Par pitanja...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Nakon par igranja sa uzgojem (mahom outdoor) odlučio sam složiti indor na jednom malom tavanu.
Prostor je 140 X 140 x 140, s tim da je ta visina sredina kosog krova i optrilike predstavlja centar.
Obložio sam prostor stiroporom (zimi će bit hladno a ljeti vruće) i tu dolazim do prvog pitanja.
Što staviti između žarulje i stirpopra da nebi došlo do zapaljenja? Već imam jedno limeno "zvono" (za uličnu) u koje bi išlo grlo ali znam da stvar jebeno grije pa bih bar tu zonu htio zaštititi malo bolje.
Možda keramičku pločicu ili da samo pregletam ljepilom za pločice pa ispod toga "zvono"? Dovoljno?

Za rasvjetu sam se odlučio za HPS 400 (ciljani broj je 4 cure). Znam da je veličina prostora već na granici da može ići i 600w te da bi možda bilo i bolje ali opet me ta toplina i strah od zapaljenja tjera da dam 400 prednost. Uzmite tu i faktor visine koji je ograničen, 140cm -žarulja - siguran razmak = 1m efektivne visine. Nemam low ridere, dobio sam neke koje idu na visinu 100-120cm kako kaže dobavljač ali to se već da rješiti piganjem vrha biljke.

Da se nadovežem, ventilacija za izbacivanje bi bila oko 35- 45 cm od žarulje, otprilike u istoj visini (ventilator od napajanja), za ulaz zraka bi se poslužio prirodnim propuhom. Grow area je na kraju, pa duguljast prostor oko 3m, ulaz 50x50, povezan sa stepenicama na kojima imam dva prozora tako da protoka zraka ima, isprobano.

Evo "samo" toliko za sada, znači izolacija stiropora od topline & dilema 400 ili 600.

Hvala svima za savjet, slobodno bacite kakvu sugestiju, trenutno je još sve u fazi pripreme ali planiram da start bude za oko tjedan dana.

Ps. nadam se da pitanje ide na pravo mjesto, nemojte zamjeriti ako nije tako.
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav ribli specijalitetu
1.za izolaciju od zapaljenja su ti najbolje azbestne plose. one su dedbljine od 5mm pa navise, i mogle bi da ti rese problem.
recimo ako sam dobro razumeo,ja bi ih stavio na plafon boxa. i josa bi trebao da stavis lim za refleksiju na plafon. (znaci stiropor,azbest,lim),ako hoces da to bude idealno,ali i nemora.to je onaj lim koji se nalazi unutar reflektora,i dobro odbija svetlost. posto si se odlucio za 400w na tu povrsinu svakako ti savetujem da zidove boxa oblozis sa maylar folijom radi sto bolje refleksije,kako bi maximalno iskoristio lampu. 1m2 azbesta ti je oko15e,a 1,2m2 mylar folije ti je oko 3,5e.
reflektor koji imas treba da bude pokretan gore,dole,ali ako si u prilici dobro bi ti dosao cooltube.
2.ako stavis azbest,definitivno ako jos nisi kupio ti je bolje da uzmes 600w
3.ako su ti biljke visine 120cm,nemoj da zaboravis visinu posude i razmak od sijalice i vrha biljke,koji se preporucuje sa obicnim reflektorom da bude od 50cm
4. sto se ventilacije tice,ventilator za izbacivanje toplog vazduha postavi sto vislje mozes,jer po logici stvari topao vazduh ide na gore. pasivan ulaz vazduha u box se bas i nije pokazao kao najbolje resenje,tako da bi ti savetovao da stavis neki manji ventilator koji ce ti ubacivati vazduh. bitno je da gledas da ventilator koji izvlaci vazduh bude dosta jeci od onog koji ubacuje vazduh u box,kako bi se napravio negativan,jer biljke to vole.
5. treba da razmislas i o carbon filteru,zbog mirisa. ali to je za kasnije
6.i jos bi bilo pozeljno da se sstavi jedan rotirajuci ventilator unutar boxa,kako bi simulirao vetar
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Da, to sa stiroporom nije sretno rješenje, naknadno sam vidio da je neko dolje pitao za box od stiropora. To sam prije par godina pripremao ali nisam ostvario jer sam zbog posla odselio privremeno. Sad se ideja opet aktualizirala. Definitivno ću stiropor ukloniti iz vruće zone, bar taj najbliži dio. Unatoč tome što imam limenu kupolu od vanjske rasvjete, "zvono" kako sam ga nazvao, ne želim riskirati vatrogasce i policiju (uh!!) te da ostanem bez krova nad glavom. Tek kad prvi put spojim svjetlo i smjestim ga u kupolu znat ću koliko grije tamo gdje ja ne želim. Nije to box, omeđen sam blokovima i tu je stiropor koji je bijele boje pa samim time ne gubim na svjetlu, bar ne puno.
Foliju ću svakako uzeti u obzir ali za početak ne zbog ograničenog buđžeta, (step by step) a ima tog za prvi put uzet dosta...
I da, ventilator mi ne gine, imam ga i staviću ga u predprostor da pojača prihod friškog zraka, da osjetno pirka unutar žiže zbivanja... Tako će i ovaj unutarnji iako slabiji ipak izbacivati jačim intenzitetom.
Ponovnom revizijom prostora uočio sam da bih u podu mogao napraviti udubinu, sada su daske na njemu pa bih možda mogao dobiti još 20tak cm na visini.
Podešavanje visine svjetla ću rješiti lancima i kukicama, kako biljka raste tako skraćujem broj karika i dižem ga... Eto i radi te nesretne visine sam radije razmišljao o slabijoj žarulji, ipak kud i kamo manje prži ili se varam??? Cooltube, o da...

