Par pitanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
21.06.2007
18
1
0
33
Citam ovaj forum vec neko vreme, ali sve nisam hteo da postavim ovakav topik dok ne procitam sticky teme kojih doduse ima dosta :)

E sad i kad sam procitao dosta tema pun sam pitanja, nadam se da nisu glupa :) ili vec pomenuta na nekim temama. Dakle, da krenem od toga gde planiram da uzgajam (kliknite na sliku na thumbnailu se ne vidi lepo):



Ispod ove torbe "my book" ova crna povrsina u ormanu (duzina 75, visina 50, dubina oko 45 (cm)). Kao sto vidite nije potpuno zatvorena (a na forumu sam vidjao da ljudi gaje po sa svih strana zatvorenim povrsinama) i blizu je prozora. Veoma sa tanak sa parama i voleo bih da koristim neonke i za vegataciju i za cvetanje. E sad pitanje je koju. Izvinjavam se ako ovo ne pripada ovom delu foruma ali moram da pomenem - bio sam danas na buvljaku na Novom Beogradu i nasao sam (za pare koje ja imam) neonke od 8 vati (ovo bih najvise voleo, sad ne znam koliko da ih uzmem) i one koje su za mene dosta skupe, ali ajde - neonke sa dva stapa od 250 vati. Obe su sa starterom i sve radi odma - samo se ukljuci u struju i radi. Inace, od sponozora sam narucio Alien Nix semenke.

Unapred zahvalan na infosima/odgovorima :)
 

Schlomo

Aktivan Član
26.07.2006
123
65
28
Hakime pozdrav, lijepo što si odlučio uzgajat, ali par problema imas.

Bojim se da nebudeš ništa uzgojio u tom prostoru.
Ajde probleme da ti prvo nabrojim.
Cvjetanje sa neonkama?!?! ,nisam još pročitao da je netko uspio do berbe s njima, a ako je, pretpostavljam da je par mjeseci uzgajao za jedan joint :)
Također, za cvjetanje biljke moraju imati 12h POTPUNI, U SVAKOM SMISLU NEPREKINUTI MRAK, što znači zatvoreni box sa svih strana,čak nekakvim patentom riješiti da svjetlost ne dopire kroz ventilatore i također male prostore oko vrata gdje se box otvara.
Visina boxa je relativan problem, ali pošto si početnik, tebi predstavlja ogroman.

Nebi ti više probleme nabrajao, jer neznam za šta ćeš se sad odlučiti.
Još nešto, neonke od 8W, učini si uslugu i nemoj se time zamarat, preslabo, jako preslabo.
Mislim da je došlo do neke greške kad kažeš neonke sa dva štapa od 250W!

Ako već želiš neki mini box, ja bi ti preporucio štedne žarulje kao bolju soluciju za manje para.

Laku noć i sretno.
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
U potpunosti se slažem sa Schlomom... još bi se ostalo dalo nekako riješiti, ali visina boxa ti je stvano mala, tu ne možeš ni vegetaciju odraditi kako spada.
 
21.06.2007
18
1
0
33
hm ali sad sam bas gledao ideju PC Boxa (http://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/953-pc-box.html) i stvarno sam impresioniran :) mogao bih to da napravim i naravno sve rupe da popunim. e sad, nije valjda da taj boks sluzi samo za jednu fazu ? jer ono kuciste ima plexiglass i kroz to sigurno ulazi svetlo, sto znaci da biljka tokom cvetanja definitivno ne moze imati potpuni mrak. takodje, to je ako ne manja ista visina kao ovaj moj prostor, mada kao sto sam vec rekao imam i druga resenja. ali bih stvarno voleo uzgajati u pc boxu samo mi nije jasno ovo oko mraka..
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
U takvim boxevima možeš odraditi samo vegetaciju... za cvjetanje bi minimalno trebao imati nekih 1m i to ako ideš na SCROG ili LST metodu. Ja se sa nižim od toga ne bi išao zaj.....
 

Schlomo

Aktivan Član
26.07.2006
123
65
28
Hakim je napisao(la):
ali bih stvarno voleo uzgajati u pc boxu samo mi nije jasno ovo oko mraka..


