par pitanja-pc box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

slap-jack

Aktivan Član
30.05.2010
144
12
0
32
imam namjeru složit jedan pc box, pa imam par pitanja, nadam se da ću dobit odgovore....

za rasvjetu planiram složit 4 štedne od 25w 6500k(za vegetaciju) a za cvjetanje 3od 2700k i jednu od 6500k.

pa me zanima dal je to dovoljno?
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
da ne trosis novce uzalud..od samog pocetka stavi 2x865 i 2x 827 i to ce ti sljakati odlicno. a da li je dovoljno.. pa ja bih u zadnjoj trecini uzgoja stavio jos jednu od 827 negdje na stranu malo,na mjesto ili mjesta gdje ti svjetlost bas ne prodirte.

ali ako radis prvi grow,nema potrebe.ovo ce biti i vise nego dovoljno.

i jedan savjet. ako vec ides sa uzgojem,svjetlo je najvaznije, kupi pjilipsove ako mozes. stavi ventilator gore ,dolje, za ulaz izlaz zraka i kupi kvalitetnu zemlju tima terra magme ili suptrala. ostalo ti nije bitno... gnojivo kupis bilo gdje ako ne mozes doci do HESI proizvoda.

i samo polako :)
 

slap-jack

Aktivan Član
30.05.2010
144
12
0
32
hvala na savjetu. ovo za svjetlo me najviše zanimalo. da philipsove ću kupit definitivno. planiram 2 ventića naprijed za usis i 2 nazad za ispuh. i potražit ću terra magmu, čuo sam da je u bauhausu ima za kupit.

daj mi samo još reci na kojem režimu da ih držim u vegetaciji, dali je 18/6 dovoljno?
 

zuz1

Aktivan Član
12.07.2010
274
54
28
36
evo da ne otvaram novu temu postavit cu pitanje (koje sam vec postavio u jednoj temi ali mi nitko nije odgovorio) ovdje,u pitanju je isto pc box:

Nemam iskustva u indoor nacinu uzgajanja i planiram napraviti pc box.U principu mi je sve jasno ali muči me jedno pitanje na koje nadam se cete mi sati dobar odgovor.Kako vi regulirate svijetlo kad je ugaseno i kad je upaljeno,evo npr. recimo rezim svjetlosti je 12/12,kako vi nakon sto je 12h bila ugasena svijeca kako je upalite,rucno na sklopku,iskljucite zarulje iz struje ili pak imate neki sat ili kao neki adapter na kojem namjestate da se svijetlo samo svakih 12h pali/gasi.Da li svi imaju tako automatsko paljenje/gašenje i je li to normalno da se ima u jednom grow boxu,ili to napravi samo onaj tko je snalazljiv?Ako imate takav automatski nacin molio bih vas da mi kazete kako ste to napravili?​
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
i taj tajmer kupis u bauhausu za samo 50kn , OBAVEZNO DIGITALNI TIMER.ne analogni za 30kn koji se cuje u picku materinu ! radi kao mali sat..ubrzano. I onda si sve namjestis na timeru i on ti radi sve sam i vise se nikad ne brines za prebacivanje :)

digitalni_timer_ce_f6.jpg


ako imas vegetaciju,da drzis u 18/6 ,samo moras odabrati dobro sjeme. ako ubacis neku sativu u pc box,a sative rastu cca 1.5 (moze i vise...ali necemo sad filozofirati), onda obavezno moras prebaciti na 12/12 vec nakon 10ak dana. A ako ubacis neko sjeme tipa LOWRIDER,koji je sam po sebi autoflowering, onfa od pocetka do kraja drzis na 18/6.

Iako sam ja drzao jednom na 24/0 zadnjih 30 dana ,i rezultati su bili vrhunski.

A zemlja.. ako vec ides u bauhaus, ja bih osobno preporusio Substral COMposana za cvjetajuce bilje .. ima vise sastojaka u sebi, bolje zadrzava vlagu.
 

slap-jack

Aktivan Član
30.05.2010
144
12
0
32
sjemenke još ni nemam....neznam kak ću ih nabavit....a teško da će bit lowrider.....pa mi je onda u planu kratko ih držat na 18/6 dok malo narastu pa obavit lst i prebacit ih na 12/12

sutra ću valjda do bauhausa pokupovat nešto dijelova za box.

