Pao tijekom roka kušnje - molim pomoć!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
22.08.2019
6
5
3
34
Poštovani,

prije 2 godine osuđen sam na uslovnu kaznu prema članu 239, st.3(FBiH krivičnog zakona); 6 mjeseci zatvora tj 1 godina uslovne(paketic marihuane 0.5g i 1 pilula ekstazija) u FBiH. Ova uslovna je protekla prošle godine u 11. mjesecu (2018) i rečeno mi je da još imam 1godinu roka kušnje nakon ove uslovne. To mi je bilo prvo kazneno djelo sa 19 godina u vrijeme kada sam postao student. Međutim evo par mjeseci prije nego je istekao rok kušnje opet sam pao sa dva smotana jointa(mješavina duhana i trave) po 1,05g, ali u RS. Zadržali su me u stanici 2 sata, priznao sam krivnju, potpisao da sam dobrovoljno predao, dobio sam par papira ( potvrda o privremenom oduzimanju predmeta, potvrda o lišenju slobode, potvrda predaji lica lišene slobode i potvrdu o otpustu lica lišena slobode). Ovdje piše da sam lišen slobode na osnovu člana 197. i člana 204. zakona o krivičnom postupku RS, odnosno na osnovu člana 170. zakona o prekršajima RS zbog postojanja sumnje da je počinio krivično djelo, odnosno prekršaj iz člana ( i sada nisu naveli nikakve stavke ni član). Tamo su mi rekli u policijskoj stanici da će mi na adresu doći papir na koji se mogu žaliti, a ako se ne žalim izreći će mi se novčana kazna i da ne trebam dolaziti na sud u RS. Ali nigdje na papiru ne piše koja me kazna očekuje... Oba puta sam priveden na festivalima
Student sam još i trenutno se upisujem na diplomski studij. Strah me je ovog kompleksnog sistema i moje nepameti pa ako mi možete reći šta mogu očekivati da će se desiti? Oću li morati u zatvor, trebali mi odvjetnik i koji su moji sljedeći koraci?
Zahvalan sam na svaku pomoć i odgovor!
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
ako budeš imao suca normalnog čovjeka, ok, ako ne, trazi nekog odvjetnika da...naon prve presude vidi kako stojis i onda mos org. odvjetnika ako nisi zadovoljan....
sve sto si tu napiso reci sucu, trebo bi te skopčat...u protivnom te mora advokat vadit...
nznm kakav je ni zakon ni praksa kod vas, jel ublaženo ili nije...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley

Dvolicni

Aktivan Član
11.07.2014
692
2.367
163
Hrvatska
BiH i Rs su dvije razlicite drzave, bitno je da ne ponovis u roku kusnje isto djelo u toj drzavi koja ti je to izrekla.
Moj savjet za RS je da to platis i gotovo,naravno ako mozes.
 
22.08.2019
6
5
3
34
Hvala vam na odgovorima mnogo!
Znači FBiH i RS su dvije različite države? Tu sam imao dvoumicu i nigdje nisam mogao pronaći dali se vode isti kazneni zakoni u ova dva entiteta..
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
e drug, jel to rs republika srbija il republika srpska. ako je srbija, ceka te kazna novcana koju ako ne platis vise ne moz u srbiju. mislim, mozes, al ce te zaustave i ope mora platis
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Dangerdenso

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.245
10.147
358
možda najbolje da kontaktiraš neku besplatnu pravnu udrugu ili za ljudska prava i sl. i njima postaviš konkretno pitanje
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jojoman
22.08.2019
6
5
3
34
BiH i Rs su dvije razlicite drzave, bitno je da ne ponovis u roku kusnje isto djelo u toj drzavi koja ti je to izrekla.
Moj savjet za RS je da to platis i gotovo,naravno ako mozes.
Oprosti sto spamam temu, ali nisam mogao da dobijem informaciju od besplatnih pravnih firmi jer se ne bave ovim krivičnim pravom. Ako mi mozes reci sta bi mogao ocekivati ako je u istoj drzavi ponovljen rok kušnje ovakav u manjim količinama? Nesanica me obuzela i sljedeci tjedan cu do nekog odvjetnika otici ali ako imas neku pomisao posljedica, zahvalan bi bio
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.195
258
Nemoj se zamarati glupostima, zemo.
Kad ti stigne novcana kazna, ako imas novca plati, ako nemas nemoj placati. Niko te nece provjeravati, ako opet ne padnes. Nakon tri godine kazna ce ti zastariti, kao da je nikada nije bilo.
Vjeruj da nemas razloga da se brines ni jedne sekunde.
 

Dvolicni

Aktivan Član
11.07.2014
692
2.367
163
Hrvatska
Oprosti sto spamam temu, ali nisam mogao da dobijem informaciju od besplatnih pravnih firmi jer se ne bave ovim krivičnim pravom. Ako mi mozes reci sta bi mogao ocekivati ako je u istoj drzavi ponovljen rok kušnje ovakav u manjim količinama? Nesanica me obuzela i sljedeci tjedan cu do nekog odvjetnika otici ali ako imas neku pomisao posljedica, zahvalan bi bio
Nebavim se pravnim stvarima, tako da je nezahvalno da ti dajem savjete, sam si reko, najbolje kod odvjetnika.
Sretno i drugi put vise pameti, onda ostalo
 
22.08.2019
6
5
3
34
Bio sam na razgovoru sa odvjetnikom, rekao mi je da u BiH za posjedovanje nema prekršajnog postupka samo kazneni postupak. Za 1. kazneni postupak kaže da je istekao rok kušnje tj. da je to ta uslovna osuda od 1godine, a godinu dana nakon isteka osude je potrebno da bi se moglo izbrisati iz evidencije (mada mi je teta sa suda rekla drugačije kada sam išao da ispunim zahtjev za brisanje tj. da mi još traje rok kušnje). Za 2. svježe djelo je rekao da pričekam šta će mi doći pa da mu se obratim i da ću trebati u Republiku Srpsku na sud gdje su me uhvatili. Čudno je također kako on kaže, što plavci nisu tražili izjavu nikakvu od mene.
Eto, samo da se javim sa nekim novostima. Lijep pozdrav dobri ljudi
 

dedskin

Banned
Banovan
16.06.2019
326
550
93
36
Ja sam pravnik , tj 4ta pravnog .
Mada ti ovo govorim iz iskustva ne iz knjiga , odredice ti se novcana kazna , ali kolika ne znam , uglavnom bude oko soma evra , posto ima pravila raznih ,
ako imas para da platis nemas razloga za brigu

Ali nisam cuo da si plako molio kuko valjo se po podu , ja to obavezno , nikad se ne zna , ja sam mislio gotovo , pao na granici u drugoj drzavi , kaze ide po papire da potpisem da mi uzimaju auto , ma mene nema kad se vratio kakav papir kakv potpis , ja pojeo sto mi nisu nasli i uzeo da se valjam po podu kisa pada , zima , tresem se zovi hitnu i to . I pustise me , neko ranije neko kasnije , al puste