Hakime, ajde ti pomognem malo.
Prva pitanja koja bi si trebao postaviti su:
Koliko imam para za uložit?
Koliko ozbiljno se želim time bavit ? (imat biljku sebi za dušu, ili uzgajat toliko da možeš ti i svi tvoji susjedi pljugat svaki dan)

U odnosu s time si radiš box, jer ako kreneš iz zajebancije ili bez nekog malo ozbiljnijeg novčanog uloga, bit ćeš poprilično razočaran za 3mj. truda, ipak je to dosta vremena, da nakraju nebi imao nešto za pokazat.

Budem ti još i pitanje mraka objasnio.

Kada osoba uzgaja indoor, trudi se što bolje oponašat prirodne uvjete, jer biljka potjece iz prirode i mi je prisiljavamo da živi u uvjetima koji njoj nisu prirodni.
Jedan od tih uvjeta je i period mraka.
Biljke nemaju sat ni kalendar :) da bi znale kada dolazi zima, umjesto toga imaju u sebi neki dio kojeg se nemogu sjetiti( ) koji je osjetljiv na svjetlo i koji prati odnos dana i noći.
Znamo da je 21.6. bilo jednako trajanje dana i noći, i od tada nadalje noći postaju sve duže, a dan kraći.
Biljka zaključuje, hej dolazi zima, pošto sam ja jednogodišnja biljka, moram se pobrinut za svoj opstanak, pa idem ja procvjetat budem postala sva ljepljiva i možda uhvatim kakvu pelud od nekog mužjaka i osiguram opstanak svoje vrste!

To ti je razdoblje cvjetanja, kada prebaciš svjetlo-mrak 12h-12h, simuliraš dolazak zime u svom boxu!

Uzmi u obzir da u"pravoj" prirodi nema umjetnog izvora svjetla. Kad padne mrak, biljci je mrak sve do zore.

Ako u tvom boxu ne bude 12h neprekidnog mraka, ili ako ce ti svjetlost dopirat iz neke rupice,biljka ce to osjetiti i to ce ju zbunjivat, jer se to u prirodni ne događa, i tako izazivaš probleme i povečavaš si šanse za hermafroditom, odgađaš berbu i tak...

nadam se da ti je jasnije.

ako imaš još pitanja, slušam

laku noć i sretno !
 
21.06.2007
18
1
0
33
Schlomo, mnogo hvala na infosima. Neke stvari su mi sada jasnije ... Evo kako stojim sada.Prostor je jedina stvar koja mi nije problem :) mogu da imam i vise od 1m, ono sam naveo zato sto ocigledno nisam dovoljno znao/citao o u. uzgajanju pa sam mislio da se moze kombinovati indoor/outdoor rezim. Oko para mi je jedini problem. Ja bih sada bio spreman da izdvojim ne vise od 30 evra pa posle jos. Dakle, mislio sam da placam/kupujem postepeno (prvo neonke pa hps ili sta znam). Mada nasao sam polovan HPS preko nekog coveka, ali mi on jos nije odgovorio na mejl. Dakle, ako neko iz BG-a ima polovne sijalice nek se javi :) Znam jos neke ljude koji su uzgajali pa cu pitati i njih.Pa prvo sam mislio da ne bude to neko profi uzgajanje tj. da uzgajam za svoju dusu i za par ljudi okolo. Mislio sam da za pocetak pocnem sa jednom biljkom. Dakle, ovaj pc box bi koristio samo za vegetativnu fazu a imao bi jos jedan box za cvetanje koji bi bio potpuno zatvoren, jel. Tu bi mi bio samo mali problem oko ventilacije posto bi to izgleda trebao odma nabaviti pri konstrukciji boxa a ne znam kako i to i svetlo za tih trideset evra ...
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
ma batasli taj pc box i sklepaj sam nesto veče ako radiš prvi put nutrašnji... veči i višji box manje češ imati problema sa optimalnim uslovima za rast!!!!!!

sto se tiče polovnih lampi-to ti duboko odsavetujem-radije onda nesto isproviziraj za to vreme nesto radi,stedi pa za nekoliko meseci nabavi nesto bolje

sretno
 
21.06.2007
18
1
0
33
E stvarno ne znam sto sam uopste toliko zapeo za pc box :D mada ako nadjem kuciste besplatno ...

A kako mislis da improvizujem stvar sa svetlom? Moze li sa neonkama za pocetak?
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
Vegetaciju možeš odraditi sa neonkama ili štednim žaruljama... prouči malo starije teme... ima o svjetlu stvarno dosta toga.