hvala puno na savjetima
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
vezano uz zarulje, nisam gledao spektar ali osram daju svjetlost od 2500K to bi kao bilo blize boji HPS-a ili se varam :), pa dal bi ovome mozda vise odgovarala osramova zbog toga ?
i jeftinije su od philipsovih :)
Uglavnom ,npr. moj setup u PC-u ce biti 2x osram 2500k (ako me vi ne razuvjerite :), 2x philips 2700k a za druge 2 nisam siguran koja kombinacija ce ici.
Malo mi fali informacija :( o npr. CFL-kama (ovo je kao da istrazujem o svemircima, proizvodjac daje samo najosnovnije informacije....), LED-icama, tip, boja, gdje ih ima za kupit... )
npr. ako nebi bilo preskupo za nabaviti trecinu LED-ica iz onog UFA pa to rasporedit po unutrasnjosti , mislim da bi se cudesa mogla dogadjat :)
Kako bi se reklo, volim eksperimentirat :), pa bi to volio probat.... samo sam malo u nedostatku love za tako nesto ali ako u DIY kombinaciji nije toliko :) ...
 

zuz1

Aktivan Član
12.07.2010
274
54
28
36
A cekaj jel taj tajmer ima dvije uticnice u jednu ukljucis struju a u drugu ukljucia lampu ili produzni kabel u koji ce se utikati lampa jer drugacije mi nema logike :/
Jer ako tajmer ima samo jednu uticnicu znaci u tu uticnicu ide lampa a kako ce onda lampa dobivati struju da bi svijetlila???Ne proizvodi valjda tajmer struju hehe mozete li mi malo objasniti na kojem principu radi taj tajmer jel on samo prekine dovod struje tom uređaju koji je ukljucen u njega ili?
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
zuz1 je napisao(la):
...
Jer ako tajmer ima samo jednu uticnicu znaci u tu uticnicu ide lampa a kako ce onda lampa dobivati struju da bi svijetlila???

:),izgleda ko uticnica u uticnici ,unutra su mali zeleni koji u zadano vrijeme prestekaju rucno utikac iz jedne uticnice u drugu unutar same uticnice ....salim se naravno..
recimo laicki ja pretpostavljam da je unutra relej kojim se upravlja putem digitalnog tajmera odnosno el. impulsa .
Relej je nesto kao skretnica na pruzi kojom umjesto covjeka skretanje odrađuju magnetske sile potaknute el.impulsima u ovom primjeru = tajmera ...
 
21.06.2010
17
0
0
38
Al on je pitao jel imaju 2 utičnice? ja sam siguran da ima ulaz i izlaz al nez jel imaju 2 utičnice ili 1 i onda nekakav kabal.
 

zuz1

Aktivan Član
12.07.2010
274
54
28
36
Ma pretpostavio sam i ja da je relej unutra :) ,ali slika koju je kolega che* postavio je samo jedna strana tajmera.Pretpostavljam da je s druge strane uticnica koja se ukljuci u struju jel tako?Jer ako nije onda ne bi imao smisla tajmer jer tko bi davao struju svijecama.Dakle nisi razumio moje pitanje,nije glasilo da mi objasnite nacelo rada tajmera nego samo jes se tajmer ukljuci u struju sam i onda se nesto ukljuci u njega jel? :)
 

Data

Aktivan Član
13.05.2010
226
265
43
44
dakle ovako,da taj tajmer se ušteka u struju i tako počinje raditi a na njemu naštimaš u koliko sati se pali i u koliko se gasi,da na njemu je jedna utičnica u koju ćeš uštekat kabl od sijalica(znači moraš prvo sva grla spojit na jedan kabl)...dakle treba ti još jedna utičnica no koojoj nećeš imat tajmer jer na nju stavljaš kabl od napajanja za ventove(ventovi rade cijelo vrijeme)

*tera magme nema u bauhausu nego samo u baumaxu!
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
Data je napisao(la):
*tera magme nema u bauhausu nego samo u baumaxu!

evo da podjelim par informacija ..
ima, ima :) al valjda imaju loseg menadjera koji bas ne primjecuje kolika je potraznja za tim pa brzo nestane :)
prvi put kad sam kupovao tu zemlju, u bauhausu sam nasao samo par malih vrecica zguranih duboko ispod onog gdje stoje biljke i cvijece za prodaju (unutarnji dio)... ili ih je netko namjerno sakrio :) za rezervu ...