Prostor je takav kakav je, ne mogu ga modificirati, nije savršen ali neko nema ni takav pa se snađe...

U svakom slučaju hvala Slobodan, sve sam ja to već priočitao što ovdje ili drugdje ali kad ti neko lijepo kaže.... puuuuno pomogne. TNX
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
mislim da se nismo razumeli..
ventilator koji izbacuje topao vazduh iz boxa nek ti bud jaci od onog koji ubacuje...
sto se tice visine,uvek su ti na raspolaganju lst ili pak neka druga od tehnika uzgoja.ako ides sa tim prostorom i samo 4 biljke i ako ti je seme fem bilo bi ti dobro da razvuces mrezu i radis scrog...
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Jesmo, razumjeli smo se, imam na umu da taj bude jači, na lst sam računao ali ovo sa mrežom prvi put vidim. Kao što rekoh noob sam za indoor i ovo je definitivno zanimljiva tehnika. Koliko sam skužio cilj je da biljka raste pod žicom i tako se širi a da iznad mreže bude tepih topova. Tako bi i taj problem visine prestao postojati. Ako nije komplicirano čak bi se i prihvatio te metode. Na oko nema komplikacije ali bolje pročitati kakav tutorijal. Sjeme bi po dobavljaču trebalo biti femme, recimo da mu vjerujem, tj nemam razloga za sumnju, imam ih oko 20tak kom pa bi se dalo staviti i više od 4, možda i 9, na 140x140 kad se već troši struja, znači svaka dobije oko 0.22m2 (cca 45x45cm). Ako malo skratim vegetaciju i uzmem metodu scrog hoće li to biti izvedivo? Dobijem li više (bolje) od većeg broja manjih biljki koje sisaju svaka iz svog pitara hranu ili manje biljki sa dužom vegetacijom. Hmmm... sad mi to pitanje malo zvuči glupo ali eto pitam.Što bi iole iskusniji grower napravio u danim uvjetima?
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
ma opusteno...zato smo tu da se medjusobno pomazemo.. i ja sam nob i za indor i za outdor...:)))
mreza koja se obicno koristi je od damila ciji je promer okaca 10cm x 10cm.
u principu si dobro shvatio,ali glavnu granu savijas izmedju kocki tj,pletes je. i gledas da sa vegetacijom popunis nekih 80% mreze i prebacis je na 12/12, ali ako se odlucis za to onda ti ne treba puno biljki ako su semena feminizirana jer ces brzo popuniti mrezu i onda ti mreza gubi smisao. cisto da znas da bi sa obicnim uzgojem na tvojoj povrsini 9 biljki bilo sasvim ok.
a ako bas imas vremena mozes i da secnes glavnu granu,pa ce ti na tom mestu terati dve nove glavne grane,pa onda njih savijas...
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Pošto sjeme stoji neko vrijeme, neke možda neće isklijati, na to me upozorio dobavljač, krenuću sa većim brojem u startu. Pa ukoliko njihov broj bude manji onda ću ići na sistem mreže... Vidjećemo što će se dogoditi u prvih par tjedana. Sjeckanje neću forsirati, eventualno na jednoj za probu, pa vidjeti što dobijam sa tim. Ali piše i ovdje a i ne nekim drugim forumima da rezanjem vrha ne dobiješ ništa... Uglavnom za početak ću se zadovoljiti time da napravim funkcionalni prostor, dobar za uzgoj, pa ako sve dobro prođe prvi put onda ću nabaviti sjeme po svom izboru. Iskustvo prvog uzgoja samo će mi pomoći da drugi put budem još bolji i konačno od***** razne hoštaplere dilerčiće sa "žnj" robom i natezanje sa njima.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Za početak dobrodošo druže!
Tako je,treba odjebat sve te dilerčiče koji prodaju žnj robu za suvo zlato!!Definitivno ih treba otkantati.
A šta se tvog pokušaja tiče,bravo!Prostor nije loš.Da se to ljepo skockati uz malo love i smisla.Kolega slobodan ti je sve ljepo objasnijo,tako da nebi ja puno o tome.Jedino šta bi ti ja predložio da zbog mjera tvog boxa uzmeš neki konplet od 600w sa cool tubom cca. 130e.
Jedan malo jači WC vent i rješio si problem vručine i zbog stiropola i zbog toga šta češ moč puno više približit svjetlo biljkama.Ako vent radi dobro svoj posao možeš slobodno držat ruku na staklu cool tube kolko je mlako staklo.Moje mišljenje je da bi ti to bila dobitna konbinacija.
Ljep pozdrav :spliff:
 
