Ispovjedaonica kod Papa Romea

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Htio bih pomoci u vezi shvaćanja vjernika od strane nevjernika. Opreka religiji nije znanost nego filozofija. Nisam ni znanstvenok ni filozof a na pitanje zasto ljudi vjeruju, sto ce im to, samo ratovi iz vjerovanja proizlaze, danas imamo fizicare, oni objasnjavaju postanak...
I nasao sam, ne u fizici, nego u antropologiji, povijesti, etnologiji. U znanstvenim disciplinama koje proucavaju čovjeka.
I samo još jednu činjenicu bi rekao, fizičari su vam uglavnom religiozni ljudi, barem oni najznacajniji, kako nekad tako i danas.
Evo jednog opceprihvacenog profesora, vrijedi truda procitati.
IMG_20161009_151852.jpg IMG_20161009_151545.jpg IMG_20161009_151641.jpg IMG_20161009_151746.jpg
Dim s vama
 
  • Sviđa mi se
Reactions: -BäR- and Hazer

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Hvala vam svima na komentarima.

Sasvim je prirodno da se svi razlikujemo, i fizicki i psihicki. Ima nas slicnih, zajednickih misli, dok sa nekima ne dijelimo apsolutno nista, sem vazduha koji udisemo i Sunca koje nas obasjava.
Zivot bi bio katastrofalna monotonija da smo svi isti. Niti bi sta novo naucili, niti bi imali koga necem novom nauciti.

Nevjerovanje u Boga ostavlja mogucnost preobracenja, odnosno, daje sansu da se pocne vjerovati. Vjerovanje da Bog ne postoji ne ostavlja mogucnost za bilo kakvu dilemu.
Medjutim, Ispovijedaonica nije tema koja nekoga uvjerava u postojanje Boga, niti je tema za njegovo negiranje. Ovde se pruza mogucnost da se otresemo nepotrebnog tereta. Necega sto nam lezi na dusi, a pritisce je kao visok pritisak metereopatu :)
Na nasim zivotnim putevima se godinama tovari nepozeljan teret, onaj koji nismo voljni nositi. Takav teret, bez obzira sto je nepozeljan, lakse se nosi na pocetku puta, ali sto vrijeme vise odmice vise se i tog tereta nakupi. Neko ga se lako rjesava, onako, usput. Neko se u njemu utopi, ne vidi nacin kako da ga otrese. Kao da na ledja natovarite par dupke punih crnih vreca za smece od po 150 litara zapremine, pa ih nosate sa sobom kud god da krenete, a onda u jednom momentu pozelite da to bacite. Nemate gdje drugo nego na deponiju. Dakle, ova tema je deponija vaseg duhovnog otpada, neceg sto ne zelite vise da nosite u sebi. (nemojte se zaebavati, pa poceti sarati smece po deponiji) :D

E, sad. Ne smeta mi konstruktivna diskusija po pitanju Boga.
Ne smeta mi, kada neko iznosi svoje razloge u njegovo postojanje ili nepostojanje, ali, pomalo mi zasmeta nametanje tog svog licnog vjerovanja ili nevjerovanja drugima. Licno ne mogu shvatiti primjer, kao sto je Cill naveo, kako je sve te rijeci, poput vjera, Bog, Buda, ovaj, onaj izmislio covjek!
To je sasvim normalno i prirodno da je te rijeci covjek izmislio, kao sto je covjek izmislio i rijec Cill.
Poenta je, sta nam se ukazuje svim tim silnim rijecima?
Bio bih jako sretan, kada bi mi neko, ko je imao kontakt sa ogoljenom bakarnom zicom pod naponom, objasnio fizicki osjecaj pri tom kontaktu, a da to ne bude objasnjenje tipa "strujni udar". Mene je tresla struja i nemam pojma kako bih to opisao, a da budem u potpunosti shvacen. Nemam ideju, na koji nacin bih to rijecima opisao, a da slusalac prozivi taj osjecaj.
Covjek je i struju izmislio, sproveo je do nasih domova i dao nam upozorenje da ne diramo zice, jer je opasno po zivot. Strah od smrti nas odvraca od pipanja i bilo bi neumjesno tvrditi kako nas strah sputava da zivimo zivot punim plucima. Isto tako je neumjesno tvrditi, kako nas vjera svrstava u nekakve torove i tjera da ratujemo. Naprotiv, iz licne perspektive tvrdim da nas vjera spaja, da nam sugerise da se volimo, cijenimo i postujemo, da nam ukazuje da smo svi od istog tvorca postali, ma kako tog tvorca nazivali; Univerzum, priroda, materija, Bog. Meni je Bog najkraci i najlaksi naziv za komunikaciju na tu temu.
Vjera nas uci da je zivot vjecan i da se covjek dobrovoljno odrekao vjecnog zivota zarad ovozemaljskog. To je nepobitna cinjenica, jer nismo nastali iz nicega i dje ba ono nestalo, nego smo vec postojece elemente utkali u ovaj sadasnji licni izgled. Jos za ovoga zivota, neki dijelovi naseg tijela su bili dijelovi neke biljke, zivotinje ili nekog njihovog proizvoda. Taj univerzalni, kohezivni, obitavajuci zivi organizam je jedini razlog i jedini nacin na koji se radjamo i osjecamo zivim. Nisu nam dovoljni, samo, matere i ocevi.

Zahvaljujuci tom univerzalnom zivotu (Bogu) i vjeri u njega, nikada vam nista lose ne bih pozelio.
Naprotiv, zelim vam da sijate od srece, pucate od zdravlja, ronite u spokoju, plivate na povrsini i vjerujete da ce se uvijek naci neka pruzena ruka u slucaju da malo potonete u beznadje.

P.S. Narocito vam zelim pune teglice, a bogami i tegletine dobre hedovine.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Zivot! Ta beskonacno zamrsena kompozicija problema, rjesenja, pozitivnih i negativnih osjecanja, mokrih carapa i suvih cuna.
Sto se covjek vise trudi da rijesi sto vise problema, to mu se vise problema namece. Zvuci pomalo nelogicno, al je istinito.
Isti pandrk je sa plivanjem uzvodno. Sto se vise trudis da brze mlataras rukicama i nogicama nailazis na jos veci otpor vode.
Sve nesto kontam, jebes plivanje umjestu, monotonija ziva, trosenje snage zalud i ubudale, a nizvodno je prosto lagano, nema izazova.

I tako, u zadnje vrijeme, gramzam uzvodu i ne samo uzvodu nego i uz trista nekih "uz-ova"; uzbrdo, uzdlaku, uzduz, uzguz.., i malo mi je to dosadilo.
Ne zelim reci da treba odustati, vec da treba malo okrenuti i na drugu stranu. Probati malo nizvodu, nizdlaku, nizbrdo, nizguz...

Zima dosla, treba malo projedriti niz mentalne talase
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Hazer

Aktivan Član
13.03.2015
147
274
63
Eh, a što ako to nizguz je protivno samom sebi? Pa onda nizguz gledaš ženine sapunice koje ne podnosiš, reality show koji ne voliš, nizvodno variš familiju ili ljude koje ne gotiviš pa naposljetku ostane samo bijes što nisi išao uz/protiv? A valjda je to isto proba da vidim di mi je granica pucanja, tješim se.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Shvatam sta hoces reci.
Nisam bas mislio na to da treba nekome povladjivati, da se treba odreci sebe i svojih principa, da bi nekom drugom bio prihvatljiv i dopadljiv.
Nadjes jeza u sumi, simpaticna zivotinjica i pozelis da ga mazis, pa krenes uz bodlje. Nije bas prijatan osjecaj, osim ako nisi mazohista, pa ti pase hrpa bodlji zabodenih po dlanovima. Prijatniji je osjecaj, bar za mene, ici dlanom niz bodlju :)

Sa zenom se dobro sporazumijevam, niti gleda sapunice, niti rialitije. Ima par serija koje gleda, kao CSI-ovi, koje mene ne interesuju. Previse brutalnosti, krvi, ruznih scena, koje nam se namecu ne bi li shvatili, kako situacija u kojoj nemas felera da kupis djeci hljeba i nije toliko strasna, sta se sve ljudima desava.
Televizija, a i svi ostali mediji, sluze samo jednoj stvari, a to je klasicno odvracanje paznje od bitnijih zivotnih problema sa kojima se svakodnevno susrecemo. Najljepsi primjer takve manipulacije ljudskim umovima je vlast ovih kvazi drzavica, koje vode beskrupulozni kriminalci, a koji, opet, forsiraju nekakve nacionalne i vjerske netrpeljivosti, samo iz jednog razloga - da ukazu gdje je imaginarni neprijatelj, ne bi li svoje kriminalne radnje drzali daleko od ociju javnosti.

Zanemarite ovo pisanje u vezi politike. Tema je gnusna i zasluzuje strogu sankciju, kao sto je pravilnikom i definisano. Bila je to samo jedna mala, meni bitna ispovjed, tek toliko da ne ostane u meni, da se ne izlozim opasnisti pucanja debelog creva, koje ima za posledicu hrpu prosutih govana u sopstvenom bicu.

Men's cini, Hazeru, da su tebe dobrano odvukli od tvoje vodenice. Iz pisanja ti se moze procitati da si sit udovoljavanja drugima, a to je, bratac, tvoja licna krivica. Hoces svima da se dopadnes, a samom sebi se smucis.
Desava se to, pogotovo u pocetku braka. Sigurna picokica kad god hoces umociti, pa ne treba pretjerano kontrirati i ici mimo picokicinih zelja, da ne bi ostao suve cune. Jednog dana se probudis i shvatis da je picokica postala preklapaca i da je izgubila prvobitni sjaj. Zagasla i utrata godinama, sto kalendarskim, sto onim posvecenim i udovoljavanim.
Zato od starta, od onog prvog pitanja, suznih ociju i tuznog cukeceg pogleda - "zar negdje ides, zar neces ostati sa svojom ljubljenom zenom, jedinom, i gledati sapunicu?" dajes prvi odgovor, hladnog pogleda i cvrstog stava, stojicki i samouvjereno - "Ne! Vani je minus deset, hajde ti samnom da vatamo stuke na blinker"
Zakljuci zena da joj je, ipak, prijatnije samoj gledati sapunicu, nego se sa svojim ljubljenim muzem, jedinim, mrznuti na minus deset.

I tako krece uzajamno, bracno, postovanje. Iz pelcera :)
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
evo malo razmisljam o svijetu i svome mjestu u njemu...i misao je da Bog zna lijecit bolesti u sebi,a na vama je da odlucite dali se smatrate bolescu u Bozijem tijelu...jer svijet je tijelo ocevo.komentari na ovo su dobrodosli:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
ne znam jel ti osjecas stranca u sebi il prijatelja...sam odluci jel si na antibioticima li prirodi,nekome su anibiotici priroda a nekome ni priroda realnost:)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ne bih da osjetim ni jednog ni drugog. Neka meni guze nevine. :D
Ne osjecam se bolesno, Cvjecko. Ne osjecam da sam teret Bogu ili bilo kome drugom. Gresnik jesam. Ponekad uzivam u grijesima, ponekad se zbog kojeg i pokajem.


Svaki novi dan nosi nesto novo u svom zavezljajcicu na vrhu stapa, preko ramena prebacenog.
Jednog jutra se probudim ni kriv ni duzan, a sledeceg krivlji i zaduzeniji. Sve zavisi od filinga u sivim celijama.
Procitah par zadnjih stranica teme, kao da ih prvi put citam. Komentare sam totalno potisnuo u najudaljeniji kutak podsvijesti, samo mi se naslov teme, s vremena na vrijeme, ukaze kroz izmaglicu sjecanja. Podbacena, abortirana i zanemarena.
Otvorena za rasterecavanje sopstvenih tereta, a prerasla u nametanja tih tereta drugima.
Ja vjerujem, a ti si budala sto ne vjerujes.
Ja ne vjerujem ti si budala sto vjerujes.
Ova tema ne postoji - to je covjek izmislio.
Ova tema postoji, ako u nju cvrsto vjerujes.
Ova tema je preduboka, a ja nisam ponijela leptirice za plivanje.
Ova tema sluzi za iskoristavanje i zloupotrebu povodljivih clanova, koji ce ispovijediti neku tajnu, pa ce muski clanovi biti ucjenjivani za hedove, a zenski za bludnicenje.

Vjerovali ili nevjerovali, ipak postoji jedna istina, koju i nije tesko dokuciti - Svi ste u pravu!
Za ne povjerovati. Jest tako, jebes mi babu u opanak, ako nije. Al', haj' ti nekom ko ne vjeruje i zna da je u pravu, ukazi da je u pravu i onaj koji vjeruje.

Ravnodusnost, sumnjicavost, kajanje, preispitivanje, nesigurnost.., i sijaset drugih emocija svojstvenih covjeku, a koje po prirodi nisu prijatne, su odraz nacina zivota i dobi u kojoj se trenutno nalazimo.
Djetinjstvo, mladost, pubertet, adolescencija, najbolje godine, kriza srednjih godina, starost, zjevanje na lopatu, noga u grobu i na kraju obe noge u grobu.
Sve zivotne faze imaju svoje prirodne karakteristike, koje ih odlikuju, krenuvsi od sise, kao najbitnije stvari na svijetu, pa preko igre, kao najbitnije stvari na svijetu, izlazaka, seksa, plate, penzije, domina, stapa, kolica i pelena.
Svako doba nosi svoje brige i svako od nas nisi svoje brige i probleme.
Omalozavajuci i potcjenjujuci druge necemo se rijesiti vlastitih problema, vec cemo drugom nametnuti problem vise, pa je samim tim nama lakse da trpimo, jer onaj drugi trpi problem vise.
Zivot nije ravna linija i tome ne treba teziti. Zivot se sastoji od mora problema, bure emocija i trenutka bonace, koja nastupi kad se jedan problem uspjesno rijesi. Trenutak koji vrijedi, koji se ceka, kratko traje prije nego sto se more opet zatalasa.

Ovaj post pisem dva dana. Nisam pametan da uvidim nacin na koji bih skrenuo paznju, bilo kome, da se svijet, ma koliko mi bili sigurni u sebe, ne odvija po nasem vlastitom vidjenju.
Za nas same svijet jeste takav kakvim ga vidimo, ali, isto vazi i za sve ostale - svijet je onakav kakvim ga oni vide. Ukoliko su sretni u njemu, koji vrag nam treba da ih ispravljamo i ubjedjujemo da je nas licni svijet ispravniji, a licno smo nezadovoljni njim.

Neko ode u bogomolju, pomoli se bogu, i vrati se kuci sretniji nego prije, a drugi neko ga smatra naivnim, povodljivim i glupim. Onaj prvi je sretan u svom svijetu, a drugi sam sebi pravi problem, koji ga se ne dotice. Kao da je sve svoje probleme rijesio, nema pametnijeg posla, pa sad prepoznaje problem u drugom i brine tudje brige. Opterecuje sam sebe, bez ikakve potrebe.
U redu je pokusati pomoci nekom, ko zna da mu je pomoc potrebna, savjetom ili konkretno, svojim licnim zalaganjem ili imetkom.

U prvom postu teme lijepo pise u koju svrhu je otvorena - da se izbaci teret iz duse, ukoliko ne uspijete pronaci neko zgodnije mjesto.
Ima stvari koje ne mozete ispricati nikome, koje vas pritiscu i stvaraju nelagodu, a htjele bi vani - odje im je mjesto.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Ja bih ponovio već rečeno milion puta. Puca te Papa kriza srednjih godina :D
Panika te hvata,pola života prođe,druga polovina ne obećava :D baš neke promjene nego daje naznake patnje i sekiracije :D
Probudiš se ujutro,nije ti do sex-a :D
No,gledaj to sa vedrije strane. Gledaj da imaš kesu trave spremljenu ,pa kad otpočme 3 sv. rat da imaš dima.
I da,moli se da krene u proljeće... bar da nije zima vani :D
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sta ti je kad iz covjeka iskustvo progovori :D
Nemoj ti nama tu, kroz Romeo Papau, da se projektujes.

P.S. Hoce li bar navece da skoci, kad se vec ujutro pravi mrtav?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: oz

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
zao mi da se zenim i obvezujem,jer me strah da necu moc zeni da pruzim mnogo lazi i neistine sto pase ovom zivotu,a u istini me nece naci niti prepoznat...
ja kao dobar i ja kao puno znam:D
 
Poslednja izmena:

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Ono, kad duh ostavi tijelo da baulja po javnim mjestima; ulici, parku, parkingu trznog centra.., i kada oci nesto registruju a mozak ne prepoznaje, jer objekti nisu u fokusu, a sasvim je normalno da nece prepoznati, kad nije nazocan na mjestu na kojem bi trebao biti.
Zadubljen u probleme prouzrokovane ciljevima, kao sto je najnormalnije da biva, jer yebes zivot bez cilja i cilj bez prepreka.
Medj' milion rjesenja prebirem najjednostavnije, a ni ti jednostavni nisu takvi kakvi se u prvi mah cine. Zbunjenost izbije u prvi plan, pa ne znam, da li sam pos'o il' sam dos'o.
I tako zbunjen hodam a ne znam kuda. Znam da sam negdje i iz tog negdje, s vremena na vrijeme, trgne me kratki zvuk automobilske sirene. Okrenem glavurdu prema izvoru zvuka i onda nastupa:

- Djesi brateeeeeeee!!!
- Idi u k....! Sta mi trubis, k'o da sam neka, da prostis, kurava!?
- Ajmo srknuti kafu, nismo se vidjeli ima mjesec dana. Nesto si mi nadrndan, ako smijem primijetiti.
- Jebaiga, u frci sam sa svim i svacim. Nemam vremena za kafu, mozda neki drugi put.
- Ajmo mi sad, taj "drugi put" moze biti, al ne mora da znaci. Sad smo se sreli, pa ko zna kad, a ne znamo da li cemo se uopste sresti. Nemamo mi pojma, moj jarane, sta nam sutra nosi. Aj' upadaj u kola..
- Pravo velis. Vozi Misko!
- Gdje cemo na kafu?
- Do mene brate. Ima kafe, ima rakije, ali mi cemo uz kafu da smotamo.
- Opa batooooo! To mi radi doktorice Ruzo! Nisam duv'o jos od doba dinosaurusa.

Pilji u mene zakrvavljenih ociju, blagog teleceg pogleda, tesko opisivog osmjeha na licu i sa soljom vruce kafe na usnama.
- I sta kazes, nemas vremena?
- Imam, starac. Svo vrijeme ovog svijeta u mojim je rukama.

Yebes probleme koje sam sebi nametnes. Ufuras se u njia, k'o gace u guzicu i osim cmara nista drugo ni ne vidis.

- Zivot je lijep!
- Vaistinu je lijep!