sto se tice tajmera digitalni sam kupio u baumaxu za nekih 50kuna (akcija) al sam nakon toga primjetio da ih ima i u intersparu, gdje imaju i plantellu list i cvet a trenutno imaju i one velike kockaste tegle mislim po 15kuna na akciji (par komada), a nadje se tamo i digitalni termometar/higrometar za 90 kuna ili stanica sa vanjskim predajnikom za 130kuna pa si mozes sve to odmah kupiti jer ce ti trebati
zarulje : bauhaus . osram, baumax - philips, interspar - philips, tez, chipoteka - midea zarulje 30w, 45W, 65W al po meni nemaju bas neki super odnos lm/W a ni CRI im bas nije prekrasan....
sto se tice oblaganja kutije u baumaxu imaju one reflektivne folije za auto sa kruzicima po 20 kuna (pretpostavio sam da je ta bolja) a one druge po 9 kuna..
pa recimo traku za ljepljenje koja lici na slican materijal od kojeg je ta folija ima na odjelu u bauhausu gdje su parketi ne ljepila, slicna je onoj aluminijskoj ali nije toliko kruta i najbitnije ne smrde kemikalije, kao kod aluminijske ili neke druge power tape trake, totalno je bez mirisa :)
 

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
ima terra magma u bauhausu..samo ni sami nisu svjesni :) veliku vrecice vani... a male po 5litara nutra ispod stolova sa svijecem :)

kupujem svakih malo ..

a big tower i 70 watta. da :) samo malo vece zagrijavanje i malo bolju ventilaciju staviti.
 
22.09.2008
9
1
0
40
Che* je napisao(la):
ima terra magma u bauhausu..samo ni sami nisu svjesni :) veliku vrecice vani... a male po 5litara nutra ispod stolova sa svijecem :)

kupujem svakih malo ..

a big tower i 70 watta. da :) samo malo vece zagrijavanje i malo bolju ventilaciju staviti.


ok za ventilaciju, al nisam skužio ovo sa zagrijavanjem..šta nije dovoljno topline od 70w?...jbga:icon_lol:

jel ima neki dnevnik pc 70w?

e da i kako sa cvijetanjem, da li je potrebna mjenjanje svijetla?

uglavnom

tnx
 

Mox

Aktivan Član
27.08.2010
81
20
8
36
lampa je napisao(la):
ok za ventilaciju, al nisam skužio ovo sa zagrijavanjem..šta nije dovoljno topline od 70w?...jbga:icon_lol:

jel ima neki dnevnik pc 70w?

e da i kako sa cvijetanjem, da li je potrebna mjenjanje svijetla?

uglavnom

tnx

Imaš 2 dnevnika. Prvi ti je u 12, drugi u 19.30( HRT1) , a ako si mislio na dnevnike uzgoja, lagano se ubi..... pobogu, dali si toliko nesposoban da pročešljaš završene dnevnike, od svih postova imaš cca 5-6 PC box konfiguracija...i nedo bog da koristiš opciju search.... FACEPALM
 
22.09.2008
9
1
0
40
MoXx je napisao(la):
Imaš 2 dnevnika. Prvi ti je u 12, drugi u 19.30( HRT1) , a ako si mislio na dnevnike uzgoja, lagano se ubi..... pobogu, dali si toliko nesposoban da pročešljaš završene dnevnike, od svih postova imaš cca 5-6 PC box konfiguracija...i nedo bog da koristiš opciju search.... FACEPALM


....tako si doma sa mamom razgovaraj...ako nemaš suvisli odgovor na moje pristojno postavljeno pitanje ne odgovaraj..
 

Mox

Aktivan Član
27.08.2010
81
20
8
36
Pristojno ću ti odgovorit, koristi opciju search i potrudi se pročitat pokoji završeni dnevnik. Poslije toga, pročitaj sve o CFL-u i ventilaciji.
Kada se odlučiš za kupovinu lampi,što je naravno uvjetovano financijama, ali i VELIČINOM boxa( ne sklapaš prema watima, nego potrebnim lumenima>dakle opet se sve svodi na čitanje po već postojećim temama). Na pitanje o dnevniku vezanom za box 70W bili bi debili da ti idemo tražit ak to možeš i sam....


mijenjanje svijetla...hm...nadam se da si upoznat sa razlikom između 865/827 CFL-om, te s toga ti po zdravoj logici ne treba odgovarat na pitanje.
(naravno da bi bilo poželjno mijenjati lampe, zbog razlike u spektru koji pogoduje vegetaciji/cvjetanju) Zatim, nit si naveo dali ide domačica u PC-box ili auto/lowryder, što je opet druga kombinacija lampi....CFL je pretpostavka ak ide u PC, možda ti pucaš na led il što već...

Drugim riječima, sva pitanja su već na ovom forumu postana, i vrlo lako se mogu pronaći...

samo treba :read: