjih i sjevernih dijelova Europe. U posljednjih nekoliko godina sve je više dokaza o povećanju endemske regije KMEV u Europi, što djelomično ovisi o klimatskim promjenama, odnosno globalnom zatopljenu, posljedica kojega je širenje prostora na kojima obitavaju zaraženi krpelji. Tvrdi ili obični krpelj (Ixodes ricinus) je glavni vektor srednjeeuropskog tipa virusa.
KME je proljetno-ljetna bolest i pojava bolesti u čovjeka neposredno je povezana s učestalijim boravcima u prirodi i intenziviranjem aktivnosti krpelja. U 50-80% bolesnika s KME postoji podatak o recentnom ujedu krpelja. Većina slučajeva iz zemalja Srednje Europe, kao i iz Švedske, Italije, Francuske i Španjolske javlja se u osoba profesionalno ili rekreativno uključenih u djelatnosti koje se obavljaju u endemskim šumovitim područjima. Prisutnost KME u Hrvatskoj po prvi je puta zabilježena 1953. Iako je nekoliko slučajeva bolesti zabilježeno i u priobalnom području, većina oboljelih dolazi iz šumovitih područja sjeverozapadnog i istočnog kontinentalnog dijela Hrvatske.
Bolest uzrokovana KMEV varira u intenzitetu od blagih, nerijetko subkliničkih oblika pa do teške infekcija središnjega živčanog sustava koja ostavlja trajna neurološka oštećenja, a može uzrokovati i smrtni ishod. Prvi simptomi bolesti obično se javljaju 7-14 dana nakon ujeda krpelja. U najvećeg broja oboljelih, osobito u djece, bolest uzrokuje povišenje tjelesne temperature i nespecifične simptome poput bolova u zglobovima i kostima. Simptomi traju nekoliko dana. U većine zaraženih, bolest ovime završava. U 20-30% bolesnika, nakon kratkotrajnog nestanka simptoma (najčešće ne dulje od 1 tjedna), razvija se tzv. „druga faza“ bolesti u kojoj dominiraju simptomi koji su posljedica infekcije središnjega živčanog sustava (glavobolja, vrtoglavica, slabost udova, poremećaj svijesti, konvulzije). Većina bolesnika (oko 50%) koji razviju simptome upale središnjeg živčanog sustava, boluje od najblažeg oblika bolesti (aseptični ili serozni meningitis), oko 40% bolesnika ima teži oblik bolesti (meningoencefalitis), a samo 10% oboljelih boluje od najtežega oblika bolesti (meningoencefalomijelitisBolesnici s aseptičnim meningitisom i meningoencefalitisom najčešće se oporave u potpunosti dok u bolesnika s meningoencefalomijelitisom mogu zaostati i trajna neurološka oštećenja, a 1 do 2% bolesnika i umre tijekom akutne faze bolesti. U Sibiru i na dalekom istoku Rusije, bolest učestalije ima teži tok, pa smrtnost može iznositi i do 30%.
Obzirom da u ovom trenutku ne postoji specifični antivirusni lijek kojim bi se mogli liječiti oboljeli od KME, od iznimnoga je značenja cijepljenje protiv ove bolesti, obzirom da postoji učinkovito cjepivo. Cjepivo se sastoji od umrtvljenoga virusa koji pripada srednjeeuropskom tipu, a učinkvoti je protiv svih tipova virusa. Cijepiti se smiju sve osobe starije od 12 mjeseci, a da bi se postigla doživotna zaštita, nakon što se obavi primarna serija cijepljenja koja se sastoji od tri doze cjepiva, potrebno je nadocjepljivati se svakih pet godina.Cijepljenje se osobito preporuča osobama koje žive u endemskim područjima, a naročito onima koji su rekreativno ili profesionalno povezani s učestalim boravcima u šumskim područjima.












 

Prilozi

  • lyme-borelioza.jpg
    lyme-borelioza.jpg
    23,6 KB · Pregleda: 101

Nisam ja

Aktivan Član
09.11.2011
157
20
0
31
Lyme boreliozaLyme borelioza je bakterijska bolest koja se na čovjeka može prenijeti ubodom zaraženog krpelja. Klinički to je multisistemna infekcija u kojoj možemo razlikovati tri stadija razvoja bolesti.
Uzročnik i izvor zarazeBolest je uzrokovana bakterijom Borrelia burgdorferi, spirohetom iz roda Borrelia. Glavni rezervoar (izvor zaraze) uzročnika su šumske životinje i krpelj Ixodes ricinus . Uzročnik se prenosi s jedne generacije krpelja na drugu.
Način prijenosaBakterija uzročnik bolesti nalazi se u probavnom sustavu krpelja, a na čovjeka se može prenijeti ubodom zaraženog krpelja.
Zemljopisna rasprostranjenost i učestalostU Hrvatskoj je Lyme borelioza rasprostranjenija od KME. Uglavnom se javlja sjeverno od 45 paralele. Godišnje se registrira 200 – 300 oboljelih. Obzirom da je zbog načina prijenosa ovisna o aktivnosti krpelja, najveći broj prijava bilježi se u svibnju, lipnju i srpnju.