17.11.2010
1
0
0
32
ćaos ljudi, prvi put sam na forumu i nisam znala gde da se raspitam za ovo, pa sam odluchila ovde, u ''par pitanja...'' ako nije problem? :)
tema je već dobro poznato pushenje one unutrashnje kore od banane. ako bi mi neko rekao shta to radi uopshte i kako? zanima me bash da probam a necu da mi bude sranje. hvala unapred! pozz
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
ganjamanka☮;149719 je napisao(la):
ćaos ljudi, prvi put sam na forumu i nisam znala gde da se raspitam za ovo, pa sam odluchila ovde, u ''par pitanja...'' ako nije problem? :)
tema je već dobro poznato pushenje one unutrashnje kore od banane. ako bi mi neko rekao shta to radi uopshte i kako? zanima me bash da probam a necu da mi bude sranje. hvala unapred! pozz

Nemoj pušit koru od banane srećo, radije obraduj kakvog prijatelja...
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
pozdrav ganjamanka
znam da moze da se kora od banane rastvori u vodi i time zaliva biljka,ali da se pusi to mi vec nije poznato... pitanje je koliko je ta informacija istinita,a i ako jeste cisto sumljam da je to bila samo kora od banane...
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Tražio sam podatak tu po forumu koja je radna temperatura, odnosno isijavanje HPSice, jedino što nađoh je tabela u podforumu od Hps da je temperatura za 250w=250c, 400w=400c, 1000w = isto...
To mi je malo nevjerovatno da su vati = isijavanje temperature. Ili se to mislilo na radnu temp na niti unutar...

Uglavnom koliku HPSica isijava temperaturu? I to prvenstveno odnos 400 ili 600w.

Pitanje je vezani nastavak onoga od gore, ta nesretna visina od samo 140cm,. Prži faktor me zanima.!!!

Znači, površina od 1.9m2, maks visina žarulje samo 140 cm, 400 ili 600W?
Što je bolje za kupiti, optimalnije. što će me bolje služiti, manje "štete" napraviti?