stadij Od uboda krpelja do pojave prvih znakova bolesti prođe u prosjeku 2 – 3 tjedna. Prvi znakovi bolesti su promjene na koži tzv. migrirajući eritem - na mjestu uboda krpelja nastaje crvenilo koje se postepeno širi u okolicu, a sredina postaje sve blijeđa, što može biti popraćeno svrbežom, bolovima i pečenjem. Uz to se mogu pojaviti i opći znakovi zarazne bolesti: povišena temperatura, glavobolja, malaksalost, umor, bolovi u mišićima i zglobovima i povećani regionalni limfni čvorovi. Nakon nekoliko tjedana u većine kožne promjene nestaju i time bolest završava.
II stadij Ako se prvi stadij ne liječi, bolest kod nekih nakon više tjedana ili mjeseci progredira u drugi stadij u kojem dominiraju različita upalna stanja zglobova, srca i živčanog sustava (serozni meningitis, paralize moždanih živaca i dr.)
III stadij Nakon više mjeseci ili godina mogu se pojaviti upale zglobova- upala zahvaća jedan ili više velikih zglobova koji su otečeni i bolni. Na kraju nastaju teške degenerativne promjene uz gubitak zglobne hrskavice. U ovom stadiju mogu nastati i kronične promjene na koži.
Liječenje


Liječenje se provodi antibioticima. Liječenje u ranom stadiju bolesti je učinkovito, ali ako se ne liječi, može imati ozbiljne posljedice. Zbog toga je važno bolest na vrijeme dijagnosticirati i što prije započeti s liječenjem.
Prevencija


Budući da za Lyme boreliozu ne postoji specifična zaštita cjepivom, za prevenciju bolesti važne su opće mjere zaštite od krpelja:


- nosite prikladnu odjeću i obuću prilikom boravka u prirodi (dugi rukavi i duge nogavice, zatvorene cipele) - uvlačenjem majice u hlače i hlača u čarape produžavamo put koji krpelj treba prijeći i povećavamo mogućnost njegovog pronalaženja tijekom njegovog kretanja - nošenjem odjeće svijetlih boja povećavamo mogućnost uočavanja krpelja uslijed boljeg kontrasta - pregledajte tijelo nakon povratka iz prirode - što prije odstranite krpelja ukoliko se ipak učvrstio u koži
Erlihioza


Erlihioza je akutna zarazna bolest koju uzrokuje mikroorganizam iz porodice Rikettsiaceae, rod Ehrlichia. Prvi put je opisana 1987.godine. Uzrokuje bolest kod ljudi i kod životinja (pas). Prenosi se ubodom zaraženim krpeljom. Erlichia Chaffeensis uzročnik je humane monocitne erlihioze - HME , a Anaplasma Phagocytophila i Erlichia Ewingii uzrokuju humanu granulocitnu erlihiozu – HGE.


Erlihioza se razvija 7 do 10 dana nakon uboda krpelja i očituje se nespecifičnim znakovima infektivne bolesti: povišena temperatura, glavobolja, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima, umor, mučnina, povraćanje, promjene na koži u vidu ružičastog osipa. U težim slučajevima dolazi do upale središnjeg živčanog sustava, oštećenja bubrega i poteškoća s disanjem. Kod nekih zaraženih uopće se ne pojave znakovi bolest, ili su oni vrlo blagi. Liječi se antimikrobnim lijekovima. Preventivne mjere sastoje se od općih mjera zaštite od krpelja.




Tijek bolesti


Bolest se obično razvija u dvije faze
*Prva faza je obilježena vrućicom, jakom glavoboljom, klonulošću, bolovima po cijelom tijelu i povraćanjem. Ta faza traje 5-10 dana i kod nekih osoba time bolest i završava.


*Druga faza (nakon 4-10 dana latencije) zbog prodora virusa u središnji živčani sustav nastaje serozna upala moždanih ovojnica te hiperemija i petehijalna krvarenja u mozgu tj. svi stadiji upale te degeneracije i nekroze neurona. Pored općih simptoma, sada su u kliničkoj slici prisutni znakovi meningitisa (ukočenost vrata, glavobolja, povraćanje) te znakovi encefalomijelitisa (klijenuti gornjih ekstremiteta, trupa i moždanih živaca, vertigo, somnolencija, tremor, nistagmus, vidni i duševni poremećaji). Druga faza bolesti traje 8-12 dana.


Bolest ne mora nužno imati takav tijek nego se može javiti samo prva faza ili, pak, odmah počne drugom fazom. U najtežim slučajevima dolazi do paralize disanja, delirija i drugih oblika poremećaja svijesti (koma) sa smrtnim završetkom.


Liječenje se provodi u bolnici, a trajanje liječenja je subjektivno: ovisi o stupnju zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava. Ne postoji učinkovit lijek u liječenju ovog specifičnog oboljenja osim preventivnog cijepljenja (zaštita 97%).
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
njih je najteze skinut zato oprez!kad se to zalipi brate ne pusta:icon_lol:
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Najgore što ti đubre može nanjeti boleštinu boli glava,moj buraz imao menigitis od krpelja,3 mjeseca bolnice i oštećenje jetre zato kad se muvam po šumi i dođem doma odma tuš nema zahebancije
 

Nisam ja

Aktivan Član
09.11.2011
157
20
0
31
Ja juce imo krpelja,ostala mi glava.. u pupak mi je uso,sad cekam ako mi se pojavi ikakav simptom odo kod doktora odma,.. jbg..
 

pero123

Aktivan Član
11.10.2011
98
129
43
poceli su gadovi da se bude ima ih na stotine.. poslije muvanja po šumi obavezno tusiranje , a ako se ulovi na tebe onda benzinom i to je to .. i prati fleke po koži!!
 

Nisam ja

Aktivan Član
09.11.2011
157
20
0
31
a nije mi jasno,puno ljudi spominje benzin? zasto benzin? glava mi ostala,sad se gnoji pun k.. ne znam sta cu haha
 

oprez

Aktivan Član
02.06.2011
119
6
18
47
Bravo, savjetuj mu kako da poveca rizik od zaraze (ako je krpelj zarazen)!
Krpelja se niposto ne gnjavi uljem, benzinom ili bilo cime jer u tim situacijama krpelj ispusta slinu u tvoje tijelo, a slina je izvor zaraze.
Pincetom ga primiti sto blize glavi i lagano ga povuci vani (ne na trzaj da ne pukne i glava ostane unutra).
Nakon sto ga se izvadi, kozu dezinficirati, i to je to.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vlicpa

Nisam ja

Aktivan Član
09.11.2011
157
20
0
31
Ali meni je glava ostala.. evo artistic kaze da je bolje da odem kod doktora,pa tako da i ocu danas otic.. ili.. Da probam iglom iščačkat glavu?
jer pise da ce ona sama ubiti izac kad se zagnoji?
cak mi neka baba kaže da ce narast drugi hahaha
 

SpongeBong

Aktivan Član
27.01.2011
118
10
18
34
bio ja danas počistit sajt,kad ono sve puno gusjenica,dobro nista od toga onda,vracam se nazad 3 krpelja mi se penju po majci.vrazja gamad treba bit na oprezu..bog ne zeli da gajim ove godine :eek:hno:
 

Gedža

Aktivan Član
SpongeBong je napisao(la):
bio ja danas počistit sajt,kad ono sve puno gusjenica,dobro nista od toga onda,vracam se nazad 3 krpelja mi se penju po majci.vrazja gamad treba bit na oprezu..bog ne zeli da gajim ove godine :eek:hno:

Ako ti se zakaci koji odmah uzmi samun, navlazi i trljaj :icon_lol:. Nema nam ga kolega Nisam ja da se javi sta je uradio sa njegovim krpeljem.
 

Nisam ja

Aktivan Član
09.11.2011
157
20
0
31
E tu sam sam :)
bio sam kod doktora,naravno izvadio glavu,ali su rilca ostala.. Kaze da ce to tijelo bez problema izbacit,jer se boje puno čačkat po pupku.. tako da ne brinem sad nista posebno :)
Ugl,da..
doktor mi kaze da je to dosta zahebato i da se ne smije igrat s krpeljima.. Znaci mazanje krpelja nekakvim stvarima i sta ti ja znam,ne dolazi u obzir..
Kao sto je gore spomenuto,ispustanje zarazene sline u tom momentu moze bit kobno..
Sad samo mogu cekat simptome,u slucaju da sam zarazen odma na hitnu.. to bi bilo to :)